permafrost

NOAA: Arktika po novem oddaja več ogljika, kot ga absorbira
10. 12. 2024 19.23Arktična tundra se dramatično spreminja zaradi pogostih požarov v naravi, ki jo spreminjajo v neto vir emisij ogljikovega dioksida. Pred tem je tisočletja ta toplogredni plin vpijala, je sporočila ameriška Nacionalna uprava za oceane in ozračje.

V Sibiriji našli mumijo 35.000 let stare sabljastozobe mačke
23. 11. 2024 20.00Pred štirimi leti so raziskovalci na območju severovzhodne ruske republike Jakutije našli mumijo 35 tisoč let starega mladiča sabljastozobe mačke. V reviji Scientific Reports so objavili izsledke študije, ki je pokazala, da je bila mačka stara le tri tedne, ko je poginila. Vzrok za pogin ni znan. Fizične lastnosti živali so primerjali z levom in našli zanimive razlike.

Znanstveniki naredili obdukcijo volka, starega okoli 44.000 let
29. 06. 2024 09.01Ruski znanstveniki so opravili obdukcijo volka, ki je bil v permafrostu zamrznjen okoli 44.000 let. Truplo volka so po naključju našli prebivalci v okrožju Abyysky na skrajnem severovzhodu Jakutije leta 2021.

Jodie Foster pravi, da se je Hollywood v 58 letih njenega dela spremenil
22. 02. 2024 07.00Igralka Jodie Foster, ki je najbolj znana po vlogi v filmu Soba za paniko, je nedavno spregovorila o začetkih svoje kariere v Hollywoodu, ki traja že šest desetletij. Zvezdnica je dejala, da je bil takrat svet filmov v dominaciji moških in v času, ko je sama začela igrati, na snemanjih skorajda ni srečala druge ženske.

Argeta in Mercator sta spekla Slovenski kruh
14. 10. 2023 00.15Argeta je že krepkih 20 let poznana kot dobra stran kruha in prav kruh je tisti, ki ji je omogočil, da je postala mesna in ribja pašteta številka 1 v Evropi*. Zato se je Argeta lani zahvalila vsem, ki pečejo kruh, letos pa je prav zaradi te pekovske mojstrovine še več pozornosti posvetila ohranjanju in zaščiti lokalnih semen.

Znanstveniki oživili virus, ki je 48.500 let preživel zamrznjen v permafrostu
09. 03. 2023 10.26Višje temperature na Arktiki talijo trajno zamrznjena tla v regiji in potencialno spodbujajo viruse, ki bi po več deset tisoč letih mirovanja lahko ogrozili zdravje živali in ljudi. Čeprav se pandemija, ki jo sproži bolezen iz daljne preteklosti, sliši kot zaplet znanstvenofantastičnega filma, znanstveniki opozarjajo, da so tveganja, čeprav nizka, podcenjena.

Na Mont Blancu pod snegom našli mrtvo 45-letno Britanko
15. 01. 2023 15.19Na Mont Blancu je snežni plaz zasul 45-letno britansko pohodnico. Nesreče, ki se je zgodila v soboto na ledeniku Argentiere, enem največjih na tem območju, ni preživela, so sporočile reševalne službe.

Ne netopirji ali ptice, novi verjetni vir pandemije so taleči ledeniki
23. 10. 2022 11.08Znanstveniki z Univerze v Ottawi v Kanadi so na podlagi analize arktičnega jezera odkrili, da naslednja pandemija morda ne bo izbruhnila zaradi netopirjev ali ptic, temveč zaradi virusov in bakterij, ki bi se prebudili ob taljenju ledenikov in okužili divje živali. Potrdili so, da se z višanjem temperatur povečuje nevarnost širjenja virusov in bakterij v tem arktičnem okolju.

Mladička jamskega leva, ki so jo našli v Sibiriji, je stara 28.000 let
14. 08. 2021 12.19Znanstveniki pravijo, da je presenetljivo dobro ohranjena mladička jamskega leva, ki so jo našli v sibirskem permafrostu, živela pred 28.000 leti, v njej pa so morda celo sledi materinega mleka. Če bodo našli mleko, bi lahko ugotovili, s čim so se prehranjevali jamski levi, je pojasnil eden od avtorjev novo objavljene študije.

So nas ekstremni vremenski dogodki v zadnjih tednih pripeljali do točke brez vrnitve?
02. 08. 2021 07.30V letošnjem letu ekstremnega vremenskega dogajanja po svetu zares ne manjka. Medtem ko se v zahodni in srednji Evropi že več tednov soočajo s hudimi neurji in poplavami, na Češkem je ob koncu junija pustošil celo tornado, se le kakšnih 1000 kilometrov južneje, v Turčiji in na Siciliji spopadajo z obsežnimi požari, ki so posledica hude suše in vročine na tem območju. Še v mnogo večjem obsegu požari divjajo v Sibiriji, medtem ko se je na Grenlandiji po nekaterih podatkih v preteklem tednu stalila rekordna količina snega. Taki dogodki so zelo zaskrbljujoči, saj lahko pripeljejo do t. i. pozitivne povratne zanke ali učinka domin, ki podnebne spremembe le še pospeši.

