pkp10

Podražitve vse večje, plače pa stagnirajo: Kakšne rešitve obljubljajo stranke?
20. 04. 2022 11.47Osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje, smo vprašali, kako bodo poskrbeli za višje prihodke zaposlenih v gospodarstvu, ki navsezadnje tudi niso bili prejemniki dodatkov, ki si jih je v zadnjih letih izplačal javni sektor. Bodo razbremenili obdavčitev dela? Če ja, za koliko? Kako konkretno bodo uredili plačni sistem v javnem sektorju?

Ustavno sodišče razveljavilo določbo o dvigu plačnega stropa zdravnikom
11. 04. 2022 13.30Ustavno sodišče je razveljavilo 48. člen desetega interventnega zakona (PKP10), ki bi za zdravnike in zobozdravnike zvišal najvišji plačni razred, ki ga lahko dosežejo v sistemu plač javnega sektorja. Med drugim je ocenilo, da izpodbijana določba, ki posega v temelje enotnega plačnega sistema, ni nujen ukrep za odpravljanje posledic epidemije covida-19. V Fidesu so se odzvali ostro: to bo še okrepilo njihovo zahtevo po izstopu iz enotnega plačnega sistema v javnem sektorju in zgoditi se bo moral bistveno prej, kot če omenjeni člen ne bi bil razveljavljen.

Šolam dva milijona evrov za nadomeščanje učiteljev
03. 02. 2022 15.21Ministrica Simona Kustec je podpisala sklep, s katerim bodo šole dobila dodatna sredstva za plačilo nadomeščanj. "Dodatne možnosti zaposlovanja kadra so bile šolam v minulih mesecih že zagotovljene," so ob tem spomnili na ministrstvu.

Dvig zdravniških plač na noge spravil ostale sindikate
01. 02. 2022 10.10Ministrstvo za zdravje naj bi s sindikati, ki zastopajo zdravnike in zobozdravnike, sklenilo dogovor o dvigu plač. Temelj za dvig zdravniških plač je deseti interventni zakon, ki je najvišji plačni razred zgolj za zdravnike in zobozdravnike s 57. dvignil na 63. plačni razred. Fides naj bi ob tem zahteval tudi izstop zdravnikov iz enotnega plačnega sistema v javnem sektorju. Ostali sindikati, ki zastopajo največ delavcev v javnem sektorju, so nad "enostranskimi potezami" vlade ogorčeni.

Porušena razmerja v zdravstvu: eni do višjih plač, drugi v stavko
28. 01. 2022 10.42Medtem ko se del zdravstvenih delavcev z vlado že nekaj časa pogaja in pričakuje povprečno zvišanje mesečne plače za okoli 1340 evrov na zdravnika, pa drugi zaradi neposluha vlade, ki zavlačuje z začetkom pogajanj, napovedujejo stavko. S tem je zabit dodaten klin med delavci v zdravstvu in zaostruje že tako porušena razmerja. Po oceni ministrstva za delo razlogov za stavko sindikatov zdravstva in socialnega varstva ni. Medtem pa se je tudi Glavni odbor Fidesa preoblikoval v stavkovni odbor. Ministru za zdravje Janezu Poklukarju očitajo, da zavlačuje z realizacijo zadnjega interventnega zakona.

V UKC Ljubljana okuženih 338 zaposlenih, zaprtih vse več šol
19. 01. 2022 14.21V torek je bilo potrjenih več kot 12.200 okužb, porast okužb pa organizacijske težave prestavlja tudi v šolstvu in zdravstvu. V UKC Ljubljana je med zaposlenimi 338 okuženih s covidom-19 in 115 odrejenih karanten. Zaprtih je tudi vse več šol, precej jih ima v karanteni vsaj polovico oddelkov. Da bi omogočili čim bolj normalno delovanje, so pristojni sicer uvedli nove izjeme od napotitve v karanteno, a se stanje, glede na naraščanje števila okuženih, verjetno še ne bo kmalu umirilo.

