pediatri

Naprava, ki rešuje življenja: Pri treh letih se je boril za življenje, zdaj je živahen najstnik

07. 03. 2025 16.19

Slovenija obeležuje 30 let podpornega zdravljenja, ki rešuje življenja najbolj kritično bolnih otrok. Izum in razvoj podpornega zdravljenja z zunajtelesno membransko oksigenacijo (ECMO) je eden od pomembnejših korakov v pediatrični intenzivni medicini, saj je omogočil življenjsko podporo in preživetje nekaterim najbolj kritično bolnim otrokom.

Virusne okužbe na pohodu: povečano tudi število okužb med otroki

01. 02. 2025 19.58

Sezona okužb dihal in gripe je v polnem razmahu, v ljubljanskem zdravstvenem domu opozarjajo na izjemno povečano število okužb med otroki, ki še narašča. Ljubljanska pediatrična nujna pomoč je bila tudi na soboto polno obremenjena - samo dopoldne so obravnavali kar 53 otrok. Večina se jih je bolezni nalezla od starejših sorojencev. Pediatri zaradi preobremenjenosti odpovedujejo preventivne preglede, nujna medicinska pomoč pa starše poziva, naj v dežurno službo pridejo le v primeru nujnih stanj.

V ZD Ljubljana izjemno povečanje števila bolnih otrok

31. 01. 2025 14.16

Iz Zdravstvenega doma Ljubljana so sporočili, da njihovi pediatri in šolski zdravniki poročajo o izjemnem povečanju števila okužb med predšolskimi in šolskimi otroki. "Število obolelih samo še narašča," opozarjajo. Ob tem pozivajo starše, naj v dežurno službo pridejo le v primeru nujnih stanj.

Dojenje štiriletnikov in petletnikov: kaj pravijo pediatri?

04. 01. 2025 10.34

Materino mleko je najboljša hrana za dojenčka, pravita NIJZ in Svetovna zdravstvena organizacija, a predvsem dolgotrajno dojenje spremljajo tudi številni tabuji. Vedno več domačih in svetovnih zvezdnic javno govori o dojenju svojih malčkov, starih tri, štiri, tudi pet let. V svetu je ena takih estradnica Tamara Ecclestone, ki je še dojila svojo skoraj petletno hčerko, pri nas pa igralka Ana Dolinar, ki doji svojega petletnega sina. Za nas je o dojenju malčkov v tandemu spregovorila pevka Maja Prašnikar. Kaj pa pravijo pediatri? Je dojenje – ob vseh svojih koristih – lahko tudi predlogo?

Bo Švedska prva država na svetu, ki bo izkoreninila raka materničnega vratu?

15. 12. 2024 15.35

Na Švedskem vsako leto 500 žensk prejme diagnozo raka materničnega vratu, okoli 150 jih zaradi tega tudi umre. A število primerov se v zadnjih 30 letih znatno zmanjšuje, zahvaljujoč presejalnim programom, dobri organizaciji cepljenja dečkov in deklic proti virusu HPV ter t. i. catch up cepljenju žensk, starih od 25 do 30 let. Gre za primer dobre prakse, ki bi državo v treh letih lahko popeljal do cilja – postati prva država na svetu, ki je izkoreninila raka materničnega vratu.

Ministrica v ZD Ljubljana: Videla sem ogromno dobre volje, zavzetosti, timskega dela

10. 12. 2024 14.13

V ZD Ljubljana so veseli, da je ministrstvo za zdravje pohitrilo postopke zaposlovanja tujih zdravnikov, je ob obisku ministrice za zdravje Valentine Prevolnik Rupel povedala direktorica ZD Ljubljana Antonija Poplas Susič. Od spremembe je na njihovi listi tujih kandidatov med 10 in 15 zdravnikov. Letos so zaposlili tri, je pojasnila.

