pismenost

Kmalu novi bombončki za male vlagatelje: nižji davek in manj administracije?

06. 04. 2025 17.03

Še letos bi lahko v veljavo vstopil Zakon o individualnih naložbenih računih. Ta bi predstavljal za imetnika računa pomembno administrativno razbremenitev, saj imetniku v fazi varčevanja na računu ali ob izplačilu z računa ne bo treba vlagati davčnih napovedi, pojasnjujejo na ministrstvu. Izplačilo donosa se bi po trenutnem predlogu zakona obdavčilo z dohodnino po stopnji 15 % kot dokončnim davkom, prvo izplačilo z računa po 15 letih od odprtja računa, če v obdobju pred tem ni bilo izplačil z računa, pa se z dohodnino ne bi obdavčilo. Podrobnosti o tem, kateri finančni produkti bodo vključeni in zakaj le enkratno izplačilo brez davka, pa še ne razkrivajo.

Enostavno investiranje za vse – kjerkoli in kadarkoli

24. 03. 2025 08.57

Svet investiranja v vzajemne sklade in trgovanje s finančnimi instrumenti je lahko privlačen, a zaradi nepoznavanja lahko pri ljudeh povzroča po eni strani lahkomiselnost glede hitrih zaslužkov, po drugi pa negotovost in strah pred izgubo prihrankov. Kako narediti prvi korak, katero dokumentacijo urediti in, predvsem, kako prepoznati "pravi trenutek", ko postane investiranje osebna odločitev?

Ljudske obveznice in slovenski varčevalci: Kdo naj jih kupi, kakšen je donos?

20. 02. 2025 06.00

Državljanom bodo znova na voljo ljudske obveznice. Nakup ljudske obveznice je smiseln za tiste, ki se zavedajo pomena varčevanja, a so tveganju iz takih ali drugačnih razlogov nenaklonjeni, pojasnjuje dr. Aljoša Valentinčič iz Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani. Takšen primer je denimo varčevalec, ki ima le še nekaj let do upokojitve in nima časa nadomestiti morebitnih izgub na trgu. Mladi pa naj pred tem razmislijo o kakšni bolj tvegani naložbi, svetuje. Glede varnosti obveznic v primerjavi z bančnim depozitom bistvene razlike za povprečnega varčevalca ni, pravi.

Nove ljudske obveznice: kdaj in kakšna bo obrestna mera?

19. 02. 2025 10.40

Minister za finance Klemen Boštjančič je oznanil, da je država pripravljena na izdajo obveznice za fizične osebe oziroma t. i. ljudske obveznice. Lansko izdajo je ocenil za zelo uspešno. Letos bo vpis obveznice potekal med 10. in 21. marcem. Obveznice bodo izdane 28. marca, na Ljubljanski borzi pa 1. aprila. In obrestna mera? 2,75-odstotna. Določena je bila glede na trenutne razmere na trgu, pojasnjujejo na ministrstvu.

Prepoznate moč svojih besed?

29. 11. 2024 00.15

Nova iniciativa prispevajkretnjo.si, ki jo je Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije razvila v sodelovanju z družbo Mastercard, prinaša priložnost za bogatenje slovenskega znakovnega jezika z novimi kretnjami, vključno s prvim slovenskim finančnim slovarjem za gluhe.

Padec dosežkov, slovenski učenci tik nad mednarodnim povprečjem

12. 11. 2024 11.07

Rezultati raziskave za Slovenijo kažejo padec dosežkov osmošolcev in osmošolk v obdobju od 2013 do 2023 na področju računalniške in informacijske pismenosti. To sicer velja tudi za večino drugih držav, ki so sodelovale v ciklu 2013 in 2023. Učenci in učenke iz Slovenije so pri računalniški in informacijski pismenosti leta 2023 v povprečju dosegli 485 točk, njihovi dosežki pa so statistično značilno primerljivi z dosežki njihovih vrstnikov iz Hrvaške. Obe državi sta na mednarodni lestvici dosežkov tik nad mednarodnim povprečjem.

