pedagoginja

Ljudje, ki pomagajo zaprtim na pravo pot

16. 04. 2025 08.56

V zaporih so ljudje. Ljudje, ki so zakrivili kazniva dejanja, nekateri tudi tista najbolj nerazumna, zavržna in težka, posledice njihovih ravnanj pa so nepopravljive. A so kljub temu še vedno ljudje. Kot vedo povedati tisti, ki jih spremljajo, nadzirajo in jim pomagajo v zaporu, imajo ti ljudje pogosto za seboj tudi svojo zgodbo.

Ko staršem ne gre več zaupati, bi morala otroka prevzgojiti država

02. 04. 2025 06.00

"Nimamo nobenih pravnih postopkov za nasilne otroke, mlajše od 14 let. Lahko grozijo, izsiljujejo, pridejo z nožem na šolo, pa se ne bo nič pravnega zgodilo," opozarja pravni strokovnjak Miha Šepec. "Ne zagovarjamo nekih hudih kazensko-represivnih ukrepov, ampak nek prevzgojni postopek s strani države, da tega otroka obravnava, poskuša prevzgojiti, ker njegovim staršem ne moremo več zaupati," je prepričan, da bo treba prej ali slej uvesti tudi postopke za nasilniška ravnanja mlajših otrok. V oddaji 24UR sta na vprašanja odgovarjali tudi pravosodna ministrica in doktorica socialne pedagogike.

Slovenka leta humanitarka Jolanda Grom Ravnikar

08. 03. 2025 19.44

Revija Jana je v Kongresnem centru Brdo pri Kranju na mednarodni dan žensk razglasila Slovenko leta 2024. Naslov je letos pripadel humanitarki in dolgoletni prostovoljki Jolandi Grom Ravnikar.

Zgodbe ljudi, ki so desetletja preživeli za zidovi 'norišnice' gradu Cmurek

17. 11. 2024 18.42

Eden bolj zanimivih muzejev v Sloveniji je gotovo Muzej norosti. Sprehod čez grad Cmurek, v katerem je več desetletij deloval Zavod za duševno in živčno bolne Hrastovec – Trate, vas ne bo pustil ravnodušnih. Ustanova je namreč prepletena z neverjetnimi zgodbami tistih, ki jih je usoda spravila za obzidje gradu. O tem, da za marsikaterega človeka sploh niso vedeli, zakaj in kako je pristal na oddelku, o tem, da je prihajalo do hudih zlorab zdravil in o tem, kakšna "sredstva za umirjanje" so uporabljali, so spregovorili nekdanji zaposleni, stanovalci in njihovi svojci.

'Ne vemo, če bo vaš otrok dočakal jutri'

08. 11. 2024 06.00

"Hitro, prinesi kisikovo bombo, naredi plinsko analizo, dvigni vzglavje, očisti nos, ugreza interkostalno, polna pljuča, vzemi kri, kliči oddelek za intenzivno terapijo otrok!" Prizor, ki bo mlado mamico Alešo Cverle spremljal vse življenje, besede, ki v njenih mislih odzvanjajo še vedno. Njen še ne enomesečni sin Emanuel je le teden dni potem, ko se je zaradi pljučne hipertenzije z neonatalnega oddelka vrnil domov, zbolel za zahrbtnim respiratornim sincicijskim virusom, ki še posebej ogroža dojenčke. Sploh če so, kot Emanuel, rojeni s srčno napako. "In ko sem vprašala, kaj se dogaja, so rekli, 'Gospa, ne vemo, če bo vaš otrok dočakal jutri'."

Nina Strnad: Pevski poklic se še vedno dojema kot hobi

30. 04. 2024 06.00

Nina Strnad je ena bolj znanih slovenskih vokalistk, prihodnje leto pa se bo prvič podala v akademske vode in se preizkusila v vlogi predavateljice Jazz oddelka na Akademiji za glasbo v Ljubljani. Njena vez z jazz glasbo se je ustvarila po gimnaziji, ko se je vpisala na Konservatorij za glasbo in balet v Ljubljani in začutila, da je to zvrst, ki jo navdihuje in prek katere se najlažje in najbolj iskreno izraža.

Kako ostati zdravi, vitalni in gibljivi po 40. letu?

