planinska

Nekdanji hrvaški premier Sanader pravnomočno oproščen v primeru Hypo

06. 02. 2025 15.18

Hrvaško visoko kazensko sodišče je zavrnilo tožbo državnega tožilstva in potrdilo sodbo županijskega sodišča v Zagrebu, ki je 12. oktobra 2022 nekdanjega hrvaškega premierja Sanaderja oprostilo vseh obtožb zaradi zlorabe položaja in vojnega dobičkarstva v primeru Hypo, poročajo hrvaški mediji.

Planinsko kočo Mladika za 124.000 evrov kupila postojnska občina

19. 01. 2025 09.01

Planinsko kočo Mladika na Pečni rebri, ki jo je Planinsko društvo Postojna prodajalo z namenom poplačati dolgove, nastale po prenovi koče na Nanosu, je ob koncu lanskega leta kupila postojnska občina. Kot so pojasnili na občini, so s tem želeli preprečiti, da bi med občani priljubljena koča prešla v zasebno last.

V Dražgošah svarila pred današnjimi sejalci zla

12. 01. 2025 20.06

Zastave z rdečimi zvezdami so znova množično zaplapolale v Dražgošah. Borcem za svobodo so se v vasico na pobočju Jelovice odpravili poklonit številni pohodniki, ki so kljub zimskim temperaturam sledili soncu in pripešačili – tudi po 10 ur so hodili – po poteh partizanskega Cankarjevega bataljona. Ob 83. obletnici enega najprelomnejših dogodkov v osvobodilni vojni na naših tleh je množico nagovorila Urška Klakočar Zupančič. Zbrane je posvarila pred strahopetnimi sejalci zla in jih pozvala, naj se jim uprejo, če si želijo zagotoviti dostojno življenje.

Dolgovi poplačani, priljubljena planinska koča v roke občini Postojna

07. 01. 2025 08.38

Planinsko društvo Postojna je bilo zaradi dolgov, ki so nastali pri obnovi koče na Nanosu, prisiljeno v prodajo planinske koče Mladika na Pečni rebri. Ker gre za priljubljeno izletniško točko in kočo, ki so jo občani v preteklosti zgradili prostovoljno, je prodaja dvignila veliko prahu – vsi so si želeli, da bi koča ostala v javni lasti. Zdaj pa je zgodba dobila srečen konec – nova lastnica je namreč postala Občina Postojna.

Delavec preživel snežni metež tako, da se je skril v zabojnik

27. 12. 2024 14.01

Na gori Plješivica, ki leži na hrvaško-bosanski meji, je sredi snežnega meteža več dni obtičal delavec. Preživel je tako, da se je skril v zabojnik, k sreči pa je imel s seboj tudi dovolj hrane. Po več urah so se gorski reševalci prebili do izčrpanega delavca in ga nato pripeljali v dolino.

Koper še štiri leta gostitelj tekme svetovnega pokala v športnem plezanju

19. 12. 2024 10.43

Planinska zveza Slovenije je od Mednarodne zveze za športno plezanje (IFSC) prejela uradno potrditev, da bo tekma svetovnega pokala tudi naslednja štiri leta v Sloveniji. Poleg tega razveseljuje informacija, da so tekmovalci in ekipe izmed vseh letošnjih postojank svetovnega pokala tekmo v težavnostnem plezanju v Kopru ocenili z najvišjo oceno.

Prodaja se planinska koča nad Postojno: Planinsko društvo prisiljeno v prodajo

12. 11. 2024 14.26

"Koča Mladika nad Postojno, najlepši razgled po celotni dolini, brez sosedov in z asfaltiranim dovozom. Kaj več bi si lahko zaželeli? Na žalost je Planinsko društvo Postojna zaradi investicije na Nanosu prisiljeno stopiti v prodajo tako edinstvene koče, kot je Mladika." Tako se začne nepremičninski oglas za prodajo planinske koče Mladika na Pečni rebri. 82 kvadratnih metrov velik objekt, ki ima za lokalno skupnost velik pomen, prodajajo za 185.000 evrov.

Se lahko bojimo razprodaje slovenskih planinskih domov?

09. 11. 2024 08.23

Pred nekaj časa je odjeknila novica, da naj bi se prodajal Tičarjev dom na Vršiču. V Planinskem društvu Jesenice so nam zatrdili, da o prodaji ne razmišljajo. Se je pa s tem sprožil plaz vprašanj in bojazni, ali lahko morebiti v prihodnje državljani ostanemo brez dostopa do planinskih koč. Več društev naj bi namreč zaradi dolgov razmišljalo o prodaji planinskih domov, ki pa imajo za državo vendarle tudi strateški pomen.

