pediatrov

Ostro do predloga zakona: v zdravstvo spušča delavce brez ustrezne izobrazbe

10. 04. 2025 18.10

Predstavniki kliničnih psihologov, psihiatrov in pediatrov so kritični do predloga zakona o psihoterapevtski dejavnosti. Opozorili so, da uzakonja tudi psihoterapevtske pristope, ki niso znanstveno utemeljeni, in v zdravstvo spušča zdravstvene delavce brez ustrezne izobrazbe. Medtem Slovenska krovna zveza za psihoterapijo predlog pozdravlja. Zaščitil bi ljudi pred nestrokovno prakso in omogočil znanstveno podprto, odgovorno, varno in dostopno obliko pomoči, poudarjajo.

Pacientov brez osebnega zdravnika vse več, najbolj kritično v ginekologiji

09. 04. 2025 17.50

Ekipa projekta Zdravniki Sledilnik, ki je že v času covida-19 zbirala, analizirala in objavljala podatke o širjenju bolezni v Sloveniji, sedaj podrobno predstavlja še podatke o številu opredeljenih in neopredeljenih pacientov med letoma 2013 in 2023. Na voljo je primerjava po dejavnostih (družinski zdravniki, ginekologi, zobozdravniki), občinah, in starostnih skupinah. Občuten porast števila pacientov, ki so neopredeljeni, so zaznali v letih 2022 in 2023, najbolj pereče pa je področje ginekologije.

Ministrica v ZD Ljubljana: Videla sem ogromno dobre volje, zavzetosti, timskega dela

10. 12. 2024 14.13

V ZD Ljubljana so veseli, da je ministrstvo za zdravje pohitrilo postopke zaposlovanja tujih zdravnikov, je ob obisku ministrice za zdravje Valentine Prevolnik Rupel povedala direktorica ZD Ljubljana Antonija Poplas Susič. Od spremembe je na njihovi listi tujih kandidatov med 10 in 15 zdravnikov. Letos so zaposlili tri, je pojasnila.

Družinski zdravniki in pediatri: Prenova obračunskih modelov povečuje obremenitve

02. 12. 2024 14.17

Družinski zdravniki in pediatri so v javnem pismu opozorili na posledice načrtovane prenove obračunskih modelov in glavarinskih količnikov za zdravnike in bolnike. Predlagane rešitve po njihovih besedah ne odražajo realnih potreb, povečujejo obremenitve zdravstvenih delavcev ter prinašajo tveganje za zmanjšanje časa, namenjenega bolnikom. Na ZZZS navedbe javnega pisma družinskih zdravnikov in pediatrov, ki so opozorili na posledice načrtovane prenove glavarinskih količnikov, odločno zavračajo kot neutemeljene in kot grobo zavajanje javnosti. Ob tem so pojasnili, da so nove količnike izračunali izključno na podlagi dostopnih podatkov.

Kako preprečiti, da bi javno zdravstvo ostalo brez vrhunskih zdravnikov?

12. 09. 2024 06.00

Medtem ko v bolje plačane službe bežijo medicinske sestre in zdravniki in ko ni jasno, ali bodo v mariborskem kliničnem centru ostali brez onkologije, so na zdravstvenem ministrstvu razgrnili spremembe javnega in zasebnega sektorja. Zdravniki v javnem zdravstvu ne bodo mogli več delati za zasebnika na samoplačniškem trgu. Glavna točka novele zakona o zdravstveni dejavnosti pa so podjemne pogodbe. Zaposlene naj bi za delo motivirali z manj obdavčenimi podjemnimi pogodbami, olajšava pa bo veljala le, če bodo podjemno pogodbo sklenili s svojim delodajalcem. Je to rešitev ali nas čaka prebeg preostanka javnega zdravstva v zasebni sektor? Kje je zdravstvena reforma, ki jo je premier obljubljal za leto 2024? Kaj se dogaja z najdlje trajajočo stavko zdravnikov v zgodovini Slovenije? V oddaji 24UR ZVEČER smo gostili ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel.

