pet sistemov in tehnologij

600 strani navodil in (ne)zaupanje, da bo avto ustavil sam

15. 12. 2024 18.16

Miha, Vasja ter Valter in Antonija so se na Vranskem pravkar skobacali iz enega avtomobila, v katerem so na lastni koži občutili, kako je, ko vozilo samo od sebe kar naenkrat "pohodi" zavoro. Voznik in potniki sicer "poletijo" naprej, toda avto se ne zaleti v oviro pred njimi. Čakajo že na drugega, ki jih bo pobral, da jim pokaže, kako pridno ohranja varnostno razdaljo za vozilom pred seboj. Sodobni avtomobili so praktično računalniki na kolesih, saj so opremljeni z najnaprednejšo tehnologijo. A marsikdo niti ne ve, kaj vse sploh ima vgrajeno v avtomobilu.

Pet sistemov in tehnologij za pomoč pri vožnji. Mercedes-Benz razred C.

22. 03. 2024 00.15

Vožnja v avtomobilu razreda C je udobna in brezskrbna, saj izjemni sistemi za pomoč pri vožnji – veliko jih je vgrajenih že serijsko – pomagajo preprečiti številne nevarne situacije v prometu.

Kibernetska in informacijska varnost občin

04. 06. 2023 14.16

Lokalna skupnost predstavlja osnovno obliko združevanja ljudi v nekem okolju, s pojavom lokalne samouprave pa je lokalna skupnost dobila tudi formalno strukturo. Temelj lokalne samouprave je občina, ki je lokalni skupnosti dala normativni okvir. Ključna naloga vsake občine je, da opravlja javno službo in s tem poskrbi za zadovoljevanje osnovnih življenjskih potreb vsakega posameznika oz. posameznice. Pojav novih tehnologij je poleg vsakdanjega življenja olajšal tudi delovanje (javnih) institucij. Sočasno s priložnostmi pa so te prinesle številne grožnje, ki se v največji meri kažejo skozi ogrožanje kibernetske in informacijske varnosti.

Peugeotovi športni terenci suvereni na evropskem trgu

10. 04. 2023 00.15

Inovativna francoska znamka Peugeot je v zadnjih letih izjemno priljubljena s svojo ponudbo športno-terenskih vozil. S svojim privlačnim dizajnom in naprednimi funkcijami je SUV-jem Peugeot uspelo pritegniti pozornost avtomobilskih navdušencev po vsem svetu.

EEG v ušesih, napoved bolezni: podatki pa tudi zavarovalnici in delodajalcu?

21. 01. 2023 10.17

Kako se bomo zdravili v prihodnosti? Veliko vlogo naj bi v našem zdravju igrale nove tehnologije, tudi umetna inteligenca. Trendi kažejo, da naj bi se velik del zdravljenja preselil na domove – s pomočjo pripomočkov, aplikacij, preko katerih bi izmenjavali podatke z zdravstveno ustanovo. A to s seboj prinaša etična in varnostna tveganja. Si res želite leta vnaprej vedeti, kakšna bolezen vas bo pestila? Je sploh mogoče povsem zavarovati medicinske podatke? In kdo naj ima od njih korist? Le pacient? Zavarovalnice? Delodajalci? Strokovnjaki so jasni – veliko dela čaka zakonodajalce. Vprašanje pa je, če so zmožni s hitrostjo svojega dela slediti hitrosti tehnološkega razvoja – in ga tudi razumeti v vseh njegovih dimenzijah.

Kranj z digitalno platformo utrjuje svoj status pametnega mesta

15. 06. 2022 12.50

Evropska komisija je Mestno občino Kranj pred kratkim uvrstila v misijo 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest do leta 2030. Zdaj pa so občini obeležili nov mejnik – s telekomunikacijskim podjetjem T-2 so podpisali pogodbo za vzpostavitev digitalne platforme. Kranj tako postaja prvi v državi z digitalno platformo v najširšem obsegu – ta bo podpirala digitalne storitve mesta, zbirala, obdelovala in predstavljala ključne podatke za kakovostnejše upravljanje in izboljšala kakovost bivanja v občini.

Rešitve strank za področje mentalnega zdravja: več kliničnih psihologov, licence in pouk brez telefona

10. 04. 2022 14.49

Desetletja je bilo področje duševnega zdravja pri nas močno zanemarjeno. Težave so se kopičile, pandemija, ki je povečala stiske, pa je dokončno razgalila nedelujoč sistem. Pomanjkanje kadra in kapacitet na eni ter veliko povečanje potreb na drugi strani pa pomeni, da si pred nastalo situacijo niti politika ne more več zatiskati oči. Ukrepi, ki so že bili sprejeti, opozarjajo številni, še zdaleč niso dovolj.

Lara Topol o komandni sobi NEK ter energetski in jedrski prihodnosti: 'Vsi lahko mirno spite'

06. 03. 2022 07.42

Lara Topol je mlada inženirka, ki v jedrski elektrarni v Krškem dela kot vodilna inštruktorica za usposabljanje obratovalnega osebja elektrarne. Priznava, da zaposleni v komandni sobi jedrske elektrarne v vsakem trenutku čutijo odgovornost, ki jim je zaupana. Med množico lučk in stikal ter kar nekaj zasloni smo se z njo v simulatorju komandne sobe v NEK pogovarjali o pripravljenosti osebja na morebitne izzive, o prihodnosti jedrske energije in o nekaterih napačnih predpostavkah o tej vrsti energije, ki krožijo v družbi. Prepričana je, da prehod v brezogljično družbo brez jedrske energije ni mogoč, razen če smo pripravljeni sprejeti drastične spremembe življenjskega sloga. Razkrila pa je tudi, ali rada gleda filme, ki temeljijo na jedrski nesreči v Černobilu.

