planinska koča

Planinsko kočo Mladika za 124.000 evrov kupila postojnska občina
19. 01. 2025 09.01Planinsko kočo Mladika na Pečni rebri, ki jo je Planinsko društvo Postojna prodajalo z namenom poplačati dolgove, nastale po prenovi koče na Nanosu, je ob koncu lanskega leta kupila postojnska občina. Kot so pojasnili na občini, so s tem želeli preprečiti, da bi med občani priljubljena koča prešla v zasebno last.

Dolgovi poplačani, priljubljena planinska koča v roke občini Postojna
07. 01. 2025 08.38Planinsko društvo Postojna je bilo zaradi dolgov, ki so nastali pri obnovi koče na Nanosu, prisiljeno v prodajo planinske koče Mladika na Pečni rebri. Ker gre za priljubljeno izletniško točko in kočo, ki so jo občani v preteklosti zgradili prostovoljno, je prodaja dvignila veliko prahu – vsi so si želeli, da bi koča ostala v javni lasti. Zdaj pa je zgodba dobila srečen konec – nova lastnica je namreč postala Občina Postojna.

Prodaja se planinska koča nad Postojno: Planinsko društvo prisiljeno v prodajo
12. 11. 2024 14.26"Koča Mladika nad Postojno, najlepši razgled po celotni dolini, brez sosedov in z asfaltiranim dovozom. Kaj več bi si lahko zaželeli? Na žalost je Planinsko društvo Postojna zaradi investicije na Nanosu prisiljeno stopiti v prodajo tako edinstvene koče, kot je Mladika." Tako se začne nepremičninski oglas za prodajo planinske koče Mladika na Pečni rebri. 82 kvadratnih metrov velik objekt, ki ima za lokalno skupnost velik pomen, prodajajo za 185.000 evrov.

Se lahko bojimo razprodaje slovenskih planinskih domov?
09. 11. 2024 08.23Pred nekaj časa je odjeknila novica, da naj bi se prodajal Tičarjev dom na Vršiču. V Planinskem društvu Jesenice so nam zatrdili, da o prodaji ne razmišljajo. Se je pa s tem sprožil plaz vprašanj in bojazni, ali lahko morebiti v prihodnje državljani ostanemo brez dostopa do planinskih koč. Več društev naj bi namreč zaradi dolgov razmišljalo o prodaji planinskih domov, ki pa imajo za državo vendarle tudi strateški pomen.

Pot na Okrešelj odprta, gradnja doma se po velikih podražitvah zatika
08. 08. 2024 11.24Planinska pot na Okrešelj, ki je bila zaradi neurja zaprta od 28. julija, je od srede znova odprta. Kot je povedal predsednik predsednik PD Celje-Matica Brane Povše, je bilo treba na novo postaviti brvi pod in nad slapom Rinka ter urediti del poti nad izvirom Savinje. Medtem se gradnja novega planinskega doma na Okrešlju zatika.

V Logarski dolini del ceste odprt, pot proti Okrešlju pa še v celoti zaprta
21. 07. 2024 13.34V Logarski dolini so vzpostavili dostopnost do parkirišča pod slapom Rinka, a po besedah županje Občine Solčava Katarine Prelesnik še ni mogoče govoriti o tem, da je cesta odprta v celoti, ker je del območja še zasut. Cesta tako uradno še ni odprta, so pa tam vzpostavili prometni režim z redarji. Planinska pot proti Okrešlju je zaprta.

V gore brez preglavic zaradi stroškov prevoza in parkirnin
04. 07. 2024 19.02Poleti marsikdo ohladitev poišče v gorah. Nenazadnje je pohodništvo med Slovenci izjemno priljubljeno, a kaj ko nam veselje ob pogledu na gorske vrhove uničijo prepolna parkirišča in vrtoglave cene na njih? Platforma prevoz.org, ki v Sloveniji povezuje ponudnike in iskalce prevozov, ponuja rešitev. Namesto s tremi se pod naše očake preprosto podate z enim avtom. In kaj je cilj? Vsi stroški tako goriva kot parkirnine se razdelijo, zraven tega pa še vam med premagovanjem strmin čas krajšajo novi prijatelji. In kako to deluje?

Zahtevno reševanje na Prisojniku: neustrezno opremljena je zdrsnila na snežišču
03. 06. 2024 06.11Gorski reševalci so minuli vikend v gorah posredovali sedemkrat, od tega so morali na reševanja s helikopterjem v le enem dnevu poleteti štirikrat. Med drugim so izvedli tudi zahtevno reševanje izpod okna na Prisojniku, kjer so morali poškodovano žensko z vitlom dvigniti iz stene ter jo prepeljati do Erjavčeve koče. Pohodnica je bila neustrezno opremljena. Reševali pa so tudi štiri tuje državljane, ki so zaradi nevihte in snega obtičali na Doliču.

