pesticidi

Ste podarili strupen šopek rož?

08. 03. 2025 08.48

Šopki rož lahko vsebujejo pesticide, opozarja Zveza potrošnikov Slovenije. Švedska in francoska potrošniška organizacija sporočata, da rože niso vedno najboljši izraz naklonjenosti. Testirali sta namreč rezano cvetje, ki je v prodaji posamično ali v šopkih v Franciji in na Švedskem. Ugotovili sta, da se v cvetju skriva veliko nevarnosti. Testa sta razkrila masovno onesnaženost rezanega cvetja s pesticidi, tudi s tistimi, ki so v EU prepovedani.

Nedopustni izpusti: Strupena voda povsem porušila procese čiščenja

06. 02. 2025 18.55

Na Centralno čistilno napravo Domžale-Kamnik je ponovno začela pritekati visoko onesnažena odpadna voda z vsebnostjo strupenih snovi in povsem porušila procese čiščenja odpadne vode. To je že četrti primer nedopustnih industrijskih izpustov v kanalizacijo na njihovem sprejemnem območju v zadnjem letu dni, tokrat tudi z velikimi posledicami za prekomerno onesnaževanje okolja. Če ste zaznali neprijeten vonj iz kanalizacije, prosijo, da jim to sporočite.

Sprehod po gradbišču največje poslovne stavbe v Sloveniji z jogo na strehi

29. 01. 2025 18.03

Medtem ko še eden v nizu (pre)toplih januarskih dni jezi ljubitelje zime, je bil kot tak idealen za ogled prepišnega gradbišča še nedokončane zgradbe. Prijetni sončni žarki, ki so obsijali vrh bodoče največje poslovne stavbe s Sloveniji, so nakazali, kakšen bo delovni dan najemnikov njenih pisarn. Sestanke in poslovne zabave bodo lahko imeli kar na strehi, kjer bo organizirana tudi tedenska joga, razgled s tamkajšnjih 2000 kvadratnih metrov dostopnih površin pa se bo razprostiral od Ljubljanskega gradu do Šmarne gore.

Belgijska vlada z opozorilom: Ne jejte božičnih drevesc

12. 01. 2025 18.12

Belgijska agencija za hrano je izdala zdravstveno opozorilo in sporočila, da ljudje ne bi smeli jesti svojih božičnih drevesc. Precej nenavadno, kajne? Poziv je prišel po tem, ko je mestni svet mesta Gent objavil recept, kako porabiti iglice z drevesca, da bi čim manjši del drevesc zavrgli.

Kennedy mlajši bo novi zdravstveni minister

15. 11. 2024 06.35

Novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump je v četrtek sporočil, da bo na položaj ministra za zdravje in socialo postavil Roberta F. Kennedyja mlajšega, ki je najbolj znan po širjenju teorij zarot o cepivih. Trump je predstavil še imeni ministrov za veterane in notranje zadeve.

BLOG: Ozemljitev

01. 09. 2024 15.21

Ozemljitev – praksa, ki je še ne tako dolgo nazaj veljala za nenavadno in skorajda mistično, danes postaja vse bolj prepoznana in cenjena. Gre za koncept, ki temelji na ideji, da je zemlja bogat vir negativnih elektronov, ki lahko vplivajo na naše telo in počutje. Čeprav se morda zdi, da hoja z bosimi nogami ali ležanje na tleh ne bi moglo imeti večjega vpliva na naše zdravje, pa številna pričevanja kažejo, da bi lahko ozemljitev prinesla številne koristi za naše telo in um.

Vse več goljufij z oljčnim oljem, od nedovoljenih snovi do ponarejanja

29. 07. 2024 10.01

V prvem četrtletju letošnjega leta je EU zabeležila rekordno število primerov morebitnih goljufij in napačnega označevanja olivnega olja. Zarad inflacijskih pritiskov se je namreč povečal skriti trg z oljem, s tem pa tudi število goljufov.

Zmelkoow v svojem slogu, tokrat s Pismom komarju

20. 07. 2024 16.39

Poletje je čas, ki z vročimi temperaturami k nam prinese tudi številne žuželke. Še posebej nadležni so lahko nočni spremljevalci – komarji. Prav zato se je skupina Zmelkoow odločila za novo pesem, ki tokrat nosi naslov Pismo komarju. Kaj so v njem predlagali in zakaj sta ploskanje in fontana krvi odlična rešitev?

