plačna

Opozicija opozarja na anomalije plačne reforme, v Svobodi izpostavljajo pozitivne učinke

09. 04. 2025 15.15

Na odboru DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo so na zahtevo NSi razpravljali o plačni reformi v javnem sektorju v praksi. Poslanci NSi in SDS so opozorili na nezadovoljstvo nekaterih zaposlenih in pozvali k odpravi anomalij. V Svobodi pa menijo, da je za vrednotenje reforme še prezgodaj, so pa izpostavili pozitivne učinke.

Je aktualna vlada res naredila več kot katerakoli druga v zadnjih 20 letih?

05. 04. 2025 07.00

Zdravstvena, plačna in pokojninska reforma – ko bodo ljudje videli rezultate reform, bo njihova odločitev jasna, pravi premier Robert Golob. Je aktualna vlada res naredila več kot katerakoli druga v zadnjih 20 letih? Si je res že tlakovala pot do novega mandata? SDS volivce vabi na referendum, Golob jim govori, naj ostanejo raje doma. Gosta v oddaji 24UR ZVEČER sta bila politična komentatorja Antiša Korljan in Rok Čakš.

Omejevanje dela zdravnikom ne bo šlo tako gladko

03. 04. 2025 06.00

Kljub pismu več kot 4000 zdravnikov, ki opozarjajo na morebitno zmanjšanje obravnave pacientov, in kljub njihovemu pozivu poslancem, naj ne sprejmejo novele Zakona o zdravstveni dejavnosti, ker bo ta po njihovih besedah neposredno vplivala na življenja ljudi, je vladajoča koalicija z glasovi Gibanja Svoboda, Levice in Socialnih demokratov novelo sprejela. Odločitev sta v oddaji 24UR ZVEČER komentirali predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović in poslanka Gibanja Svoboda Tamara Kozlovič.

Golob: Če se je komu v javnem sektorju osnovna plača znižala, naj se javi

28. 03. 2025 11.10

Premier Robert Golob je pozval vse v javnem sektorju, ki menijo, da se jim je osnovna plača znižala ali je pod minimalno, naj se obrnejo na delovno skupino na ministrstvu za javno upravo. Janez Cigler Kralj (NSi) ga je namreč izzval, da je plačna reforma zadovoljila predvsem vodstvene delavce. Po več očitkih iz Svobode, da je bil pri svojem nastopu nespoštljiv do premierja, je Cigler Kralj napovedal obstrukcijo nadaljevanja seje poslancev NSi. "Ne bomo vas več motili, pa boste sami lahko velika srečna družina," je dejal.

So obrambni izdatki razpoka v koaliciji?

18. 03. 2025 06.00

Ali so pred koalicijo razpoke, ki jih bodo Gibanje Svoboda, SD in Levica le leto dni pred volitvami težko premostili? Ali se bo vladna koalicija začela krhati? Na mizi bo namreč prej ali slej vprašanje o višjih obrambnih izdatkih. Se je koalicija tej razpravi na vrhu izognila, ker njeni volivci temu v glavnem nasprotujejo in se koalicijske stranke bojijo, da bodo z razpravo o dvigu obrambnih izdatkov izgubile priljubljenost pred volitvami? Je nova obdavčitev nepremičnin, ki je na noge dvignila javnost, pozabljena? Kakšna bo pokojninska reforma?

Neenako plačilo za enako delo: kaj prinaša direktiva o preglednosti plačil?

08. 03. 2025 07.00

Leta 2022 je odbor za pravice žensk in enakost spolov izpostavil, da diskriminacijo med ženskami in moškimi na področju plač omogoča predvsem pomanjkanje transparentnosti. Potrditev direktive o zagotavljanju transparentnosti na tem področju pa da bi prinesla tisti potreben premik k večji enakopravnosti. Leti dni kasneje je nato Direktiva EU o krepitvi uporabe načela enakega plačila za enako delo ali delo enake vrednosti stopila v veljavo, njena implementacija pa že poteka tudi v Sloveniji. Kaj prinaša?