Naj vas spomladanske razmere v dolini ne zavedejo: v gorah je sneg
28. 04. 2024 17.21V zadnjih dneh je v visokogorju in sredogorju zapadlo veliko snega. Planinska zveza Slovenije zato opozarja, naj pohodnikov med prvomajskimi prazniki ob obisku gora ne zavedejo spomladanske razmere v dolini, saj lahko marsikje nad višino 1000 metrov na planinskih poteh pričakujemo sneg.

Cesti v dolini Kot in Krma zaprti še nekaj mesecev
10. 03. 2024 08.55Gozdni cesti v dolinah Kot in Krma, ki sta zaprti že vse od lanskega poletja, ostajata zaprti za ves promet še nekaj mesecev. Na območju obeh cest namreč še vedno potekata posek in spravilo lesa, opozarjajo na Planinski zvezi Slovenije. Cesto v Kot naj bi predvidoma odprli junija, cesto v Krmo pa avgusta.

Je gorski turizem ogrožen, ker ni zanimanja za oskrbnike koč?
06. 09. 2023 19.35Slovenija je dežela tisočerih poti, zato imata pohodništvo in planinarjenje posebno mesto v slovenskih, zadnja leta pa vse bolj tudi v tujih srcih. Slednja v statistiki nočitev pustijo tudi največji delež. Pa bomo v prihodnje sploh še lahko ponujali gorski turizem, kjer so vrata planinskih koč za vse odprta skozi vso poletno in občasno tudi zimsko sezono? Številne planinske koče se namreč že več let spopadajo s pomanjkanjem oskrbnikov. Na razpise se velikokrat javijo iskalci pustolovščin, kar ni delo oskrbnika, največkrat pa se ne prijavi nihče. Obiskali smo tri različne koče. Na eni upokojenci planince privabljajo z domačnostjo, na drugi mora oskrbnik včasih postati tudi policist ali redar, na tretji pa zato, da ostaja odprta, prostovoljci v službi jemljejo celo dopust.

Po vremenskih ujmah ostaja zaprtih več planinskih koč
16. 08. 2023 10.00Planinske koče v slovenskih gorah v preteklih ujmah niso utrpele škode, so pa bile poškodovane številne planinske poti. Ker je dostop do njih otežen, če ne že kar nemogoč, so oskrbniki kar nekaj koč začasno zaprli. Vsem, ki se odpravljajo v gore, na Planinski zvezi Slovenije svetujejo, naj se pred odhodom pozanimajo o obratovanju koč na svoji poti.

Na ledeniku našli truplo 37 let pogrešanega plezalca
28. 07. 2023 16.15Na ledeniku blizu znamenitega švicarskega Matterhorna so plezalci, ki so prečkali ledenik Theodul nad Zermattom, našli človeške ostanke nemškega alpinista, ki so ga pogrešali od leta 1986. Plezalci so najprej opazili pohodniški čevelj, ki je izstopal iz ledu, pripadal pa je pogrešanemu alpinistu.

Pritisk na gore: 'Prelaz Vršič je šolski primer preobremenjenega območja'
24. 06. 2023 12.56Ste v zadnjem letu obiskali Kum? Ali pa morda Lovrenška jezera? Morda pa ste med vzponom na Storžič ali ogledom zlatih macesnov na Slemenovi špici na poti opazili posebne merilnike? Gre za števce obiska pohodnikov v gorah in za projekt Planinstvo 4.0, s katerim si Planinska zveza Slovenije, v sodelovanju z društvom CIPRA Slovenija in PD Tržič, prizadeva pridobiti čim več podatkov o dejanskem obisku na petih pilotnih lokacijah, pri čemer bodo podatki v pomoč pri prostorskem planiranju trajnostnega razvoja in upravljanja planinske infrastrukture ter usmerjanja obiska v gorah.

V hribih bi več intime, 50-odstotni popust pa ni več vzdržen
17. 02. 2023 08.46V zadnjem času so bile (drage) prenove deležne številne planinske koče, prenova pa se je ponekod od skupnih ležišč preusmerila k individualnim sobam, kar postaja vse bolj popularen trend. Obiskovalci gora so si namreč začeli želeti več intimnosti. Tovrstne sobe nudijo precej več udobja, hkrati pa zahtevajo tudi globlje žepe. Na Planinsko zvezo Slovenije je tako priromal predlog, da bi bile te sobe izvzete iz 50-odstotnega popusta, ki je zdaj dogovorjen za vse člane zveze.