Sindikati vložili zahtevo za presojo skladnosti 48. člena PKP 10 z ustavo
13. 01. 2022 12.53Pet sindikalnih central je na ustavno sodišče vložilo zahtevo za presojo skladnosti 48. člena PKP 10 z Ustavo Republike Slovenije. Predlagajo tudi začasno zadržanje izvajanja te določbe, so povedali na novinarski konferenci. Omenjeni člen zgolj za zdravnike in zobozdravnike zvišuje najvišji plačni razred, ki ga je mogoče doseči v okviru sistema plač v javnem sektorju.

Upokojenci bodo solidarnostni dodatek prejeli 14. januarja
03. 01. 2022 15.28Izplačilo solidarnostnega dodatka upokojencem, ki ga predvideva deseti protikoronski zakon (PKP10), bo izvedeno 14. januarja 2022. Pri določitvi višine solidarnostnega dodatka za upokojence se upošteva višina pokojnine oziroma nadomestila, ki ga oseba prejme v mesecu decembru 2021, so sporočili z Ministrstva za delo.

V veljavi PKP 10: novi solidarnostni dodatki, podaljšanje turističnih bonov
30. 12. 2021 06.37Z današnjim dnem je začel veljati nov interventni zakon za omilitev posledic covida-19. Med ukrepi, tokrat vrednimi 280 milijonov evrov, so novi dodatki, odškodninska odgovornost za primer zapletov pri cepljenju ter povračilo stroškov hitrih testov podjetjem. Začasno se zvišuje zgornja meja uvrščanja zdravnikov v plačne razrede.

PKP10 korak bližje k uveljavitvi, državni svet ni izglasoval veta
29. 12. 2021 06.36Državni svet ni izglasoval odložilnega veta na novi interventni zakon in je tako odprl pot hitrejši uveljavitvi dodatnih ukrepov za blažitev posledic covida-19, vrednih 280 milijonov evrov. Med svetniki je prevladalo mnenje, da je potrebna čimprejšnja uveljavitev zakona.

Pogačnik: Reševanje najranljivejših. Möderndorfer: Predvolilni bonbončki
28. 12. 2021 06.00Deseti sveženj je težak med 180 in 200 milijoni evrov, je v oddaji 24UR ZVEČER potrdil poslanec SDS Marko Pogačnik. Po njegovih besedah gre pri PKP 10 za reševanje krize 300.000 Slovencev, predvsem najranljivejših, kot so upokojenci, invalidi in kmetje. S tem se ne strinja poslanec LMŠ Jani Möderndorfer, ki pravi, da ne gre za reševanje covidne krize, ampak za predvolilne bonbončke, predvsem najbolj plačanim zdravnikom. Opozicija koaliciji očita tudi, da gre za pravni zmazek brez jasno predvidenih finančnih posledic.

Vlada soglaša z dopolnili k predlogu PKP 10: obeta se podaljšanje turističnih bonov
26. 12. 2021 15.20Vlada je na dopisni seji soglašala s predlaganimi dopolnili k predlogu zakona o dodatnih ukrepih zaradi posledic covida-19 ter sprejela odzivno poročilo na revizijsko poročilo računskega sodišča, so sporočili z vlade. Za proizvodnjo elektronskih sklopov FTA 2 bo vlada prispevala 1,37 milijona evrov, so še sklenili na današnji seji. Predlog zakona PKP 10, ki med drugim podaljšuje lanske turistične bone ter predvideva enkraten solidarnostni dodatek za določene upokojence, kmete, invalide in vojne veterane, bo državni zbor na izredni seji obravnaval v ponedeljek.

Dvig plačnega stropa v PKP 10 le podlaga pogajanjem s Fidesom
24. 12. 2021 16.15Dvig plačnega stropa za zdravnike in zobozdravnike, ki ga predlagajo v desetem interventnem zakonu (PKP 10), ministrstvu za zdravje daje podlago za pripravo pogajalskih izhodišč z zdravniškim sindikatom, je pojasnil minister Janez Poklukar. Na podlagi tega bodo nato lahko s Fidesom začeli pogajanja o višanju zdravniških plač.

