planetov

V najbolj oddaljeni nam znani galaksiji odkrili kisik in težke kovine

22. 03. 2025 20.00

Astronomi so prišli od presenetljivega odkritja. V nam najbolj oddaljeni galaksiji, kar smo jih doslej odkrili, so našli kisik in težke kovine. Galaksija je od Zemlje oddaljena 13,4 milijarde svetlobnih let, kar pomeni, da je nastala v zgodnjih dneh vesolja.

Parada planetov: ta teden, naslednjič pa šele leta 2040

25. 02. 2025 13.10

Številni ljubitelji vesolja so v pričakovanju zelo posebnega prizora. Na večernem nebu se bo namreč ta teden, sicer za zelo kratek čas, poravnalo vseh sedem planetov - Mars, Jupiter, Uran, Venero, Neptun, Merkur in Saturn. Naslednjič se bo to zgodilo šele leta 2040. Za zdaj sicer kaže, da prav veliko sreče z ogledom t.i. planetne parade ne bomo imeli, saj je napovedano oblačno in deževno vreme.

Čaka nas zadnja polna planetarna parada do leta 2040

09. 02. 2025 14.13

Konec februarja se bo na nočnem nebu poravnalo sedem planetov, kar se ne bo ponovilo naslednjih 15 let. Planetarne parade štirih ali petih planetov se dogajajo relativno pogosto, medtem ko so poravnave vseh planetov izjemno redke.

Prelomno odkritje slovenskih fizikov: vpogled v skrivnostni vesoljski prah

06. 01. 2025 13.59

Raziskovalci ljubljanske fakultete za matematiko in fiziko so skupaj z mednarodnimi strokovnjaki na podlagi podatkov vesoljskega teleskopa James Webb prišli do prelomnega odkritja o razvoju lastnosti vesoljskega prahu v galaksijah zgodnjega vesolja. Študija med drugim razkriva ključno vlogo zgodnjih supernov pri njegovem nastanku.

Kaj si boste zaželeli, ko boste videli utrinek?

12. 08. 2024 12.36

Perzeidi so letni meteorski roj, ki ga lahko opazujemo med 17. julijem in 24. avgustom. Letos bo vrhunec roja v noči z 12. na 13. avgust. Ker imamo v teh dneh jasne noči, je to odličen čas za opazovanje, fotografiranje in snemanje perzeidov.

Ste pripravljeni na 'nebeški ognjemet'?

11. 08. 2024 09.47

Te dni je znova zanimivo na nebu, ki je polno meteorskih rojev. Trenutno so najizrazitejši Perzeidi, ki bodo vrhunec aktivnosti doživljali v naslednjih dveh nočeh. Najbolj vidni bodo po polnoči, ko zaide luna.

Redni obiskovalec Zemlje s sijočim repom. Kako ga lahko vidite?

16. 03. 2024 19.02

Obišče nas vsakih 71 let, ko z žarečim repom navdušuje vse opazovalce neba. Ker gre za periodični nebesni pojav, so ga "odkrili" celo dvakrat. No, zdaj pa se k nam vrača ponovno. Komet 12P/Pons-Brook je na večernem nebu po koncu mraka sicer viden že več mesecev, a sij mu bo s približevanjem Soncu še naraščal, pravi astrofizičarka ter članica Astronomske skupine Dunja Fabjan. Koliko časa ga bomo lahko spremljali, s čim ga je najbolje opazovati in kje se trenutno nahaja?

Poročilo Pentagona: Ni dokazov o NLP, vlada ničesar ne prikriva

09. 03. 2024 10.07

Poročilo Pentagona ugotavlja, da je povečano število opažanj domnevnih NLP v petdesetih in šestdesetih letih prejšnjega stoletja, posledica naraslega testiranja naprednih letal in vesoljske tehnologije. Uradniki zatrjujejo, da ni dokazov, da je ameriška vlada naletela na življenje z drugih planetov in da bi to prikrivala.

