planinska društva

V Dražgošah svarila pred današnjimi sejalci zla

12. 01. 2025 20.06

Zastave z rdečimi zvezdami so znova množično zaplapolale v Dražgošah. Borcem za svobodo so se v vasico na pobočju Jelovice odpravili poklonit številni pohodniki, ki so kljub zimskim temperaturam sledili soncu in pripešačili – tudi po 10 ur so hodili – po poteh partizanskega Cankarjevega bataljona. Ob 83. obletnici enega najprelomnejših dogodkov v osvobodilni vojni na naših tleh je množico nagovorila Urška Klakočar Zupančič. Zbrane je posvarila pred strahopetnimi sejalci zla in jih pozvala, naj se jim uprejo, če si želijo zagotoviti dostojno življenje.

Dolgovi poplačani, priljubljena planinska koča v roke občini Postojna

07. 01. 2025 08.38

Planinsko društvo Postojna je bilo zaradi dolgov, ki so nastali pri obnovi koče na Nanosu, prisiljeno v prodajo planinske koče Mladika na Pečni rebri. Ker gre za priljubljeno izletniško točko in kočo, ki so jo občani v preteklosti zgradili prostovoljno, je prodaja dvignila veliko prahu – vsi so si želeli, da bi koča ostala v javni lasti. Zdaj pa je zgodba dobila srečen konec – nova lastnica je namreč postala Občina Postojna.

Prodaja se planinska koča nad Postojno: Planinsko društvo prisiljeno v prodajo

12. 11. 2024 14.26

"Koča Mladika nad Postojno, najlepši razgled po celotni dolini, brez sosedov in z asfaltiranim dovozom. Kaj več bi si lahko zaželeli? Na žalost je Planinsko društvo Postojna zaradi investicije na Nanosu prisiljeno stopiti v prodajo tako edinstvene koče, kot je Mladika." Tako se začne nepremičninski oglas za prodajo planinske koče Mladika na Pečni rebri. 82 kvadratnih metrov velik objekt, ki ima za lokalno skupnost velik pomen, prodajajo za 185.000 evrov.

Se lahko bojimo razprodaje slovenskih planinskih domov?

09. 11. 2024 08.23

Pred nekaj časa je odjeknila novica, da naj bi se prodajal Tičarjev dom na Vršiču. V Planinskem društvu Jesenice so nam zatrdili, da o prodaji ne razmišljajo. Se je pa s tem sprožil plaz vprašanj in bojazni, ali lahko morebiti v prihodnje državljani ostanemo brez dostopa do planinskih koč. Več društev naj bi namreč zaradi dolgov razmišljalo o prodaji planinskih domov, ki pa imajo za državo vendarle tudi strateški pomen.

V Logarski dolini del ceste odprt, pot proti Okrešlju pa še v celoti zaprta

21. 07. 2024 13.34

V Logarski dolini so vzpostavili dostopnost do parkirišča pod slapom Rinka, a po besedah županje Občine Solčava Katarine Prelesnik še ni mogoče govoriti o tem, da je cesta odprta v celoti, ker je del območja še zasut. Cesta tako uradno še ni odprta, so pa tam vzpostavili prometni režim z redarji. Planinska pot proti Okrešlju je zaprta.

V Dražgošah spominska slovesnost: 'Z uporom in bojem do svobode'

14. 01. 2024 07.50

Ob 82. obletnici dražgoške bitke se je na spominski slovesnosti v Dražgošah zbrala množica ljudi, ki jo je nagovoril evropski poslanec Matjaž Nemec. Kot je poudaril, Dražgoše brezčasno odmevajo nauke, ki smo jim dolžni prisluhniti. Ob tem je opozoril na znake oživljanja nacifašizma in na situacijo v Palestini.

Je gorski turizem ogrožen, ker ni zanimanja za oskrbnike koč?

06. 09. 2023 19.35

Slovenija je dežela tisočerih poti, zato imata pohodništvo in planinarjenje posebno mesto v slovenskih, zadnja leta pa vse bolj tudi v tujih srcih. Slednja v statistiki nočitev pustijo tudi največji delež. Pa bomo v prihodnje sploh še lahko ponujali gorski turizem, kjer so vrata planinskih koč za vse odprta skozi vso poletno in občasno tudi zimsko sezono? Številne planinske koče se namreč že več let spopadajo s pomanjkanjem oskrbnikov. Na razpise se velikokrat javijo iskalci pustolovščin, kar ni delo oskrbnika, največkrat pa se ne prijavi nihče. Obiskali smo tri različne koče. Na eni upokojenci planince privabljajo z domačnostjo, na drugi mora oskrbnik včasih postati tudi policist ali redar, na tretji pa zato, da ostaja odprta, prostovoljci v službi jemljejo celo dopust.