'Proti medijem se lahko borimo tako, da prostor preplavimo s sranjem'

26. 10. 2024 08.00

"Da se pokoplje resnica, je potrebnih veliko lopat," pravi nemški pregovor. Pa vendar se zdi, da živimo v času, ko je laž v razcvetu, kraljica na prestolu, s katerega je ne more vreči niti resnica. Pa četudi resnica prihaja od priznanega, verodostojnega vira. Da se lažne novice in dezinformacije tako hitro širijo v javni sferi, je zagotovo omogočil tudi razvoj tehnologije in umetne inteligence. A nikakor se ne smemo slepiti, da so lažne novice nekaj novega, prav tako ne način komuniciranja, kot ga v javnosti uporablja nekdanji ameriški predsednik. S strokovnjakoma na področju medijev in politike smo se v luži prihajajočih ameriških volitev pogovarjali o lažnih novicah, dezinformacijah in njihovem vplivu na demokracijo in družbo.

Finančni POPkast: 23 -odstotni donos in trendi za bodoče naložbe

24. 10. 2024 07.00

Z zaključkom projekta "Svet portfelj" smo v enem letu dosegli 23-odstotni donos z uravnoteženim pristopom vlaganja. V novi epizodi Finančnega POPkasta razpravljamo o prihajajočih volitvah v ZDA, geopolitičnih tveganjih in ključnih naložbenih priložnostih, ki jih ponujajo tehnološki sektor, Bitcoin ter energetika.

Finančni komentar: Dežela z najnižjo inflacijo v Evropi

08. 10. 2024 07.00

Inflacija v Sloveniji je bila septembra 0,6-odstotna, kar je najmanj v zadnjih treh letih. Tudi evropsko povprečje je padlo pod dva odstotka, kar je glavni cilj Evropske centralne banke, zato lahko čez dober teden pričakujemo že tretje nižanje obrestne mere, ki bo tokrat potekalo v Sloveniji.

Finančni komentar: Kaj kupuješ na Kitajskem? Vse!

01. 10. 2024 07.11

Legendarni vlagatelj David Tepper je minuli teden izjavil, da na Kitajskem kupuje vse, delnice, ETF-sklade, obveznice in tudi terminske pogodbe. Drugo največje gospodarstvo na svetu je dobilo največji finančni stimulus po letu 2008 in kitajski delniški trg je imel najboljši teden v tem stoletju.

Finančni komentar: Agresivni rez za gospodarski optimizem

24. 09. 2024 07.00

Ameriška centralna banka Fed je prvič po letu 2020 agresivno znižala obrestno mero v želji, da spodbudi gospodarski optimizem. Delniški trgi so dan po odločitvi zacveteli, v osrednji ameriški indeks S&P 500 je priteklo okoli 1000 milijard evrov, a je začetno navdušenje že začelo kopneti.

Koraki do trenutka, ko je Apple 'spregovoril' slovensko

18. 09. 2024 07.52

Od ponedeljka zvečer je slovenščina na voljo na vseh Applovih napravah, ki podpirajo uporabniški vmesnik novega mobilnega operacijskega sistema iOS 18. Velik korak v dolgi sagi na poti do tega, da bi bila slovenščina navzoča tudi v novem tehnološkem jezikovnem okolju. Ključna za to je bila pred manj kot petimi meseci sprejeta novela zakona o javni rabi slovenščine, ki je naredila konec pogovorom in vpletene prisilila k delovanju. Apple je prvi gigant, ki je sledil novi zahtevi, kmalu pa naj bi ji sledili tudi drugi proizvajalci. A odnos do maternega jezika pri nas medtem znova razburja, predvsem v luči sprememb v šolstvu.