Nebesne predstave nad Slovenijo: kometi, konjunkcija planetov, severni sij

03. 01. 2024 09.58

Kometi, konjunkcija planetov in meteorski roji. Vse to bo v novem letu navduševalo opazovalce nebesnega svoda. Medtem bodo v Ameriki deležni tudi osupljivega Sončevega mrka, na severu pa tudi očarljivega plesa barv na temnem nočnem nebu. Severni sij bo morda znova zataval tudi južneje do naše podalpske države.

Zgodovinsko zaslišanje, 'vesoljski mumiji' in dolgo pričakovano poročilo Nase

01. 01. 2024 17.27

V minulem letu so "na svoj račun" prišli tudi navdušenci nad vesoljem in lovci na Nezemljane. Od skrivnostnih krogel in kupol, ki jih je naplavilo na plaže, do vohunskih balonov. In čeprav so slednje novice kmalu postregle s povsem logičnimi zemeljskimi razlagami, pa so bile tu tudi tiste zgodbe, ki so včasih sicer postavile več vprašanj kot odgovorov, a so kljub temu burile duhove o življenju zunaj našega planeta. Mehiškim politikom so pokazali v kongresu "trupli Nezemljanov", ameriške kongresnike so povezale priče nezemeljskih pojavov, Nasa pa je objavila dolgo pričakovano poročilo o raziskavi videnj nenavadnih pojavov. Izkupiček pa: preučiti moramo še marsikaj in stavke zaključiti s piko, ne z vprašajem.

Kot žirafa velik kamen bo ponoči švignil mimo Zemlje

13. 09. 2023 16.10

Ponoči bo mimo Zemlje švignil manjši vesoljski kamen. Površju našega planeta se bo približal celo bolj kot Luna. Kljub temu astronomi ocenjujejo, da kamen, velik kot žirafa, v ozračje modrega planeta ne bo zašel, zato ga ne obravnavajo kot nevarnega.

Ob 'modri luni' ponoči viden tudi Saturn

30. 08. 2023 12.29

Zvečer in ponoči bo ob jasnem vremenu na nebu vidna druga avgustovska polna luna, imenovana tudi modra luna, ki bo zaradi bližine Zemlji posebej velika. Ob tem bo približno tri stopinje nad Luno moč opaziti svetlo točko, planet Saturn.

Zvečer bo na nebu med 60 in 90 utrinkov na uro

12. 08. 2023 15.45

Pravijo, da si, če vidimo utrinek, lahko nekaj zaželimo. V noči na nedeljo si bomo glede na napovedi lahko zaželeli kar med 60 in 90 želja na uro. Spektakel na nebu si bomo lahko ogledali med 22.30 in 3.40, nekaj nasvetov glede opazovanja in pojasnila o tem, kaj se bo na nebu sploh dogajalo, pa je podal predsednik Astronomskega društva Orion Igor Žiberna.

Nasa v medzvezdnem prostoru našla sondo Voyager 2?

01. 08. 2023 14.02

Nasa je za nekaj časa izgubila stik s sondo Voyager 2, ki je bila od zemlje oddaljena več milijard kilometrov, saj je po pomoti prekinila stik z njo, je razkrila vesoljska agencija. Prejšnji mesec je sondi, ki vesolje raziskuje že od leta 1977, poslala napačen ukaz, ki je njeno anteno nagnil za dve stopinji stran od Zemlje, vendar je bilo to dovolj, da so izgubili stik. Sedaj so zaznali šibak signal, ki naj bi dokazoval, da je s sondo vse v redu.

NASA prvo leto teleskopa James Webb obeležila z novo fotografijo mladih zvezd

13. 07. 2023 06.00

Ameriška vesoljska agencija Nasa je obeležila eno leto od izstrelitve vesoljskega teleskopa James Webb z objavo fotografije, ki prikazuje spektakularne podobe rojstva Soncu podobnih zvezd. Po besedah vodje Nase Billa Nelsona je teleskop James Webb zgolj v enem letu spremenil pogled človeštva na vesolje.

