planinska oprema

Naj vas spomladanske razmere v dolini ne zavedejo: v gorah je sneg

28. 04. 2024 17.21

V zadnjih dneh je v visokogorju in sredogorju zapadlo veliko snega. Planinska zveza Slovenije zato opozarja, naj pohodnikov med prvomajskimi prazniki ob obisku gora ne zavedejo spomladanske razmere v dolini, saj lahko marsikje nad višino 1000 metrov na planinskih poteh pričakujemo sneg.

Za praznike v hribe? Naj vas spomladanske razmere v dolini ne zavedejo

26. 04. 2024 17.35

V visokogorju še vedno vladajo zimske razmere, obstaja tudi velika nevarnost proženja snežnih plazov. Ne podcenjuje niti zahtevnejših ciljev na nižji nadmorski višini. Marsikoga bodo v hribe zvabile odprte planinske koče, zato na Planinski zvezi Slovenije opozarjajo, da se v hribe in gore odpravite premišljeno in v primerni opremi.

Pred zimsko gorsko sezono: 'Vprašajo, kakšna je cena. Ceneje kot vsak pogreb!'

09. 12. 2023 09.39

Letošnje število intervencij gorskih reševalcev je bilo še pred začetkom zimske gorske sezone rekordno. V naših gorah je vedno več planincev in zato tudi vse več nesreč. A marsikatero nesrečo bi lahko preprečili, če bi se držali osnovnih pravil hoje in gibanja v gorah. Pred razmahom zimske sezone so na PZS predstavili napotke ter pravila varnega in spoštljivega obiskovanja gora. Ob tem so močno poudarili pomen znanja in izkušenj, ki pa jih ne morete pridobiti čez noč, pač pa gre za daljši proces. Podrobno so predstavili obvezno in priporočljivo opremo, prikazali delovanje plazovnega trojčka in opozorili, kje in kako preveriti, ali ste se v gore podali s kompetentnim vodnikom.

Na ledeniku našli truplo 37 let pogrešanega plezalca

28. 07. 2023 16.15

Na ledeniku blizu znamenitega švicarskega Matterhorna so plezalci, ki so prečkali ledenik Theodul nad Zermattom, našli človeške ostanke nemškega alpinista, ki so ga pogrešali od leta 1986. Plezalci so najprej opazili pohodniški čevelj, ki je izstopal iz ledu, pripadal pa je pogrešanemu alpinistu.

Nevihte in vročina so nevarne, neinformiranost pohodnikov pa tudi

15. 07. 2023 07.00

Letalska policijska enota je z ekipami za reševanje v gorah in skupinami gorskih reševalcev v zadnjih desetih dneh opravila kar 16 reševanj v gorah. Pomoč je potrebovalo 25 pohodnikov, ki so se zaradi objektivnih razlogov, nekateri pa zaradi lastnih napak in precenjevanja zmožnosti, znašli v hudih težavah. Vse pohodnike znova opozarjajo, naj se ne spravljajo v nevarnost.

Pritisk na gore: 'Prelaz Vršič je šolski primer preobremenjenega območja'

24. 06. 2023 12.56

Ste v zadnjem letu obiskali Kum? Ali pa morda Lovrenška jezera? Morda pa ste med vzponom na Storžič ali ogledom zlatih macesnov na Slemenovi špici na poti opazili posebne merilnike? Gre za števce obiska pohodnikov v gorah in za projekt Planinstvo 4.0, s katerim si Planinska zveza Slovenije, v sodelovanju z društvom CIPRA Slovenija in PD Tržič, prizadeva pridobiti čim več podatkov o dejanskem obisku na petih pilotnih lokacijah, pri čemer bodo podatki v pomoč pri prostorskem planiranju trajnostnega razvoja in upravljanja planinske infrastrukture ter usmerjanja obiska v gorah.