'Najlažje je reči, da gre prepočasi. 30 let se tega nihče ni niti lotil'

20. 02. 2025 20.59

Bo predsednik vlade Robert Golob odstopil v 30 dneh, kot so to od njega zahtevali na protivladnem protestu? Bo referendum o dodatku k pokojninam za umetniške dosežke res test pred parlamentarnimi volitvami, ki lahko skrajša vladanje Roberta Goloba. Kaj bo s položnicami za električno energijo, kaj bo z nepremičninskim davkom, bo vlada razbremenila plače, kot je obljubljala, je Slovenija pri iskanju miru v Ukrajini na stranskem tiru vodilnih članic Evropske unije? Kako trdna je vladna koalicija? Premier je na vprašanja odgovarjal v oddaji 24UR ZVEČER.

Dom upokojencev bo zaposlil šest delavk iz Nepala: 'Kadra v Sloveniji ni'

20. 02. 2025 09.36

Zaradi pomanjkanja delavcev so se v enem od ljubljanski domov za starejše občane odločili delavce poiskati v tujini. "V Sloveniji enostavno ni kadra, ki bi delal v DSO," so dejali v DSO Tabor. Zato se dogovarjajo za prihod šestih delavk iz Nepala. Na veliko pomanjkanje delavcev v socialnovarstvenih zavodih sicer opozarjajo tudi v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, kjer pravijo, da je zanimanje iskalcev zaposlitev za to delo lani strmoglavilo na najnižjo raven doslej.

Z marcem dražji domovi za starejše, višje cene tudi v vrtcih

18. 02. 2025 19.33

Zaradi plačne reforme bomo kmalu morali dvigniti cene, opozarjajo v Združenju ravnateljev vrtcev. Stroški dela namreč za vrtce predstavljajo kar 80 odstotkov vseh stroškov, cene pa bodo, kot napovedujejo, dvignili za vsaj desetino. Z marcem pa se z redno letno uskladitvijo dražijo tudi domovi za starejše. Za Dom upokojencev Center to pomeni 70 centov več dnevne oskrbnine. A da to še zdaleč ne bo pokrilo vseh naraščajočih stroškov, pravi direktorica doma, ki je lansko leto prvič zaključil v rdečih številkah.

Anomalije nove plačne reforme: vodja kuhinje in pomočnik z isto plačo?

17. 02. 2025 18.51

Nova plačna reforma je komajda zaživela, in že pri prvih izplačilih so se pojavila anomalije novega sistema ter neenakosti, celo med zaposlenimi na istih delovnih mestih. Kako je mogoče da ima vodja šolske kuhinje sedaj isto plačo kot pomočnica v kuhinji, se sprašuje ravnateljica Osnovne šole Rodica. Pričakovanja so bila velika, sledilo pa je razočaranja, pravi šolski kuhar. Njegova plača je, tudi po prenovi sistema, namreč le malo nad minimalno. In kaj na to odgovarjajo na ministrstvu za javno upravo?

Pravosodni policisti na Dobu imajo vsega dovolj

10. 02. 2025 18.18

Pravosodni policisti iz našega največjega zapora na Dobu pravijo, da imajo dovolj. Premajhne plače, prezasedenost zaporov in kadrovski manko so le tri od številnih težav, s katerimi se soočajo v zadnjih letih. Ker menijo, da so stvari ušle izpod nadzora, so direktorju zavoda in namestniku generalnega direktorja Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij predstavili sedem zahtev, kako izboljšati delovne pogoje. V primeru, da ne bodo uslišani, napovedujejo bojkot videokonferenčnih obravnav. V četrtek pa sindikat uprave za izvrševanje kazenskih sankcij napoveduje protestni shod pravosodnih policistov vseh zaporov.