Vsako sekundo se degradira za štiri nogometna igrišča zdrave zemlje

17. 06. 2024 06.38

Letošnji svetovni dan boja proti širjenju puščav in degradaciji tal je osredotočen na prihodnost upravljanja zemljišč. Vsako sekundo se degradira za štiri nogometna igrišča zdrave zemlje oz. 100 milijonov hektarjev na leto, opozarjajo Združeni narodi (ZN).

'Klic zemlje je bil močan'

12. 06. 2024 06.02

Velik je prepad med mestom in podeželjem, med urbanim in kmečkim. Drug drugega ne slišimo, to je ena izmed velikih težav, pripoveduje Nataša Kramberger, pisateljica, tudi nominirana za Kresnikovo nagrado, kolumnistka in ekološka kmetica. V Jurovskem Dolu vodi majhno biodinamično kmetijo. Posebnost njenega življenjepisa pa je, da skoraj polovico leta preživi v Berlinu.

Na spletu porast nedovoljene trgovine s pesticidi

08. 05. 2024 10.26

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je v zadnjem času zabeležila porast nedovoljene trgovine s fitofarmacevtskimi sredstvi, zlasti prek tujih spletnih portalov. Uporaba FFS, ki nimajo dovoljenja za promet in uporabo v Sloveniji, lahko predstavlja nevarnost za zdravje ljudi in okolje, opozarjajo.

Izberite domače – Najboljše lokalne delikatese na strani Moja Dejavnost

07. 05. 2024 00.15

Ko iščete sveže in kakovostne prehrambne izdelke, nič ne presega lokalno pridelane hrane.

V Evropi vse več onesnaženega sadja in zelenjave

27. 02. 2024 16.35

Količina sadja in zelenjave, v katerih so odkrili pesticide PFAS, se je med letoma 2011 in 2021 potrojila, v najnovejšem poročilu ugotavlja nevladna organizacija PAN Europe. Pri sadju so zaznali 220-odstotno, pri zelenjavi pa 274-odstotno rast. Med državami so najbolj dramatičen skok zabeležili v Avstriji in Grčiji.

Kmetje pred Evropskim parlamentom, von der Leynova napovedala spremembe

06. 02. 2024 13.18

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v Evropskem parlamentu napovedala, da bo predlagala umik predloga uredbe o pesticidih, ki je, kot je opozorila, postala simbol polarizacije. "Kmetje si zaslužijo, da jim prisluhnemo," je poudarila v luči protestov kmetov, ki so prišli tudi pred Evropski parlament v Strasbourgu.

Mateja Čalušić: Vsi, ki me poznajo, so me prepoznali v opisu 'atipična'

13. 01. 2024 07.00

Ko bomo naslednjič državljani kupili s pesticidi onesnaženo hrano, ali bo nova ministrica za kmetijstvo tiho kot njena predhodnica? Bo glas potrošnikov in zagovornica kmetov? Odprtih ima veliko front. Vprašljivi so popis košarice živil, odlov nutrij, zaščita živali. Na čigavi strani bo? Bo Mateja Čalušić, nova kmetijska ministrica, ki je naša gostja, zagovarjala stroko, stala za njo, četudi se bo morala zoperstaviti premierju Golobu? Bo kljubovala zahtevam, interesom, lobijem? Bo kos vsem izzivom? Na vprašanja je odgovarjala v oddaji 24UR ZVEČER.

Neskladnih živil je iz leta v leto več. Koliko pa je tudi nevarnih?