'V gore pojdite pripravljeni in primerno opremljeni'

07. 06. 2023 16.40

Približuje se poletna sezona, nestrpno jo pričakujejo tudi planinci. A na Planinski zvezi Slovenije so pred začetkom poletne sezone v gorah opozorili na primerno opremo za obisk gora in nevarnosti, ki prežijo na gornike. Da bi bilo nesreč čim manj, se morajo v gore odpraviti le pripravljeni in primerno opremljeni.

Šerkezi: Pomisli, da video gledajo mladi in jih s tem spravljaš v smrtno nevarnost

09. 11. 2022 15.45

Ali sodijo objave in celo dobro zmontirani filmi o padcu z gore zaradi neznanja uporabe opreme na družbena omrežja? S tem se ne strinjata niti inštruktor gorskega reševanja Matjaž Šerkezi, ki je tudi strokovni sodelavec pri Planinski zvezi Slovenije, niti GRZS. Slovenski mladenič je nedavno objavil film, ki ga je posnel sam, kako se je odpravil na Triglav, kjer so že zimske razmere. Na pol poti do vrha je ugotovil, da je sneg zaradi sonca postal premehek, zato se je obrnil. Pri sestopu pa nesreča – fant je kljub zimski opremi zgrmel 100 metrov v globino, a je na srečo preživel. Kakšen namen in sporočilo imajo tovrstni filmi?

10 navdihov za srednje zahtevne vzpone po slovenskih hribih

25. 06. 2022 14.26

Prejšnji teden smo predstavili ideje za nezahtevne izlete in vzpone, tokrat gremo korak naprej. Za tiste, ki jim je zmanjkalo zamisli ali nimajo volje raziskovati, kam bi se podali v hribe, smo pripravili spisek lažjih in srednje zahtevnih vzponov. Njihova skupna značilnost je, da je pot navzgor daljša kot uro in pol. Za tovrstne užitke potrebujete nekaj kondicije, vendar so izbrani cilj s tehničnega vidika nezahtevni. Večina je primernih tudi za družine z otroki (ne najmlajšimi). Pri tem upoštevajte, da se je za vsak odhod v hribe treba pripraviti, četudi na prvi pogled deluje, da je tura 'mačji kašelj'. Kaj vzeti s sabo, na kaj paziti?

Varno v gore po načelu postopnosti: od manj k bolj zahtevnim ciljem

11. 06. 2022 07.00

Nesreča v gorah se lahko zgodi vsakomur, izjema niso niti izkušeni ali najbolj usposobljeni posamezniki. A vsak planinec lahko možnosti za nesrečen razplet v višavah občutno zmanjša, če se v hribe odpravi odgovorno in upošteva osnove, ki so drugačne od tistih, ki veljajo pri rekreaciji v dolini. Kam grem, ali poznam pot, kako sem pripravljen, kakšno opremo imam, kakšno je vreme oziroma napoved, s kom grem, so vprašanja, ki sodijo k pripravi na turo. Tudi organizirane planinske aktivnosti so naložba za varnejši obisk gora, je pred začetkom poletne sezone spodbudila PZS in ob tem podala koristne napotke. Svoj vidik je osvetlila tudi Policija.

Na Skuti obsedela utrujena in zaplezana planinca

03. 06. 2022 09.58

Letalska policijska enota je z ekipo za helikoptersko reševanje v gorah v četrtek na Skuti rešila dva zaplezana planinca. Tuja državljana sta bila utrujena in izven poti, so sporočili s PU Kranj in dodali, da so bili aktivirani tudi kamniški gorski reševalci.

'Gorniški vplivneži sami sebe prodajajo kot gorniško vrednoto, čeprav to sploh niso'

21. 01. 2022 07.00

Minuli konec tedna je v gorah ugasnilo šest življenj planincev. Gorske nesreče so se zgodile kljub na videz dobrim razmeram, kljub temu da so bili planinci primerno opremljeni. Primeri potrjujejo, da so razmere v gorah pozimi v vsakem primeru zahtevne in da samo dobra oprema ne zagotavlja varnega vzpona. A zakaj nekateri izberejo cilje, ki jim niso kos tako fizično kot psihično? Kaj se je v zadnjih letih spremenilo, ali je psihološki profil planincev postal drugačen, da je v gorah več nesreč? Pogovarjali smo se z gorskim vodnikom Gregom Koflerjem in gorskim reševalcem Žarkom Trušnovcem.

