planinska pot

V Dražgošah svarila pred današnjimi sejalci zla
12. 01. 2025 20.06Zastave z rdečimi zvezdami so znova množično zaplapolale v Dražgošah. Borcem za svobodo so se v vasico na pobočju Jelovice odpravili poklonit številni pohodniki, ki so kljub zimskim temperaturam sledili soncu in pripešačili – tudi po 10 ur so hodili – po poteh partizanskega Cankarjevega bataljona. Ob 83. obletnici enega najprelomnejših dogodkov v osvobodilni vojni na naših tleh je množico nagovorila Urška Klakočar Zupančič. Zbrane je posvarila pred strahopetnimi sejalci zla in jih pozvala, naj se jim uprejo, če si želijo zagotoviti dostojno življenje.

Delavec preživel snežni metež tako, da se je skril v zabojnik
27. 12. 2024 14.01Na gori Plješivica, ki leži na hrvaško-bosanski meji, je sredi snežnega meteža več dni obtičal delavec. Preživel je tako, da se je skril v zabojnik, k sreči pa je imel s seboj tudi dovolj hrane. Po več urah so se gorski reševalci prebili do izčrpanega delavca in ga nato pripeljali v dolino.

Kljub višinski bolezni, medvedom in napačnim zemljevidom osvojile Lalung
09. 10. 2024 19.046243 metrov je visoka gora v indijski Himalaji, ki je ni uspelo preplezati še nikomur. Tako je vsaj veljalo do 14. septembra, ko sta na vrh prvi na svetu prišli dve slovenski alpinistki. Konec avgusta so se štiri dekleta odpravila na prvo žensko alpinistično odpravo po osamosvojitvi Slovenije na najvišje gorovje na Zemlji. Dve sta se morali zaradi višinske bolezni ustaviti še pred vrhom, dvema je uspelo. Od zmedene indijske planinske zveze, ki je imela o slabo raziskani dolini Lalung in njenem gorovju nepopolne zemljevide, in odpihnjenih šotorskih palic vse do višinske bolezni in predčasnega odhoda domov, saj so jih pregnali medvedi. Dekleta so doživela še marsikaj, občutkov ob zgodovinskem dogodku pa še niso uspela povsem urediti.

Pohodnik zdrsnil s planinske poti, pomoč poklical prijatelj
12. 08. 2024 10.47V nedeljo se je na Plemenicah na Bovškem smrtno ponesrečil 40-letni belgijski pohodnik, ki je hodil iz Vrat čez Plemence proti Triglavu. Na nadmorski višini okoli 1950 metrov mu je zdrsnilo, pri tem pa je padel preko več skalnih polic 150 metrov v globino. Padec je opazil njegov prijatelj, ki je hodil pred njim, in o nesreči takoj obvestil reševalce.

Pot na Okrešelj odprta, gradnja doma se po velikih podražitvah zatika
08. 08. 2024 11.24Planinska pot na Okrešelj, ki je bila zaradi neurja zaprta od 28. julija, je od srede znova odprta. Kot je povedal predsednik predsednik PD Celje-Matica Brane Povše, je bilo treba na novo postaviti brvi pod in nad slapom Rinka ter urediti del poti nad izvirom Savinje. Medtem se gradnja novega planinskega doma na Okrešlju zatika.

Pot do slapa Rinka želijo prestaviti: 'Bagerji ne morejo biti tu vsak teden'
29. 07. 2024 10.13Nedeljsko popoldansko močno neurje v Logarski dolini je po dobrem tednu dni znova razdejalo območje pod slapom Rinka. Zato pristojni razmišljajo, da bi pot do slapa prestavili drugam, dokler se struga Savinje na tem območju ne zaščiti in očisti, je povedala županja Solčave Katarina Prelesnik. Obiskovalci so imeli v nedeljo pod slapom parkirana vozila, vendar pa so jih še pravočasno umaknili in tako nobeno vozilo ni bilo zasuto, ostal naj bi le en motor.

V Logarski dolini del ceste odprt, pot proti Okrešlju pa še v celoti zaprta
21. 07. 2024 13.34V Logarski dolini so vzpostavili dostopnost do parkirišča pod slapom Rinka, a po besedah županje Občine Solčava Katarine Prelesnik še ni mogoče govoriti o tem, da je cesta odprta v celoti, ker je del območja še zasut. Cesta tako uradno še ni odprta, so pa tam vzpostavili prometni režim z redarji. Planinska pot proti Okrešlju je zaprta.