Družinski zdravniki in pediatri: Prenova obračunskih modelov povečuje obremenitve

02. 12. 2024 14.17

Družinski zdravniki in pediatri so v javnem pismu opozorili na posledice načrtovane prenove obračunskih modelov in glavarinskih količnikov za zdravnike in bolnike. Predlagane rešitve po njihovih besedah ne odražajo realnih potreb, povečujejo obremenitve zdravstvenih delavcev ter prinašajo tveganje za zmanjšanje časa, namenjenega bolnikom. Na ZZZS navedbe javnega pisma družinskih zdravnikov in pediatrov, ki so opozorili na posledice načrtovane prenove glavarinskih količnikov, odločno zavračajo kot neutemeljene in kot grobo zavajanje javnosti. Ob tem so pojasnili, da so nove količnike izračunali izključno na podlagi dostopnih podatkov.

Pred vrhuncom viroz: kako okrepiti malčkov imunski sistem?

29. 11. 2024 19.59

Ste med tistimi starši, ki imajo pozimi otroke skoraj več doma kot v vrtcu ali šoli? Virusi so sicer letos že začeli razsajati, trenutno je največ rinovirusov, bolezni rok, nog in ust, koronavirusa in norovirusa. Večji naval na ambulante pa pediatri pričakujejo v prihodnjih tednih, ko bosta udarila še gripa in RSV. Zato smo preverili, kako skušajo širjenje bolezni preprečiti v vrtcih, pa tudi, kako se z virozami spopasti doma, kako lahko torej starši vsaj nekoliko okrepijo malčkov imunski sistem.

Za cepljenje proti RSV se je letos odločilo že več kot 100 nosečnic

21. 10. 2024 13.29

V Slovenijo so septembra prispeli prvi odmerki cepiva proti respiratornim sincicijskim virusom (RSV). Bodoče mame s cepljenjem proti RSV, ki je zanje brezplačno, pred hudim potekom bolezni zaščitijo tudi dojenčke. Doslej se je za cepljenje odločilo nekaj več kot 100 nosečnic.

Kako preprečiti, da bi javno zdravstvo ostalo brez vrhunskih zdravnikov?

12. 09. 2024 06.00

Medtem ko v bolje plačane službe bežijo medicinske sestre in zdravniki in ko ni jasno, ali bodo v mariborskem kliničnem centru ostali brez onkologije, so na zdravstvenem ministrstvu razgrnili spremembe javnega in zasebnega sektorja. Zdravniki v javnem zdravstvu ne bodo mogli več delati za zasebnika na samoplačniškem trgu. Glavna točka novele zakona o zdravstveni dejavnosti pa so podjemne pogodbe. Zaposlene naj bi za delo motivirali z manj obdavčenimi podjemnimi pogodbami, olajšava pa bo veljala le, če bodo podjemno pogodbo sklenili s svojim delodajalcem. Je to rešitev ali nas čaka prebeg preostanka javnega zdravstva v zasebni sektor? Kje je zdravstvena reforma, ki jo je premier obljubljal za leto 2024? Kaj se dogaja z najdlje trajajočo stavko zdravnikov v zgodovini Slovenije? V oddaji 24UR ZVEČER smo gostili ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel.

ZD Ljubljana ostaja brez dveh pediatrov, številni blizu upokojitve

30. 08. 2024 13.32

V enoti Zdravstvenega doma (ZD) Ljubljana Bežigrad s koncem avgusta odhajata dva pediatra. Nove intenzivno iščejo, a bi bile lahko kadrovske težave v prihodnje še večje. V ZD Ljubljana je namreč približno polovica pediatrov starejših od 55 let. Ker bodo njihove upokojitve težko nadomestili, od odločevalcev pričakujejo sistemske ukrepe. Na ministrstvu za zdravje pa ocenjujejo, da trenutno ni mogoče govoriti o večjem pomanjkanju pediatrov. Sklicujejo se na podatke ZZZS, po katerih v Ljubljani več ambulant še vedno opredeljuje otroke in mladostnike. Zavedajo pa se, da bo veliko pediatrov v prihodnjih letih izpolnilo pogoje za upokojitev.