Naj pravosodni policist odpelje zapornika s seboj na stranišče?

07. 02. 2025 06.00

Zapornikov je iz leta v leto več, pravosodnih policistov pa vse manj. In medtem ko bo nov moški zapor v Dobrunjah za 388 zapornikov zgrajen v naslednjih mesecih, je vprašanje, kdo bo zapornike pazil, še bolj relevantno. Že zdaj jih manjka 100. Povprečna starost pravosodnih policistov je 47 let, odhajajo v pokoj, mladih, ki bi to delali, pa ni. "Ga ni, da bi si dal za jurja mesečne plače glavo razbiti," pravi eden od sindikalistov.

Vrtci dražji, bodo razliko v ceni plačali starši?

06. 02. 2025 19.43

Dolgo pričakovana plačna reforma v javnem sektorju dviguje plače tudi zaposlenim v vrtcih, številne starše pa medtem skrbi, ali bo vnovičen dvig cen vrtca znova padel na njihova ramena. 15 občin je namreč z novim letom cene vrtčevskih programov že povišalo. Medtem ko drugje višje cene še napovedujejo in ob tem opozarjajo na spremembe pri povprečninah, pa s strani države dodatnega denarja za kritje razlike v ceni vrtcev ni pričakovati.

V javnem sektorju se z letom 2025 začenja uveljavljati prenovljen plačni sistem

01. 01. 2025 07.39

Z letom 2025 se v plačnem sistemu javnega sektorja uveljavljajo spremembe. Med bistvenimi novostmi je nova plačna lestvica. Predvideno je postopno povišanje plač. Spreminja se tudi vrsta pravil pri določanju plač zaposlenim, napredovanju in nagrajevanju.

Kdo bo skrbel za ostarele? Zanimanje za zaposlitev na rekordno nizki ravni

11. 12. 2024 08.42

Zanimanje iskalcev zaposlitve za delo v domovih za starejše in posebnih zavodih za odrasle je v letošnjem letu strmoglavilo na rekordno nizko raven, je pokazala nova anketa Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, v kateri je sodelovalo 79 socialnovarstvenih zavodov. Domovi za starejše in posebni zavodi za odrasle so letos uspešno zaključili le 27 odstotkov razpisov za zapolnitev prostih delovnih mest, medtem ko je lani ta delež dosegel 30 odstotkov, leta 2020 pa več kot 50 odstotkov.

Ministrstvo županom predstavilo plačno reformo in novosti v volilni zakonodaji

09. 12. 2024 15.34

Predstavniki ministrstva za javno upravo so v Kongresnem centru Mons v Ljubljani županjam in županom ter direktoricam in direktorjem občinskih uprav predstavili plačno reformo v javnem sektorju ter novosti v volilni zakonodaji, ki se nanašajo na lokalne volitve.

Bernie Sanders se moti o položaju ameriškega delavca

07. 12. 2024 18.21

Po ponovni zmagi republikanskega kandidata Donalda Trumpa in zgodovinskem porazu demokratov v ZDA je Bernie Sanders okaral Kamalo Harris in njeno stranko kot celoto. Zatrdil je, da to ni nikakršno presenečenje, saj se ta ne bori več za delavce, zato jo volivci zapuščajo. Pravi, da so Američani jezni in da imajo prav, ker želijo spremembo.

'Čas novih satelitov'

25. 11. 2024 17.44

Zakaj je podpora vladi poskočila za deset odstotnih točk? Koliko je lahko po prvi anketi, ki mu je izmerila slabih 11 odstotkov, optimističen Anže Logar z Demokrati in koliko bi morale biti zaskrbljene stranke, ki bi lahko na njegov račun izgubile glasove, med njimi sploh Nova Slovenija? Kaj si lahko obetajo drugi novi obrazi, ki napovedujejo prihod na politično prizorišče leto in pol pred rednimi volitvami? V tokratnem Popkastu analiza z Ljudmilo Novak, nekdanjo predsednico in evropsko poslanko Nove Slovenije, in Jernejem Pikalom, članom SD in tudi Platforme sodelovanja, ki jo je še pred stranko ustanovil Anže Logar.

