permisivna

Pri nas okoli 15.000 psihopatov: 'Upremo se jim lahko le po psihopatsko'

11. 12. 2024 06.00

V Sloveniji naj bi delovalo 15.000 psihopatov, a psihopatija ostaja tabu. Psihopati lahko povzročijo resno gospodarsko škodo in motnje v delovnih okoljih. Slovenci smo v prazničnem času tako dobili še kakšno koristno božično-novoletno darilo. Pod okriljem dr. Andreje Pšeničny in dr. Leonide Zalokar se je rodil Inštitut za znanstveno proučevanje in raziskovanje psihopatije. Ključno je namreč pravočasno prepoznavanje psihopatov in njihova ustavitev, kar pa zahteva pogum in odločnost, ki ju slovenskemu narodu pogosto primanjkuje, poudarja dr. Zalokarjeva.

'Zlo je treba sankcionirati in omejiti, nasilja se ne sme glorificirati'

16. 11. 2023 19.37

Kaj se mora dogajati v glavi človeka, da popolnoma brez razloga pretepe in zbrca ranljivo osebo – brezdomca, starostnika, otroka? Še vedno pretresa posnetek brutalnega pretepa brezdomca v Kopru, ki se je zgodil konec oktobra. Žrtev silovitih udarcev in brc ni pričakoval, saj je spal na klopi ob cesti, pajdaš nasilneža pa je izživljanje nad nemočnim 32-letnikom snemal in nato objavil. Ne le javnost, tudi psihologi se ob vsakem takem dogodku vprašajo, kaj se z mladimi v naši družbi dogaja. Je kriva permisivna vzgoja? Pomanjkanje vrednot? Ali družbena omrežja, kot je TikTok, kjer takšni nasilni mladostniki iščejo pozornost in všečke?

Je permisivna vzgoja kriva za nasilno vedenje otrok?

26. 05. 2022 19.23

Velikokrat je vzrok določenih vedenj otroka tudi vzgoja staršev v ranem otroštvu in mladostništvu. Kdaj otroku postaviti meje, ga kaznovati za nekaj, kar je naredil narobe? Ter mu na drugi strani puščati dovolj svobode in zaupanja? Permisivna vzgoja namreč uči prav to, da otroku puščaš vso svobodo in ga učiš skozi dovoljenje in pohvale. Pa je to res dobra izbira? Vedno več je medvrstniškega nasilja, ki se na žalost prevečkrat konča z najhujšim scenarijem, torej samomorom. Kako preprečiti takšne odklone, kaj bi morale narediti izobraževalne institucije, starši, da ne bi prihajalo do še večjih konfliktov?

'Za vse so krivi drugi, jaz s tem nimam nič'

23. 01. 2022 08.00

Velik porast osebnostnih motenj pri nas skrbi strokovnjake, moral bi skrbeti družbo. Prisotnost odrasle osebe z osebnostno motnjo v družini namreč vpliva na vso družino, partnerski odnosi so slabi, trpijo tudi otroci. A težava je, da so nekatere lastnosti določenih osebnostnih motenj na marsikaterem poklicnem področju celo zaželene, čeprav se nato za vrati doma skriva pekel. Poleg tega osebe redko poiščejo pomoč, za slabe odnose in težave namreč krivijo izključno druge. O razvoju osebnostnih motenj smo se pogovarjali z izr. prof. dr. Hojko Gregorič Kumperščak, pedopsihiatrinjo in predstojnico Enote za otroško in mladostniško psihiatrijo v UKC Maribor ter Tino Ferlinc, specialistko otroške in mladostniške psihiatrije.

Katera vzgoja je najboljša?

26. 10. 2021 09.25

Kaj je sočutna vzgoja in kdaj starši prestopijo zdravo mejo razuma, ugotavljamo s pomočjo pedagogov in terapevtov v tokratni oddaji Preverjeno. Na družbenih omrežjih je veliko skupin, ki objavljajo o različnih sodobnih načinih vzgoje. Pri sprejemanju tovrstnih informacij je vedno treba biti previden, ker so lahko v nasprotju s strokovno podlago.

'Pričakujemo, da bodo jasno obsodili tovrstno poveličevanje Hitlerja in ukrepali'

03. 08. 2021 12.44

Predsednik Društva za promocijo tradicionalnih vrednot Urban Purgar je ob misli, da je bil Hitler slaba oseba, dejal: "Hitler je heroj." Ta izjava je že povzročila številne odzive političnih oseb in ljudi, velika večina pa je te izjave obsodila. "Pričakujemo, da bodo jasno obsodili tovrstno poveličevanje Hitlerja, predvsem pa, da bodo ukrepali," so dejali v stranki LMŠ, Matej Tonin pa meni, da je "poveličevanje voditeljev, ki so krivi za smrt milijonov ljudi, zavržno in nima mesta v sodobni družbi".

Za (čigave) otroke gre?

11. 01. 2020 07.00

Še nekaj desetletij nazaj, ko starševstvo še ni postalo tržna kategorija, statusni simbol in referenca uspešnosti nekega življenja v enem, je imeti otroke pomenilo spočeti, roditi in skrbeti za njih, dokler tega ne bodo zmožni sami. Družine so takrat navadno imele precej več otrok, kot jih imajo pari danes, a otroci so bili takrat rojeni kot posledica življenja v zakonu in ne kot investicijska odločitev za boljšo prihodnost in zdravljenje osebnih travm, kot se nam rišejo sodobni prikazi družinske dinamike.

'Predstavljate si, Srđan Milovanović poje v narodno-zabavnem ansamblu. Kakšna šala'

19. 09. 2019 06.00

Srđan Milovanović je diplomirani anglist, prevajalec, pevec in sinhronizator risank, ki se zadnja leta posveča tudi muzikalom. Ljubezen do glasbe in nastopanja pa ga je pripeljala tudi v šov Znan obraz ima svoj glas.

Vedno več nasilnih otrok. Je kriva vzgoja?

26. 06. 2014 16.28

Strokovnjaki vse bolj opozarjajo, da starši z nekritičnim popuščanjem iz svojih otrok delajo čustvene in vedenjske invalide. Zelo huda trditev, vendar pa je dejstvo, da je vedno več otrok, ki so razvajeni, nezadovoljni in celo nasilni do staršev.

Tina in Peter kot Ronaldo in Messi: psiholog pojasnjuje, kaj obvladata, da sta tako različna, a oba šampiona

16. 02. 2014 07.00

Kaj je tisto, kar postavlja mejo med športnikom in vrhunskim šampionom? Kaj je tako posebnega na ljudeh kot sta na primer Tina Maze in Peter Prevc, da sta sposobna pokoriti konkurenco podobno talentiranih in odlično telesno pripravljenih športnikov?