Slovenci v borbi proti covidu: 'Zdi se, da je cela družba v puberteti'

05. 09. 2020 07.00

Povsod, sploh pa na družbenih omrežjih, se lahko naposlušamo o tem, kako zavajamo – od stroke do politike in medijev. Sicer vztrajna opozorila zdravnikov, ki so vse svoje poklicno življenje posvetili preučevanjem virusov, naletijo na vse več gluhih ušes. Kdo je kriv, da je tako? Zakaj imamo tak mačehovski odnos do znanosti in kam nas to lahko pripelje? V čem bi se morali zgledovati po Švedih? In zakaj je v zvezi z razvojem cepiva za covid-19 "skepsa absolutno potrebna"?

'Skupaj smo se postavili ob bok velikih. V vesolju smo!'

03. 09. 2020 06.12

Iz Francoske Gvajane so po več preložitvah vendarle izstrelili raketo Vega, s katero sta v vesolje poletela tudi prva slovenska satelita Nemo HD in Trisat. To je tudi zgodovinski dogodek za evropsko znanost, saj na evropski raketi ni bilo še nikoli toliko satelitov. S slovenskima satelitoma so tudi že uspešno vzpostavili prvi stik, so sporočili z mariborske univerze in Centra odličnosti Vesolje-SI, kjer so ju razvili. "To je potrditev, da na univerzi delamo dobro," je ob tem dejal rektor UM Zdravko Kačič, hkrati pa že napovedal naslednjo izstrelitev novega satelita, ki ga zdaj razvijajo.

Če ne bomo ukrepali, nas čaka gospodarski, socialni, zdravstveni in okoljski kolaps

26. 01. 2020 13.07

Letošnje štiridnevno zasedanje Svetovnega ekonomskega foruma v Davosu je odprlo številna pomembna vprašanja. Strokovnjaki za gospodarstvo, podnebne spremembe, zdravstvo in tehnološki razvoj so predstavili analize in napovedi za prihajajoče obdobje, ki pa so vse prej kot svetle.

’Takrat celo noč plešemo, kot da je zadnjič’

10. 04. 2019 07.01

Za nami je že pet oddaj, za plesni globus pa se bori ’le’ še osem parov. Plesni koraki naših zvezd so vedno bolj suvereni, drža vedno bolj samozavestna. Ne glede na to, kdo bo na koncu slavil, je dejstvo, da bodo prav vsi po zaključku sezone na raznih zabavah in prireditvah plesali še z večjim veseljem in samozavestjo. Ob tem smo se spomnili, da so nam še pred začetkom sezone zaupali, kje pravzaprav najraje plešejo in zakaj ravno tam.

Poklic, ki vam omogoča delo v vrhunskih podjetjih, delo od doma ali pa kar s sanjske plaže

25. 09. 2018 00.01

Res je, tak poklic obstaja. Osebam, ki ga imajo pa vsi zavidamo fleksibilnost njihovega delovnega mesta in izjemno zaposljivost v vseh javnih ter zasebnih sektorjih.

Ne kislo, ampak gnilo in plesnivo jabolko: Vse to so vlade že obljubljale zdravstvu

14. 08. 2018 15.29

Marjan Šarec, ki še vedno sestavlja vlado, se je poetično izrazil, da je zdravstveni resor "kislo jabolko". Priznal je, da še nima junaka, ki bi vanj ugriznil, da pa ga bo našel, če bo treba.

ČASOVNICA: Einstein je imel prav, rakete so pristajale, Rosetta se je poslovila, Schiaparelli se je raztreščil …

23. 12. 2016 06.30

Znanost in tehnologija sta tudi letos premikali meje, nas navduševali in nam dajali upanje v svetlejšo prihodnost. Preverite, kaj vse se je letos dogajalo v vesolju, na trdnih tleh, na področju transporta, v medicini.

Zaznana neodvisnost pravosodja v Sloveniji se je še poslabšala, ministrstvo obljublja izboljšanje

09. 03. 2015 13.10

Evropska komisija je našo državo uvrstila v skupino skupaj z Bolgarijo, Hrvaško in Španijo. Je pa Slovenijo izpostavila tudi kot pozitiven zgled izboljšanja učinkovitosti sistema z zmanjšanjem sodnih zaostankov v nekazenskih zadevah.

Po svetu na leto umre več kot 270.000 pešcev

06. 05. 2013 10.49

Zaradi svojih napak in napak voznikov, ki vozijo prehitro, pod vplivom alkohola, s telefonom v roki, preblizu desnemu robu vozišča ali pa z umazanimi in zarošenimi stekli, po svetu vsak teden umre več kot 5000 pešcev, ugotavlja WHO.

Izumi, 'brez katerih vam ni živeti'

21. 02. 2012 06.00

Med ščetkanjem zob vam čas odmerja timer, nato z mobilnikom preverite, kje je vaš ljubljenček, spijete kozarec ekspresno prečiščene vode, svojega devetmesečnega otroka pa zamotite z zanj prirejenim računalnikom – to je le nekaj izumov, ki so vam na voljo z enim klikom na spletu.

Nuklearka v Krškem vsaj do leta 2030

10. 06. 2011 12.37

Nacionalni energetski program do leta 2030 ima pet scenarijev. Vsi vključujejo jedrsko možnost, dva pa ne predvidevata izgradnje šestega bloka v TEŠ. Vlada upa, da bo program sprejet do konca leta, naletela pa je tudi na kritike.

Uvod v INFOS 2001

02. 10. 2001 00.00

Konec preteklega tedna je potekal drugi seminar za vodilne delavce, ki ga je pripravilo podjetje INFOS. Seminar je bil uvod v najpomembnejšo sejemsko-izobraževalno prireditev v Sloveniji, INFOS 2001.