Je napočil čas, da bi za neutemeljene klice na pomoč, reševanja zaračunali?
09. 07. 2024 06.00Za gorskimi reševalci je rekorden konec tedna. 20-krat so odhiteli na pomoč poškodovanim, reševalni helikopter je bil tako rekoč ves čas v zraku, vzletel je namreč kar devetkrat. In zakaj toliko reševanj? Kot pravijo, se v gore še vedno odpravlja vse preveč ljudi, predvsem pa tujcev, ki nimajo znanja, opreme in kondicije. In to kljub tehnologiji, ki nam danes ponuja goro informacij, še ugotavljajo. Kje vse so bili na terenu in kaj svetujejo tistim, ki bodo poletni dopust preživljali v gorah? In kaj o reševanjih pravi generalni sekretar Planinske zveze Slovenije Damjan Omerzu?

Ljubitelji gora se lahko varno odpravijo na v ujmah prizadeta območja
11. 06. 2024 13.27Območja, prizadeta v lanskih poletnih poplavah, so zdaj varna za obiskovanje, zato lahko letos obisk z bolj obremenjenih delov Slovenije usmerimo na Koroško in v Zgornjo Savinjsko dolino, sporočajo iz Planinske zveze Slovenije (PZS). Skupaj z gorskimi reševalci pred poletno gorniško sezono spet pozivajo k dobri predpripravi na varen odhod v gore.

Naj vas spomladanske razmere v dolini ne zavedejo: v gorah je sneg
28. 04. 2024 17.21V zadnjih dneh je v visokogorju in sredogorju zapadlo veliko snega. Planinska zveza Slovenije zato opozarja, naj pohodnikov med prvomajskimi prazniki ob obisku gora ne zavedejo spomladanske razmere v dolini, saj lahko marsikje nad višino 1000 metrov na planinskih poteh pričakujemo sneg.

Za praznike v hribe? Naj vas spomladanske razmere v dolini ne zavedejo
26. 04. 2024 17.35V visokogorju še vedno vladajo zimske razmere, obstaja tudi velika nevarnost proženja snežnih plazov. Ne podcenjuje niti zahtevnejših ciljev na nižji nadmorski višini. Marsikoga bodo v hribe zvabile odprte planinske koče, zato na Planinski zvezi Slovenije opozarjajo, da se v hribe in gore odpravite premišljeno in v primerni opremi.

Cesti v dolini Kot in Krma zaprti še nekaj mesecev
10. 03. 2024 08.55Gozdni cesti v dolinah Kot in Krma, ki sta zaprti že vse od lanskega poletja, ostajata zaprti za ves promet še nekaj mesecev. Na območju obeh cest namreč še vedno potekata posek in spravilo lesa, opozarjajo na Planinski zvezi Slovenije. Cesto v Kot naj bi predvidoma odprli junija, cesto v Krmo pa avgusta.

V Dražgošah spominska slovesnost: 'Z uporom in bojem do svobode'
14. 01. 2024 07.50Ob 82. obletnici dražgoške bitke se je na spominski slovesnosti v Dražgošah zbrala množica ljudi, ki jo je nagovoril evropski poslanec Matjaž Nemec. Kot je poudaril, Dražgoše brezčasno odmevajo nauke, ki smo jim dolžni prisluhniti. Ob tem je opozoril na znake oživljanja nacifašizma in na situacijo v Palestini.

Kaj imata skupnega Slovenska planinska pot in Vlado Kreslin?
23. 12. 2023 16.37Kaj imajo skupnega Slovenska planinska pot, prvi vzpon na Everest, predsednik Planinske zveze Slovenije, Rdeča kapica, Vlado Kreslin in Cockta? Legendarno letnico 1953. Celotno pot je prehodilo 11.000 planincev. Slovenska planinska pot, najbolj priljubljena vezna pot v Sloveniji ter ena najstarejših v Evropi in na svetu, je označena s številko ena ob rdeče-beli Knafelčevi markaciji.

Lepotico in zver bosta pozimi pustila spati
11. 12. 2023 11.02Med poizkušanjem smeri sta polomila nekaj oprimkov in izpulila kakšen klin, velikokrat pa je bila smer zadnje poletje tudi mokra. V enem izmed trenutkov, ko sta imela občutek, da se jima 700 metrov dolga pot v severni steni Rjavine začenja vse močneje upirati, je ta dobila ime. Lepotica in zver. Z njo sta se mučila tri poletne sezone, obiskala sta jo 18-krat in jo nazadnje preplezala prosto. Dobila je oceno X, kar je najtežja dolga skalna smer v slovenskih gorah. "V pravi zimi pa je severna stena Rjavine še veliko bolj divji svet, morda izziv za generacijo za nama," je za 24ur.com dejal vrhunski alpinist Luka Lindič, ki je skupaj z Luko Krajncem spisal zgodbo o uspehu in prijateljstvu v gorskem svetu.