09. 12. 2023 07.06

Odpoklic za odpoklicem: zamrznjene jagode, mandarine, soja, fižol, paradižnik, rdeča pesa, kurkuma. To so neskladna živila, ki so jih morali samo v novembru umakniti s prodajnih polic. Lani je bilo takšnih živil 127, leto pred tem 131. Največ so jih morali umakniti zaradi prisotnosti različnih onesnaževal, težkih kovin, mikotoksinov, pesticidov. Je torej hrana vse bolj nevarna, škodljiva za naše zdravje? Nas mora zaradi tega skrbeti? Res vemo, kaj jemo? Kakšen je sploh nadzor hrane? Kako potekajo analize? Kako za zdravo in varno hrano skrbijo kmetje, kako dobavitelji in trgovci? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

BLOG: Skrb za mitohondrije je recept za zdravje in splošno dobro počutje

03. 12. 2023 13.58

Mitohondriji so posebne strukture v celicah, ki igrajo ključno vlogo pri številnih procesih. Ti membranski organeli se nahajajo v citoplazmi celic živali, rastlin in drugih organizmov. Njihova glavna naloga je pridobivanje energije iz hrane in pretvarjanje te energije v obliko, ki jo celice lahko uporabijo za svoje delovanje. Ta oblika energije se imenuje ATP (adenozin trifosfat ). Mitohondriji so izjemno pomembni, saj proizvedejo približno 90 odstotkov vsega ATP v našem telesu, zaradi česar jih imenujemo "elektrarna celic".

Zmaga zdrave kmečke pameti ali črn dan za okolje?

22. 11. 2023 17.58

Evropski parlament je zavrnil predlog Evropske komisije za zmanjšanje skupne uporabe in tveganja kemičnih pesticidov za 50 odstotkov do leta 2030. S tem se je najverjetneje končala obravnava predloga v tem zakonodajnem obdobju.

Voda v Sloveniji ni tako čista, kot mislimo

08. 11. 2023 16.53

Na srečanju o kemijski varnosti opozorili, da voda v Sloveniji ni tako čista, kot si predstavljamo. Lahko je onesnažena s kemikalijami, vzrok pa so tudi industrija, fekalije, gradnja in kmetijstvo. Poudarili so, da onesnaženje pogosto ostane neodkrito, v večini primerov pa je odvisno od ozaveščenosti prebivalstva.

Europol zasegel rekordnih 2040 ton nezakonitih pesticidov

11. 10. 2023 11.54

V mednarodni operaciji Srebrna sekira, ki že več let poteka pod vodstvom Evropskega policijskega urada (Europol), so organi pregona letos zasegli 2040 ton nezakonitih pesticidov, kar je največji zaseg tovrstnih proizvodov doslej. V akciji so aretirali tudi 21 osumljencev in onemogočili delovanje več obratov za proizvodnjo ponarejenih pesticidov.

Previsoke vrednosti pesticidov odkrili v 1,6 odstotka vzorcev sadja in zelenjave

03. 10. 2023 18.22

Uprava za varno hrano je v okviru nadzora nad ostanki pesticidov do 22. septembra odvzela 514 vzorcev živil. Rezultati, prejeti do 12. septembra, so neskladnost pokazali pri petih vzorcih zelenjave in treh vzorcih sadja, kar predstavlja 1,6 odstotka vzorcev. Nadzor ob uvozu je pokazal na neskladnost pri šestih odstotkih vzorcev. Na podlagi ugotovljenih nepravilnosti inšpektorji izvajajo izredne inšpekcijske nadzore pri distributerjih.

Zakaj so pesticide v črnem grozdju odkrili šele, ko je že bilo med potrošniki?

02. 10. 2023 16.23

Kot smo že poročali, je Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin v vzorcih črnega grozdja, ki ga je v preteklih tednih dobavljajo podjetje Geaprodukt, ugotovila prisotnost dveh pesticidov nad dovoljeno mejno vrednostjo. Inšpekcijski postopek, v okviru katerega preverjajo, komu je bilo grozdje dobavljeno, v kakšni količini je bilo prodano ter koliko ga je še na zalogi, še poteka. So pa potrdili, da so bili med naročniki tudi javni zavodi, šole in vrtci.

Odpoklicali črno grozdje, ki naj bi se znašlo na jedilnikih šolarjev

29. 09. 2023 21.10

Uprava za varno hrano naj bi odpoklicala črno grozdje, ki naj bi se znašlo celo na jedilnikih šolarjev. Razlog pa presežena vrednost dveh pesticidov.

Ministrica o spornem sadju: Blago ni več v trgovini, zakaj bi o njem obveščali?

20. 09. 2023 06.00

Uprava za varno hrano ne želi povedati, kje se je prodajalo s prepovedanim pesticidom okužene slive in breskve. Kaj na to pravi kmetijska ministrica Irena Šinko? "Ko je blago že prodano, Uprava o njem ne obvešča več," je razložila veljavni zakon. Dodala je tudi, da zaradi tega težave v tem primeru ne vidi.

