planinska zveza slovenija

Koper še štiri leta gostitelj tekme svetovnega pokala v športnem plezanju
19. 12. 2024 10.43Planinska zveza Slovenije je od Mednarodne zveze za športno plezanje (IFSC) prejela uradno potrditev, da bo tekma svetovnega pokala tudi naslednja štiri leta v Sloveniji. Poleg tega razveseljuje informacija, da so tekmovalci in ekipe izmed vseh letošnjih postojank svetovnega pokala tekmo v težavnostnem plezanju v Kopru ocenili z najvišjo oceno.

Kljub višinski bolezni, medvedom in napačnim zemljevidom osvojile Lalung
09. 10. 2024 19.046243 metrov je visoka gora v indijski Himalaji, ki je ni uspelo preplezati še nikomur. Tako je vsaj veljalo do 14. septembra, ko sta na vrh prvi na svetu prišli dve slovenski alpinistki. Konec avgusta so se štiri dekleta odpravila na prvo žensko alpinistično odpravo po osamosvojitvi Slovenije na najvišje gorovje na Zemlji. Dve sta se morali zaradi višinske bolezni ustaviti še pred vrhom, dvema je uspelo. Od zmedene indijske planinske zveze, ki je imela o slabo raziskani dolini Lalung in njenem gorovju nepopolne zemljevide, in odpihnjenih šotorskih palic vse do višinske bolezni in predčasnega odhoda domov, saj so jih pregnali medvedi. Dekleta so doživela še marsikaj, občutkov ob zgodovinskem dogodku pa še niso uspela povsem urediti.

V okviru projekta "Laško Bivak za bele vrhove" iz hribov v manj kot štirih mesecih odstranili 117.000 praznih pločevink
07. 10. 2024 09.10Pivovarna Laško Union in Planinska zveza Slovenije v sodelovanju s Slopakom s ponosom naznanjata, da sta s pomočjo skupnosti v letošnjih poletnih mesecih v sklopu projekta Laško Bivak za bele vrhove zbrali 117.000 praznih pločevink. Zbrani aluminij v obsegu dveh ton bo v letu 2025 služil izdelavi in postavitvi dveh bivakov, ki bosta v prihodnosti nudila trajnostno zavetje ljubiteljem slovenskih gora.

Je napočil čas, da bi za neutemeljene klice na pomoč, reševanja zaračunali?
09. 07. 2024 06.00Za gorskimi reševalci je rekorden konec tedna. 20-krat so odhiteli na pomoč poškodovanim, reševalni helikopter je bil tako rekoč ves čas v zraku, vzletel je namreč kar devetkrat. In zakaj toliko reševanj? Kot pravijo, se v gore še vedno odpravlja vse preveč ljudi, predvsem pa tujcev, ki nimajo znanja, opreme in kondicije. In to kljub tehnologiji, ki nam danes ponuja goro informacij, še ugotavljajo. Kje vse so bili na terenu in kaj svetujejo tistim, ki bodo poletni dopust preživljali v gorah? In kaj o reševanjih pravi generalni sekretar Planinske zveze Slovenije Damjan Omerzu?

Naj vas spomladanske razmere v dolini ne zavedejo: v gorah je sneg
28. 04. 2024 17.21V zadnjih dneh je v visokogorju in sredogorju zapadlo veliko snega. Planinska zveza Slovenije zato opozarja, naj pohodnikov med prvomajskimi prazniki ob obisku gora ne zavedejo spomladanske razmere v dolini, saj lahko marsikje nad višino 1000 metrov na planinskih poteh pričakujemo sneg.

Za praznike v hribe? Naj vas spomladanske razmere v dolini ne zavedejo
26. 04. 2024 17.35V visokogorju še vedno vladajo zimske razmere, obstaja tudi velika nevarnost proženja snežnih plazov. Ne podcenjuje niti zahtevnejših ciljev na nižji nadmorski višini. Marsikoga bodo v hribe zvabile odprte planinske koče, zato na Planinski zvezi Slovenije opozarjajo, da se v hribe in gore odpravite premišljeno in v primerni opremi.