Šestošolci najslabši pri slovenščini, devetošolci pri matematiki

03. 07. 2024 11.52

Državni izpitni center je objavil prve analize nacionalnega preverjanja znanja v letošnjem šolskem letu. V 6. razredu so učenci pri preizkusu iz slovenščine v povprečju dosegli 45,9 odstotka možnih točk, pri matematiki pa 49,1 odstotka. V 9. razredu so pri slovenščini dosegli 56,4 odstotka, pri matematiki pa 43,8 odstotka možnih točk.

Ministrstvo predstavilo predlog nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja

01. 07. 2024 09.27

Strokovna delovna skupina pod vodstvom Janeza Vogrinca je pripravila končni predlog Nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja za obdobje 2023–2033 in ga predala ministru za izobraževanje Darju Feldi. Predlog prinaša nekatere spremembe na področju predšolske vzgoje in srednješolskega izobraževanja, pa tudi pri poučevanju učencev priseljencev.

Digitalne spretnosti slovenskih mladostnikov pod evropskih povprečjem

18. 05. 2024 16.46

Svetovni dan telekomunikacij in informacijske družbe je letos potekal v znamenju inovacij za trajnostni razvoj, kamor spada tudi digitalna pismenost in potreba po po pravočasni uvedbi obveznega predmeta digitalni jezik v šolski sistem. Raziskave kažejo, da mladi iz Slovenije po razvitosti digitalnih kompetenc zaostajajo za vrstniki iz drugih držav EU, ki so že uvedle tak obvezen predmet v osnovne in srednje šole.

Bi morala digitalna pismenost postati del šolskega kurikuluma?

11. 05. 2024 15.07

Digitalna pismenost naj postane del rednih izobraževalnih programov v osnovnih in srednjih šolah, sta ob zaključku projekta Mojstri digitalne pismenosti pozvala predsednica republike Nataša Pirc Musar in guverner Banke Slovenije Boštjan Vasle. Ob priložnosti sta podelila nazive Mojstri digitalne prihodnosti.

Četrtino digi info točk zaprli: ministrica zanika očitke o 'propadlem' projektu

22. 04. 2024 20.26

Na štipendijski sklad so prispele prve vloge za izposojo 10 tisoč računalnikov ministrstva za digitalno preobrazbo, ki bodo končno prišli v roke socialno ogroženih družin. Delili jih bodo po principu ''kdor prej pride, prej melje''. Ministrica Emilija Stojmenova Duh medtem zavrača očitke o še enem propadlem projektu njenega ministrstva – kar četrtino tako imenovanih digi info točk, s katerimi so želeli povečati digitalno pismenost in vključenost prebivalcev, so zaprli. Projekt je vreden dobrih šest milijonov evrov.

Ministrstvo zaradi slabega obiska ukinilo 60 od 222 digi info točk

20. 04. 2024 11.51

Z začetkom aprila je 60 od skupno 222 digi info točk, s katerim želi ministrstvo za digitalno preobrazbo povečati digitalno vključenost in pismenost prebivalstva, zaprlo svoja vrata za obiskovalce. Analize obiskanosti posameznih točk so namreč pokazale, da nekatere lokacije niso dosegale pričakovanih obiskov.

Finančni komentar: Finančna neodvisnost, predčasna upokojitev

19. 03. 2024 07.00

Na današnji dan pred točno štirimi leti je osrednji ameriški indeks S & P 500 dosegel najnižje vrednosti, ker je teden pred tem Svetovna zdravstvena organizacija razglasila pandemijo. Danes so vrednosti 50 odstotkov višje, kot so bile pred pandemijo. Investiranje tlakuje pot do finančne neodvisnosti.

Finančni POPkast: Svetovni teden denarja

14. 03. 2024 07.55

V ponedeljek se začenja zdaj že tradicionalni svetovni teden denarja, ki ga že 12 let vodi mednarodna mreža OECD. Letošnja tema je, kako zavarovati svoj denar in zaščititi prihodnost. Pomen je spodbujati finančno izobraževanje ter v družbi širiti finančno pismenost.