'V gore nikoli tri do štiri dni po sneženju'

10. 12. 2021 09.04

Magični beli hribi, nasmejani obrazi na fotografijah zasneženih, s soncem obsijanih gora, na družbenih omrežjih pogosto ustvarjajo napačen vtis, da smo ljudje le korak stran od edinstvenega občutka sreče, ki nam ga lahko ponudi narava. A ta korak je pozimi občutno bolj tvegan in zahteven kot v kopni planinski sezoni. Otežujejo ga nizke temperature, krajši dan, specifične snežne razmere, planinske koče so zaprte. Odhod v hribe zato zahteva znanje, natančno načrtovanje in drugačne priprave kot poleti. Napotke, kako ravnamo odgovorno, če se pozimi odpravimo v hribe, in kaj vzamemo s sabo, so z nami delili strokovnjaki PZS na poti na Veliko planino.

Preveč nesreč v gorah: reševali očeta in hčerki

13. 08. 2021 11.12

Napoved lepega, stabilnega vreme brez neviht v gore privabi še več obiskovalcev, zaradi česar imajo gorski reševalci običajno več dela. Tako je bilo tudi včeraj, ko so ekipe za reševanje v gorah na različnih koncih pomagale osmim planincem. Med njimi so bili oče in hčerki, ki jih je ujela tema in so zato obtičali, kar kaže, kako pomembno je, da dobro načrtujemo turo. Ker je pred nami obetaven konec tedna, poletja pa še ni konec, Policija in PZS pozivata k previdnosti in odgovornim odločitvam.

Najpogostejši razlogi za nesreče: padci in zdrsi med plezanjem, nenadna slabost in utrujenost

06. 08. 2021 11.11

Ta konec tedna bo vreme primerno tudi za obisk gora, le dovolj zgodaj se odpravite na pohod, da vas ne bo presenetila kakšna popoldanska nevihta. Vremensko bo manj ugodna nedelja, zato ta dan ne načrtujte zahtevnih podvigov. Policija opozarja, da se na turo dobro pripravite in se prilagajajte gori ter svojim zmožnostim.

Gorski reševalci konec tedna reševali vsaj 22 planincev

26. 07. 2021 11.41

Minuli sončni konec tedna je v hribe privabil številne planince. Žal je na drugi strani pomenil polne roke dela za gorske reševalce. Res da so gore specifično okolje, kjer so obiskovalci bolj izpostavljeni objektivnim nevarnostim, a se je znova izkazalo, da k nesrečam pogosto pripomorejo sami. Precenjujejo svoje zmožnosti, nimajo ustreznega znanja o gibanju v visokem svetu, ne poznajo terena ali pa so slabo opremljeni. Policisti zato zopet opozarjajo, da je prvo načelo varnih užitkov v hribih dobra priprava na turo.

'Pred očitno pestro sezono v gorah pozivamo k upoštevanju osnovnih pravil gorništva'

12. 07. 2021 13.58

Število helikopterskih reševanj v gorah se je ta konec tedna ustavilo pri 10. Res da so nesreče v poletnem času pogostejše, saj gore obišče več ljudi, a na drugi strani številka kaže, da so razmere zahtevne in jih je treba jemati resno. V visokogorju je ponekod še vedno sneg, skale v naših Alpah so krušljive, vreme se hitro menja – vročino zamenja nevihta, ki prinese nizke temperature. Zato je pred odhodom v hribe pomembno, da dobro načrtujemo turo in upoštevamo osnovna pravila gorništva.