Manj predelane hrane, več polnozrnatih izdelkov in stročnic ter tudi meso

27. 08. 2024 19.32

Z novim šolskim letom prihajajo tudi nove smernice šolske prehrane. Dodatnih veganskih jedilnikov, ki so jih predlagali v vladnem strateškem svetu za prehrano, pa ne bodo ponujali. Zavoro so potegnili pediatri in dietetiki, saj strokovne smernice v obdobju odraščanja priporočajo raznoliko, uravnoteženo prehrano, zgolj rastlinska pa bi bila lahko manj hranljiva in bolj tvegana za zdravje otrok in mladostnikov.

53.000 odraslih hodi k pediatrom, 22.600 otrok pa nima zdravnika

26. 04. 2024 08.18

Pediatri in pediatrinje ter šolski zdravniki in zdravnice opozarjajo, da se posledice zanemarjanja javnega zdravstva prenašajo vse do njihovih ambulant. Tako je kar 53.000 odraslih še vedno opredeljenih pri pediatrih, 22.600 otrok in mladostnikov pa nima izbranega zdravnika. Po njihovih ocenah bi takoj potrebovali 36 novih specialistov, z 28 specializacijami letno pa bi pokrili načrtovane upokojitve. Na zadnjem razpisu se je sicer na 25 odprtih mest prijavilo le 12 kandidatov.

Poskus iniciative Glas ljudstva naletel na parlamentarni zid

07. 03. 2024 19.08

DZ je s 64 glasovi proti in 12 glasovi za odločil, da predlog novele zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema, s katerim želi civilna iniciativa Glas ljudstva dvigniti prag, nad katerim lahko zdravniki odklanjajo nove paciente, ni primeren za nadaljnjo obravnavo.

V veljavi velik del umikov soglasij zdravnikov za nadurno delo

01. 03. 2024 06.38

V veljavo so stopili umiki soglasij zdravnikov za nadurno delo, s čimer Fides zaostruje stavko, ki poteka že sedem tednov. V številnih zdravstvenih ustanovah so umiki začeli veljati prav danes. Delo bodo marsikje zato reorganizirali. Ponekod bodo zdravniki delali v izmenah, odpadali bodo nekateri nenujni pregledi in posegi.

Porast respiratornih okužb tudi med otroki: kdo je najbolj ogrožen?

10. 02. 2024 07.00

Respiratorne okužbe, ki hromijo urgence in internistične oddelke po državi, se niso izognile niti najmlajšim. Največ okužb zgornjih in spodnjih dihal, torej gripe, covida, RSV-ja, pa tudi oslovskega kašlja, je med predšolskimi otroki, predvsem tistimi, ki so letos prvo leto v vrtcu. Zato pediatri opozarjajo, naj se ne zadržujejo v zaprtih prostorih, naj ostanejo doma, če imajo sorojenca, mlajšega od enega leta, priporočajo pa tudi jemanje vitamina D.

Porast respiratornih obolenj hromi urgence po državi

07. 02. 2024 20.52

Ogromen porast respiratornih obolenj tako med odraslimi kot otroki hromi urgence po državi. Tako je na ljubljanski internistični prvi pomoči in celjski urgenci še vedno razglašen rumeni alarm, kapacitete internističnih oddelkov v obeh bolnišnicah so zapolnjene, zato bolnike zdravijo tudi na hodnikih. V Zdravstvenem domu Ljubljana pa po šivih poka pediatrična nujna medicinska pomoč, zato starše pozivajo, naj se otroci ne zadržujejo v prenatrpanih zaprtih prostorih.

Nasilni incident v Celju: grozil, da bo prišel v bolnišnico in vse postrelil

23. 01. 2024 15.35

V pediatričnem urgentnem centru celjske bolnišnice se je minuli konec tedna zgodil varnostni incident, ki je pretresel zaposlene in ostale navzoče. Vanj je bil vpleten eden od spremljevalcev bolnega otroka, ki je zaradi čakanja verbalno napadel osebje ter zahteval takojšnjo obravnavo. Ko so poklicali varnostnika, je moški skupaj z družino zapustil bolnišnico. Je pa nato poklical po telefonu in zagrozil, da se bo vrnil in vse postrelil. V bolnišnici nasilno dejanje obsojajo in obravnavo predajajo ustreznim organom.

