planetarni

Na telefonu znanstvenika našli kritike Trumpa in ga poslali nazaj v Pariz

20. 03. 2025 08.03

Francoski minister za visoko šolstvo je sporočil, da so francoskemu raziskovalcu, ki je potoval na konferenco v Houston, zavrnili vstop v ZDA, potem ko so mu ameriški varnostni organi na letališču pregledali telefon in našli sporočila s kritikami administracije Donalda Trumpa.

Namesto v Zemljo bi lahko 'uničevalec mest' trčil v Luno

17. 02. 2025 15.14

Nasin strokovnjak je pred dnevi že razkril območje, na katero bi lahko čez sedem let trčil potencialno nevaren asteroid. A novi izračuni kažejo, da bi lahko pot asteroid namesto v Zemljo vodila proti Luni. Verjetnost, da bi velik asteroid 2024 YR4 trčil v naš modri planet, je sicer ocenjena na 2,3 odstotka, znanstveniki pa pričakujejo, da se bo v prihodnjih meritvah zmanjšala.

Kdo je najbolj priljubljen? Tadej, Luka, Beni ...

28. 05. 2024 12.52

Da je Slovenija športni fenomen, ni nič novega. Da se je težko odločiti, kdo je zares najbolj priljubljen, pa je postala stalnica. In ob pogledu na pravljico, ki jo z Dallasom piše Luka Dončić, na kolesu Tadej Pogačar, na zelenici slovenska nogometna reprezentanca ... Pozabljamo, da so potrebna vlaganja, da bi zgodba še trajala. Vzorniki niso težava.

NASA prvo leto teleskopa James Webb obeležila z novo fotografijo mladih zvezd

13. 07. 2023 06.00

Ameriška vesoljska agencija Nasa je obeležila eno leto od izstrelitve vesoljskega teleskopa James Webb z objavo fotografije, ki prikazuje spektakularne podobe rojstva Soncu podobnih zvezd. Po besedah vodje Nase Billa Nelsona je teleskop James Webb zgolj v enem letu spremenil pogled človeštva na vesolje.

Nasa pod ledeno površino Saturnove lune odkrila fosfor

14. 06. 2023 21.30

Znanstveniki ameriške vesoljske agencije Nasa so odkrili, da se v oceanu pod ledeno površino Saturnove lune Enceladus nahaja fosfor, ki je ključni element za obstoj življenja. Ugotovitev temelji na pregledu podatkov, ki jih je med letoma 2004 in 2017 zbrala Nasina sonda Cassini, objavljena pa je bila v reviji Nature.

Spreminjanje vremena: rešitev ali 'morfij' za podnebno krizo?

19. 03. 2023 09.08

Ideja o tem, da bi človek lahko spreminjal vreme, že dolgo ni več znanstvena fantastika. V zadnjem času pa se vedno bolj krepi upanje, da bi lahko z geoinženiringom, metodami, s katerimi bi človek načrtno spremenil podnebje na globalni ravni, preprečili del škode zaradi podnebnih sprememb. Atmosferski fizik in strokovnjak za oblake dr. Blaž Gasparini, podoktorski raziskovalec na Oddelku za meteorologijo in geofiziko Univerze na Dunaju, poudarja, da je geoinženiring kot protibolečinsko sredstvo, ki preprečuje hujšo podnebno škodo, ne more pa rešiti vzroka podnebnih sprememb.

Odzivi na trk: 'To je za T-Rexa'

27. 09. 2022 11.02

Prvo namerno trčenje človeško izdelanega plovila v 160-metrsko vesoljsko skalo so Nasini znanstveniki in drugi astronomi ter vesoljski navdušenci lahko spremljali v živo. O fotografijah, ki jih je ujel v svoj objektiv, so se nekateri celo pošalili. "Za T-Rexa," je na Twitterju ob eni zapisal planetarni evangelist in profesor Paul Byrne.

Kdo je avtor lažnega manifesta Levice, ki ga preiskuje Policija?

06. 05. 2021 10.50

Kdo je avtor (očitno) lažnega "revolucionarnega" manifesta Levice, ki so ga objavili nekateri vladi naklonjeni mediji? V besedilu, ki "razkriva" domnevno zarotniško delovanje stranke Levica v povezavi z mednarodno socialistično kliko, se stranki pripisuje sodelovanje v poskusu ogrožanja ustavne ureditve Republike Slovenije. Kot so nam potrdili na Policiji, že preiskujejo, ali obstaja sum, da gre za kaznivo dejanje. Medtem v Levici napovedujejo kazensko ovadbo zoper šefa Policije Antona Olaja zaradi zlorabe Policije v politične namene.

Večji asteroid bi lahko izbrisal vso Evropo

03. 05. 2021 20.43

Simulacije, ki so jih izvajale vodilne vesoljske agencije, so pokazale, da na Zemlji trenutno ni tehnologije, ki bi lahko večjemu asteroidu preprečila izničenje vse Evrope. Hipotetični dogodek je dokazal, da vlade niso pripravljene na tovrstno katastrofo. A takšne simulacije so zelo pomembne, saj pokažejo, kdo bi bili ključni akterji v takšnem primeru, kdo bi moral imeti informacije, katere informacije bi moral imeti in kdaj bi jih moral imeti.