Kljub višinski bolezni, medvedom in napačnim zemljevidom osvojile Lalung

09. 10. 2024 19.04

6243 metrov je visoka gora v indijski Himalaji, ki je ni uspelo preplezati še nikomur. Tako je vsaj veljalo do 14. septembra, ko sta na vrh prvi na svetu prišli dve slovenski alpinistki. Konec avgusta so se štiri dekleta odpravila na prvo žensko alpinistično odpravo po osamosvojitvi Slovenije na najvišje gorovje na Zemlji. Dve sta se morali zaradi višinske bolezni ustaviti še pred vrhom, dvema je uspelo. Od zmedene indijske planinske zveze, ki je imela o slabo raziskani dolini Lalung in njenem gorovju nepopolne zemljevide, in odpihnjenih šotorskih palic vse do višinske bolezni in predčasnega odhoda domov, saj so jih pregnali medvedi. Dekleta so doživela še marsikaj, občutkov ob zgodovinskem dogodku pa še niso uspela povsem urediti.

V okviru projekta "Laško Bivak za bele vrhove" iz hribov v manj kot štirih mesecih odstranili 117.000 praznih pločevink

07. 10. 2024 09.10

Pivovarna Laško Union in Planinska zveza Slovenije v sodelovanju s Slopakom s ponosom naznanjata, da sta s pomočjo skupnosti v letošnjih poletnih mesecih v sklopu projekta Laško Bivak za bele vrhove zbrali 117.000 praznih pločevink. Zbrani aluminij v obsegu dveh ton bo v letu 2025 služil izdelavi in postavitvi dveh bivakov, ki bosta v prihodnosti nudila trajnostno zavetje ljubiteljem slovenskih gora.

V Kopru tudi oba olimpijska zmagovalca iz Pariza

03. 09. 2024 14.34

V Kopru je vse pripravljeno za domači vrhunec sezone mednarodnih tekmovanj v športnem plezanju. Plezalni center Bonifika bo tretjič po vrsti gostil tekmovanje svetovnega pokala v težavnosti. Za nastop v Kopru sta prijavljena oba olimpijska prvaka iz Pariza, slovenska kraljica vertikale Janja Garnbret in britanski šampion Toby Roberts.

Pohodnik zdrsnil s planinske poti, pomoč poklical prijatelj

12. 08. 2024 10.47

V nedeljo se je na Plemenicah na Bovškem smrtno ponesrečil 40-letni belgijski pohodnik, ki je hodil iz Vrat čez Plemence proti Triglavu. Na nadmorski višini okoli 1950 metrov mu je zdrsnilo, pri tem pa je padel preko več skalnih polic 150 metrov v globino. Padec je opazil njegov prijatelj, ki je hodil pred njim, in o nesreči takoj obvestil reševalce.

Pot na Okrešelj odprta, gradnja doma se po velikih podražitvah zatika

08. 08. 2024 11.24

Planinska pot na Okrešelj, ki je bila zaradi neurja zaprta od 28. julija, je od srede znova odprta. Kot je povedal predsednik predsednik PD Celje-Matica Brane Povše, je bilo treba na novo postaviti brvi pod in nad slapom Rinka ter urediti del poti nad izvirom Savinje. Medtem se gradnja novega planinskega doma na Okrešlju zatika.

Pot do slapa Rinka želijo prestaviti: 'Bagerji ne morejo biti tu vsak teden'

29. 07. 2024 10.13

Nedeljsko popoldansko močno neurje v Logarski dolini je po dobrem tednu dni znova razdejalo območje pod slapom Rinka. Zato pristojni razmišljajo, da bi pot do slapa prestavili drugam, dokler se struga Savinje na tem območju ne zaščiti in očisti, je povedala županja Solčave Katarina Prelesnik. Obiskovalci so imeli v nedeljo pod slapom parkirana vozila, vendar pa so jih še pravočasno umaknili in tako nobeno vozilo ni bilo zasuto, ostal naj bi le en motor.

V Logarski dolini del ceste odprt, pot proti Okrešlju pa še v celoti zaprta

21. 07. 2024 13.34

V Logarski dolini so vzpostavili dostopnost do parkirišča pod slapom Rinka, a po besedah županje Občine Solčava Katarine Prelesnik še ni mogoče govoriti o tem, da je cesta odprta v celoti, ker je del območja še zasut. Cesta tako uradno še ni odprta, so pa tam vzpostavili prometni režim z redarji. Planinska pot proti Okrešlju je zaprta.

Je napočil čas, da bi za neutemeljene klice na pomoč, reševanja zaračunali?