Epson v sodelovanju z National Geographicom spodbuja podjetja, naj nehajo prispevati k segrevanju in se borijo proti podnebnim spremembam
09. 06. 2021 08.14Epson je združil moči z National Geographicom, da bi v okviru nove kampanje »Brez segrevanja« skupaj spodbujala zavest o zaščiti svetovnega permafrosta – zamrznjenih tal pod polarnimi območji na zemlji.

Ali letošnja neobičajno hladna pomlad pomeni začetek ledene dobe?
07. 05. 2021 07.00Letošnja meteorološka pomlad je za marsikoga razočaranje, saj nam daljšega obdobja zelo toplega in stabilnega vremena še ni prinesla. Ravno nasprotno, april je bil pri nas celo najhladnejši po letu 1997, podobno vreme pa se nadaljuje tudi v maju. Mnogi se sprašujete, kako je v dobi segrevanja ozračja to sploh mogoče, po družbenih omrežjih se širijo celo govorice, da je letošnja pomlad začetek male ledene dobe. Kaj je res in kaj ne?

Po razlitju nafte podjetje plačalo rekordno globo v višini 1,6 milijarde evrov
10. 03. 2021 18.26Rudarsko podjetje je plačalo rekordno globo v višini 2 milijard dolarjev (1,6 milijarde evrov) zaradi velikega razlitja nafte, ki je maja lani povzročilo eno najhujših okoljskih nesreč v Rusiji. Norilsk Nickel, vodilni svetovni proizvajalec niklja in paladija, je dejal, da so globo plačali v sredo.

Ruski laboratorij bo raziskoval prazgodovinske viruse iz talečega se permafrosta
21. 02. 2021 18.34V ruskem državnem laboratoriju bodo preučevali prazgodovinske, že izginule viruse. Analizirali bodo namreč tkiva živali, ki so se skozi tisočletja ohranila v večno zamrznjenih tleh ruskega skrajnega severa – ob podnebnih spremembah in naraščajočih temperaturah pa se permafrost tali. V zadnjih letih so tako odkrili več dobro ohranjenih ostankov živali. Raziskavo so začeli z analizo vsaj 4500 let starega tkiva konja.

Znanstveniki odkrili ohranjeno truplo izumrlega jamskega medveda
13. 09. 2020 16.30Znanstveniki v Rusiji so našli popolnoma ohranjeno truplo jamskega medveda, ki je lahko star celo 39.000 let. Ostanke živali, ki so jo rejci severnih jelenov odkrili v Sibiriji, so označili za "svetovno pomembne", saj so pred tem odkritjem znanstveniki to živalsko vrsto lahko preučevali le na podlagi najdenih okostij.

Nove raziskave prehitrega taljenja ledu napovedujejo katastrofalne posledice
02. 09. 2020 10.18Največja študija ledeniških jezer, ki je bila kdarkoli opravljena, je pokazala, da je na globalni ravni prostornina teh jezer narasla za 50 odstotkov. Študija temelji na Nasinih podatkih, ki so jih zbirali zadnjih 30 let. Študija o krčenju ledu na Grenlandiji pa je pokazala, da sneženje ne more več nadoknaditi izgube ledu, četudi bi se globalno segrevanje končalo danes.

Se je globalno segrevanje ustavilo?
25. 07. 2020 11.52Prva polovica letošnjega meteorološkega poletja je bila za marsikoga razočaranje, saj nam daljšega obdobja vročega in stabilnega vremena ni prinesla. Letošnje poletje v tem pogledu bolj spominja na poletja pred dvajsetimi in več leti, ko so bili vročinski valovi redki, marsikatero leto je minilo celo povsem brez njih. Čeprav je na družbenih omrežjih mogoče prebrati, da je takšno vreme posledica nenadne ustavitve javnega življenja in gospodarstva letos spomladi, to ne drži. Junij je bil namreč na globalni ravni tretji najtoplejši do zdaj. Še posebej vroči so bili zadnji tedni v Sibiriji, kjer se je celo v krajih znotraj polarnega kroga ogrelo nad 35 stopinj Celzija.

Znanstveniki v življenje obudili 32.000 let staro rastlino
01. 07. 2020 10.47Rastlino Silene stenophylla so našli zakopano globoko pod sibirskim ledom, znanstveniki pa zdaj preiskujejo, kako je arktična rastlina po 32.000 letih znova zaživela. "Vsak vpogled v zamrznjena semena in kako jih odmrzniti in vzkliti je zelo dragocen," pravi Elaine Solowey, botaničarka na Inštitutu Arava za Okoljske študije v Izraelu.

Plavajoče prepreke niso zaustavile širjenja naftnega madeža v sibirski reki
09. 06. 2020 08.16Ruske oblasti so sporočile, da so odkrile ogromno koncentracijo onesnaženja v eni od sibirskih rek, čeprav so namestili prepreke, ki naj bi zaustavile širjenje goriva, ki se je iz bližnje termoelektrarne razlilo konec maja. Ocenjujejo, da so prepreke bodisi neučinkovite bodisi so jih namestili prepozno.