Rambo Amadeus navdušen nad spletnimi koncerti

09. 04. 2021 20.26

Zame so spletni koncerti fenomenalni, pravi za nekatere že kultni Rambo Amadeus. Glasbenik, zabavljač, tudi jadralec in eko aktivist, ki je znan predvsem po svojih satiričnih besedilih, je pred kratkim izdal album Brod budala. Prvič se bo lotil spletnega koncerta, ki ga je poimenoval Inter - planetarni, da bi dal tudi Nezemljanom priložnost, da ga poslušajo.

Astrološka napoved za leto 2021: osnovni moto bo težnja po svobodi

01. 01. 2021 08.00

Prav vse je zapisano v zvezdah, pa najsi v to verjamemo ali ne, in prav zato smo se pri priznani astrologinji Teodori Erhatič pozanimali, kaj vidi za leto, ki je pred nami. Glede na to, da je za nami prav posebno leto, polno pretresov, sprememb in različnega dogajanja (tako političnega, osebnega, zdravstvenega kot tudi finančnega), nas je zanimalo, kaj nas čaka v novem letu, v letu 2021.

Indonezijcu 'milijoni' padli z neba

19. 11. 2020 06.00

33-letni Indonezijec je praktično čez noč obogatel, ko je izjemno redek meteorit padel z neba in prebil streho njegove hiše. Moški, ki dragocenega kamna sprva ni želel prodati, je zanj na koncu iztržil toliko, kot bi s svojim delom zaslužil v 30 letih.

Iztok in Irena sta slovenska planet in zvezda

17. 12. 2019 13.30

Morana in Kresnik, Apis in Tilia ali Iztok in Irena, to so bili slovenski predlogi za planet in zvezdo. Slovenska komisija je izbrala latinski imeni za čebelo in lipo, Apis in Tilia, a vesoljsko telo z imenom Tilia že obstaja, tako je planet dobil ime Iztok, zvezda pa Irena.

Sezonske napovedi kažejo na toplo zimo

15. 10. 2019 06.59

Letošnja jesen je v dosedanjem poteku nekoliko toplejša od povprečja in občutno bolj suha, kaj pa nam prinaša zima? Če gre zaupati sezonskim napovedim večjih meteoroloških centrov, bo temperaturni odklon v prihodnjih mesecih naraščal, kar pomeni, da si hude zime s snegom in mrazom tudi letos ne moremo obetati. Kako pa bo s padavinami?

Oče in mama v solzah: 16-letnik odigral prve minute za Barcelono

26. 08. 2019 16.00

Poleg Antoina Griezmanna, ki je na nedeljski tekmi z Real Betisom (5:2) dosegel prva uradna zadetka za Barcelono, je obračun na Camp Nouu zaznamoval šele 16-letni krilni napadalec Anssumane Fati. Afričan je po Vicenteju Martinezu leta 1941 najmlajši nogometaš, ki je odigral uradno tekmo za Barco, kar se je nemudoma poznalo tudi na njegovem profilu na Instagramu.

Kako zanesljive so dolgoročne napovedi vremena?

18. 08. 2019 06.50

V sredo je AccuWeather objavil dolgoročno napoved za jesen, ki se je hitro razširila po številnih medijih, kmalu ji bodo verjetno sledile tudi že prve napovedi za zimo. Kljub siceršnjemu napredku meteorologije in naglemu povečanju zmogljivosti računalnikov v zadnjih dveh desetletjih pa tovrstne napovedi v srednjih geografskih širinah, kjer leži tudi Slovenija, žal ostajajo zelo nezanesljive in tako bo verjetno ostalo še kar nekaj časa.

Japonska sonda uspešno pristala na asteroidu

22. 02. 2019 06.52

Japonska sonda je uspešno pristala na 300 milijonov kilometrov oddaljenem asteroidu. Tu naj bi zbrala vzorce in jih pripeljala nazaj na Zemljo. Iskala naj bi sledi o izvoru življenja, na Zemljo pa se bo vrnila leta 2020.

Znanstveniki: Pluton bi moral spet 'postati' planet

11. 09. 2018 17.34

Pluton, ki so ga leta 2006 izbrisali s seznama planetov, bi morali znova uvrstiti nanj, so si enotni znanstveniki floridske univerze. Odločitev za tak korak - češ da ni izpolnjeval zahtev za to, da se ga obravnava kot planet - namreč že v prvi vrsti ni imela tehtne osnove, menijo.

Na obronkih Osončja našli 'izgnani' asteroid 

09. 05. 2018 12.02

V Kuiperjevem pasu so potrdili obstoj asteroida tipa C, ki je bolj značilen za asteroidni pas med Marsom in Jupitrom. Odkritje potrjuje teorije, da so planetarni velikani tavali po mladem Osončju in s svojo gravitacijo pripomogli, da je nekaj kamnov izstrelilo v oddaljeno ledeno kraljestvo Osončja.  