Kar sedem od osmih planetov našega Osončja se je zarotilo proti nam

29. 06. 2023 21.02

Se vam zdijo zadnji dnevi nekam težki? So ljudje okoli vas razdražljivi, ste vi bolj vzkipljivi in se vam dogajajo stvari, ki se vam sicer ne bi smele? Brez skrbi, nič ni narobe z vami. Le planeti so se zarotili proti nam, in to kar sedem od osmih, kolikor jih je v Osončju. Kot pravi Tadej Šink, astrolog, ki se s položajem in vplivom zvezd in planetov ukvarja že 23 let, zdaj prihaja retrogradna Venera. In če se vam zdi vse to larifari, poglejmo na stvar takole: če Luna vpliva na plimo in oseko svetovnih oceanov, na kaj vse torej lahko vplivajo šele planeti?

Nasa pod ledeno površino Saturnove lune odkrila fosfor

14. 06. 2023 21.30

Znanstveniki ameriške vesoljske agencije Nasa so odkrili, da se v oceanu pod ledeno površino Saturnove lune Enceladus nahaja fosfor, ki je ključni element za obstoj življenja. Ugotovitev temelji na pregledu podatkov, ki jih je med letoma 2004 in 2017 zbrala Nasina sonda Cassini, objavljena pa je bila v reviji Nature.

Mimo Zemlje bo švignil velik asteroid

12. 06. 2023 10.27

Mimo našega planeta bo čez dan poletel zelo hiter in velik asteroid. Zemljo bo obletel na varni razdalji, a ga Nasa zaradi velikosti in najbližje točke preleta označuje za potencialno nevarnega. V dolžino meri 890, v širino pa 370 metrov.

'Krompirjeve pritlikavke' Saturnu podelile naziv planeta z največ lunami

15. 05. 2023 18.00

Dva velikanska planeta našega Osončja se že več let borita za naziv planeta z največ lunami. Kot kaže, pa bo veličastni Saturn s piedestala vrgel največjega Jupitra – v okolici planeta s prstani so namreč na novo odkrili kar 62 naravnih satelitov. S priznanjem Mednarodne astronomske zveze se bo skupno število lun Saturna povzpelo na 145.

Prvič v zgodovini spremljali zvezdo, ki je 'požrla' oddaljeni planet

04. 05. 2023 10.37

Znanstveniki so bili prvič v zgodovini priča trenutku, ko je zvezda pogoltnila oddaljeni planet. To pa daje zlovešč vpogled v to, kar bi se lahko čez okoli pet milijard let zgodilo s planeti, ki krožijo okoli Sonca, vključno z Zemljo.

Mali princ praznuje 80. rojstni dan: 'Kdor hoče videti, mora gledati s srcem'

06. 04. 2023 09.56

Mali princ je eno najbolj ikoničnih del francoske književnosti. A zgodbo Antoina de Saint-Exuperyja so leta 1943 najprej izdali v Združenih državah, šele tri leta kasneje pa je založba Gallimard knjigo izdala tudi v Franciji. Zgodba, ki je dopolnila 80 let, je še danes močno občudovana, njene misli pa še vedno navdihujejo svet. "Kdor hoče videti, mora gledati s srcem," je le ena od modrosti, ki jo bralcu poklanja čudovita pripoved.

Ljubitelji vesolja pozor: na nebu se bo poravnalo pet planetov

28. 03. 2023 18.53

Ljubitelje vesolja na nebu čaka prava poslastica. Na nočnem nebu se bodo namreč poravnali Jupiter, Merkur, Venera, Uran in Mars. Pojav bo najbolje viden takoj ob zahodu, kar trije od petih planetov pa bodo vidni tudi s prostim očesom.