Po obsežnem razlitju nafte v reko jezni Putin razglasil izredno stanje
04. 06. 2020 08.10V bližini sibirskega mesta Norilsk se je v bližnjo reko razlilo 20.000 ton nafte, lastniki elektrarne pa so incident po vsej verjetnosti skušali prikriti, kar je močno razjezilo ruskega predsednika Vladimirja Putina. Ta je že razglasil izredno stanje, vodjo elektrarne pa so pridržali. Ruski okoljevarstveniki so razlitje označili za okoljsko katastrofo.

Zakaj se Slovenija segreva dvakrat hitreje od svetovnega povprečja?
06. 03. 2020 07.00Podnebje se zaradi človekove dejavnosti v zadnjih 150 letih spreminja bistveno hitreje, kot se je nekoč. Skupaj z naraščajočo temperaturo zraka narašča tudi število izrednih vremenskih dogodkov, a podnebne spremembe se ne dogajajo v vseh delih sveta enako hitro. Nasini podatki kažejo, da se je povprečna temperatura zraka v zadnjih 150 letih najbolj dvignila na širšem območju Alp, v osrednji Aziji, Braziliji, Kanadi in na Arktiki. Zakaj ravno na teh območjih?

'Neverjetno in nenormalno': na Antarktiki topleje kot na slovenski obali
13. 02. 2020 20.23Na Antarktiki so izmerili rekordne temperature, ki so presegle 20 stopinj Celzija. 9. februarja so brazilski znanstveniki na otoku Seymour izmerili 20,75 stopinje Celzija, kar je slabo stopinjo več od predhodnega rekorda leta 1982. Za primerjavo, temperature na slovenski obali se v teh dneh gibljejo okrog 15 stopinj.

Arktični zakladi iz odmrznjenih tal Sibirije prvič na ogled
12. 01. 2020 07.47Redke 28.000 let stare arheološke najdbe, ki so jih izkopali iz hitro odmrznjenih tal v Sibiriji, bodo prvič na ogled v Britanskem muzeju v Londonu kot del razstave o zgodovini Arktike in njenih prebivalcev. Na ogled bodo predmeti, kot so šivanke in nakit iz mroževih oklov, ter dekorativni predmeti, narejeni iz mamutovih oklov.

Arved Fuchs: 'Ladje za zabavo' nimajo na Arktiki kaj početi
13. 08. 2019 10.33Eden izmed najbolj znanih svetovnih raziskovalcev opozarja, da razcvet turizma in križarjenj na arktičnem območju ogroža tako okolje kot tamkajšnje prebivalstvo. Število turistov, ki se odločajo za križarjenja, narašča, kot vse bolj priljubljena destinacija pa se je uveljavila tudi Arktika.

Zasuta vas, mrtvi planinci: klimatske spremembe gore spreminjajo v pretečo nevarnost
28. 08. 2017 11.18Gore, ki razpadajo zaradi klimatskih sprememb, so nevarne tako za planince kot za vse, ki na takšnih območjih živijo. Gorske ceste in železnice so manj stabilne, ponekod zaradi sesedanja tal na objektih nastajajo razpoke. Sanacija je zapletena, če se proces ne ustavi, pa bi lahko bile posledice katastrofalne.

'Največ, kar lahko storite za okolje, je, da postanete vegan'
14. 03. 2017 06.30Masovna živinoreja je ekološka katastrofa, opozarjata strokovnjaka na področju veganstva in poudarjata: "Največ, kar lahko storite za okolje, je, da postanete vegan." Ne potrebujete mesa, z vegansko prehrano dobite vsa potrebna hranila, trdita. In če ste mislili, da si z uživanjem rib delate uslugo ... premislite še enkrat!

Visoke temperature v Sibiriji povzročile izbruh vraničnega prisada. Zaradi okužbe umrl deček
01. 08. 2016 15.42V Sibiriji že več kot mesec dni beležijo nenavadno visoke temperature, ki občasno presegajo 35 stopinj Celzija. Zaradi visokih temperatur se je stopil permafrost, v tleh pa so se aktivirale tudi spore bakterije vraničnega prisada. Zaradi okužbe je umrl deček, zaznali pa so še več okužb.

Koliko bi stalo, če se tundra stali?
23. 09. 2015 10.13Tundra zadržuje veliko ogljikovega dioksida in metana. A temperature se dvigujejo, zato je le še vprašanje časa, kdaj bodo tla odmrznila in bo ves ta plin ušel v ozračje. To nas bi drago stalo.

Odkrili bakterije, ki bi lahko preživele na Marsu
26. 12. 2012 18.47Znanstveniki so bakterije, ki so jih našli v trajno zamrznjenih sibirskih tleh, izpostavili razmeram, podobnim tistim na Marsu. Preživela je le najbolj trdovratna peščica iz rodu Carnobacterium.

Spoštujmo pravice matere Zemlje!
22. 04. 2010 06.31Segrevanje ozračja je večje kot zgolj statistična napaka. Nekateri kršenje pravic planeta Zemlje še vedno sistematično zanikajo, drugi predlagajo drastične ukrepe. Rešitev pa je preprosta.