ZD Ljubljana ostaja brez dveh pediatrov, številni blizu upokojitve

30. 08. 2024 13.32

V enoti Zdravstvenega doma (ZD) Ljubljana Bežigrad s koncem avgusta odhajata dva pediatra. Nove intenzivno iščejo, a bi bile lahko kadrovske težave v prihodnje še večje. V ZD Ljubljana je namreč približno polovica pediatrov starejših od 55 let. Ker bodo njihove upokojitve težko nadomestili, od odločevalcev pričakujejo sistemske ukrepe. Na ministrstvu za zdravje pa ocenjujejo, da trenutno ni mogoče govoriti o večjem pomanjkanju pediatrov. Sklicujejo se na podatke ZZZS, po katerih v Ljubljani več ambulant še vedno opredeljuje otroke in mladostnike. Zavedajo pa se, da bo veliko pediatrov v prihodnjih letih izpolnilo pogoje za upokojitev.

Italijanski sindikati zahtevajo podaljšanje počitnic zaradi poletne vročine

19. 08. 2024 10.58

V Italiji, kjer učenci in učitelji uživajo tri mesece dolge poletne počitnice, nekateri sindikati in združenja učiteljev spričo podnebnih sprememb in poletne vročine, ki v zadnjem času zaznamuje poletne mesece, zahtevajo spremembo šolskega koledarja. Pri tem pozivajo k podaljšanju poletnih počitnic v oktober.

V ZD Ljubljana nameravajo zaposliti deset tujih zdravnikov

06. 08. 2024 19.55

V ljubljanskem zdravstvenem domu, kjer primanjkuje vsaj 20 družinskih zdravnikov in sedem pediatrov, skušajo kadrovsko stisko reševati s tujimi zdravniki. V naslednjih mesecih jih nameravajo zaposliti deset iz Srbije, Severne Makedonije in Črne gore, trenutno so v postopku pridobivanja poklicne kvalifikacije. Ministrstvo za zdravje sicer pomanjkanje družinskih zdravnikov že dlje časa blaži z ambulantami za neopredeljene. V prestolnici, kjer je po podatkih ZZZS brez osebnega zdravnika nekaj več kot 27.500 ljudi, jih trenutno deluje 11.

Zaradi gradnje nove infekcijske klinike selitev urgentnih ambulant

05. 06. 2024 06.27

Pred začetkom gradnje nove infekcijske klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana bodo preselili urgentne ambulante za odrasle in urgentne otroške ambulante. Urgenca te klinike bo tako naslednjih 18 mesecev delovala v prostorih nekdanjega Zavoda za varstvo pri delu (ZVD), ki je zdaj del glavne stavbe UKC Ljubljana.

53.000 odraslih hodi k pediatrom, 22.600 otrok pa nima zdravnika

26. 04. 2024 08.18

Pediatri in pediatrinje ter šolski zdravniki in zdravnice opozarjajo, da se posledice zanemarjanja javnega zdravstva prenašajo vse do njihovih ambulant. Tako je kar 53.000 odraslih še vedno opredeljenih pri pediatrih, 22.600 otrok in mladostnikov pa nima izbranega zdravnika. Po njihovih ocenah bi takoj potrebovali 36 novih specialistov, z 28 specializacijami letno pa bi pokrili načrtovane upokojitve. Na zadnjem razpisu se je sicer na 25 odprtih mest prijavilo le 12 kandidatov.

Svet zavoda poveril Vojku Flisu nadaljnje vodenje UKC Maribor

28. 02. 2024 20.52

Svet zavoda je na seji imenoval sedanjega vršilca dolžnosti generalnega direktorja Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor Vojka Flisa za direktorja za nadaljnja štiri leta. Mandat s polnimi pooblastili bo začel 1. aprila, po prejemu vladnega soglasja.

'Ko bo marca umik soglasij stopil v veljavo, si ne znam predstavljati, kaj se bo zgodilo'

14. 02. 2024 16.41

Praktično skoraj vsi javni zdravstveni zavodi neprekinjeno zdravstveno varstvo omogočajo s tem, da zdravniki delajo nadurno delo, torej prek 40 ur tedensko. Preverili smo, kako bodo delo organizirali ob napovedanem umiku soglasij zdravnikov za nadurno delo. V naši največji bolnišnici načrt dela ob spremenjenih razmerah še pripravljajo. V ZD Maribor pa bo največji izziv v ambulantah družinske medicine, saj je soglasje umaknilo kar 60 odstotkov družinskih zdravnikov.