Volkovi in šakali v Posočju v 10 dneh pokončali ducat ovac

25. 05. 2023 09.30

V Posočju so v manj kot 10 dneh zabeležili štiri napade zveri na drobnico, tri na planini Starijski vrh nad Kobaridom in enega v neposredni bližini vasi Sedlo v Breginjskem kotu. Za tri je odgovoren volk, za enega najverjetneje šakal, skupno so našli 11 ubitih ovac in eno jagnje. Rejci opozarjajo, da zaradi pokolov izgubijo tretjino čred.

V hribih bi več intime, 50-odstotni popust pa ni več vzdržen

17. 02. 2023 08.46

V zadnjem času so bile (drage) prenove deležne številne planinske koče, prenova pa se je ponekod od skupnih ležišč preusmerila k individualnim sobam, kar postaja vse bolj popularen trend. Obiskovalci gora so si namreč začeli želeti več intimnosti. Tovrstne sobe nudijo precej več udobja, hkrati pa zahtevajo tudi globlje žepe. Na Planinsko zvezo Slovenije je tako priromal predlog, da bi bile te sobe izvzete iz 50-odstotnega popusta, ki je zdaj dogovorjen za vse člane zveze.

81. obletnica dražgoške bitke: Čas, da se rane in bolečine vseh zacelijo

08. 01. 2023 15.51

Ob 81. obletnici dražgoške bitke se je na spominski slovesnosti v Dražgošah zbrala množica ljudi, ki jo je nagovoril državnozborski poslanec Gibanja Svoboda Borut Sajovic. Izpostavil je, da so Dražgoše simbol upora, odpora, tragedije in zvestobe domovini ter poudaril, da je odpor, če je narod ogrožen, nujen.

Plaz v nedeljo odnesel dva planinca, oba sta huje poškodovana

05. 12. 2022 06.23

V nedeljo je plaz pod Turskim žlebom odnesel dva planinca, oba pa sta huje poškodovana, je sporočila Gorska reševalna zveza Slovenije. Plaz se je sprožil kljub temu, da je bila stopnja nevarnosti snežnih plazov majhna. Na zvezi zato opozarjajo, naj planinci zaradi povečane nevarnosti proženja snežnih plazov vsaj tri dni po obilnem sneženju ne zahajajo v gore.

Za ozaveščanje o sladkorni bolezni zbrali kar 101.537 kilometrov

28. 11. 2022 15.52

Ob svetovnem dnevu sladkorne bolezni se je zaključila tudi akcija #darujemkilometre, s katero v zvezi društev diabetikov ozaveščajo o sladkorni bolezni. Z njo živi vsak deseti Slovenec. V pol leta so sodelujoči na izbranih 15 pohodniških točkah po Sloveniji in drugih pohodniških poteh, s tekom in kolesarjenjem zbrali kar 101.537 kilometrov.

Šerkezi: Pomisli, da video gledajo mladi in jih s tem spravljaš v smrtno nevarnost

09. 11. 2022 15.45

Ali sodijo objave in celo dobro zmontirani filmi o padcu z gore zaradi neznanja uporabe opreme na družbena omrežja? S tem se ne strinjata niti inštruktor gorskega reševanja Matjaž Šerkezi, ki je tudi strokovni sodelavec pri Planinski zvezi Slovenije, niti GRZS. Slovenski mladenič je nedavno objavil film, ki ga je posnel sam, kako se je odpravil na Triglav, kjer so že zimske razmere. Na pol poti do vrha je ugotovil, da je sneg zaradi sonca postal premehek, zato se je obrnil. Pri sestopu pa nesreča – fant je kljub zimski opremi zgrmel 100 metrov v globino, a je na srečo preživel. Kakšen namen in sporočilo imajo tovrstni filmi?

10 idej za skok na vršace po zahtevnih in zelo zahtevnih poteh

02. 07. 2022 07.00

V preteklih dveh tednih smo vam namignili, kam se lahko odpravite v hribe po lahkih in nato po srednje zahtevnih poteh. Kot zadnji so na vrsti zahtevni in zelo zahtevni vzponi, pri katerih je potrebna zelo dobra fizična pripravljenost, pri večini vzponov tudi tehnično znanje. Ture so primerne za izkušene posameznike, ki so vešči gibanja po zahtevnem in skalnatem terenu. Kaj morate imeti v mislih, česa ne smete pozabiti, ko se odpravite na proti ciljem te težavnosti, je svetoval strokovni sodelavec pri PZS Matjaž Šerkezi.

