plačni razredi

Višje plače javnih uslužbencev: kdo bo dobil koliko?
15. 11. 2024 17.09190.000 zaposlenih v javnem sektorju si mane roke. Vlada in sindikati so po dve leti trajajočih pogajanjih namreč podpisali kolektivne pogodbe oziroma anekse in dogovore, ki so podlaga za uveljavitev sprememb v plačnem sistemu s 1. januarjem. Nihče v javnem sektorju več ne bo imel določene plače nižje od minimalne, plače javnih uslužbencev pa se bodo vsakoletno usklajevale z inflacijo. Kako konkretno pa se bodo spremenile plače zaposlenih? Funkcionarji pridejo sicer na vrsto šele kasneje, a se jim bo čakanje dodobra splačalo.

Vlada in sindikati javnega sektorja podpisali krovno kolektivno pogodbo
15. 11. 2024 06.24Vlada in sindikati javnega sektorja so podpisali kolektivne pogodbe oziroma anekse in dogovore, ki so podlaga za uveljavitev sprememb v plačnem sistemu s 1. januarjem. Podpise pod kolektivno pogodbo za javni sektor je prispevalo 32 od skupno 46 sindikatov, kar pomeni, da je zahtevani kvorum za uveljavitev pogodbe izpolnjen. Premier Robert Golob je podpis označil za zgodovinski podvig, tudi sindikalista Branimir Štrukelj in Jakob Počivavšek ga vidita kot velik dosežek. Število prisotnih sindikatov daje legitimnost podpisu dokumentov, meni premier. Vrstijo se tudi odzivi drugih.

Kaj prinaša nov plačni sistem v javnem sektorju?
24. 10. 2024 19.40Kakšne novosti prinaša težko pričakovan nov plačni sistem v javnem sektorju? Ključni del zakona je nova plačna lestvica, ki določa 67 plačnih razredov, razpon med njimi pa – namesto trenutnih štirih odstotkov – znaša tri odstotke. Plačni razredi se določijo v nominalni vrednosti, pri tem pa se prvi plačni razred določi v višini vrednosti minimalne plače za leto 2024. Vrednost plačnih razredov se usklajuje enkrat letno.

Sprejet zakon o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju
24. 10. 2024 06.36DZ je s 45 glasovi za in tremi proti sprejel zakon o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju, ki prinaša novo plačno lestvico. Ob tem pa niso sprejeli predlogov dopolnil SDS, med drugim glede plač županov in zaposlenih v lokalni samoupravi ter plač funkcionarjev v državnih organih. Sprejeti predlog zakona po mnenju koalicijskih poslancev izboljšuje sedanji sistem, ki je poln anomalij.

Zakaj je – ob isti bruto plači – neto plača na Hrvaškem in v Avstriji višja?
10. 10. 2024 06.00Bomo Slovenci dočakali nižje davke na plače, kar je že večkrat obljubil premier Robert Golob? Da se bo to zgodilo še v tem mandatu, obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Vendar pa razbremenitev plač pogojuje z obdavčitvijo premoženja. Razlog? Da Slovenija ostane socialna država z javnim zdravstvom in šolstvom. Primerjali smo plače v Sloveniji, Avstriji in na Hrvaškem na primeru diplomirane medicinske sestre. Kdo dobi na koncu meseca več v svojo denarnico?

Kako se bodo zviševale plače v javnem sektorju?
25. 09. 2024 15.40Predlog novega plačnega zakona, o katerem so predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja podpisali izjavo o usklajenosti, določa novo plačno lestvico. Razlika med plačnimi razredi bo namesto sedanjih štirih tri odstotke, predvideno razmerje med najvišjim in najnižjim plačnim razredom pa je ena proti sedem. Zvišanja plač bodo različna, uveljavila pa bi se postopoma od 1. januarja 2025 do 1. januarja 2028.

Premalo? Sodnikom rednih sodišč 12,35 odstotka višje plače
13. 09. 2024 06.53Sodnikom rednih sodišč bodo izplačane višje plače. V skladu z odločbo ustavnega sodišča se morajo plače uskladiti z inflacijo od junija 2012, kar pomeni za 26,2 odstotka, a bodo zaradi preteklih uskladitev te v primerjavi s prejšnjim mesecem višje le za 12,35 odstotka. V sodstvu menijo, da ustavna odločba s tem ne bo v celoti uresničena.