Zaradi plazu zaprta planinska pot v Tamar
27. 10. 2023 07.57Iz Planinskega doma v Tamarju so sporočili, da je zaprta planinska pot v Tamar. Pot je namreč poplavljena, zaradi plazu pa je tudi neprehodna in predstavlja veliko nevarnost za obiskovalce.

Po neurjih je na določenih poteh gibanje smrtno nevarno
21. 07. 2023 11.13Sanacija neurij, ki so pustošila zadnje dni in povzročila ogromno škode ter terjala smrtno žrtev, bo dolgotrajna in zahtevna. V tem času so mnoge ceste in poti neprehodne, zato pristojni opozarjajo, da spremljajte obvestila in se na območja, ki jih je prizadelo neurje, ne odpravljajte, če ni nujno. Veter je namreč podrl ogromno dreves in lomil številne veje, zato je odhod v gozd na teh območjih izredno tvegan.

Nevihte in vročina so nevarne, neinformiranost pohodnikov pa tudi
15. 07. 2023 07.00Letalska policijska enota je z ekipami za reševanje v gorah in skupinami gorskih reševalcev v zadnjih desetih dneh opravila kar 16 reševanj v gorah. Pomoč je potrebovalo 25 pohodnikov, ki so se zaradi objektivnih razlogov, nekateri pa zaradi lastnih napak in precenjevanja zmožnosti, znašli v hudih težavah. Vse pohodnike znova opozarjajo, naj se ne spravljajo v nevarnost.

'V gore pojdite pripravljeni in primerno opremljeni'
07. 06. 2023 16.40Približuje se poletna sezona, nestrpno jo pričakujejo tudi planinci. A na Planinski zvezi Slovenije so pred začetkom poletne sezone v gorah opozorili na primerno opremo za obisk gora in nevarnosti, ki prežijo na gornike. Da bi bilo nesreč čim manj, se morajo v gore odpraviti le pripravljeni in primerno opremljeni.

Volkovi in šakali v Posočju v 10 dneh pokončali ducat ovac
25. 05. 2023 09.30V Posočju so v manj kot 10 dneh zabeležili štiri napade zveri na drobnico, tri na planini Starijski vrh nad Kobaridom in enega v neposredni bližini vasi Sedlo v Breginjskem kotu. Za tri je odgovoren volk, za enega najverjetneje šakal, skupno so našli 11 ubitih ovac in eno jagnje. Rejci opozarjajo, da zaradi pokolov izgubijo tretjino čred.

Visokogorje prekriva najdebelejša snežna odeja v letošnji sezoni
14. 04. 2023 12.52Četrtkove obilne padavine so višje lege nad okoli 1000 metri na debelo obložile s snegom. Največ snega je zapadlo na območju Julijskih Alp, na Kredarici kar 83 centimetrov. Skupna snežna odeja je zdaj debela 350 centimetrov, kar je največ v letošnji zimski sezoni. Zaradi obilice novozapadlega snega se je močno povečala nevarnost snežnih plazov, zato se v prihodnjih dneh nikar ne odpravljajte v gore. Nad gozdno mejo je možno tudi spontano proženje plazov.

Sponzorirana potovanja evroposlancev: pod lupo tudi Bogovič in Novakova
13. 02. 2023 13.11Ugledni bruseljski časnik se je lotil analize potencialno sumljivih delno sponzoriranih potovanj evropskih poslancev, med katerimi sta se znašla tudi Ljudmila Novak in Franc Bogovič. Novakova ni prijavila potovanja, ki ga je plačal proizraelski lobi, češ da plačane poti niso bile povezane z njenim parlamentarnim delom, Bogovič, ki ga je v Bakuju gostil tamkajšnji režim, pa pravi, da je bila pot transparentna in strokovna. Sponzorirana potovanja so zakonsko sicer dovoljena, politično pa so zelo problematična, opozarjajo poznavalci. Gostitelji bi namreč v zameno lahko pričakovali politične protiusluge. Bogovič naj bi na primer že spremenil retoriko glede Azerbajdžana.

81. obletnica dražgoške bitke: Čas, da se rane in bolečine vseh zacelijo
08. 01. 2023 15.51Ob 81. obletnici dražgoške bitke se je na spominski slovesnosti v Dražgošah zbrala množica ljudi, ki jo je nagovoril državnozborski poslanec Gibanja Svoboda Borut Sajovic. Izpostavil je, da so Dražgoše simbol upora, odpora, tragedije in zvestobe domovini ter poudaril, da je odpor, če je narod ogrožen, nujen.

