planinarjenje

Svojci pogrešajo 44-letnega Primoža
16. 11. 2024 08.19Svojci pogrešajo 44-letnega Primoža Vreska iz Moravč. Nazadnje se je družini javil z območja Krnskega pogorja, kamor je odšel na planinarjenje.

Skupino pohodnikov zamenjali za migrante, pričakala jih je policija
10. 11. 2023 18.49Skupino turistov, ki se je odpravila na turo po goratem gozdnatem območju narodnega parka Saška Švica v Nemčiji, je na koncu poti čakalo neprijetno presenečenje. Čeprav so bili turisti, so morali organom pregona dokazovati, da niso nelegalni migranti.

Je gorski turizem ogrožen, ker ni zanimanja za oskrbnike koč?
06. 09. 2023 19.35Slovenija je dežela tisočerih poti, zato imata pohodništvo in planinarjenje posebno mesto v slovenskih, zadnja leta pa vse bolj tudi v tujih srcih. Slednja v statistiki nočitev pustijo tudi največji delež. Pa bomo v prihodnje sploh še lahko ponujali gorski turizem, kjer so vrata planinskih koč za vse odprta skozi vso poletno in občasno tudi zimsko sezono? Številne planinske koče se namreč že več let spopadajo s pomanjkanjem oskrbnikov. Na razpise se velikokrat javijo iskalci pustolovščin, kar ni delo oskrbnika, največkrat pa se ne prijavi nihče. Obiskali smo tri različne koče. Na eni upokojenci planince privabljajo z domačnostjo, na drugi mora oskrbnik včasih postati tudi policist ali redar, na tretji pa zato, da ostaja odprta, prostovoljci v službi jemljejo celo dopust.

'V zraku je kaos, na tleh deroči potočki, oni pa mirno'
30. 07. 2023 18.13"Zrak je težak, poln nesproščene energije. Odkod se le jemlje? Iz doline pošiljajo informacije o približevanju nove nevihtne celice. Še pol ure imamo, sprožen je rdeč alarm," občutke med enim izmed "nevihtnih" reševanj v zadnjih tednih opisuje izkušen bohinjski gorski reševalec. Iz svojega zavetja so pozneje začudeno opazovali pohodnike v kratkih hlačah, tudi brez nahrbtnikov. Vremenska napoved za prihodnje dni znova ni rožnata, zato so pri Gorski reševalni zvezi spomnili na nekaj nasvetov, kaj storiti, če nas v gorah ujame nevihta. Najbolj varno je na melišču, kjer čepimo ali sedimo na nahrbtniku.

Mallorca - do 30 % popusta z nizkocenovnimi prevozniki
03. 04. 2023 08.31Izkoristite izjemno prvomajsko ter poletno ponudbo in si privoščite edinstvene počitnice na enem najlepših in najbolj sončnih otokov Sredozemlja.

Rupel: Kurz bo še naprej stric iz ozadja, Vajgl: Klima ni dobra za populiste
10. 10. 2021 19.24Odstop najmočnejšega politika pri severnih sosedih odmeva tudi pri nas. Ali se bodo glede na tesno politično zavezništvo in celo skupno planinarjenje slovenskega premierja Janeza Janše in kanclerja Sebastiana Kurza meddržavni odnosi ohladili? Kakšne so podobnosti oziroma razlike v politični kulturi obeh držav? Razmišljata dva nekdanja zunanja ministra: "Očitno so slabi časi za populiste," pravi Ivo Vajgl. Dimitrij Rupel pa: "Kurz postaja avstrijski stric iz ozadja."

Kotički v Sloveniji, kjer se lahko ohladimo
28. 06. 2021 11.47Po znosnejših dneh ob koncu tedna bo vroč afriški zrak, ki se širi proti našim krajem, znova poskrbel za hudo vročino. Zato bodo v teh dneh pogoste misli – kako se ohladiti? Dobre osvežitve namreč ne bo zagotovilo niti morje, saj se po podatkih Arsa njegova temperatura približuje 30 stopinjam Celzija. Vse toplejše postajajo tudi celinske vode, a imamo v naši državi kar nekaj kotičkov v naravi, ki nam lahko olajšajo prebroditi vročino. Predstavljamo nekaj predlogov.

30 vrhov za 30 let samostojne Slovenije
29. 05. 2021 17.14Slovenci smo že od nekdaj povezani z gorami, saj smo alpski narod. Do njih imamo poseben odnos, imamo jih radi. Zato ni čudno, da je naš očak postal simbol slovenstva, je del slovenske zastave in grba. Ker mineva 30 let, odkar je naša država pokončno stopila na samostojno pot, in ker so slovenski hribi prostor, kjer smo si Slovenci izbojevali neodvisnost in samostojnost, je zaživela knjižica 30 vrhov. V njej bodo planinci zbirali žige in za različno število vrhov prejeli simbolične nagrade.

