planet 47

Bi Zemljo lahko dodatno ohladili 'dobri oblaki'?

24. 01. 2025 19.14

Si predstavljate, da bi v Slovenj Gradcu imeli povprečne temperature, kot jih imajo v Kopru? To ni tako nemogoče, opozarjajo klimatologi, predvsem če bomo pustili, da se naš planet nenadzorovano segreva. Gre sicer za najbolj črn scenarij, ko bi se do konca stoletja Zemlja segrela za šest stopinj Celzija. Največjo vlogo pri preprečevanju tega imamo sami. Z zmanjševanjem izpustov toplogrednih plinov in skrbjo za planet. A raziskovalci po svetu se poigravajo tudi z mislijo, da bi nam k počasnejšemu segrevanju pomagali oblaki.

Ko Elon sreča Alice: veliko strinjanja, bizarnih teorij in medsebojne hvale

10. 01. 2025 11.16

'Komunistični' Hitler, smisel življenja in Marsovci. To so bile med drugim teme spletnega pogovora v živo med Elonom Muskom in predstavnico nemške skrajno desničarske stranke AfD, Alice Weidel, ki jo je prvi mož Tesle oklical za "vodilno kandidatko" za bodočo vodjo Nemčije. Pogovor je bil na trenutke tako bizaren, da so z ušesi zastrigli celo nekateri privrženci stranke AfD. V Nemčiji vidijo Muskovo povzdigovanje skrajno desne stranke kot poskus vmešavanja v nemško politiko.

Zaključilo se je snemanje filma Birminghamske tolpe

23. 12. 2024 17.36

Uspešno televizijsko serijo o uličnih tolpah v Birminghamu v začetku 20. stoletja zdaj zaokroža celovečerni film. V glavni lik vodje tolpe Tommyja Shelbyja se je spet prelevil igralec Cillian Murphy. Snemanje je končano, je na omrežju X sporočil pretočni velikan. Film bi po napovedih lahko predvajali jeseni 2025.

Najbolj iskana serija na Googlu je Skrito v raju

10. 12. 2024 10.39

Google je objavil svoj že tradicionalni pregled "Leto v iskanju", ki nam pove, po čem smo najpogosteje vpraševali največji spletni iskalnik, in nas hkrati spomni na osebe, stvari in dogodke, ki so zaznamovali mesece iztekajočega se leta. Med njimi je zelo visoko priljubljena serija Skrito v raju, ki se v letu 2025 vrača z drugo sezono.

Objavljen prvi napovednik filma o Bobu Dylanu

25. 07. 2024 12.58

Objavljen je prvi napovednik za film A Complete Unknown z ameriškim igralcem Timotheejem Chalametom kot mladim Bobom Dylanom. 28-letnik je odigral Dylana kot mladega glasbenika v 60. letih minulega stoletja. V napovedniku za film režiserja Jamesa Mangolda ga je mogoče videti, kako tudi sam poje z značilnim pevčevim glasom.

Kako je nastala Zemlja? Se nam odgovor obeta v kapsuli, ki nosi delce asteroida?

22. 09. 2023 10.47

V nedeljo se svetu obeta pravi vesoljski spektakel. Na naš planet se namreč vrača Nasina kapsula Osiris-Rex, s seboj pa prinaša res dragocen tovor. Kapsula je namreč oktobra pridobila vzorce z asteroida Bennu, vesoljske skale v velikosti gore, ki obeta odgovor na najgloblje vprašanje: Od kod prihajamo?

Dolgo pričakovano poročilo Nase: 'Ena največjih skrivnosti našega planeta'

14. 09. 2023 16.11

"Zelo težko je priti do znanstvenih zaključkov o naravi neidentificiranih nenavadnih pojavov," je na konferenci po objavi poročila o raziskavi videnj nenavadnih pojavov dejal administrator Nase Bill Nelson. Poudarja, da čeprav za nekatere pojave resnično ne vedo, kaj so, pa tudi ni nikakršnih dokazov, da bi preučevani pojavi prišli iz vesolja. Težko pričakovano 36 strani dolgo poročilo o neznanih letečih predmetih tako ni prineslo nikakršnega večjega odkritja, poudarili so predvsem težavnost preiskovanja tovrstnih pojavov. "Fokus študije je premik od senzacionalizma k znanosti," je dejal Nelson. A ob tem dodal, da je pred nami zagotovo svet novih odkritij ter da bodo v vesolju še naprej iskali morebitna druga živa bitja.