Lepotico in zver bosta pozimi pustila spati
11. 12. 2023 11.02Med poizkušanjem smeri sta polomila nekaj oprimkov in izpulila kakšen klin, velikokrat pa je bila smer zadnje poletje tudi mokra. V enem izmed trenutkov, ko sta imela občutek, da se jima 700 metrov dolga pot v severni steni Rjavine začenja vse močneje upirati, je ta dobila ime. Lepotica in zver. Z njo sta se mučila tri poletne sezone, obiskala sta jo 18-krat in jo nazadnje preplezala prosto. Dobila je oceno X, kar je najtežja dolga skalna smer v slovenskih gorah. "V pravi zimi pa je severna stena Rjavine še veliko bolj divji svet, morda izziv za generacijo za nama," je za 24ur.com dejal vrhunski alpinist Luka Lindič, ki je skupaj z Luko Krajncem spisal zgodbo o uspehu in prijateljstvu v gorskem svetu.

Pred zimsko gorsko sezono: 'Vprašajo, kakšna je cena. Ceneje kot vsak pogreb!'
09. 12. 2023 09.39Letošnje število intervencij gorskih reševalcev je bilo še pred začetkom zimske gorske sezone rekordno. V naših gorah je vedno več planincev in zato tudi vse več nesreč. A marsikatero nesrečo bi lahko preprečili, če bi se držali osnovnih pravil hoje in gibanja v gorah. Pred razmahom zimske sezone so na PZS predstavili napotke ter pravila varnega in spoštljivega obiskovanja gora. Ob tem so močno poudarili pomen znanja in izkušenj, ki pa jih ne morete pridobiti čez noč, pač pa gre za daljši proces. Podrobno so predstavili obvezno in priporočljivo opremo, prikazali delovanje plazovnega trojčka in opozorili, kje in kako preveriti, ali ste se v gore podali s kompetentnim vodnikom.

Zaradi plazu zaprta planinska pot v Tamar
27. 10. 2023 07.57Iz Planinskega doma v Tamarju so sporočili, da je zaprta planinska pot v Tamar. Pot je namreč poplavljena, zaradi plazu pa je tudi neprehodna in predstavlja veliko nevarnost za obiskovalce.

Število nesreč v gorah narašča. Bo helikoptersko reševanje plačljivo?
25. 10. 2023 18.57Letna planinska sezona se počasi zaključuje. Kljub temu in tudi kljub za obisk gora slabemu vremenu pa so gorski reševalci morali posredovati. Ti imajo kdaj tudi po sedem in več intervencij na dan. Letošnje število nesreč v gorah je že preseglo lanskoletno. Tudi sicer se je v zadnjih petih letih število gorskih posredovanj podvojilo, vsak drugi, ki so ga reševalci prepeljali v dolino, pa je bil nepoškodovan oziroma tuji turist. Gorska reševalna zveza Slovenije je tako nedavno od Uprave za zaščito in reševanje že dobila soglasje, da pripravi osnutek predloga zakona o gorskem reševanju, ki bi se dotikal tudi helikopterskih prevozov. Bo odslej helikoptersko reševanje za planince plačljivo?

'V zraku je kaos, na tleh deroči potočki, oni pa mirno'
30. 07. 2023 18.13"Zrak je težak, poln nesproščene energije. Odkod se le jemlje? Iz doline pošiljajo informacije o približevanju nove nevihtne celice. Še pol ure imamo, sprožen je rdeč alarm," občutke med enim izmed "nevihtnih" reševanj v zadnjih tednih opisuje izkušen bohinjski gorski reševalec. Iz svojega zavetja so pozneje začudeno opazovali pohodnike v kratkih hlačah, tudi brez nahrbtnikov. Vremenska napoved za prihodnje dni znova ni rožnata, zato so pri Gorski reševalni zvezi spomnili na nekaj nasvetov, kaj storiti, če nas v gorah ujame nevihta. Najbolj varno je na melišču, kjer čepimo ali sedimo na nahrbtniku.