Zdravstvo na primarni ravni do 2031: podeželske ambulante, e-posvet in variabilne plače

02. 02. 2024 07.44

Ministrstvo za zdravje je pripravilo predlog strategije razvoja zdravstvene dejavnosti na primarni ravni zdravstvenega varstva do leta 2031. Zainteresirana javnost lahko predloge odda do vključno 1. marca. Predlog med drugim predvideva ukrepe, kot so širitev ekip ambulant, pa tudi uvedba variabilnega dela plač zaposlenih na primarni ravni.

Ministrica po srečanju z direktorji ZD: Težave pričakujemo čez mesec dni

01. 02. 2024 13.22

Zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel se je tretji teden zdravniške stavke srečala z direktorji zdravstvenih domov. "Predstavili so mi, kako stavka vpliva na njihovo delo. Zaenkrat dejavnosti potekajo normalno, skrbijo pa jih umiki soglasij za delo pri drugih izvajalcih." Po njenih besedah je okoli 80 odstotkov bolniških listov redno obravnavanih. Medtem so poslanci koalicijskih Gibanja Svoboda, SD in Levice na ministrico naslovili pobudo, naj preveri, ali še vedno obstaja pravna podlaga za veljavnost soglasij zdravnikom za opravljanje dela pri drugih izvajalcih. Bodo zdravniki, ki ne želijo opravljati nadur, še lahko delali pri zasebnikih?

Porast okužb dihal: na infekcijski kliniki primanjkuje prostora

15. 12. 2023 12.29

NIJZ opozarja, da so v porastu akutne okužbe dihal. Gripa je za zdaj razširjena v omejenem obsegu, obolelih z respiratornim sincicijskim virusom pa je več kot v preteklih tednih. Med prebivalstvom se širijo tudi koronavirus in rinoviroze. Na ljubljanski infekcijski kliniki je hospitaliziranih 80 bolnikov s covidom-19, od tega jih osem potrebuje intenzivno terapijo.

Otroci v Sloveniji imajo občutek, da njihov glas ni slišan

20. 11. 2023 07.33

Svetovni dan otrok v Sloveniji poteka pod geslom "Svet smrdi, če ne upošteva mladih!" in v ospredje postavlja participacijo otrok in mladih. Pri nas je odslej na voljo nujno potrebna Unicefova platforma U-Report, ki omogoča, da je glas otrok in mladih slišan, so sporočili iz organizacije.

V ZD Ljubljana v procesu zaposlovanja 14 tujih zdravnikov

03. 10. 2023 10.37

V ZD Ljubljana so letos doslej zaposlili šest tujih zdravnikov, med njimi so tudi specializanti, do konca leta bodo predvidoma zaposlili še dva – eno pediatrinjo in enega družinskega zdravnika. V procesu zaposlovanja je še 14 zdravnikov iz držav nekdanje Jugoslavije, v zadnjih dneh je zanimanje za zaposlitev izrazilo še nekaj tujih zdravnikov.

Precepljenost proti HPV padla, na pomoč poklicali Deso Muck

05. 09. 2023 15.13

Ljubljanski onkološki inštitut je ob začetku šolskega leta gostil pisateljico Deso Muck, ki je predstavila svojo novo brošuro Blazno resno o HPV. "So stvari, za katere moramo poskrbeti starši," je dejala. Brošura je namenjena predvsem staršem pri odločanju o cepljenju svojih otrok proti HPV.

Nova epidemija med mladostniki in otroci: Kratkovidnost

26. 05. 2023 18.43

Kratkovidnost se v otroštvu pojavlja v vedno zgodnejših letih in napreduje hitreje kot pred desetletji, opozarjajo strokovnjaki. Danes ima namreč že skoraj vsak drugi mladostnik očala. Velika težava so predvsem zasloni, ki so jim otroci prekomerno izpostavljeni. Tudi po več ur dnevno že v predšolskem obdobju.