'Vaše življenje je vedno vredno živeti'

09. 08. 2023 18.13

Lasvegaški pop gigant Imagine Dragons je na prvem od dveh že davno razprodanih koncertov pokazal svojo himnično veličino in moč po združevanju ljudi v "pozitivi" ter osvobojenih srcih in umih. Razprodano Areno v Pulju je pevec Dan Reynolds imel na kolenih, hkrati pa je avditorij z njim prepeval od začetka do konca.

Julij najtoplejši v zgodovini meritev: 'Nastopilo je obdobje globalnega vretja'

27. 07. 2023 17.58

Letošnji julij bo najtoplejši mesec v zgodovini meritev in verjetno brez primere v zadnjih tisočletjih, so sporočili Združeni narodi. Generalni sekretar ZN Guterres pa je opozoril, da rekordne julijske temperature kažejo, da je Zemlja iz faze segrevanja prešla v "obdobje globalnega vretja". Globalne odločevalce je zato pozval k takojšnjemu ukrepanju.

Rekordi, ki jih poganjajo podnebne spremembe

25. 07. 2023 19.00

Ekstremne temperature so zajele velike dele severne poloble. Čeprav so tovrstni pojavi za poleti običajni, je neobičajna njihova trdoživost. Nad Južno Evropo, ZDA in Kitajsko vztrajajo tako imenovane toplotne kupole, suha in vroča območja visokega zračnega tlaka. Temperaturne rekorde v Sredozemlju pa spremljajo tudi nevarni vremenski ekstremi, ki so najbolj izraziti ravno na območju Severne Italije, Avstrije in Slovenije.

Neslavni rekordi: 'Tekma je izgubljena'

22. 04. 2023 08.05

Svetovni ledeniki so v lanskem letu izginjali s pospešeno hitrostjo, njihovo reševanje pa je izgubljena tekma, v novem letnem poročilu ugotavlja Svetovna meteorološka organizacija. Kot so sporočili iz organizacije, so kazalniki podnebnih sprememb znova dosegli rekordne vrednosti. Lani so jo sicer najslabše odnesli ledeniki v Alpah.

Obeti: zamude letal, izpadi elektrike in čudoviti severni siji

28. 02. 2023 18.46

Sonce se po več desetletjih prebuja. Kot ugotavljajo znanstveniki, so se namreč nekoliko povečale njegove aktivnosti, ki bodo na našem planetu povišale verjetnost za nekatere nevšečnosti. Med drugim bodo možne težave v mobilni tehnologiji in letalstvu. Na drugi strani pa bodo sončne nevihte na nebu pričarale osupljive severne sije.

'Soočamo se z grožnjo, da se bo sesul svet, kot ga poznamo'

17. 01. 2023 12.47

WEF v Davosu sta nagovorili tudi prva dama Ukrajine Olena Zelenska in predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Soproga Volodimirja Zelenskega, ki se v času vojne osredotoča na humanitarne izzive in izzive na področju duševnega zdravja, je iskala podporo načrtu za mir, ki ga je sestavil soprog, in opozorila na trpljenje ljudi. Von der Leynova pa je na drugi strani ponovila zavezo, da bo Ukrajina deležna evropske podpore, "dokler bo treba". Napovedala pa je tudi, da se bo evropska pot v zeleno gospodarstvo odvijala hitro in učinkovito.

Vseh sedem planetov na istem nebu

29. 12. 2022 17.48

V noči na petek nas čaka prav poseben nebesni dogodek. Na nebu je namreč mogoče hkrati opazovati vse planete našega osončja. Pet najbližjih je opaznih s prostim očesom, Uran in Neptun pa sta vidna le s pomočjo daljnogleda ali teleskopa.

'Cena pšenice bo tako visoka, da bo raje človek pojedel človeka'

28. 12. 2022 17.13

Po številnih vzponih in padcih, ki jih je človeška rasa preživela v zadnjih letih, se mnogi sprašujejo, kaj nam pripravlja leto 2023. Leto se namreč bliža koncu, zatorej je čas, da spregovorimo tudi o dogodkih, ki nas čakajo.