Pritisk na gore: 'Prelaz Vršič je šolski primer preobremenjenega območja'
24. 06. 2023 12.56Ste v zadnjem letu obiskali Kum? Ali pa morda Lovrenška jezera? Morda pa ste med vzponom na Storžič ali ogledom zlatih macesnov na Slemenovi špici na poti opazili posebne merilnike? Gre za števce obiska pohodnikov v gorah in za projekt Planinstvo 4.0, s katerim si Planinska zveza Slovenije, v sodelovanju z društvom CIPRA Slovenija in PD Tržič, prizadeva pridobiti čim več podatkov o dejanskem obisku na petih pilotnih lokacijah, pri čemer bodo podatki v pomoč pri prostorskem planiranju trajnostnega razvoja in upravljanja planinske infrastrukture ter usmerjanja obiska v gorah.

'V gore pojdite pripravljeni in primerno opremljeni'
07. 06. 2023 16.40Približuje se poletna sezona, nestrpno jo pričakujejo tudi planinci. A na Planinski zvezi Slovenije so pred začetkom poletne sezone v gorah opozorili na primerno opremo za obisk gora in nevarnosti, ki prežijo na gornike. Da bi bilo nesreč čim manj, se morajo v gore odpraviti le pripravljeni in primerno opremljeni.

Že četrto leto akcija Gibalno ovirani gore osvajajo: letošnji cilj je osvojiti 19 vrhov
06. 04. 2023 19.07Če kdo, potem je Stojan Rozman človek, ki ne bi mogel biti bolj pravi za to, da v gore spravi tiste, za katere bi mnogi rekli, da vrha prav gotovo ne bodo osvojili, ker ga zaradi omejenosti ne morejo. A Stojan dokazuje, da se to da. 19 pohodov za gibalno ovirane osebe bo letos v akciji GOGO, Gibalno ovirani gore osvajajo. Da bodo lahko uživali v razgledih, kar se jim je še pred nekaj leti zdelo nemogoče.

V hribih bi več intime, 50-odstotni popust pa ni več vzdržen
17. 02. 2023 08.46V zadnjem času so bile (drage) prenove deležne številne planinske koče, prenova pa se je ponekod od skupnih ležišč preusmerila k individualnim sobam, kar postaja vse bolj popularen trend. Obiskovalci gora so si namreč začeli želeti več intimnosti. Tovrstne sobe nudijo precej več udobja, hkrati pa zahtevajo tudi globlje žepe. Na Planinsko zvezo Slovenije je tako priromal predlog, da bi bile te sobe izvzete iz 50-odstotnega popusta, ki je zdaj dogovorjen za vse člane zveze.

Za ozaveščanje o sladkorni bolezni zbrali kar 101.537 kilometrov
28. 11. 2022 15.52Ob svetovnem dnevu sladkorne bolezni se je zaključila tudi akcija #darujemkilometre, s katero v zvezi društev diabetikov ozaveščajo o sladkorni bolezni. Z njo živi vsak deseti Slovenec. V pol leta so sodelujoči na izbranih 15 pohodniških točkah po Sloveniji in drugih pohodniških poteh, s tekom in kolesarjenjem zbrali kar 101.537 kilometrov.

Slovenski alpinisti preplezali 1100-metrsko steno v Himalaji, ki je ni še nihče
10. 11. 2022 12.04Matija Volontar, Bor Levičnik in Žiga Oražem so konec oktobra zagrizli v 6180 metrov visoko himalajsko goro Pomlaca, ki se je po zahodni steni ni lotil še nihče. Preplezali so 1100 metrov dolgo smer in jo poimenovali Screaming Barfies, saj si jo bodo zapomnili po 'peklenskem' mrazu. Njihov prvotni cilj je bil skoraj 7000 metrov visok Tengi Ragi Tau, a med aklimatizacijo so opazili Pomlaco, ki jih je priklicala s svojo tančico skrivnosti. Gora se namreč ne bohoti tako kot okoliški višji himalajski nebotičniki, zato je očitno manj privlačna za osvajalce vrhov in tako slabo raziskana.