Za ozaveščanje o sladkorni bolezni zbrali kar 101.537 kilometrov
28. 11. 2022 15.52Ob svetovnem dnevu sladkorne bolezni se je zaključila tudi akcija #darujemkilometre, s katero v zvezi društev diabetikov ozaveščajo o sladkorni bolezni. Z njo živi vsak deseti Slovenec. V pol leta so sodelujoči na izbranih 15 pohodniških točkah po Sloveniji in drugih pohodniških poteh, s tekom in kolesarjenjem zbrali kar 101.537 kilometrov.

Slovenski alpinisti preplezali 1100-metrsko steno v Himalaji, ki je ni še nihče
10. 11. 2022 12.04Matija Volontar, Bor Levičnik in Žiga Oražem so konec oktobra zagrizli v 6180 metrov visoko himalajsko goro Pomlaca, ki se je po zahodni steni ni lotil še nihče. Preplezali so 1100 metrov dolgo smer in jo poimenovali Screaming Barfies, saj si jo bodo zapomnili po 'peklenskem' mrazu. Njihov prvotni cilj je bil skoraj 7000 metrov visok Tengi Ragi Tau, a med aklimatizacijo so opazili Pomlaco, ki jih je priklicala s svojo tančico skrivnosti. Gora se namreč ne bohoti tako kot okoliški višji himalajski nebotičniki, zato je očitno manj privlačna za osvajalce vrhov in tako slabo raziskana.

Šerkezi: Pomisli, da video gledajo mladi in jih s tem spravljaš v smrtno nevarnost
09. 11. 2022 15.45Ali sodijo objave in celo dobro zmontirani filmi o padcu z gore zaradi neznanja uporabe opreme na družbena omrežja? S tem se ne strinjata niti inštruktor gorskega reševanja Matjaž Šerkezi, ki je tudi strokovni sodelavec pri Planinski zvezi Slovenije, niti GRZS. Slovenski mladenič je nedavno objavil film, ki ga je posnel sam, kako se je odpravil na Triglav, kjer so že zimske razmere. Na pol poti do vrha je ugotovil, da je sneg zaradi sonca postal premehek, zato se je obrnil. Pri sestopu pa nesreča – fant je kljub zimski opremi zgrmel 100 metrov v globino, a je na srečo preživel. Kakšen namen in sporočilo imajo tovrstni filmi?

Na petih lokacijah po Sloveniji pilotno štetje planincev
17. 07. 2022 08.56V slovenske gore se letno odpravi okoli 1,7 milijona obiskovalcev, zato je na nekaterih destinacijah v glavni sezoni gneča, tudi nesreče so vse pogostejše. Na Planinski zvezi Slovenije so zato v juliju začeli projekt pilotnega štetja obiska. Trenutno planince merilniki štejejo na petih lokacijah, in sicer na Vršiču, v vasici Osp na obali, na Kumu v Zasavju, pri Lovrenških jezerih na Pohorju in Storžiču.

Gneča na Triglavu: sončen dan privabil številne obiskovalce
03. 07. 2022 19.10Bralec nam je posredoval fotografije gneče na Triglavu. Kot je razvidno s fotografij, je najvišji vrh Slovenije ta konec tedna privabil številne, ki so se odločili, da ga bodo osvojili.

Italijanski pohodnik po padcu sedem dni brez hrane in vode
03. 07. 2022 15.37Italijanski reševalci so na gori Matajur rešili pohodnika, ki je po padcu brez hrane in vode preživel sedem dni. 31-letnik je bil ob padcu v razpoko le lažje poškodovan, a je ob zdrsu izgubil nahrbtnik z mobilnim telefonom, vodo in drugo opremo, sam pa se ni mogel rešiti.

10 idej za skok na vršace po zahtevnih in zelo zahtevnih poteh
02. 07. 2022 07.00V preteklih dveh tednih smo vam namignili, kam se lahko odpravite v hribe po lahkih in nato po srednje zahtevnih poteh. Kot zadnji so na vrsti zahtevni in zelo zahtevni vzponi, pri katerih je potrebna zelo dobra fizična pripravljenost, pri večini vzponov tudi tehnično znanje. Ture so primerne za izkušene posameznike, ki so vešči gibanja po zahtevnem in skalnatem terenu. Kaj morate imeti v mislih, česa ne smete pozabiti, ko se odpravite na proti ciljem te težavnosti, je svetoval strokovni sodelavec pri PZS Matjaž Šerkezi.