Finančni POPkast: Neža, ki je z investiranjem postala Nezatron

22. 02. 2024 07.00

Med študijem na Biotehniški fakulteti v Ljubljani je začela odkrivati svet financ in investiranja. Začela je kot samouk in na začetku vlagala virtualni denar. Kmalu je postala priljubljena investitorka na svetovno znani trgovalni platformi Etoro, kjer jo vlagatelji poznajo pod psevdonimom Nezatron.

Mednarodni dan maternih jezikov letos o pomenu večjezičnega izobraževanja

21. 02. 2024 06.44

Na Unescovo pobudo obeležujemo mednarodni dan maternih jezikov. Z letošnjo temo Večjezično izobraževanje je steber medgeneracijskega učenja želi organizacija poudariti pomen večjezičnih izobraževalnih politik in praks za trajnostni razvoj. Društvo slovenskih pisateljev (DSP) je pripravilo literarno-pogovorni večer.

Finančni komentar: Začetek padajočega trenda?

20. 02. 2024 07.00

Ali je možno, da je tehnološki sektor, ki ga poganja zgodba o umetni inteligenci, po divji rasti vendarle začel obračati trend. Vse oči so uprte v Nvidio, ki jutri objavi poslovne rezultate.

78-letnik ostal brez svojih prihrankov: z računa izginilo 140.000 evrov

19. 02. 2024 09.04

Na Policijski postaji Sežana se je v petek zglasil 78-letnik in naznanil, da je ostal brez vseh svojih prihrankov. Neznanec ga je namreč preslepil in mu izpraznil bančni račun. Izginilo je 140.000 evrov.

Finančni POPkast: Iz obrobnega v razviti trg

15. 02. 2024 07.00

Vodilna ideja državnih obveznic je spodbuditi ljudi, da odprejo trgovalni račun in z začetno varno naložbo postopno odkrijejo, kaj vse ponuja slovenski kapitalski trg. Cilj je postati razviti trg, ki zna privabiti tuji kapital.

Finančni komentar: newyorški Nasdaq in Prešernov dan

13. 02. 2024 07.00

Američanom je uspelo, osrednji delniški indeks S & P 500 je kljub inflaciji in visokim obrestnim meram prvič v zgodovini presegel 5000 točk in tako prebil pomembno psihološko mejo. Kitajci medtem beležijo deflacijo in drvijo proti recesiji.

Preberete vsaj eno knjigo na leto?

11. 02. 2024 11.32

Po rezultatih treh mednarodnih raziskav pismenosti med mladimi, katerih rezultate smo dobili v zadnjem letu in pol, smo v Sloveniji ugotovili precejšnje poslabšanje. 15-letniki pri naravoslovni pismenosti, četrtošolci pri bralni pismenosti in osmošolci pri državljanski pismenosti. Kar vsak četrti odrasli pa ne bere prav dobro in zato slabše razume besedila, s katerimi se srečuje v življenju ali pri delu, polovica odraslih v enem letu ne prebere niti ene knjige.

Kaj pa ste vi nazadnje prebrali, pa da ni bila položnica?

08. 02. 2024 11.33

David Zupančič je zdravnik, je pa tudi avtor dveh izmed najbolje prodajanih knjig lanskega leta. Njega in še nekaj znanih ljudi sem vprašala, katera je bila zadnja knjiga, ki so jo prebrali, in katera je njihova najljubša.

Finančni komentar: Ne čakaj na maj

06. 02. 2024 07.02

Konec romantike ali kako ameriška centralna banka (Fed) veselo čaka na maj, ko bi glede na trenutno 62-odstotno verjetnost prvič znižali obrestno mero za 25 bazičnih točk. Predolgo čakanje ima lahko hude posledice tako za gospodarstvo kot za finančne trge.

Finančni popkast: ljudska obveznica, pot novopečenega vlagatelja

01. 02. 2024 07.00

Obveznice so najbolj varna oblika naložb in s prvo izdajo želi država spodbuditi državljane, da odkrivajo priložnosti na slovenskem kapitalskem trgu.