Glas ljudstva napovedal stavko pacientov

04. 01. 2024 14.23

Civilna iniciativa Glas ljudstva je v DZ vložila predlog novele zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema. Na novinarski konferenci so izrazili tudi nestrinjanje z napovedano zdravniško stavko, zato bodo na isti dan, 9. januarja, organizirali dogodek, ki so ga poimenovali druga opozorilna stavka pacientov. Na ministrstvu pa pot do dostopnega in kakovostnega zdravstva vidijo drugače kot Glas ljudstva.

Epidemija oslovskega kašlja na Hrvaškem: kriva slaba precepljenost

21. 11. 2023 19.57

Na Hrvaškem razsaja epidemija oslovskega kašlja, bolezen dihal, ki je najbolj nevarna za dojenčke. Bakterijska okužba, ki se najhitreje širi v osnovnih in srednjih šolah, je prizadela že okoli 600 otrok, kar je največ v zadnjih 30 letih. Razlog je slabša precepljenost, zlasti na območju Splita in Dubrovnika, kjer imajo največ okužb in kjer je s tretjo dozo, ki je obvezna po zakonu, cepljen le vsak tretji otrok. Pediatri opozarjajo na skrb vzbujajoč trend izdaje lažnih potrdil za medicinsko kontraindikacijo na cepivo, ki pa je izjemno redka.

ZZZS po sestanku z ministrico: 'Iz Štefanove piha malo bolj topel veter'

21. 11. 2023 15.13

Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel se je po sestanku z direktorji zdravstvenih domov in splošnih ter specialnih bolnišnic danes srečala še z direktorji bolnišnic na terciarnem nivoju. Kot je dejala, je šlo za uvodni pogovor, dotaknili pa so se treh tem: čakalne dobe, nujna medicinska pomoč in poslovanje zavodov. Ministrica se je sestala tudi s člani skupščine ZZZS. S predstavljenimi prioritetami so se člani skupščine načeloma strinjali, a so obenem imeli za ministrico številna vprašanja. Da je danes prišla na skupščino, pa so ocenjevali kot pozitiven znak za prihodnje sodelovanje.

Pediatri opažajo porast okužb s sezonskimi virusi pri otrocih

05. 10. 2023 08.15

Pediatri opažajo porast števila okužb zgornjih dihal s sezonskimi virusi pri otrocih, večina pa ima blažje simptome, je povedal pediater in predsednik sekcije za primarno pediatrijo Denis Baš. Med otroki kroži tudi koronavirus, za zdaj pa ne zaznavajo respiratornega sincicijskega virusa (RSV) in gripe.

'Ljudi pač ni, težko dobimo delavce'

04. 10. 2023 17.45

Slovenija se lahko pohvali z rekordno nizko brezposelnostjo, a to po drugi strani pomeni velike težave za delodajalce. Ti namreč ne uspejo zagotoviti dovolj kadra. Obstoječi delavci so zato preobremenjeni, ponekod pa morajo zapirati oddelke, krajšati obratovalni čas in iskati druge rešitve, ker preprosto ni ljudi, ki bi delali. Zato slovenski delodajalci vse pogosteje delovno silo iščejo tudi v tujini.

Okužba z RSV: sreča ob rojstvu sina se je v nekaj dneh spremenila v moro

25. 09. 2023 19.19

Z jesenjo in zimo prehajamo v čas, ko se znova začenja sezona raznih respiratornih obolenj. Največ težav pri otrocih, mlajših od 5 let, povzroča respiratorni sincicijski virus ali RSV, ki je težava na svetovni ravni in v sezoni po svetu lahko povzroči tudi do okoli 3,6 milijona hospitalizacij. Za dojenčke in malčke je lahko celo smrtno nevaren. Svojo težko izkušnjo okužbe z virusom RSV pri komaj 10 dni starem sinu je zaupala Tamara Narat, ki vsem staršem svetuje, naj upoštevajo navodila zdravnikov in, če imajo novorojenčka, naj doma ostanejo tudi sorojenci, ki sicer obiskujejo vrtec.