Sindikati javnega sektorja za odpravo omejitev plačnih razredov za vse javne uslužbence
23. 12. 2021 13.30V Pogajalski skupini reprezentativnih sindikatov javnega sektorja menijo, da je povsem nesprejemljivo, da se omejitev najvišjega plačnega razreda odpravlja izključno za plačno podskupino E1 – zdravniki in zobozdravniki, saj za to ni nikakršnega utemeljenega vsebinskega razloga. V Fidesu predloga za zdaj ne komentirajo, saj zakon s predlaganim dopolnilom še ni bil sprejet.

Zelena luč PKP 10 na odboru za finance, opozicijski poslanci sejo zapustili
23. 12. 2021 06.38Odbor DZ za finance je ob obstrukciji poslancev dela opozicije potrdil predlog desetega protikoronskega zakona. Opozicijski poslanci so sejo zapustili, saj, kot pravijo, nasprotujejo "demontaži države". Predsedujoči odboru Robert Polnar je namreč priznal, da tri četrtine dopolnil k PKP10 ni v skladu s poslovnikom, a je hkrati dodal, da jih ne bo zavrnil. Predstavniki opozicijskih poslanskih skupin SAB, LMŠ, SD in Levica so na novinarski konferenci povedali, da "vladajoča koalcija ruši temelje vladavine prava in države s protiustavnim delovanjem".

Stroka po besedah Hojsa predlagala strožji nadzor na mejah
21. 12. 2021 13.21Bo vlada prepovedala silvestrovanja in zaostrila pogoje za vstop v Slovenijo? Tudi o tem so danes razpravljali ministri in strokovna skupina za covid-19. Medtem ko minister za zdravje opozarja pred odlašanjem z zaostrovanjem ukrepov, je minister za gospodarstvo prepričan, da so razmere dovolj dobre za opuščanje omejitev. Tako minister Počivalšek kot obrtniki in podjetniki soglasno nasprotujejo zapiranju ali omejevanju gospodarstva, strinjajo pa se, da je treba spoštovati pogoj PCT, najbolj prizadetim panogam pa zagotoviti ukrepe pomoči.

DZ na redni seji o usodi Vizjaka in Hojsa, o protikoronskem zakonu na izredni seji
10. 12. 2021 13.23DZ se bo prihodnji teden sestal na redni seji, na kateri bo med drugim odločal o usodi okoljskega ministra Andreja Vizjaka in notranjega ministra Aleša Hojsa. Pred koncem leta bo DZ predvidoma zasedal še na izredni seji, na kateri bodo poslanci obravnavali tudi predlog desetega protikoronskega zakona.

LMŠ ne podpira predloga PKP 10: 'Vlada spet izvaja prakso podtaknjencev'
03. 12. 2021 13.25V opozicijski LMŠ nasprotujejo trenutnemu predlogu novega paketa pomoči (PKP 10), ki ga je pripravila vlada. Pozvali so jo, naj nemudoma pripravi dopolnila k zakonu, s katerimi bi umaknili nekatere ukrepe, ki niso interventne narave, hkrati pa bi zagotovili rešitve za panoge, v katerih je poslovanje zaradi posledic epidemije še vedno omejeno.

OZS predlaga dodatne ukrepe, ki bi morali biti vključeni v PKP 10
23. 11. 2021 15.52Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije je na državni zbor naslovila predloge dodatnih ukrepov, ki bi jih bilo treba vključiti v novi paket pomoči PKP 10. Med ključnimi ukrepi so subvencioniranje čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa, temeljni osebni dohodek za samozaposlene, znižanje stopnje DDV-ja za gostinstvo in turizem, povračilo škode zaradi odpisa blaga ter kritje fiksnih stroškov in upada prometa. V Sindikatu upokojencev Slovenije medtem predlagajo tudi dopolnitev člena, ki določa višino solidarnostnega dodatka za upokojence.