Teleskop, ki bo lahko razkril vek, ko še ni bilo ne zvezd ne planetov

25. 03. 2023 20.31

Bodo astronomi kmalu lahko odkrili največje skrivnosti vesolja? Ameriška Nasa in ministrstvo za energijo namreč sodelujeta pri razvoju posebnega radijskega teleskopa, ki ga želijo poslati na daljno stran Lune. Če bi meritve v tamkajšnjih izjemno zahtevnih pogojih uspele, bi znanstveniki naredili pomembne korake pri raziskovanju temnega veka v vesolju. To je čas, ko še ni bilo ne zvezd ne planetov. Pri projektu ima pomembno vlogo tudi slovenski znanstvenik Anže Slosar, ki je vodja oddelka za kozmologijo in astrofiziko v laboratoriju Brookhejven, kjer razvijajo novi teleskop.

Nasin teleskop James Webb fotografiral dih jemajoči uvod v smrt zvezde

15. 03. 2023 16.02

Vesoljska agencija Nasa je z javnostjo delila novo osupljivo fotografijo vesoljskega teleskopa James Webb. Tokrat je v svoj objektiv ujel le redko viden pojav – ogromno zvezdo na pragu svoje smrti, ki v vesolje odlaga veliko količino vročega plina in prahu. S pomočjo novega teleskopa pa bodo lahko znanstveniki zdaj odkrivali podrobnosti tega kozmičnega prahu, ki sestavlja vse v vesolju – od novih zvezd do novih planetov in vsega, kar je na njih.

Teleskop James Webb potrdil obstoj eksoplaneta, velikega skoraj kot Zemlja

12. 01. 2023 15.14

Vesoljski teleskop Jamesa Webba je na svoj seznam dosežkov pripisal še enega. Z njim je namreč bil prvič potrjen obstoj zunajsončnega planeta oziroma eksoplaneta. Nebesno telo, ki so ga poimenovali LHS 475 b, se nahaja zunaj našega osončja, veliko pa je skoraj toliko kot Zemlja. Nahaja se v ozvezdju Oktans in je 41 svetlobnih let oddaljeno od nas.

100 svetlobnih let od Zemlje kroži drugi morda naseljivi planet

11. 01. 2023 09.31

Približno 100 svetlobnih let od Zemlje kroži planet z imenom TOI 700 e. Nasina misija s teleskopom TESS pa ocenjuje, da bi bil tako zelo podoben Zemlji morda primeren za naselitev.

Vseh sedem planetov na istem nebu

29. 12. 2022 17.48

V noči na petek nas čaka prav poseben nebesni dogodek. Na nebu je namreč mogoče hkrati opazovati vse planete našega osončja. Pet najbližjih je opaznih s prostim očesom, Uran in Neptun pa sta vidna le s pomočjo daljnogleda ali teleskopa.

Prva obletnica potovanja Jamesa Webba in njegove najbolj čudovite fotografije

26. 12. 2022 15.44

Mineva leto dni, odkar se je Nasin teleskop James Webb podal na pot po vesolju. V tem času je v svoj objektiv zajel več dih jemajočih fotografij bližnjega in daljnega kozmosa, ob obletnici njegovega prvega poleta pa vam predstavljamo najbolj čudovite.

Zaključek misije na Marsu: 'To je morda zadnja fotografija, ki jo lahko pošljem'

23. 12. 2022 08.55

Po več kot štirih letih se je zaključila misija InSight, v sklopu katere je ameriška vesoljska agencija Nasa na površje Marsa poslala vesoljsko plovilo, da bi preučevali seizmično valovanje. Plovilo je namreč prenehalo delovati, potem ko so odpovedale baterije na sončno energijo.

Strokovnjaki za prehrano na nogah: 'Grob napad na zdravje Slovencev'

19. 12. 2022 18.40

Strokovnjaki za prehrano so na nogah. Premier Robert Golob je namreč ustanovil novo posvetovalno telo – strateški svet za prehrano, vanj pa ni vključil niti enega strokovnjaka z medicinske in biotehniške fakultete. Še več, med člani strateškega sveta naj bi bila polovica privržencev veganstva. Z obeh fakultet so zato predsedniku vlade poslali dopisa, v katerih opozarjajo na škodljivo sestavo strateškega sveta. Kritični so tudi v Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije, kjer svarijo pred demonizacijo slovenske živinoreje.