Vesoljski teleskop James Webb odkriva izvor oddaljenega planeta

24. 11. 2022 08.39

Ekipa znanstvenikov je s pomočjo teleskopa James Webb pridobila nove podatke o planetu WASP-39b. Gre za eksoplanet, ki se nahaja preblizu svoje zvezde, da bi bil primeren za življenje, so ugotovili. Vodilna avtorica raziskave pa je poudarila, da je omenjena študija merilo za nadaljnje planetarne raziskave.

Ostanek kitajske rakete se bliža Zemlji. Kam bo priletel?

04. 11. 2022 06.00

Kitajska vesoljska agencija CSMA je v ponedeljek v zemljino orbito z raketo Dolgi pohod 5B poslala tretji in zadnji gradnik vesoljske postaje Nebeška palača. Ker agencija po izpustitvi tovora ostanka rakete ni več spremljala, bo ta v petek padel na neznano lokacijo na Zemljinem površju. 23-tonsko železo bi lahko po izračunih strokovnjakov tla doseglo ali v katerem izmed oceanov ali pa Severni in Srednji Ameriki, južni Evropi, Afriki ali Avstraliji. Verjetnost srečanja s človekom je izredno majhna, v preteklosti je večina ostankov kitajskih raket pristala v oceanih. Nekatera španska letališča so zaradi potencialne nevarnosti dopoldne zaprla svoj zračni prostor. Ukrep je prizadel prihode in odhode z letališč v Barceloni, Taragoni, Reusu in na Ibizi.

V iskanju vesoljskega zaklada: prva fotografija planeta izven našega osončja

01. 09. 2022 20.38

Vesoljski teleskop James Webb je posnel prvo fotografijo planeta izven našega sončnega sistema. Delanje tovrstnih posnetkov je sicer izjemno težko – zvezde namreč svetijo močneje kot planeti, ki krožijo okoli njih, zato jih je tudi težje prepoznati. Novoodkriti planet HIP 65426 b pa je od svojega matičnega sonca razmeroma daleč, zato je teleskop planet tudi lahko uspešno zaznal in fotografiral. "Proces pridobivanja te fotografije je bilo kot kopanje za vesoljskim zakladom," je povedala ena izmed raziskovalk.

Hans Zimmer v Stožicah: z umetnostjo in glasbo proti vojni in grozotam

11. 04. 2022 11.23

Po dolgem času in prestavitvi datuma smo lahko v Stožicah doživeli vrhunsko predstavo filmske glasbe pod vodstvom svežega oskarjevca Hansa Zimmerja. Pokazal je tudi, da sočustvuje z žrtvami vojne v Ukrajini, navdušila pa je tudi Slovenka Aleksandra Šuklar.

Pet minut pred dvanajsto so po Sloveniji potekali podnebni štrajki

25. 03. 2022 07.42

V Ljubljani, Mariboru in Kopru so se ob 11.55 pod sloganom Planet pred profit začeli podnebni štrajki. V gibanju Mladi za podnebno pravičnost so na njih predstavili zahteve, ki niso tehnični načrt za okrepitev boja s podnebnimi spremembami, ampak smerokaz, ki kaže, da je proti okoljski krizi možno ukrepati.

Rešitve prihodnosti: zelena streha v mestu in turizem, ki se ne ozira preveč v 2019

02. 09. 2021 08.42

Z razpravami o sodelovanju v Jadranskem morju, aktivnostih v Sredozemlju ter prihodnosti evropskega turizma se je sklenil 16. Blejski strateški forum. Govorci so med drugim razpravljali še o razogličenju prometa, okolju in obrambi.

Dan okoljskega dolga letos skoraj mesec dni prej kot lani

29. 07. 2021 16.29

Učinek pandemije koronavirusa na naš planet ni trajal prav dolgo, če se je lani dan okoljskega dolga premaknil za dobre tri tedne naprej v primerjavi z letom 2019, je letos prišel skorajda mesec dni prej.

Astronavtki Williamsovi nagrada fundacije Asef za življenjsko delo

18. 04. 2021 12.41

Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija (Asef) je na svoji letni gala prireditvi, ki je letos v celoti potekala prek spleta, ameriški astronavtki slovenskih korenin Suniti Williams podelila nagrado za življenjsko delo in izjemne dosežke, so sporočili iz fundacije. Sodelujoče je med drugim nagovoril predsednik republike Borut Pahor.