Sodni svet: Pri odločbi gre zgolj za uskladitev z inflacijo
07. 06. 2024 11.46Sodni svet pozdravlja najnovejšo odločbo Ustavnega sodišča glede sodniških plač. A ob tem opozarja, da določeni način izvršitve odločbe Ustavnega sodišča ne pomeni povišanja sodniških plač, temveč gre zgolj za njihovo uskladitev z inflacijo.

Katičeva verjame v hitro iskanje rešitev za izvršitev ustavne odločbe
06. 06. 2024 13.45Ministrica za pravosodje Andreja Katič verjame, da bodo skupaj z ministrstvom za javno upravo v najkrajšem času vladi predlagali, kaj je potrebno za izvršitev odločbe ustavnega sodišča glede sodniških plač. Še kar nekaj dela pa bo po njeni oceni treba vložiti v izračun, koliko sredstev bo treba zagotoviti za poplačilo plač sodnikov. Premier Robert Golob predlog pričakuje v tednu ali dveh.

Za izračun sodniških plač bodo upoštevali tudi inflacijo od 2012 do letos
05. 06. 2024 15.12Ustavno sodišče je izdalo dopolnilno odločbo glede sodniških plač, s katero je določilo način izvršitve odločbe o neustavnih sodniških plačah. Na novo določene sodniške plače bodo sodnikom prvič izplačali pri izplačilu za avgust v septembru letos, pri čemer pa bodo dobili tudi razliko za nazaj od 3. januarja letos. V sindikatih so prepričani, da bo odločitev glede sodniških plač zagotovo vplivala tudi na pogajanja. Predsednica republike Nataša Pirc Musar upa, da bo vlada čim prej odpravila neustavnost sodniških plač, predsednik vlade Robert Golob pa je dejal, da verjame, da bodo odločitev sodišča temeljito preučili, z njo pa sicer še ni seznanjen.

Tudi župani na Ustavno sodišče, zahtevajo višje plače
14. 05. 2024 16.03Županje in župani pričakujejo, da se bodo njihove odgovornosti in delo primerno ovrednotili. Opozarjajo, da je v zadnjih letih v plačnem sistemu prišlo do izrazitih anomalij in so plače precejšnjega dela javnih uslužbencev presegle njihove. Podobno kot pred časom sodniki so se tudi sami obrnili na Ustavno sodišče.

Zdravniki in vlada ne na nasprotnih bregovih, ampak na različnih planetih
29. 01. 2024 20.01Zdravniki in vlada se nikakor ne morejo dogovoriti, zakaj so tako daleč narazen. Informacije so skope, zdi pa se, da strani nista zgolj na nasprotnih bregovih, ampak praktično na različnih planetih.

Minimalna plača se bo zvišala na 1253,90 evra bruto
23. 01. 2024 12.12Minimalna plača se bo v 2024 zvišala za 4,2 odstotka na 1253,90 evra bruto. V primerjavi z minimalno plačo v letu 2023, ki je znašala 1.203,36 evra bruto, bo nova minimalna plača višja za 50,54 evra. V Zvezi svobodnih sindikatov sicer menijo, da je bila zamujena priložnost za višji dvig, a so kljub temu zadovoljni, da je vlada vsaj odstopila od prvotnega predloga. Medtem v GZS menijo, da je odločitev ministra prava tudi z vidika javnofinančnega primanjkljaja.

Fides potrdil stavko, vlada kasneje določila pogajalsko skupino
08. 01. 2024 06.42Predsednik Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Fides Damjan Polh je že zgodaj popoldan napovedal, da torkova stavka najverjetneje ostaja na meniju ter da že potekajo priprave nanjo. Zvečer pa so s Fidesa sporočili dokončno odločitev. Pravijo, da ne vidijo "prav nobenega razloga, da bi stavko preklicali". Vlada se je sicer pozno zvečer le odzvala in sporočila, da so določili vladno pogajalsko skupino ter sprejela izhodišča za pogajanja.