Šerkezi: Pomisli, da video gledajo mladi in jih s tem spravljaš v smrtno nevarnost
09. 11. 2022 15.45Ali sodijo objave in celo dobro zmontirani filmi o padcu z gore zaradi neznanja uporabe opreme na družbena omrežja? S tem se ne strinjata niti inštruktor gorskega reševanja Matjaž Šerkezi, ki je tudi strokovni sodelavec pri Planinski zvezi Slovenije, niti GRZS. Slovenski mladenič je nedavno objavil film, ki ga je posnel sam, kako se je odpravil na Triglav, kjer so že zimske razmere. Na pol poti do vrha je ugotovil, da je sneg zaradi sonca postal premehek, zato se je obrnil. Pri sestopu pa nesreča – fant je kljub zimski opremi zgrmel 100 metrov v globino, a je na srečo preživel. Kakšen namen in sporočilo imajo tovrstni filmi?

Izjemna poletna sezona, zlasti v visokogorju. Delež tujcev že 58-odstoten
26. 10. 2022 07.52V Planinski zvezi Slovenije so zadovoljni z letošnjim obiskom predvsem koč v visokogorju. Do konca septembra 2022 je bilo v planinskih kočah 120.000 nočitev, kar je primerljivo oziroma celo za odtenek več od sicer rekordnega leta 2019. Ne glede na zelo uspešno sezono obiska hribov pa v sredogorju ni bilo presežkov.

'Suša' na Kredarici: omejeno število mest v koči, vode le še za deset dni
27. 08. 2022 08.03Zaradi pomanjkanja padavin imajo težave z zagotavljanjem vode tudi slovenske visokogorske planinske koče, med drugim na najvišje ležeči postojanki pod Triglavom. Kot pravi oskrbnik Triglavskega doma na Kredarici Herman Uranič, imajo vode le še za približno deset dni. Že nekaj časa imajo tudi omejeno število mest, ki jih je mogoče rezervirati.

Na petih lokacijah po Sloveniji pilotno štetje planincev
17. 07. 2022 08.56V slovenske gore se letno odpravi okoli 1,7 milijona obiskovalcev, zato je na nekaterih destinacijah v glavni sezoni gneča, tudi nesreče so vse pogostejše. Na Planinski zvezi Slovenije so zato v juliju začeli projekt pilotnega štetja obiska. Trenutno planince merilniki štejejo na petih lokacijah, in sicer na Vršiču, v vasici Osp na obali, na Kumu v Zasavju, pri Lovrenških jezerih na Pohorju in Storžiču.

Praznično vreme: ob morju večinoma sončno, v gorah še sneg
26. 04. 2022 10.46Dva dneva dopusta in šest prostih dni. Sliši se lepo, kajne? Večina bo to kombinacijo izkoristila in si za tokratne prvomajske praznike privoščila počitnice. Preverili smo, ali jim bo vreme naklonjeno? Kakšne so temperature morja? Hkrati pa vse, ki dajejo goram prednost pred morjem, opozarjamo, da je v gorah še sneg in da zato veljajo vsa priporočila za zimsko obiskovanje gora.

Šolsko ministrstvo 12,2 milijona evrov sredstev razdelilo 72 prijaviteljem
07. 04. 2022 09.18Znani so rezultati javnega razpisa za izbor izvajalcev letnega programa športa na državni ravni. Za sofinanciranje vsebin je ministrstvo za izobraževanje izbralo 300 programov in 72 prijaviteljev ter v državnem proračunu zagotovilo 12.220.080 evrov, kar je skoraj 600.000 evrov več kot lani.