Adam: Nisem človek, ki bi ga poraz potolkel

24. 03. 2021 12.59

Adam Šerc goji posebno strast do kulinarike in je kljub porazu na prvem izzivu prepričan, da bo lahko s svojim znanjem prepričal sodnike. Obljublja, da lahko v nadaljevanju šova pričakujemo povsem drugačnega Adama.

Težavna prihodnost Telekoma Slovenije?

09. 03. 2021 15.14

Telekom Slovenije se že nekaj let sooča s padcem števila naročnikov in upadom prodaje. Zadnje leto je koronavirus razpoke v podjetju le še povečal, jasne prihodnosti pa še ni na vidiku. Telemach ga je tako že prehitel po številu naročnikov interneta, A1 je takoj za njim pri mobilnih uporabnikih – kaj torej še ostane Telekomu?

Kmalu odprtje šol in vrtcev v posameznih regijah?

16. 01. 2021 19.47

Čeprav mejo za prehod iz črne v rdečo fazo še vedno presegamo pri vseh kriterijih, pa po zadnjih podatkih pogoje za odpiranje prvih treh razredov šol dejansko izpolnjuje že pet regij: Gorenjska, Obalno-kraška, Osrednjeslovenska, Primorsko-notranjska in Zasavska, zelo blizu mejnika pa sta tudi Koroška in Podravska. Tudi direktor NIJZ Milan Krek je potrdil, da bi lahko ob nadaljevanju dobrih epidemioloških razmer lahko že kmalu razmišljali o odpiranju šol in vrtcev v posameznih regijah.

Proti Marsu poletele tri misije, asteroidni prah prispel na Zemljo. Kaj nas čaka v 2021?

02. 01. 2021 17.43

Leto 2020 je Zemljo zaznamovala pandemija koronavirusne bolezni, a za raziskovanje vesolja je bilo leto za nami v marsičem prelomno. Medtem ko se je življenje na Zemlji zaustavilo, so znanstveniki proti Marsu poslali tri misije, odkrili sledi fosfina v oblakih, ki obdajajo Venero, in uspešno pripeljali prah s 300 milijonov kilometrov oddaljenega asteroida Ryugu. Že februarja letos nas čakajo novi dosežki – misije Združenih arabskih emiratov, ZDA in Kitajske bodo dosegle rdeči planet.

Nasina Vztrajnost Rdečemu planetu naproti: iskala bo sledi življenja in zbirala vzorce kamnin

30. 07. 2020 05.58

V Združenih državah Amerike bodo proti Rdečemu planetu izstrelili rover Perseverance oziroma Vztrajnost. Na Marsu, kjer so pred 3,5 milijarde leti obstajale reke in jezera, bo iskal sledi starodavnega življenja. Poleg tega bo del sosednjega planeta pomagal pripeljali na Zemljo. V kraterju Jezero bo rover namreč zbiral vzorce kamnin in prsti, ki naj bi jih na Zemljo v sodelovanju z Evropsko vesoljsko agencijo pripeljali leta 2031.

Ugledni dunajski profesor o novi medijski zakonodaji: alarm za začetek 'orbanizacije'

19. 07. 2020 19.46

Nova medijska zakonodaja, ki jo je pripravila Janševa vlada, je alarm za začetek "orbanizacije" slovenske medijske krajine, svari medijski strokovnjak Marius Dragomir, direktor Centra za medije srednjeevropske univerze. Gre za podobne, če ne enake zakonodajne korake, s katerimi si je madžarski voditelj Viktor Orban priskrbel vladno kontrolo nad mediji, se znebil neodvisnega in kritičnega novinarskega poročanja in si zagotovil medijsko vladno propagando, s katero zmaguje na volitvah, opozarja ugledni dunajski profesor.

Marca: Luka Dončić je trenutno najboljši košarkar na svetu

26. 11. 2019 11.50

Luka Dončić že nekaj časa ni več le slovenski čudežni deček. Postal je globalni fenomen, še posebej pa ga občudujejo Španci, kjer je 20-letni Ljubljančan naredil prve korake v svetu poklicne košarke.