V visokogorju še vedno sneži, ostaja opozorilo pred nevarnostjo plazov

04. 01. 2021 09.41

Že ob koncu tedna je v Sloveniji začelo obilno snežiti, ponekod je snežna odeja krepko presegla debelino treh metrov. Prav zaradi novozapadlega snega v večjem delu naših gora obstaja velika nevarnost snežnih plazov, kot opozarja Arso, predvsem v visokogorju Julijcev. Planinska zveza Slovenije obisk gora v naslednjih dneh odsvetuje.

Z glavo v hribe: v gorah morate znati oceniti, kdaj je pametno obrniti

25. 07. 2020 13.53

Sodobna tehnologija je prispevala, da so ljudje začeli gore dojemati drugače. Nasmejani obrazi z vrhov na družbenih omrežjih meglijo zavedanje, da so hribi resno okolje. Mnogi, ki hlastajo po sreči, izraženi v nasmehih, se ne vprašajo, ali so ti izrazi pristni ali pa planinci resnično uživajo, ker so v dobri kondiciji. Tudi zato je v zadnjem desetletju vse več gorskih nesreč, ki dobivajo pridih absurdnega. Pred odhodom v hribe je pomembna priprava na turo, ki vključuje informacije o stanju planinskih poti. Preverite, katere so trenutno zaprte.

Nočitve v planinskih kočah je letos prvič možno rezervirati preko spleta

16. 06. 2020 18.00

Slovenske gore letno obišče 1,7 milijona obiskovalcev. Letošnja planinska poletna sezona bo zaradi ukrepov po epidemiji koronavirusa drugačna kot pretekla leta, kar v Planinski zvezi Slovenije jemljejo kot svojevrsten izziv. Veseli so, da bo bone mogoče deljeno koristiti tudi v planinskih kočah in si želijo, da bi se čim več Slovencev počitnice odločilo preživeti v objemu gora. Novost letošnje sezone je, da je nočitve prvič možno rezervirati preko spleta.

Zatavali sta s planinske poti, ujeli sta ju še nevihta in megla

07. 08. 2019 13.09

Avgust je mesec, ko je planinska sezona na vrhuncu, kar pa na drugi strani pomeni, da imajo gorske reševalne ekipe prepolne roke dela. Nesreče se žal mnogokrat zgodijo, ker planinci podcenjujejo gore in se na pot ne pripravijo dovolj. V preteklih dneh so se tako zgodili primeri, ko so se planinci izgubili, presenetilo jih je slabo vreme, zaradi izčrpanosti so omagali, zdrsnili in bili neprimerno opremljeni.

Feratarstvo v Sloveniji vse bolj priljubljeno, a še vedno v povojih

03. 08. 2019 17.12

Občina Kranjska Gora je okrepila ponudbo adrenalina. Dosedanjima feratama se je pridružila tretja – Jerm'n v Gozdu -Martuljku. Ferate so sicer športni objekt, ki jih Slovenci pogosto zamenjujemo z zelo zahtevnimi planinskimi potmi. Ob tem imajo pri nas nekoliko drugačen pomen kot drugod po Evropi. Da bi razjasnili dvome o tej vse bolj priljubljeni športni dejavnosti, za katero se je treba izuriti, smo se pogovarjali z gorskima strokovnjakoma.

Nič jih ne izuči. Celonočno reševanje Francozov, ki so obtičali pod Skuto

05. 07. 2019 09.01

"Na klasičnem mestu, vedno znova," so gorski reševalci zapisali pod poročilo o reševanju treh Francozov, ki so se nespametno podali na vrh Skute, a obtičali na poledenelem terenu ter prezebli in izčrpani klicali na pomoč. Celonočno reševanje se je končalo srečno, morda se naslednjič ne bo. "Vsakodnevna opozorila medijev ne zaležejo nič. Da, v hribih je še vedno ponekod sneg," opozarjajo reševalci, ki so skupaj s Planinsko zvezo Slovenije pripravili nasvete, kako v gore poleti. Preberite in upoštevajte jih!