09. 07. 2024 06.00

Za gorskimi reševalci je rekorden konec tedna. 20-krat so odhiteli na pomoč poškodovanim, reševalni helikopter je bil tako rekoč ves čas v zraku, vzletel je namreč kar devetkrat. In zakaj toliko reševanj? Kot pravijo, se v gore še vedno odpravlja vse preveč ljudi, predvsem pa tujcev, ki nimajo znanja, opreme in kondicije. In to kljub tehnologiji, ki nam danes ponuja goro informacij, še ugotavljajo. Kje vse so bili na terenu in kaj svetujejo tistim, ki bodo poletni dopust preživljali v gorah? In kaj o reševanjih pravi generalni sekretar Planinske zveze Slovenije Damjan Omerzu?

V gore brez preglavic zaradi stroškov prevoza in parkirnin

04. 07. 2024 19.02

Poleti marsikdo ohladitev poišče v gorah. Nenazadnje je pohodništvo med Slovenci izjemno priljubljeno, a kaj ko nam veselje ob pogledu na gorske vrhove uničijo prepolna parkirišča in vrtoglave cene na njih? Platforma prevoz.org, ki v Sloveniji povezuje ponudnike in iskalce prevozov, ponuja rešitev. Namesto s tremi se pod naše očake preprosto podate z enim avtom. In kaj je cilj? Vsi stroški tako goriva kot parkirnine se razdelijo, zraven tega pa še vam med premagovanjem strmin čas krajšajo novi prijatelji. In kako to deluje?

Ljubitelji gora se lahko varno odpravijo na v ujmah prizadeta območja

11. 06. 2024 13.27

Območja, prizadeta v lanskih poletnih poplavah, so zdaj varna za obiskovanje, zato lahko letos obisk z bolj obremenjenih delov Slovenije usmerimo na Koroško in v Zgornjo Savinjsko dolino, sporočajo iz Planinske zveze Slovenije (PZS). Skupaj z gorskimi reševalci pred poletno gorniško sezono spet pozivajo k dobri predpripravi na varen odhod v gore.

Zahtevno reševanje na Prisojniku: neustrezno opremljena je zdrsnila na snežišču

03. 06. 2024 06.11

Gorski reševalci so minuli vikend v gorah posredovali sedemkrat, od tega so morali na reševanja s helikopterjem v le enem dnevu poleteti štirikrat. Med drugim so izvedli tudi zahtevno reševanje izpod okna na Prisojniku, kjer so morali poškodovano žensko z vitlom dvigniti iz stene ter jo prepeljati do Erjavčeve koče. Pohodnica je bila neustrezno opremljena. Reševali pa so tudi štiri tuje državljane, ki so zaradi nevihte in snega obtičali na Doliču.

Naj vas spomladanske razmere v dolini ne zavedejo: v gorah je sneg

28. 04. 2024 17.21

V zadnjih dneh je v visokogorju in sredogorju zapadlo veliko snega. Planinska zveza Slovenije zato opozarja, naj pohodnikov med prvomajskimi prazniki ob obisku gora ne zavedejo spomladanske razmere v dolini, saj lahko marsikje nad višino 1000 metrov na planinskih poteh pričakujemo sneg.

Za praznike v hribe? Naj vas spomladanske razmere v dolini ne zavedejo

26. 04. 2024 17.35

V visokogorju še vedno vladajo zimske razmere, obstaja tudi velika nevarnost proženja snežnih plazov. Ne podcenjuje niti zahtevnejših ciljev na nižji nadmorski višini. Marsikoga bodo v hribe zvabile odprte planinske koče, zato na Planinski zvezi Slovenije opozarjajo, da se v hribe in gore odpravite premišljeno in v primerni opremi.

Cesti v dolini Kot in Krma zaprti še nekaj mesecev

10. 03. 2024 08.55

Gozdni cesti v dolinah Kot in Krma, ki sta zaprti že vse od lanskega poletja, ostajata zaprti za ves promet še nekaj mesecev. Na območju obeh cest namreč še vedno potekata posek in spravilo lesa, opozarjajo na Planinski zvezi Slovenije. Cesto v Kot naj bi predvidoma odprli junija, cesto v Krmo pa avgusta.

Garnbretova in Potočar najuspešnejša športna plezalca v letu 2023

01. 02. 2024 20.03

Planinska zveza Slovenije je danes v Ljubljani podelila priznanja za vrhunske dosežke v alpinizmu, športnem in lednem plezanju ter turnem smučanju za leto 2023. V športnem plezanju sta lovoriko znova osvojila Janja Garnbret in Luka Potočar, za življenjsko delo v alpinizmu so se poklonili Kazimirju Drašlarju - Mikcu.

V Dražgošah spominska slovesnost: 'Z uporom in bojem do svobode'

14. 01. 2024 07.50

Ob 82. obletnici dražgoške bitke se je na spominski slovesnosti v Dražgošah zbrala množica ljudi, ki jo je nagovoril evropski poslanec Matjaž Nemec. Kot je poudaril, Dražgoše brezčasno odmevajo nauke, ki smo jim dolžni prisluhniti. Ob tem je opozoril na znake oživljanja nacifašizma in na situacijo v Palestini.