'Gorniški vplivneži sami sebe prodajajo kot gorniško vrednoto, čeprav to sploh niso'
21. 01. 2022 07.00Minuli konec tedna je v gorah ugasnilo šest življenj planincev. Gorske nesreče so se zgodile kljub na videz dobrim razmeram, kljub temu da so bili planinci primerno opremljeni. Primeri potrjujejo, da so razmere v gorah pozimi v vsakem primeru zahtevne in da samo dobra oprema ne zagotavlja varnega vzpona. A zakaj nekateri izberejo cilje, ki jim niso kos tako fizično kot psihično? Kaj se je v zadnjih letih spremenilo, ali je psihološki profil planincev postal drugačen, da je v gorah več nesreč? Pogovarjali smo se z gorskim vodnikom Gregom Koflerjem in gorskim reševalcem Žarkom Trušnovcem.

TNP zaradi divjih petelinov omejuje dostope na Pokljuki
27. 11. 2021 08.16Javni zavod Triglavski narodni park (TNP) je v okviru projekta za izboljšanje stanja vrst in habitatnih tipov septembra na gozdne ceste na Pokljuki postavil več zapornic za vzpostavitev mirnih območij za divjega petelina. Zapornice so presenetile obiskovalce, TNP pa obljublja okrepitev informiranja.

Gasilska vaja pri planinski koči: pred požarom rešili Dom pod Storžičem
16. 10. 2021 15.57Pri Domu pod Storžičem je potekala gasilska vaja, pri kateri je sodelovalo 85 gasilcev iz 14 gasilskih enot z Gorenjske z 18 vozili. V štirih letih so namreč pri nas pogorele že štiri planinske koče: Kocbekov dom na Korošici, koča na Okrešlju, Mozirska koča in Dom na Osankarici. Največje težave, s katerimi se gasilci spopadajo pri gašenju požarov v planinskih kočah, so težka dostopnost, velika oddaljenost in omejene količine vode.

Luka Potočar v Moskvi splezal vse do srebra
21. 09. 2021 20.13Luka Potočar je novi svetovni podprvak v težavnostnem plezanju. Devetnajstletni Jeseničan je drugo mesto osvojil na svetovnem prvenstvu v športnem plezanju v Moskvi. Potočar je največji uspeh v karieri vpisal v svojem prvem finalu na svetovnih prvenstvih.

Najpogostejši razlogi za nesreče: padci in zdrsi med plezanjem, nenadna slabost in utrujenost
06. 08. 2021 11.11Ta konec tedna bo vreme primerno tudi za obisk gora, le dovolj zgodaj se odpravite na pohod, da vas ne bo presenetila kakšna popoldanska nevihta. Vremensko bo manj ugodna nedelja, zato ta dan ne načrtujte zahtevnih podvigov. Policija opozarja, da se na turo dobro pripravite in se prilagajajte gori ter svojim zmožnostim.

'Pred očitno pestro sezono v gorah pozivamo k upoštevanju osnovnih pravil gorništva'
12. 07. 2021 13.58Število helikopterskih reševanj v gorah se je ta konec tedna ustavilo pri 10. Res da so nesreče v poletnem času pogostejše, saj gore obišče več ljudi, a na drugi strani številka kaže, da so razmere zahtevne in jih je treba jemati resno. V visokogorju je ponekod še vedno sneg, skale v naših Alpah so krušljive, vreme se hitro menja – vročino zamenja nevihta, ki prinese nizke temperature. Zato je pred odhodom v hribe pomembno, da dobro načrtujemo turo in upoštevamo osnovna pravila gorništva.

Plezanje po ferati Ožarjeni kamen do nadaljnjega ni dovoljeno
08. 07. 2021 14.20Zavarovana plezalna smer oziroma ferata Ožarjeni kamen v bohinjski občini, ki je priljubljena med planinci, poteka po zelo krušljivem terenu. Planinka je na njej zaradi podora skal preminila. Na PZS opozarjajo, da je smer nevarna, saj ni dovolj dobro opremljena in nima ustreznih dovoljenj oziroma soglasij. Policisti so izhodišče ferate zavarovali s policijskim trakom, da bi planince odvrnili od plezanja po njej.