Varno v gore po načelu postopnosti: od manj k bolj zahtevnim ciljem

11. 06. 2022 07.00

Nesreča v gorah se lahko zgodi vsakomur, izjema niso niti izkušeni ali najbolj usposobljeni posamezniki. A vsak planinec lahko možnosti za nesrečen razplet v višavah občutno zmanjša, če se v hribe odpravi odgovorno in upošteva osnove, ki so drugačne od tistih, ki veljajo pri rekreaciji v dolini. Kam grem, ali poznam pot, kako sem pripravljen, kakšno opremo imam, kakšno je vreme oziroma napoved, s kom grem, so vprašanja, ki sodijo k pripravi na turo. Tudi organizirane planinske aktivnosti so naložba za varnejši obisk gora, je pred začetkom poletne sezone spodbudila PZS in ob tem podala koristne napotke. Svoj vidik je osvetlila tudi Policija.

Ali bi Slovenci imeli Češko kočo, če ne bi zgradili planinskega zavezništva s Čehi?

02. 04. 2022 16.44

Gore so globoko zakoreninjene v srca Slovencev in zgodovino naše države. Redno jih obiskuje več kot 315.000 Slovencev, Triglav smo sprejeli kot simbol slovenstva. Hribi pa ne pomenijo zgolj užitkov, občutka svobode in sreče ob osvojenem vrhu, ampak so tudi dober zgled prijateljstva in vezi med narodi. Sinonim tega je zagotovo Češka koča nad Jezerskim, ki so jo pred 122 leti zgradili Čehi, ki so bili pred prvo svetovno vojno zelo aktivni v naših gorah. O trdnem češko-slovenskem planinskem sodelovanju in Češki koči je zdaj nastal tudi igrano-dokumentarni film, čigar avtor je publicist in zbiralec zgodovinskega gradiva ter veliki prijatelja Slovenije Ladislav Jirásko.

Najuspešnejša sta Janja Garnbret in Luka Potočar, priznanje za življenjsko delo Dušanu Kukovcu

24. 03. 2022 21.07

Na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani je nocoj potekala podelitev priznanj najuspešnejšim ter najbolj zaslužnim v letu 2021 pod okriljem Planinske zveze Slovenije. Priznanja za življenjsko delo v alpinizmu je prejel Dušan Kukovec. Najuspešnejša v športnem plezanju sta Janja Garnbret in Luka Potočar.

'Gorniški vplivneži sami sebe prodajajo kot gorniško vrednoto, čeprav to sploh niso'

21. 01. 2022 07.00

Minuli konec tedna je v gorah ugasnilo šest življenj planincev. Gorske nesreče so se zgodile kljub na videz dobrim razmeram, kljub temu da so bili planinci primerno opremljeni. Primeri potrjujejo, da so razmere v gorah pozimi v vsakem primeru zahtevne in da samo dobra oprema ne zagotavlja varnega vzpona. A zakaj nekateri izberejo cilje, ki jim niso kos tako fizično kot psihično? Kaj se je v zadnjih letih spremenilo, ali je psihološki profil planincev postal drugačen, da je v gorah več nesreč? Pogovarjali smo se z gorskim vodnikom Gregom Koflerjem in gorskim reševalcem Žarkom Trušnovcem.

Šerkezi: Zasnežene gore zahtevajo kompleksno osebnost

03. 12. 2021 12.58

Marsikdo konec tedna išče sprostitev v naravi. Ker bo v soboto v hribih suho, delno jasno vreme, bodo gore vabile. A poznavalci opozarjajo ljubitelje gora, ki že neučakano čakajo zimske aktivnosti: "Plaz se lahko sproži že ob manjši dodatni obremenitvi, predvsem na strmih pobočjih."

TNP zaradi divjih petelinov omejuje dostope na Pokljuki

27. 11. 2021 08.16

Javni zavod Triglavski narodni park (TNP) je v okviru projekta za izboljšanje stanja vrst in habitatnih tipov septembra na gozdne ceste na Pokljuki postavil več zapornic za vzpostavitev mirnih območij za divjega petelina. Zapornice so presenetile obiskovalce, TNP pa obljublja okrepitev informiranja.

Med helikopterskim prevozom v gozd strmoglavil tovor z nevarnimi snovmi

01. 09. 2021 16.51

Nad Rudnim poljem je ob 12.45 v bližini smučišča Viševnik med helikopterskim prevozom v gozd strmoglavil tovor z nevarnimi snovmi. Posredovali so okoliški prostovoljni gasilci.

Tudi v planinah bo vsaj na začetku sezone veljala vrsta omejitev

15. 06. 2021 13.40

Na pragu je glavni del planinske sezone, v prihodnjih 14 dnevih se bo odprla večina koč. Čeprav se covidna epidemija formalno izteka, na PZS opozarjajo, da bodo vsaj v uvodu v sezono tudi v planinah še vedno veljale določene omejitve. Za nočitve in strežbo v notranjih prostorih bodo, denimo, še vedno veljali pogoji PCT. Pred odhodom v gore pa je dobro rezervirati prenočevanje v koči.