Ali se odpravljate v gore? Ste dovolj pripravljeni?

12. 06. 2019 06.00

Neprimerna planinska oprema, nezadostna priprava na turo, premalo informacij o razmerah na gori so glavni razlogi, ki so v letošnjem letu terjali že 16 življenj planincev, skupaj pa 196 nesreč v gorah. Čeprav v dolinah že diši po poletju, pa še zdaleč ni tako v visokogorju. Vršace prekriva sneg, ki se ponekod predira prek kolen, drugod je teren lahko še vedno poledenel. Take razmere so nevarne celo za izkušene planince.

Odgovorno v gore: derezice niso zamenjava za gorniške dereze

16. 02. 2019 08.32

Čeprav je v dolini skorajda že pomlad, v gorah vladajo zimske razmere, na kar moramo biti ustrezno pripravljeni in se v gore odpravljati načrtovano in odgovorno, s primerno opremo in znanjem, poudarja strokovni sodelavec PZS Matjaž Šerkezi ter opozarja, da so za obisk visokogorja primerne samo 12-zobe dereze, nikakor pa ne derezice.

Matjaž Šerkezi: V gorah nikoli nismo povsem varni

16. 09. 2018 07.00

Bliža se jesen, kar v hribih pomeni, da ne bo več zadostovala le poletna oprema. Vmesno obdobje med poletjem in zimo je lahko izredno zavajajoče, saj je v dolini še vedno toplo, v višavah pa se temperature hitro spustijo pod ledišče. Kako torej varno v gore v tem spokojnem času, ko pozlatijo macesni? Pogovarjali smo se z gorskim reševalcem Matjažem Šerkezijem, ki hkrati opozarja, da v gore ni pametno hoditi brez primerne kondicije.

'Plezanje je postal šport za vsakogar, a ob tem ne smemo pozabiti tudi na naravo'

21. 04. 2018 11.13

V Sloveniji imamo med 100 in 150 naravnih urejenih plezališč in okrog 6000 opremljenih plezalnih smeri. To je neuradno, saj uradnih številk ne pozna nihče. Opremljati se jih je začelo v 70. letih prejšnjega stoletja, med prva opremljena plezališča spadajo Dovžanova soteska na Gorenjskem in plezališča na Kraškem robu: Osp, Črni kal in Mišja peč.

Tujca v kratkih hlačah in supergah v gore: z gore pa s helikopterjem z zdravniško ekipo

19. 04. 2018 10.54

Tuja planinca sta se v kratkih hlačah in supergah podala proti Košutnikovemu turnu. Zaradi neustrezne opreme sta se izogibala zaplatam snega in s tem tudi poti, dokler nista prišla do območja prepadnih sten na nevarni vpadnici nad planšarijo ...

Zimske razmere v gorah terjajo še boljše priprave: Nujna oprema dereze in cepin, a če jih ne znamo pravilno uporabljati, so lahko tudi smrtno nevarni

06. 12. 2017 15.39

Za varen obisk gora pozimi so ključni primerna izbira ture, ustrezna oprema in znanje, kako jo uporabljati. Na Planinski zvezi Slovenije namreč opažajo, da so pohodniki sicer vse bolje opremljeni, a opreme pogosto ne znajo uporabljati. Število nesreč v gorah sicer narašča, tudi zato, ker v hribe zahaja vedno več ljudi, ki "vanje ne sodijo".

FOTO: Začenja se poletna gneča v gorah. 'Ne pozabite, ko ste na vrhu, ste šele na polovici poti'

13. 06. 2017 13.35

Samo letos so gorski reševalci opravili že 154 intervencij, kar je 54 več kot v lanskem letu. Pred začetkom poletne planinske sezone, ki v gore privabi največ planincev, pristojni opozarjajo, da v gore nikar ne gremo brez ustrezne opreme in pripravljenosti, da moramo vedno preveriti razmere v gorah ter poskrbeti za ustrezno zavarovanje.