Nove podrobnosti o smrti novorojenčka, Policija molči

18. 09. 2023 18.44

Na dan prihajajo nove informacije glede smrti novorojenčka. Njegova mati se je odločila za porod doma. Kot smo poročali, so minuli teden kriminalisti dvakrat obiskali Zbornico zdravstvene in babiške nege, ker opravljajo preiskavo zaradi suma napak pri porodu na domu na območju ljubljanske policijske uprave v drugi polovici avgusta. Od naših virov pa smo zdaj izvedeli še, da naj bi babica in mati otroka, potem ko sta ugotovili, da je mrtev, truplo celo zakopali.

'Paliativna oskrba otroka je veliko več kot oskrba pred umiranjem'

26. 08. 2023 08.43

Starša fantka Marcela, ki je bil pri komaj enem mesecu diagnosticiran s spinalno mišično atrofijo, konec maja pa zaradi bolezni preminil, sta v težkih trenutkih podporo in pomoč dobila pri timu, ki skrbi za paliativno oskrbo otrok na Pediatrični kliniki v Ljubljani. V zahvalo je nastal dobrodelni dogodek Marcelova tržnica. V nedeljo bodo na Pogačarjevem trgu v Ljubljani med 10. in 20. uro zbirali sredstva za tim, ki pomaga neozdravljivo bolnim otrokom in njihovim družinam.

Na Danskem samoplačniško zobozdravstvo, v Avstriji doplačevanje zdravil, v Švici vsak obisk pri zdravniku

30. 06. 2023 06.00

Sabina Zonta, Jurij Gorjanc in Marjan Priveršek-Boserup. Trije Slovenci, ki so se preselili v tujino - Švico, Avstrijo in Dansko. Na lastni koži so tako izkusili, kako zdravstvo deluje v Sloveniji in kako v tujini. In na lastnem žepu tudi občutili, koliko je treba plačati za zdravstvo v tujini. V državah, kamor se Slovenija pogosto ozira. Kot pravi Priveršek-Boserup, morajo na Danskem v celoti iz žepa kriti zobozdravstvene storitve in večino zdravil, v Avstriji po besedah Gorjanca ni zdravila brez doplačila, v Švici pa Zonta kljub visoki mesečni premiji zavarovanja doplačuje obiske pri zdravniku.

Zakaj so izdelki MAM najboljše, kar lahko ponudiš svojemu otroku?

07. 06. 2023 00.15

Starši ste zahtevni, zato so zahtevni tudi strokovnjaki pri blagovni znamki MAM. Z edinstvenimi, visokokakovostnimi in inovativnimi izdelki, ki podpirajo razvoj vsakega otroka in vam z njimi olajšajo vsakdan, stojimo ob strani številnim generacijam staršev in otrok.

Epidemija kratkovidnosti – vsak tretji človek vidi slabo

13. 05. 2023 09.18

Vse več ljudi potrebuje očala. Po podatkih zdravstvene zavarovalnice je število izdanih naročilnic za očala na blizu in na daleč v desetih letih zraslo za več kot desetino – z dobrih 140 tisoč na 155 tisoč letno. Čedalje bolj živimo v zaprtih prostorih, pred zasloni, kjer oko ne potrebuje daljave. Napovedi kažejo, da bo do leta 2050 na svetu 5 milijard kratkovidnih ljudi, kar je več kot vsak drugi zemljan.

Zaradi epidemije covida-19 se je znižala precepljenost otrok

24. 04. 2023 14.23

Strokovnjaki so ob začetku svetovnega in evropskega tedna cepljenja na novinarski konferenci poudarili pomen precepljenosti otrok in odraslih. Izpostavili so predvsem pomen izboljšanja precepljenosti pri rutinskih cepljenjih, posebej tistih, pri katerih se je precepljenost med epidemijo covida-19 znižala.