Pokopališče na Golovcu bo spominski park, ureditev poti pod celjskim Starim gradom

18. 04. 2021 14.43

Pod Starim gradom Celje bo tamkajšnja občina kmalu uredila nove tematske poti. Gre za tri medsebojno povezane odseke, ki jih tvorijo peščena ter težja in lažja planinska pot. Obnovili so tudi že naravno plezalno steno. Nekdanje slovensko pokopališče na Golovcu pa bodo preuredili v spominski park. Izgradnja poti bo stala okoli pol stotisočaka, za preureditev pokopališča pa so v proračunu rezervirali 20.000 evrov.

Ognjeni zublji pogoltnili Mozirsko kočo na Golteh: 'Ni bilo več rešitve'

25. 02. 2021 07.15

Gasilci PGD Mozirje, ki so prvi posredovali v požaru, v katerem je do tal pogorela Mozirska koča na Golteh, so lahko ob prihodu na kraj le še reševali okoliški gozd. Ker je teren zahteven, tam namreč ni hidrantnega omrežja, dostop do koče pa je izjemno poledenel, je bila to izjemno zahtevna intervencija. Z ognjem se je borilo 84 gasilcev iz šestih gasilskih društev.

Država za obnovo doma na Okrešlju namenila 200.000 evrov

25. 11. 2020 08.17

Pomoč države, ki so jo planinci že težko pričakovali, je končno prispela, saj je bilo Planinsko društvo Celje-Matica uspešno pri kandidaturi na razpisu ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo za podporo planinski športni in večnamenski rekreacijski infrastrukturi. Planinskemu društvu bo tako 80 odstotkov obnove krila država.

Lahka planinska pot dobi v zimskem času popolnoma drug obraz

27. 10. 2020 14.21

Poletna planinska sezona se je prevesila v zimsko, ta pa s seboj prinaša povsem drugačne vremenske, terenske in tudi kondicijske razmere. Sončen dan tudi pozimi marsikoga zvabi v visokogorje, da pa bo pot tja varna, moramo nujno poskrbeti za ustrezno pohodno opremo in se pred potjo dobro pozanimati o vremenskih in snežnih razmerah. Poleg tega veljajo ukrepi za omejevanje epidemije tudi v gorah, kar pomeni, da imajo koče poseben način obratovanja, številne pa so že zaprle svoja vrata.

Temeljni kamen položen, prvi gosti v novem Frischaufovem domu leta 2022

16. 09. 2020 13.48

S položitvijo temeljnega kamna se je začela gradnja novega planinskega doma na priljubljenem Okrešlju. Položiti sta ga pomagala premier Janša in minister Počivalšek, v soboto pa bodo s pomočjo 40 prostovoljcev delavci začeli betoniranje temeljne plošče. Zidano pritličje bodo zgradili še to jesen, montažni del koče pa predvidoma spomladi, ko bodo vremenske razmere to dopustile. Če bo denarja dovolj in vreme naklonjeno gradnji, bi lahko novi Frischaufov dom prve goste sprejel leta 2022.

Garda Slovenske vojske za zgodovino

10. 09. 2020 15.33

Garda Slovenske vojske je pri Aljaževem stolpu v sredo stala v častnem pozdravu. Na prvi pogled se dogodek ne zdi nič posebnega, a ko upoštevamo pomen Triglava za Slovence, za državo in na kratko preletimo zgodovino osvajanja vrha, vidimo, da gre za res poseben dogodek, ki ga je pripravila ena najelitnejših enot v Slovenski vojski.

Ne na državne evre, računajo lahko samo na entuziazem ljudi

31. 08. 2020 09.09

Koliko časa bo država še promovirala zeleni trajnostni turizem in hkrati ignorirala pozive Planinske zveze Slovenije, naj vendarle ustrezno uredi financiranje vzdrževanja planinske infrastrukture? Slednje je še vedno v domeni prostovoljnega dela članov različnih društev. Izračuni PZS kažejo, da samo za materialne stroške vzdrževanja na letni ravni porabijo okoli 300.000 evrov, ki jih krijejo sami. Po drugi strani pa ekonomske študije kažejo, da je prispevek planinske infrastrukture in možnosti planinarjenja kar 131 milijonov evrov ustvarjenega BDP.

Z zahtevno helikoptersko akcijo prepeljali več ton materiala na Okrešelj

27. 08. 2020 08.45

Po devetih mesecih, odkar je pogorel priljubljen dom na Okrešlju, je vse pripravljeno na gradnjo novega doma. K začetku dobre zgodbe je pripomogla tudi Slovenska vojska, saj je s skoraj 40 helikopterskimi naleti na Okrešelj prevozila kar pet ton cementa, 14 ton armaturnih mrež in drugega betonskega železa za temeljno ploščo.