Visokogorje zaradi podnebnih sprememb postaja nevarno za obiskovalce
03. 09. 2020 08.00Podnebne spremembe močno vplivajo tudi na visokogorje v Alpah, kjer planinarjenje postaja vse bolj nevarno, trdijo raziskovalci švicarskega inštituta WSL, kjer preučujejo predvsem sneg in plazove. Kot kažejo analize različnih študij, lahko v prihodnje pričakujemo vse več podorov skal in kamenja, pa tudi obsegi se bodo povečevali.

Ne na državne evre, računajo lahko samo na entuziazem ljudi
31. 08. 2020 09.09Koliko časa bo država še promovirala zeleni trajnostni turizem in hkrati ignorirala pozive Planinske zveze Slovenije, naj vendarle ustrezno uredi financiranje vzdrževanja planinske infrastrukture? Slednje je še vedno v domeni prostovoljnega dela članov različnih društev. Izračuni PZS kažejo, da samo za materialne stroške vzdrževanja na letni ravni porabijo okoli 300.000 evrov, ki jih krijejo sami. Po drugi strani pa ekonomske študije kažejo, da je prispevek planinske infrastrukture in možnosti planinarjenja kar 131 milijonov evrov ustvarjenega BDP.

Hrvaška glede slovenskih gostov optimistična, a pričakuje precej nižje številke
13. 05. 2020 17.10Hrvaška je lani zabeležila okoli 1,6 milijona prihodov in skoraj 11 milijonov nočitev slovenskih gostov, s čimer je slovenski trg drugi najpomembnejši med vsemi tujimi, je povedala direktorica Hrvaške turistične skupnosti v Sloveniji Metka Bradetić. Kot je dejala, letos enakih številk ne pričakujejo, so pa vseeno optimistični.

Kje v Sloveniji lahko najdemo ohladitev?
27. 06. 2019 13.07Letošnji junij je v Sloveniji drugi najbolj vroči junij, odkar vremenoslovci merijo temperaturo. Zato so v teh dneh logične misli – kako se ohladiti? Če odmislimo sedenje pod klimo, je v naši državi dovolj kotičkov v naravi, ki lahko pomagajo ohladiti pregreto telo. Predstavljamo nekaj predlogov.

Slovenci smo narod gora, a država za urejanje planinskih poti ne nameni niti evra
26. 06. 2018 06.00Po zadnjih podatkih naše gore letno obišče 1,7 milijona obiskovalcev. Gneča pa seveda terja svoj davek in pusti posledice tudi na planinskih poteh. Čedalje več dela imajo zato markacisti, ki te poti urejajo in zanje skrbijo, in to prostovoljno. V Sloveniji jih imamo približno 770, od tega zgolj nekaj deset takšnih, ki so usposobljeni za visokogorje. Država ob tem za urejanje planinskih poti ne nameni niti evra.

Zakaj sta avgust in september najboljša za planinarjenje?
17. 08. 2017 20.04Slovenci smo pohodniški narod in ravno v tem času so naše gore najbolj množično obiskane. In zakaj je temu tako? Ob koncu pomladi je v visokogorju še veliko snega, junija in julija pa je število nevihtnih dni daleč največje. Potem se začne število neviht zmanjševati in tudi poti so vsaj do sredine septembra v glavnem kopne.

FOTO: Dvojni planinski praznik pod Storžičem obeležilo kar dva tisoč planincev
18. 06. 2017 11.50Planinarjenje je ena najbolj množičnih prostočasnih dejavnosti Slovencev, zato ne preseneča, da se je na dvojni praznik pod Storžičem zbralo kar dva tisoč ljudi. V okolici priljubljene planinske koče se je raztegnila mavrica doživetij za staro in mlado.

Svetovni dan varstva okolja nas tokrat opozarja na gibanje v naravi
05. 06. 2017 06.30Letošnja tema svetovnega dneva varstva okolja, ki ga obeležujemo 5. junija, se glasi ''Povežimo ljudi z naravo'', njeno ozadje pa je razmislek o tem, da smo tudi ljudje del nje. Podatki kažejo, da je narava v Sloveniji relativno ohranjena in neokrnjena, a vendarle moramo vseskozi skrbeti, da bo takšna tudi ostala.

Planinka padla v smrt, spremljevalec se je še pravočasno ujel za skalo
22. 04. 2017 15.33Slovenska planinka se je pod vrhom Velike Babe na avstrijskem Koroškem tik ob slovenski meji smrtno ponesrečila. Njen spremljevalec, ki je prav tako padel, se je še pravočasno ujel za skalo.

Najboljša destinacija leta 2017 vodi tudi skozi Slovenijo
14. 12. 2016 09.26Revija National Geographic Traveler je za najboljšo destinacijo leta 2017 izbrala planinsko pot Via Dinarica. Omrežje planinskih poti povezuje države Zahodnega Balkana oziroma vse države nekdanje skupne države ter Kosovo in Albanijo.

