pedopsihiater

Preveč testov, spraševanj, tudi zato veliko otrok pri pedopsihiatrih?

13. 12. 2024 06.00

Trije testi na teden, ob tem tudi možni četrti, popravni, hkrati še ustno preverjanje znanja. Decembra in januarja, ko se zaključuje ocenjevalno obdobje, veliko otrok in mladostnikov zaradi šole doživlja hude stiske. So tudi zato pred vrati pedopsihiatrov dolge čakalne vrste na prvo obravnavo? Treba bo spremeniti šolski sistem, pravi pedopsihiatrinja Barbara Šegula Škoberne. Šolsko ministrstvo napoveduje spremembe, tudi pravilnika o preverjanju in ocenjevanju znanja.

Mladostnica v hudi stiski do pedopsihiatra po letu in pol

12. 12. 2024 06.33

Za rubriko 24UR Dejstva je spregovorilo dekle, ki se je kot mladoletnica borila z depresijo, izgorelostjo in paničnimi napadi. Leto in pol bi morala čakati na obravnavo pri pedopsihiatru in če njeni starši ne bi poiskali samoplačniške pomoči, danes ne bi bila več živa, pravi. Pa primer mladostnice, ki se vsak dan samopoškoduje. Na prvi pregled pri pedopsihiatru mora čakati povprečno 11 mesecev. Zakaj morajo otroci in mladostniki, ki so v hudih stiskah in jih je vedno več, tako dolgo čakati na strokovno pomoč? Ali ministrstvo za zdravje sploh namerava ukrepati?

Ministrstvo proti uporabi koncepta 'starševskega odtujevanja'

24. 10. 2023 10.40

Na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti opažajo, da se je uporaba koncepta "starševskega odtujevanja" v slovenski sodni praksi in v delu centrov za socialno delo zelo razširila, tudi v primerih nasilja. "To za žrtve nasilja predstavlja veliko nevarnost, ki jo v tem primeru povzročajo prav državni organi," pravijo. Koncept govori o manipulaciji oziroma "ščuvanju" otrok enega od staršev proti drugemu, na ministrstvu pa poudarjajo, da se "sindroma" ne bi smelo priznavati v sodni praksi in zakonodaji ter pozivajo k prepovedi uporabe v sodnih postopkih.

Do konca leta naj bi dobili deset urgentnih psihiatričnih služb

25. 10. 2019 12.49

Starostna meja otrok s prepoznano duševno motnjo se niža, vse več otrok pa doživlja tudi velike stiske. Čeprav v Sloveniji primanjkuje kliničnih psihologov in pedopsihiatrov, odgovorni obljubljajo, da naj bi že letos začelo delovati deset urgentnih psihiatričnih služb v Zdravstvenih domovih po Sloveniji.