25 planinskih koč: nove fasade, sončne elektrarne, pohištvo ...
03. 11. 2022 13.1125 slovenskih planinskih koč je izkoristilo pet milijonov evrov, ki jih ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo razpisalo za energetsko in okoljsko prenovo koč. Denar so porabile predvsem za boljšo izolacijo in zamenjavo stavbnega pohištva. Investirale so tudi v zamenjavo toplotnih naprav in v različne ukrepe, ki pripomorejo k zmanjšanju porabe vode. Sredstva sta med drugim prejeli planinski koči Frischaufov dom na Okrešlju in Mozirska koča na Golteh, ki sta pred leti pogoreli v požaru. Predvidoma bosta odprti v letu 2023.

'Suša' na Kredarici: omejeno število mest v koči, vode le še za deset dni
27. 08. 2022 08.03Zaradi pomanjkanja padavin imajo težave z zagotavljanjem vode tudi slovenske visokogorske planinske koče, med drugim na najvišje ležeči postojanki pod Triglavom. Kot pravi oskrbnik Triglavskega doma na Kredarici Herman Uranič, imajo vode le še za približno deset dni. Že nekaj časa imajo tudi omejeno število mest, ki jih je mogoče rezervirati.

10 navdihov za srednje zahtevne vzpone po slovenskih hribih
25. 06. 2022 14.26Prejšnji teden smo predstavili ideje za nezahtevne izlete in vzpone, tokrat gremo korak naprej. Za tiste, ki jim je zmanjkalo zamisli ali nimajo volje raziskovati, kam bi se podali v hribe, smo pripravili spisek lažjih in srednje zahtevnih vzponov. Njihova skupna značilnost je, da je pot navzgor daljša kot uro in pol. Za tovrstne užitke potrebujete nekaj kondicije, vendar so izbrani cilj s tehničnega vidika nezahtevni. Večina je primernih tudi za družine z otroki (ne najmlajšimi). Pri tem upoštevajte, da se je za vsak odhod v hribe treba pripraviti, četudi na prvi pogled deluje, da je tura 'mačji kašelj'. Kaj vzeti s sabo, na kaj paziti?

Od Karavank do Primorske: 10 idej za nepozabne izlete in vzpone
18. 06. 2022 07.37Se tudi vam zgodi, da vam zmanjka idej ali pa preprosto nimate volje, da bi raziskali, kam se odpraviti v hribe glede na telesno pripravljenost in planinsko znanje, ki ga imate? Da bi olajšali miselno delo tistim, ki razmišljanje v poletnem času z veseljem odložijo, smo zbrali spisek planinskih izletov in vzponov ter jih razvrstili v tri težavnosti. Vsako soboto – torej tri zapored – bomo predstavili eno. Članki ne bodo zgolj ideje, ampak tudi napotki, kako se za določeno težavnost pripraviti, kaj vzeti s sabo, na kaj paziti. Ker v hribih velja načelo postopnosti – od manj k bolj težavnemu, tudi mi začenjamo z nezahtevnimi izleti in vzponi.

Ali bi Slovenci imeli Češko kočo, če ne bi zgradili planinskega zavezništva s Čehi?
02. 04. 2022 16.44Gore so globoko zakoreninjene v srca Slovencev in zgodovino naše države. Redno jih obiskuje več kot 315.000 Slovencev, Triglav smo sprejeli kot simbol slovenstva. Hribi pa ne pomenijo zgolj užitkov, občutka svobode in sreče ob osvojenem vrhu, ampak so tudi dober zgled prijateljstva in vezi med narodi. Sinonim tega je zagotovo Češka koča nad Jezerskim, ki so jo pred 122 leti zgradili Čehi, ki so bili pred prvo svetovno vojno zelo aktivni v naših gorah. O trdnem češko-slovenskem planinskem sodelovanju in Češki koči je zdaj nastal tudi igrano-dokumentarni film, čigar avtor je publicist in zbiralec zgodovinskega gradiva ter veliki prijatelja Slovenije Ladislav Jirásko.

Najstarejša planinska postojanka na Pohorju išče novega oskrbnika
04. 02. 2022 19.27Dosedanji vodja Ruške koče Maksimiljan Klančnik se po 35 letih od koče poslavlja, odhaja v zasluženi pokoj. "Rasel in živel sem s Pohorjem, starost pa bi rad užival na morju," pravi mož, ki je v slabih štirih desetletjih postal že prava areška legenda. In kakšen naj bi bil njegov naslednik?