Ko se virtualno prijateljstvo spremeni v realno: 'Prek Semaforuma sem spoznala družbo in osvojila vrh Julijskih Alp'
17. 11. 2016 06.30Ana in Matic sta združila moči in oblikovala spletno platformo Semaforum, ki združuje posameznike s podobnimi interesi. Gre za prvo takšno spletno stran v Sloveniji, ki bo v pomoč vsem, ki iščete sopotnika za planinarjenje, soigralca na košarkarski tekmi ali pa družbo za obisk gledališča.

Kako ohraniti zdravo srce?
29. 09. 2016 06.30Srce je ključ do zdravja. Da bi ga ohranili čim dlje v čim boljši formi, pa je pravzaprav enostavno. Le slediti moramo napotkom za zdravo življenje: zdravo jesti, zmanjšati vnos alkohola in prenehati kaditi. Pa veste, kakšna je priporočljiva dnevna porcija sadja in zelenjave? Ali pa, koliko časa se moramo gibati vsak dan?

MI SMO FIT: Ko so gore enkrat del tebe, poti nazaj ni
22. 05. 2016 06.30Na vrhu najvišje gore na koži občutiš pravo svobodo. Takrat je svet prikrojen točno po tvoji meri. In gore ti zbistrijo glavo, povrnejo moči in dajo samozavest, da zmoreš vse. Zato je gorništvo moj način rekreacije.

Fatburner brez kofeina – primeren za vse!
15. 06. 2015 06.30Se izogibaš topilcem maščob, ker vsebujejo kofein? Zdaj se lahko teh čudežnih pomočnikov pri izgubi telesne teže poslužuješ tudi ti. Predstavljamo ti Train2Burn, ki bo pretental tvoje telo in premagal maščobo!

Letos gorski reševalci posredovali že v 94 primerih, v katerih je umrlo 12 oseb
09. 06. 2015 15.38Letos so gorski reševalci opravili 77 reševalnih in 17 iskalnih akcij, v katerih je sodelovalo 920 reševalcev, ki so opravili že več kot 4000 ur. Gorski reševalci planince opozarjajo, naj se v gore odpravljajo primerno opremljeni in pripravljeni.

Newton Running - pozdravite boljši tek!
22. 05. 2014 06.04Ko ste kot otrok tekali po plaži ali po ulici, niste potrebovali navodil in tehnologije za boljši tek. Ste samo tekli in počutili ste se enkratno. Vaše telo je samo po sebi začutilo, kaj je za vas najhitrejši ter najučinkovitejši tek. To je srce in duša naravnega teka.

Za gibanje ne potrebujemo denarja, zgolj dobro obutev, sendvič in sok
27. 03. 2014 17.42Ena najbolj priljubljenih športnih dejavnosti Slovencev je planinarjenje, in to že več kot 120 let. Pa tudi najbolj množična. Skoraj pol milijona Slovencev hodi v hribe, imamo 270 planinskih društev in kar 9.000 kilometrov planinskih poti.

Preiskovalci: Ko je zapeljal na zahteven teren, se ni niti poskušal ustaviti
08. 01. 2014 08.13Preiskovalci nesreče Michaela Schumacherja so ugotovili, da je nekdanji voznik formule 1 osem metrov stran od urejene smučarske steze z eno od smuči zapeljal preko skale in padel, pri tem pa je usodno z glavo udaril ob skalo. Ni pa znano, kako hitro je smučal, preden je padel.

Na italijanskem Gran Paradisu smrt slovenskega alpinista
24. 08. 2012 19.10Med sestopom z ledeniškega vrha Gran Paradiso na severozahodu Italije se je smrtno ponesrečil 50-letni slovenski alpinist. Plezal je v skupini 11 alpinistov.

AVDIO in FOTO: Debevec: V meni je dobesedno vrelo!
03. 08. 2012 11.38Strelec Rajmond Debevec je na OI v Londonu z malokalibrsko puško leže osvojil odličje bronastega leska. Slovenija je osvojila tretjo kolajno na XXX. olimpijskih igrah: judoistka Urška Žolnir je bila zlata v kategoriji do 63 kg, veslača Iztok Čop in Luka Špik pa bronasta v dvojnem dvojcu.

Pod Storžičem se je smrtno ponesrečil planinec
27. 05. 2012 22.43V bližini Kramarjeve smeri med bivakom in vrhom Storžiča se je zgodila gorska nesreča s smrtnim izidom. Posredovali so gorski reševalci GRS Tržič in helikopter slovenske vojske.

V gore na ohladitev
10. 07. 2011 18.38V gorah so dnevi bolj hladni in primerni za planinarjenje na svežem zraku. Na Kredarici, kjer je bilo še dva tedna nazaj pol metra snega, stoji naša najvišja meteorološka postaja, s katere poročajo, da je vreme čudovito.