Fides v odgovoru Golobu: Plačna reforma ne odraža posebnosti zdravstva

24. 11. 2024 16.21

Zdravniški sindikat Fides vztraja, da plačna reforma v javnem sektorju v zdravstvenem stebru ne odraža posebnosti poklicev v zdravstvu. Težave v zdravstvenih zavodih tako ostajajo, s tem pa tudi njihove stavkovne zahteve, so zapisali v odziv na besede premiera Roberta Goloba. Dodajajo, da z aroganco ni možno priti do rešitev.

Golob o nizki podpori njegovi stranki in vladi: Razumel sem sporočilo

23. 11. 2024 07.41

Potem ko je vladi uspelo pod streho spraviti reformo plač v javnem sektorju, je premier Robert Golob optimističen tudi glede drugih reform. Kot je dejal v intervjuju za STA, je plačna reforma namreč "motivacijska zmaga" in "trasira pot za sprejemanje ostalih reform". Tudi na morebitno gospodarsko krizo se Slovenija že pripravlja, zagotavlja. Spregovoril je tudi o precej nizki javnomnenjski podpori stranki Gibanje Svoboda in vladi, ki jo izkazujejo ankete, a je prepričan, da se trend že obrača. "Sem pa razumel sporočilo, zato sem odpovedal večino službenih poti v tujino in se bom prvenstveno posvečal temu, kako izboljšati položaj ljudi v Sloveniji." Urad predsednice sicer dogovor zanika.

Višje plače javnih uslužbencev: kdo bo dobil koliko?

15. 11. 2024 17.09

190.000 zaposlenih v javnem sektorju si mane roke. Vlada in sindikati so po dve leti trajajočih pogajanjih namreč podpisali kolektivne pogodbe oziroma anekse in dogovore, ki so podlaga za uveljavitev sprememb v plačnem sistemu s 1. januarjem. Nihče v javnem sektorju več ne bo imel določene plače nižje od minimalne, plače javnih uslužbencev pa se bodo vsakoletno usklajevale z inflacijo. Kako konkretno pa se bodo spremenile plače zaposlenih? Funkcionarji pridejo sicer na vrsto šele kasneje, a se jim bo čakanje dodobra splačalo.

Fides podpisal aneks, a opozoril: To ni nobena plačna reforma

15. 11. 2024 15.59

V zdravniškem sindikatu Fides so sprejeli odločitev, da pristopijo k podpisu aneksa h kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike. Kljub temu pa večji del stavkovnih zahtev še naprej ostaja neuresničen in predmet nadaljnjih stavkovnih pogajanj, so sporočili. Stavka zdravnikov in zobozdravnikov, ki se je začela 15. januarja, se tako nadaljuje.

Vlada in sindikati javnega sektorja podpisali krovno kolektivno pogodbo

15. 11. 2024 06.24

Vlada in sindikati javnega sektorja so podpisali kolektivne pogodbe oziroma anekse in dogovore, ki so podlaga za uveljavitev sprememb v plačnem sistemu s 1. januarjem. Podpise pod kolektivno pogodbo za javni sektor je prispevalo 32 od skupno 46 sindikatov, kar pomeni, da je zahtevani kvorum za uveljavitev pogodbe izpolnjen. Premier Robert Golob je podpis označil za zgodovinski podvig, tudi sindikalista Branimir Štrukelj in Jakob Počivavšek ga vidita kot velik dosežek. Število prisotnih sindikatov daje legitimnost podpisu dokumentov, meni premier. Vrstijo se tudi odzivi drugih.