Kakšni planeti so še tam zunaj? To bo zdaj ugotavljal TESS

15. 04. 2018 06.30

Kepler 16 b, Proksima b, Gliese 581 b. To so imena nekaterih planetov izven našega Osončja. Tam zunaj bi jih lahko bilo na milijarde, a so zelo zelo daleč. Tudi o odkritih in potrjenih vemo malo. Zato Nasa zdaj pošilja novo železo v ogenj.

Planeti v sistemu TRAPPIST-1: na nekaterih je morda vode kar 250-krat več kot na Zemlji

06. 02. 2018 06.30

40 svetlobnih let od nas je sedem planetov, približno velikih kot Zemlja, ki krožijo okoli pritlikave zvezde TRAPPIST-1. Že ko so jih odkrili, je bilo vznemirjenje veliko, saj bi lahko planeti gostili življenje. Tako so jih podrobneje pogledali in zdaj razkrili, da so vsi planeti večinoma skalnati, nekateri imajo kar 250-krat več vode, kot jo je v oceanih na Zemlji. 

Nasa s pomočjo umetne inteligence odkrila novo osončje

15. 12. 2017 14.47

Teleskop Kepler in Googlova umetna inteligenca sta odkrila sistem z osmimi planeti, ki je zaradi tega zelo podoben našemu. S tem se sicer podobnost bolj ali manj konča, saj noben od planetov tam daleč najverjetneje ni primeren za življenje.

Asteroid v velikosti hiše tokrat zelo blizu, a mimo Zemlje

05. 10. 2017 13.13

Asteroid, velik kot hiša, se bo prihodnji teden približal Zemlji. Če bi vstopil v Zemljino atmosfero, bi imel podoben učinek kot meteor Chelyabinsk, ki je leta 2013 eksplodiral nad Rusijo in povzročil precejšnjo paniko. Na srečo, Zemlje bližajoči vesoljski kamen ne bo zadel, bo pa NASA izkoristila to priložnost za preskušanje sposobnosti reševanja asteroidne nevarnosti.

Življenje na planetu Proksima b? Težko ... 

01. 08. 2017 17.40

Planet Proksima b je od nas oddaljen le štiri svetlobna leta in je od svoje zvezde oddaljen na ravno pravšnji razdalji za obstoj tekoče vode in posledično za razvoj življenja. A znanstveniki opozarjajo, da je treba upoštevati še druge pogoje, kot je denimo obstoj atmosfere. Zdaj ugotavljajo, da rdeče pritlikavke morda le niso najbolj gostoljubne in prijazne do svojih planetov. 

New Horizons piše zgodovino in učbenike: Pluton povsem od blizu

13. 07. 2015 07.13

Znanstveniki z zgodovinsko misijo New Horizons ne bodo popravljali učbenikov glede Plutona, ampak jih bodo zdaj šele pisali, so zapisali pri Nasi. Po devetih letih in pol je končno nastopil trenutek, ko se bo plovilo izpod človeških rok najbolj približalo nekoč zadnjemu planetu v našem Osončju.

Okoli Plutona vlada popoln kaos: lune plešejo povsem izven ritma

04. 06. 2015 12.06

Analiza podatkov teleskopa Hubble je pokazala, da se dve luni - Nix in Hydra, okoli pritlikavega planeta Pluton opotekata povsem nepredvidljivo. Luni ''plešeta'', ker sta vpeti v gravitacijsko polje, ki se vseskozi spreminja.

Nasini znanstveniki so prepričani, da bomo Vesoljce odkrili v naslednjih dveh desetletjih

09. 04. 2015 06.30

Nasini znanstveniki trdijo, da bomo že v naslednjem desetletju ali dveh zbrali dokaze o življenju zunaj našega planeta. Kot pravijo, imamo že vso potrebno tehnologijo, le še uporabiti jo moramo. Na Mars naj bi prve astronavte, ki bodo na terenu zbirali vzorce, poslali že čez dobrih 15 let.

Kobariški Oplast na futsal spektaklu v boj s španskimi prvaki na čelu z Ricardinhom

03. 07. 2014 16.48

Znani so pari skupinskega dela lige prvakov v dvoranskem nogometu. Slovenski državni prvak Oplast Kobarid bo v glavnem krogu lige prvakov v skupini 4 gostil španskega prvaka Inter FS, ki je tudi trikratni evropski klubski prvak, belgijskega prvaka Futsal Team Charleroi ter zmagovalc predtekmovalne skupine A.

Iris nasedla posnemovalcu Psyja

23. 05. 2013 19.42

Manekenka in misica Iris Mulej se te dni mudi v Cannesu. Sodeč po fotografijah, ki jih objavlja na družbenih omrežjih, se imenitno zabava. Zelo je bila navdušena tudi, da ji je uspelo spoznati korejskega superzvezdnika Psyja – dokler se ni izkazalo, da gre le za njegovega imitatorja …

FOTO: Kepler odkril nove super Zemlje

19. 04. 2013 06.30

Teleskop Kepler je odkril dva nova planetarna sistema, v katerima je moč najti tri Zemlji podobne planete, je sporočila Nasa. Gre za sistema Kepler-62 in Kepler-69. Ali je tam tudi življenje, znanstveniki (še) ne vedo.