Gasilska vaja pri planinski koči: pred požarom rešili Dom pod Storžičem
16. 10. 2021 15.57Pri Domu pod Storžičem je potekala gasilska vaja, pri kateri je sodelovalo 85 gasilcev iz 14 gasilskih enot z Gorenjske z 18 vozili. V štirih letih so namreč pri nas pogorele že štiri planinske koče: Kocbekov dom na Korošici, koča na Okrešlju, Mozirska koča in Dom na Osankarici. Največje težave, s katerimi se gasilci spopadajo pri gašenju požarov v planinskih kočah, so težka dostopnost, velika oddaljenost in omejene količine vode.

Preveč nesreč v gorah: reševali očeta in hčerki
13. 08. 2021 11.12Napoved lepega, stabilnega vreme brez neviht v gore privabi še več obiskovalcev, zaradi česar imajo gorski reševalci običajno več dela. Tako je bilo tudi včeraj, ko so ekipe za reševanje v gorah na različnih koncih pomagale osmim planincem. Med njimi so bili oče in hčerki, ki jih je ujela tema in so zato obtičali, kar kaže, kako pomembno je, da dobro načrtujemo turo. Ker je pred nami obetaven konec tedna, poletja pa še ni konec, Policija in PZS pozivata k previdnosti in odgovornim odločitvam.

Tudi v planinah bo vsaj na začetku sezone veljala vrsta omejitev
15. 06. 2021 13.40Na pragu je glavni del planinske sezone, v prihodnjih 14 dnevih se bo odprla večina koč. Čeprav se covidna epidemija formalno izteka, na PZS opozarjajo, da bodo vsaj v uvodu v sezono tudi v planinah še vedno veljale določene omejitve. Za nočitve in strežbo v notranjih prostorih bodo, denimo, še vedno veljali pogoji PCT. Pred odhodom v gore pa je dobro rezervirati prenočevanje v koči.

Slovenska planinska pot dobila prvo prenovljeno informacijsko tablo
13. 06. 2021 12.09Pri Mariborski koči so postavili prenovljeno informacijsko tablo najbolj priljubljene slovenske vezne poti oz. slovenske planinske poti. "S tem dogodkom smo nakazali začetek prenove lepotice med pohodniškimi potmi, vse z namenom, da na to planinsko potovanje privabimo še večje število ljubiteljev narave, gora in slovenske raznolikosti," pravijo pri Planinski zvezi Slovenije.

Policija v primeru požara na Osankarici izključila tujo krivdo
12. 04. 2021 13.04Policija je v primeru pogorele planinske koče na Osankarici izključila tujo krivdo. Do požara je po mnenju policistov namreč najverjetneje prišlo zaradi neustreznega in dotrajanega dimnika. 120 gasilcem, ki so se borili z ognjenimi zublji, je uspelo zavarovati muzejski del objekta, je pa požar popolnoma uničil gostinski del koče.

Štiri pogorele koče v štirih letih. Policija: dogodki niso povezani
10. 04. 2021 12.15Dom na Osankarici je že četrta planinska koča v štirih letih, ki so jo pogoltnili ognjeni zublji. Gorele so koče na Korošici, Okrešlju in Golteh. Policija, ki je odkrila vzrok za prva dva požara, ne sumi, da bi bili dogodki med seboj povezani.

Zagorel Dom na Osankarici
08. 04. 2021 21.46Okoli 20. ure je prišlo do požara na območju Slovenske Bistrice. "Trenutno smo požar lokalizirali in rešili del gozda, ki je zagorel. Prav tako pa smo požar uspeli omejiti samo na del doma. Muzejski del je na srečo rešen," je dejal vodja intervencije Uroš Kovač.

Kako naprej? Pri PD Mozirje si prizadevajo za čim hitrejšo obnovo
27. 02. 2021 10.27Vzrok požara v Mozirski koči na Golteh, priljubljeni planinski postojanki, še ni znan. Po končanih preiskovalnih delih pa si Planinsko društvo (PD) Mozirje prizadeva za čimprejšnjo sanacijo in pričetek obnovitvenih del. Pri pridobivanju sredstev za to jim bo v pomoč Planinska zveza Slovenije (PZS), roko pomoči so ponudili tudi v Občini Mozirje. Za kakršno koli obliko pomoči so se obrnili tudi na dobre ljudi, ki jim lahko pomagajo v obliki donacije ali pri delovnih akcijah.

Ognjeni zublji pogoltnili Mozirsko kočo na Golteh: 'Ni bilo več rešitve'
25. 02. 2021 07.15Gasilci PGD Mozirje, ki so prvi posredovali v požaru, v katerem je do tal pogorela Mozirska koča na Golteh, so lahko ob prihodu na kraj le še reševali okoliški gozd. Ker je teren zahteven, tam namreč ni hidrantnega omrežja, dostop do koče pa je izjemno poledenel, je bila to izjemno zahtevna intervencija. Z ognjem se je borilo 84 gasilcev iz šestih gasilskih društev.