'Čeprav je stavka z novelo zakona praktično onemogočena, se bo nadaljevala'

13. 11. 2024 14.11

Pogajalci vlade in sindikatov, ki so sodelovali v okviru pogajanj za plačni steber v raziskovalni dejavnosti, izobraževanju in kulturi, so parafirali anekse h kolektivnim pogodbam in ločen stebrni dogovor. Kolektivne pogodbe je parafirala tudi vodja plačnega stebra zdravstva in socialnega varstva na sindikalni strani. Sindikat Fides ob tem sicer pozdravlja ureditev karierne poti zdravnikov in zobozdravnikov, a opozarja, da plačne anomalije ostajajo, zato se bo stavka zdravnikov nadaljevala.

Rok Cvetko: Dosedanja pogajanja so bila navadna farsa

12. 11. 2024 11.02

Vladna stran je sindikate javnega sektorja obvestila, da lahko kolektivne pogodbe in ostale predvidene akte po posameznih stebrih parafirajo do srede. Sindikati drugega stebra, med njimi tisti, ki zastopajo vojake, policiste, občinske redarje, delavce v pravosodju in državni upravi ter poklicne gasilce, ne nameravajo pristopiti k parafiranju dokumentov, od vlade pa pričakujejo, da ponovno preuči predloge sindikalne strani. Vlado so ob tem opozorili, da ima še čas, da naslovi določena vprašanja.

Plačna reforma v javnem sektorju: kolikšen bo dvig plač?

10. 11. 2024 20.07

Bo 1,4 milijarde evrov težka plačna reforma v javnem sektorju sploh zaživela? Tik pred podpisom se je namreč pojavil nov zaplet. Sindikati policistov, vojakov, pravosodja in gasilcev, ki v pogajanjih tvorijo takoimenovani drugi steber, so sporočili, da v ponedeljek kolektivne pogodbe z vlado ne bodo parafirali. Razlog pa: vlada ni prisluhnila njihovim zahtevam.

Kaj prinaša nov plačni sistem v javnem sektorju?

24. 10. 2024 19.40

Kakšne novosti prinaša težko pričakovan nov plačni sistem v javnem sektorju? Ključni del zakona je nova plačna lestvica, ki določa 67 plačnih razredov, razpon med njimi pa – namesto trenutnih štirih odstotkov – znaša tri odstotke. Plačni razredi se določijo v nominalni vrednosti, pri tem pa se prvi plačni razred določi v višini vrednosti minimalne plače za leto 2024. Vrednost plačnih razredov se usklajuje enkrat letno.

Sprejet zakon o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju

24. 10. 2024 06.36

DZ je s 45 glasovi za in tremi proti sprejel zakon o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju, ki prinaša novo plačno lestvico. Ob tem pa niso sprejeli predlogov dopolnil SDS, med drugim glede plač županov in zaposlenih v lokalni samoupravi ter plač funkcionarjev v državnih organih. Sprejeti predlog zakona po mnenju koalicijskih poslancev izboljšuje sedanji sistem, ki je poln anomalij.

Kako bi se spremenile plače učiteljev, policistov, medicinskih sester?

23. 10. 2024 20.03

Vlada je s predstavniki sindikatov parafirala kolektivno pogodbo za javni sektor, toda če do 15. novembra ne bodo sprejeti vsi dokumenti, torej tudi pogodbe posameznih dejavnosti, lahko sledi preklic plačnega zakona. Predlog zakona, ki ga bodo potrjevali poslanci, prinaša novo plačno lestvico v javnem sektorju, težko približno milijardo štiristo milijonov.

Odbor DZ sprejel dopolnila k novemu plačnemu zakonu

14. 10. 2024 21.23

Odbor DZ za notranje zadeve se je v drugi obravnavi opredelil do predloga zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju. Besedilo so popravili z dopolnili, ki jih je vložila koalicija, predhodno pa so se o njih uskladili predstavniki vlade in sindikatov. Pripravljena so bila kot odziv na mnenje zakonodajno-pravne službe DZ (ZPS).