Strateški svet: Gre za možnost izbire in ne za uvajanje veganske prehrane

07. 04. 2023 12.56

Potem ko smo poročali, da pediatri nasprotujejo rastlinskim menijem v šolah in vrtcih, se je odzval Strateški svet za prehrano. Kot pravijo, gre le za možnost izbire med mešanim in rastlinskim obrokom in ne za uvajanje veganske prehrane v vzgojno-izobraževalne zavode.

Na Gorenjskem pomanjkanje pediatrov: dojenčki čakajo na pregled več mesecev

29. 03. 2023 16.53

Medtem ko zdravniški sindikat načrtuje stavko, so se na nas obrnile zaskrbljene mame, ki na prvi pregled z novorojenčkom v razvojni ambulanti na Gorenjskem čakajo tudi do pol leta. Vse to zaradi pomanjkanja pediatrov, ki bi jih na primarni ravni potrebovali vsaj od 60 do 100 več. Kot pojasnjujejo v Kranju, imajo razpis odprt že več kot eno leto, a pediatrov na razvojnem oddelku enostavno ne dobijo. Zaposleni bi lahko bili trije, a trenutno za poln delovni čas dela ena sama pediatrinja, dve pa zaradi kadrovske stiske pomagata dvakrat na teden. Trudijo se, da bi dojenčki do obravnave prišli v najkrajšem možnem času, a kot pravijo, gre za sistemski problem.

200 milijonov evrov za zdravstvene domove, kdo bo gradil?

14. 03. 2023 06.09

Zdravstveni domovi so vratarji v zdravstveni sistem, so enotni direktorji in zdravniki domov. Ob pomanjkanju družinskih zdravnikov in medicinskih sester pa jih tareta tudi prostorska stiska in dotrajanost vsaj 40 let starih zidov. Bo 200 milijonov evrov za prenovo domov povečalo dostopnost do zdravnika? Ljubljana bo gradila tri, Medvode načrtujejo prizidek, Ilirska Bistrica ga je že zgradila.

Pomanjkanje pediatrov: odraslih ne morejo izpisati, novorojenčkov pa vpisati

04. 03. 2023 20.33

V Sloveniji je brez opredeljenega ginekologa že več kot 200 tisoč žensk, starejših od 13 let, na nitki pa visi tudi pediatrija na primarni ravni. Po podatkih Zavoda za zdravstveno zavarovanje je brez zdravnika že 20 tisoč otrok in mladostnikov. V Zdravstvenem domu Kočevje, kjer so med neopredeljenimi tudi novorojenčki, bi že ta trenutek zaposlili tri pediatre, vendar zanimanja za delo ni, ravno tako ne za koncesijo. Po drugi strani pa je kar 50 tisoč odraslih še vedno opredeljenih pri pediatrih, saj po zakonodaji ti ne smejo avtomatsko izpisati pacienta.

Bešič Loredan: Denarja je veliko, a ga bo brez ukrepov v 15 letih zmanjkalo

20. 01. 2023 08.23

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je javnosti predstavil analizo stanja slovenskega zdravstva. Analiza bo podlaga za zdravstveno reformo, ki bo po napovedih pripravljena v letošnjem letu, zaživela pa bo v prihodnjem. Po besedah ministra je cilj učinkovit, digitaliziran in finančno vzdržen zdravstveni sistem, vsi izzivi pa so rešljivi. Sledili bodo zgledu Finske in Estonije.

Golob bo šel na stavko bolnikov, ne pa tudi na stavko zdravnikov

09. 01. 2023 16.38

Jutri bodo svoje nezadovoljstvo na ulicah izrazili bolniki, v sredo pa bo po napovedih potekala še stavka zdravnikov in zobozdravnikov, ki jo je napovedal sindikat Fides. Premier Robert Golob je napovedal, da se bo stavke bolnikov udeležil, številni pa se ob tem sprašujejo, če gre za izraz nezaupanja zdravstvenemu ministru. Golob je to zanikal in dejal, da stavka ni uperjena proti vladi in da bi rad slišal njihove predloge. Po drugi strani pa se stavke zdravnikov ne namerava udeležiti. "Stavka zdravnikov je nekaj popolnoma drugega, ker gre za interesni boj, za katerega ne najdemo zakonskih podlag," je dejal Golob.