Kritike ravnanja uprave: varna hrana, ne pa skrb za prehranjevalne navade

19. 09. 2023 07.00

"Če je EU nekaj prepovedala, tega ni prepovedala na pamet, ampak na osnovi dolgih analiz. Če tega ne sme biti v hrani, pač ne sme biti, tudi ene molekule ne," je glede pesticidov v spornem sadju jasna Vida Čadonič Špelič. Opozarja, da je naloga Uprave za varno hrano (UVHVVR) varstvo potrošnikov, del tega pa je tudi obveščanje javnosti o vseh morebitnih odstopih od normalnosti. Da so čakali tako dolgo, je po njenem prepričanju narobe. "Da bo uprava skrbela, kaj bodo ljudje jedli, kakšne navade imajo, ni njihova skrb. Oni morajo zagotoviti varno hrano potrošnikom," pa odgovarja na pojasnila uprave, da bi lahko takšne informacije vplivale na to, da bi potrošniki vključili manj sadja in zelenjave na dnevni meni.

Uprava za varno hrano še vedno ne razkriva, kje so prodajali sporno sadje

18. 09. 2023 12.30

Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo (UVHVVR) se je po razkritjih, da so v breskvah in slivah, ki so se prodajale v slovenskih trgovinah, našli pesticide, znašla pod plazom očitkov, ker ne želi razkriti, kje so se te prodajale. Konkretnih odgovorov o tem, kje se je prodajalo sadje s presežnimi vrednostmi pesticidov, tudi na tokratni novinarski konferenci niso podali. Kot so znova poudarjali, je zagotavljanje varnosti živil in obveščanje potrošnikov odgovornost nosilcev živilskih dejavnosti, ki morajo okrepiti notranji nadzor.

Nova priporočila, kako ravnati z onesnaženim muljem, zemljo in vodo

04. 09. 2023 15.49

Mesec dni po poplavah je večja količina mulja še vedno odložena na začasnih lokacijah na prizadetih območjih, je po delovnem obisku sporočila Delovna skupina za obnovo po poplavah. Na 21 merilnih mestih so pristojne službe odvzele vzorce mulja in tal pod sedimentom, rezultatov zaenkrat še ni. NIJZ pa je medtem pripravil priporočila za ustrezno ravnanje z odpadnim muljem ter onesnaženo zemljo in vodo.

Huda lakota v Severni Koreji: helikopterji škropijo polja, Kim obiskal kmete

19. 08. 2023 09.24

Severnokorejski voditelj Kim Džong Un je obiskal več kmetij, ki jih je v zadnjem času prizadel tajfun Khanun, so sporočili tamkajšnji državni mediji. Spremljal je vojaške helikopterje, ki so škropili polja s pesticidi, da bi rešili čim več pridelka, saj državo pestita huda prehranska kriza in pomanjkanje osnovnih dobrin.

Tragedija na Hrvaškem: 'Zaradi komarjev so pomrle skoraj vse čebele'

24. 06. 2023 17.07

Hrvaški čebelarji v Slavoniji žalujejo za svojimi čebelami. Na tisoče umrlih delavk je močno prizadelo tudi čebelarja Marina, ki so solzami v očeh razlaga, da kaj takega še ni doživel. Dodal je, da so za smrt krivi komarji, saj so preventivni ukrepi proti nadležnim žuželkam pobili tudi pridne delavke. S slabo sezono se spopadajo tudi na drugi strani Atlantskega ocena, v ZDA.

Skupaj za okolje

11. 06. 2023 12.27

Podnebne spremembe, hrana prihodnosti, nova era mobilnosti in trajnostna moda. Teme, ki smo jih v rubriki 24UR Inšpektor podrobno obdelali z vseh zornih kotov. Od tega, kaj konkretno prinašajo podnebne spremembe, kako kupovati manj in kako dati priložnost hrani rastlinskega izvora, do tega, kako potovati trajnostno in okolju prijazno. V Zelenem tednu te prispevke objavljamo znova, reciklirane, v novi preobleki. Ker gre za teme, ki so pomembne za našo prihodnost.