Po neuspešnih pogajanjih: 'Odločitev za protestni shod je pravilna'
06. 12. 2023 14.01Predstavniki sindikatov javnega sektorja so se znova pogajali s finančnim ministrom Klemnom Boštjančičem, a tudi tokrat velikega napredka ni bilo. Vlada naj bi namreč vztrajala pri ponudbi, po kateri bi se plače uskladile šele s 1. julijem prihodnje leto, pa še to le za okoli 2,2 odstotka. Čeprav so se dogovorili, da bodo s pogajanji nadaljevali v ponedeljek, bodo jutri ob 12. uri vseeno zakorakali na ulice. Predsednik konfederacije sindikatov Slovenije Jakob Počivavšek je dejal, da je vztrajanje vlade pri tej ponudbi zgolj potrditev, da je odločitev za protestni shod pravilna.

Fides brez pripomb na zvišanje plač zdravnikov, v šolstvu ogorčeni
25. 09. 2023 15.30Vladni predlog odprave plačnih nesorazmerij in hkratne prevedbe na novo plačno lestvico je med sindikati javnega sektorja naletel na različne odzive. Na področju zdravstva so z njim zadovoljni v zdravniškem sindikatu Fides, ne pa tudi vsi drugi. V socialnem varstvu denimo pravijo, da predlog zanje ni sprejemljiv, saj naj bi bili v primerjavi z zdravniki postavljeni v manj ugoden položaj. Jezijo jih tudi do spremembe pri dopustih oziroma njihovega zmanjšanja. Do vladnega predloga odprave nesorazmerij sta izrazito kritična tudi Sviz in visokošolski sindikat. Gre za napad na kakovost javnega šolstva, če bo vlada vztrajala pri predlogu, dogovor ne bo mogoč, pravi glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj.

Učitelj bi dobil četrtino več, najbolje plačan zdravnik bi imel 6700 evrov bruto
19. 09. 2023 20.25Koliko bi po novi plačni lestvici, ki naj bi jo prinesla skoraj milijardo evrov težka reforma plač v javnem sektorju, zaslužili denimo medicinska sestra, zdravnik, kuharica, učitelj? Objavljamo konkretne izračune. Vlada sicer želi, da bi do 15. oktobra sklenili dogovor ter zaključili pogajanja. Sindikati niso tako optimistični, pravijo, da je še veliko vprašanj odprtih. Zadnje predloge bodo zdaj preučili in nanje dali svoje pripombe.

Papič: Nadaljevanje stavke v visokem šolstvu je neupravičeno
15. 05. 2023 11.38Visokošolski sindikat je napovedal nadaljevanje stavke v visokem šolstvu. Kot poudarjajo, se pogajanja o razrešitvi lanskih stavkovnih zahtev od sredine marca ne premaknejo nikamor. Prvi stavkovni dan bo 30. maja, nadaljnja dva pa 13. in 14. junija, so sporočili. Pristojni minister Papič pravi, da je nadaljevanje stavke neupravičeno.

Papič in Štrukelj o prenovi plačnega sistema in kolektivnih pogodbah
04. 04. 2023 16.22Na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije je potekalo prvo uradno srečanje s sindikatom Sviz po reorganizaciji ministrstva. Glavna tema srečanja je bila prenova plačnega sistema, skupno delovanje v bodoče in področje kolektivnih pogodb, sta v izjavi za javnost povedala minister Papič in glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj.

Sindikati na vladni predlog o plačnem sistemu: Še veliko odprtih vprašanj
03. 04. 2023 19.40Pogajalci vladne strani in sindikatov so po prvih pogajanjih s predlogom novega zakona o sistemu plač v javnem sektorju na mizi sklenili, da ga je treba še zelo popraviti, da bo sprejemljiv, a rok za reformo, 30. junij, je mogoče doseči. Primerljivost med stebri, tudi razmerja med funkcionarji in drugimi javnimi uslužbenci bo treba bolj doreči, pravijo v sindikatih, pa tudi, da vlada ponekod sebi in delodajalcem daje preveč pristojnosti.

Javni sektor: objavljamo, kakšne plače predlaga vlada
31. 03. 2023 18.59Vlada v dokumentu o prenovi plačnega sistema in odpravi nesorazmerij v osnovnih plačah, ki ga je posredovala sindikatom javnega sektorja, predlaga 67 plačnih razredov. Novi prvi plačni razred, sedaj 12., 13. in 14., bi določili v višini minimalne plače v januarju 2023, v 67. bi bile plače sedemkrat višje. Če je minimalna bruto plača okoli 1203 evre, bi torej osnovna plača v najvišjem plačnem razredu znašala okoli 8465 evrov bruto.