Zahodno zdravstvo: Nekoč najboljši sistem, trenutno pa 'tempirana bomba'

14. 12. 2022 18.25

S slabimi razmerami v zdravstvu se ne srečujemo le v Sloveniji, ampak jih poznajo praktično vse države Zahodne Evrope. In čeprav so desetletja nacionalni zdravstveni sistemi te regije veljali za ene najboljših na svetu, se zahodno zdravstvo trenutno sooča z različnimi izzivi. Najbolj njegovo stabilnost ogroža staranje prebivalstva, več dolgotrajnih bolezni, stalna kriza zaposlovanja in izčrpanost po covidu-19.

Izzivi pediatrije: veliko upokojitev in usmeritev v 'sodobne' bolezni

02. 12. 2022 06.00

V Sloveniji manjka več kot tisoč zdravnikov, da bi dosegli njihovo povprečno število na 1000 prebivalcev v Evropski uniji. Pomanjkanje čutijo tudi na področju pediatrije, vendar pa razlog za to ni majhen interes za to specializacijo ali odhodi pediatrov v tujino. Je pa slabo načrtovanje v zdravstvu povzročilo, da na področju pediatrije ni bilo kontinuitete – premalo razpisanih mest za specializacijo je povzročilo primanjkljaj čez leta, opozarja predsednica Razširjenega strokovnega kolegija za pediatrijo dr. Nataša Bratina. Ta izpostavlja, da težavo predstavlja tudi velik delež upokojitev pediatrov. "Treba je nadoknaditi upokojene zdravnike in povečevati število zaposlenih na primarnem in hospitalnem nivoju," je jasna. Ob tem pa je vse večja tudi potreba po pediatrih, ki se spoznajo na "sodobne" bolezni otrok.

Zdravstveni dom Ljubljana zaradi pomanjkanja nove kadre išče v tujini

22. 11. 2022 19.24

Vodstvo Zdravstvenega doma Ljubljana, ki ga je v zadnjih dveh letih zapustilo več kot 30 družinskih zdravnikov, nov kader zdaj išče v tujini. Zaposlili so že šest tujih zdravnikov, prihajalo naj bi jih še enkrat toliko. Pet zdravnic največjega zdravstvenega doma medtem poudarja, da bi kljub pomanjkanju kadra, odhajanju kolegov in velikim delovnim obremenitvam še enkrat izbrale ta poklic. Ob tem opozarjajo tudi, da za dobra dva milijona prebivalcev na primarni ravni skrbi le 900 družinskih zdravnikov in 360 pediatrov.

6400 otrok na plečih le treh pediatrinj, novorojenčkov ne vpisujejo več

18. 10. 2022 08.55

"Bodo moji otroci sploh prišli do obravnave?" To je vprašanje, ki se trenutno poraja nemalokateremu staršu iz Škofje Loke. Še poleti so v tamkajšnjem zdravstvenem domu za 6400 otrok in mladostnikov skrbele štiri pediatrinje in dve specializantki pediatrije. A z novim šolskim letom se je ZD Škofja Loka znašel v škripcih. Ostal je namreč tako brez ene od otroških zdravnic kot tudi brez obeh specializantk. Po novem letu odhaja še ena pediatrinja, že zdaj pa se v ustanovi soočajo s tako hudo stisko, da novih otrok in novorojenčkov ne sprejemajo več. Starše pošiljajo v zdravstvene ustanove v okoliških občinah, kjer pa zaradi prezasedenosti prav tako ne dobijo zdravnika.

Zdravniki in medicinske sestre k zasebnikom po boljše plače

16. 09. 2022 06.00

Samo letos je novogoriško bolnišnico zapustilo že več kot 40 zaposlenih. To je le en konkreten primer s kako grozovito stisko se soočajo javne bolnišnice. Medicinske sestre in zdravniki namreč k zasebnikom odhajajo zaradi boljših pogojev in višje plače. Izobraženi kader pa ne odhaja samo k zasebnikom. Boljšo plačo medicinske sestre najdejo tudi zunaj svojega poklica – na blagajni v trgovskem centru. Je poklic medicinske sestre zaradi nizkih plač postal razvrednoten?