Kaj imata skupnega Slovenska planinska pot in Vlado Kreslin?

23. 12. 2023 16.37

Kaj imajo skupnega Slovenska planinska pot, prvi vzpon na Everest, predsednik Planinske zveze Slovenije, Rdeča kapica, Vlado Kreslin in Cockta? Legendarno letnico 1953. Celotno pot je prehodilo 11.000 planincev. Slovenska planinska pot, najbolj priljubljena vezna pot v Sloveniji ter ena najstarejših v Evropi in na svetu, je označena s številko ena ob rdeče-beli Knafelčevi markaciji.

Lepotico in zver bosta pozimi pustila spati

11. 12. 2023 11.02

Med poizkušanjem smeri sta polomila nekaj oprimkov in izpulila kakšen klin, velikokrat pa je bila smer zadnje poletje tudi mokra. V enem izmed trenutkov, ko sta imela občutek, da se jima 700 metrov dolga pot v severni steni Rjavine začenja vse močneje upirati, je ta dobila ime. Lepotica in zver. Z njo sta se mučila tri poletne sezone, obiskala sta jo 18-krat in jo nazadnje preplezala prosto. Dobila je oceno X, kar je najtežja dolga skalna smer v slovenskih gorah. "V pravi zimi pa je severna stena Rjavine še veliko bolj divji svet, morda izziv za generacijo za nama," je za 24ur.com dejal vrhunski alpinist Luka Lindič, ki je skupaj z Luko Krajncem spisal zgodbo o uspehu in prijateljstvu v gorskem svetu.

Pred zimsko gorsko sezono: 'Vprašajo, kakšna je cena. Ceneje kot vsak pogreb!'

09. 12. 2023 09.39

Letošnje število intervencij gorskih reševalcev je bilo še pred začetkom zimske gorske sezone rekordno. V naših gorah je vedno več planincev in zato tudi vse več nesreč. A marsikatero nesrečo bi lahko preprečili, če bi se držali osnovnih pravil hoje in gibanja v gorah. Pred razmahom zimske sezone so na PZS predstavili napotke ter pravila varnega in spoštljivega obiskovanja gora. Ob tem so močno poudarili pomen znanja in izkušenj, ki pa jih ne morete pridobiti čez noč, pač pa gre za daljši proces. Podrobno so predstavili obvezno in priporočljivo opremo, prikazali delovanje plazovnega trojčka in opozorili, kje in kako preveriti, ali ste se v gore podali s kompetentnim vodnikom.

Zaradi plazu zaprta planinska pot v Tamar

27. 10. 2023 07.57

Iz Planinskega doma v Tamarju so sporočili, da je zaprta planinska pot v Tamar. Pot je namreč poplavljena, zaradi plazu pa je tudi neprehodna in predstavlja veliko nevarnost za obiskovalce.

Število nesreč v gorah narašča. Bo helikoptersko reševanje plačljivo?

25. 10. 2023 18.57

Letna planinska sezona se počasi zaključuje. Kljub temu in tudi kljub za obisk gora slabemu vremenu pa so gorski reševalci morali posredovati. Ti imajo kdaj tudi po sedem in več intervencij na dan. Letošnje število nesreč v gorah je že preseglo lanskoletno. Tudi sicer se je v zadnjih petih letih število gorskih posredovanj podvojilo, vsak drugi, ki so ga reševalci prepeljali v dolino, pa je bil nepoškodovan oziroma tuji turist. Gorska reševalna zveza Slovenije je tako nedavno od Uprave za zaščito in reševanje že dobila soglasje, da pripravi osnutek predloga zakona o gorskem reševanju, ki bi se dotikal tudi helikopterskih prevozov. Bo odslej helikoptersko reševanje za planince plačljivo?

Je gorski turizem ogrožen, ker ni zanimanja za oskrbnike koč?

06. 09. 2023 19.35

Slovenija je dežela tisočerih poti, zato imata pohodništvo in planinarjenje posebno mesto v slovenskih, zadnja leta pa vse bolj tudi v tujih srcih. Slednja v statistiki nočitev pustijo tudi največji delež. Pa bomo v prihodnje sploh še lahko ponujali gorski turizem, kjer so vrata planinskih koč za vse odprta skozi vso poletno in občasno tudi zimsko sezono? Številne planinske koče se namreč že več let spopadajo s pomanjkanjem oskrbnikov. Na razpise se velikokrat javijo iskalci pustolovščin, kar ni delo oskrbnika, največkrat pa se ne prijavi nihče. Obiskali smo tri različne koče. Na eni upokojenci planince privabljajo z domačnostjo, na drugi mora oskrbnik včasih postati tudi policist ali redar, na tretji pa zato, da ostaja odprta, prostovoljci v službi jemljejo celo dopust.