Osnutek zakona o plačnem sistemu bodo sindikatom predstavili v ponedeljek
30. 03. 2023 20.35Vlada se je seznanila z osnutkom Zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju in sprejela sklepe za nadaljevanje pogajanj z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja, so sporočili z ministrstva za javno upravo. Sindikatom naj bi ga predstavili v ponedeljek na nadaljevanju pogajanj za prenovo plačnega sistema v javnem sektorju.

Plačna reforma: odprava nesorazmerij, hitrejša napredovanja in novi dodatki
20. 03. 2023 16.38Vlada je sindikatom javnega sektorja posredovala izhodišča za pogajanja o prenovi plačnega sistema in odpravi nesorazmerij v osnovnih plačah, ki se bodo nadaljevala prihodnji ponedeljek. V dokumentu so natančneje opredeljene predlagana sestava plačnih stebrov in druge ključne vsebine, ki bi jih urejal nov zakon.

Ajanović Hovnikova: Časovnica je napeta, a ni nemogoča
20. 03. 2023 11.24Ministrica Sanja Ajanović Hovnik po odzivu sindikatov na vladna izhodišča za reformo plačnega sistema in razočaranju zaradi predvidenega časovnega odmika uvedbe nove plačne lestvice poudarja, da prenova plačnega sistema zajema več korakov, prvi bo odprava plačnih nesorazmerij. Časovnica je sicer napeta, a ni nemogoča, je prepričana. Sindikati sicer uradno z izhodišči še niso seznanjeni.

Sindikati o vladnih izhodiščih za pogajanja: prišlo je do popolnega preobrata
18. 03. 2023 19.15Sindikalisti pravijo, da je pri izhodiščih za pogajanja s sindikati javnega sektorja, ki jih je vlada potrdila sinoči na dopisni seji, prišlo do popolnega preobrata pri urejanju enotnega plačnega sistema. Vlada bo podrobnosti predstavila šele konec meseca, a prve informacije z Gregorčičeve v javnem sektorju ne vzbujajo prevelikega optimizma.

Pogajanja vlade s sindikati javnega sektorja prestavljena za teden dni
17. 03. 2023 11.47Med sindikati javnega sektorja in vlado se je očitno prvič zataknilo še pred vsebinskim začetkom pogajanj. Uradnega pojasnila, zakaj, ni, je pa jasno, da je zaplet nastal v vladnih vrstah. Pogovori med obema stranema se bodo začeli z enotedenskim zamikom. Je pa vlada na dopisni seji sprejela izhodišča za pogajanja z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja o prenovi plačnega sistema in odpravi nesorazmerij v osnovnih plačah.

PSS: Na ta način policisti nikoli ne bomo prišli do poštenega vrednotenja dela
15. 03. 2023 07.56Na anomalije policijskih plač, kjer prihaja do tega, da so podrejeni uslužbenci bolje plačani od šefov, direktorjev ali celo vodstva Policije, zaposleni opozarjajo že več let. Dogaja se tudi, da tisti, ki napredujejo na višje funkcije, dobijo nižjo plačo, kot so jo imeli prej.

Novogoriški vrtci bodo za 20 odstotkov dražji
09. 03. 2023 21.23Novogoriški mestni svetniki so podprli povišanje cen vrtcev za približno 20 odstotkov, odvisno od starosti otroka in programa, ki ga otrok obiskuje. Novogoriška občina želi ob tem pomagati mladim družinam, ki prvič rešujejo stanovanjski problem.

Prvi se odzovejo na klic na pomoč, a nimajo niti minimalne plače
02. 02. 2023 06.00Po vrhu koalicije je predsednik vlade dejal, da v javnem sektorju ne bo več plač pod minimalnimi. Pod minimalno plačo delajo trenutno v klicnih centrih 112, kjer rešujejo življenja. Zaposleni v klicnih centrih podpisujejo peticijo.

Višjo plačo zahtevajo tudi zaposleni v lokalni samoupravi
19. 01. 2023 11.14Na vlado so se s pozivom po ureditvi plač obrnili tudi v Sindikatu občin Slovenije, ki združuje zaposlene v lokalni samoupravi. Zahtevajo odpravo plačnih nesorazmerij ter povišanje plač za štiri plačne razrede. Ob tem ne izključujejo možnosti stavke v vseh slovenskih občinah.