20. 04. 2024 09.35

40. leta veljajo za prelomna. Po dopolnjenem četrtem desetletju starosti se namreč vsi začnemo intenzivneje starati, hitreje začnejo upadati hormoni, upočasni se metabolizem. Ženske se okoli 50. leta spopadejo še z menopavzo, medtem ko hipogonadizem – moška menopavza – doleti približno vsakega desetega moškega. Padec testosterona moški namreč lahko ohranjajo z redno telesno aktivnostjo, medtem ko se ženska hormona estrogen in progesteron pri vseh ženskah z leti zmanjšujeta. Kako ženske občutijo padec hormonov, je odvisno od tega, kako dobro telesno in umsko pripravljene vstopijo v "kritična" leta. Dejstvo namreč je: bolj ko ohranjamo psihofizično kondicijo, bolj podaljšujemo svojo vitalnost, gibljivost in moč.

'Če ne boš moja, ne boš od nikogar'

27. 02. 2024 15.08

Želela ga je zapustiti, ker jo je varal, ker jo je ves čas nadziral, venomer klical, ker partnerstvo ni bilo več takšno, da bi bilo smiselno in vredno v njem vztrajati. To je želela izpeljati mirno in želela je zaščititi svoja dva otroka, od katerih je bila mlajša, 3-letna hči, njegova, zato je svojo mamo prosila, naj ju odpelje na igrišče.

Praznik za rešetkami

26. 12. 2023 18.37

Skoraj 1700 oseb je bilo ob zadnjem štetju zaprtih v vseh slovenskih zaporih in prevzgojnem domu Radeče, velik del njih je brez možnosti prostega izhoda. Stiske v tem času se kopičijo, zato tudi v zaporu praznikom posvečajo pozornost. Številne delavnice, izdelovanje voščilnic, okraskov, okraševanje hodnikov in sob, čajanke, kulturni in športni programi, predvsem pa posluh ljudem, ki so, ločeni od svojcev, v tem času v večjih stiskah kot sicer. Tako kot za božič bo tudi na silvestrovo večerja obarvana praznično, zadnji dan v letu pa bodo zaporniki imeli možnost podaljšanega druženja.

Pisatelji, umetniki, novinarji. Koliko smrtnih žrtev v Gazi je še potrebnih pred koncem?

14. 12. 2023 16.46

V množici civilistov, ki so bili ubiti v Gazi, so tudi znani pisatelji, novinarji, umetniki in profesorji. Ljudje, ki so s svojimi dejanji, delom in znanjem pripomogli k prepoznavnosti Palestine, vendar je njihov glas zdaj za vedno utihnil. Ti ljudje ne bodo več prijeli za pero, violino, ne bodo več stopili pred kamero ali poučevali druge.

Umrla mezzosopranistka Eva Novšak Houška

14. 12. 2023 09.45

V 82. letu starosti je umrla mezzosopranistka Eva Novšak Houška, je sporočil njen sin Niko. Uveljavila se je kot koncertna pevka vseh slogovnih obdobij, še posebej kot izvajalka sodobne in avantgardne glasbe, čeprav je nastopala tudi v opernih produkcijah. Kot profesorica na Akademiji za glasbo Univerze v Ljubljani je vzgojila vrsto znanih pevcev.

V Janševi odškodninski tožbi proti državi zaslišali tudi Janšo in soprogo

14. 07. 2023 15.24

Na kranjskem okrožnem sodišču se je s pričanji nadaljevala obravnava odškodninske tožbe predsednika SDS in nekdanjega predsednika vlade Janeza Janše zaradi sodnega procesa Patria. Po zavrnitvi njegovega zahtevka zoper tožilko in sodnike se nadaljuje obravnava 900.000 evrov visokega tožbenega zahtevka proti državi.

Na beograjski šoli stekel pouk, starši zahtevajo, naj se šolsko leto zaključi

22. 05. 2023 11.01

Na osnovni šoli Vladislav Ribnikar v Beogradu je po strelskem pohodu 3. maja, v katerem je umrlo devet učencev in varnostnik, ponovno stekel pouk. Več kot 200 staršev sicer pristojne poziva, naj se šolsko leto na tej šoli predčasno zaključi. Medtem pa se v Srbiji nadaljuje akcija zbiranja nezakonito pridobljenega orožja – do sobote so prebivalci izročili že 33.427 kosov.

Kaj pa, če nisi sanjal, kaj boš delal, ko boš velik?

17. 02. 2023 08.50

Če imata vaša 14-letnica ali 14-letnik jasno izoblikovano željo, kaj si želita postati, potem ju pri vpisu na šolo po njuni izbiri podprite. Večina otrok ob zaključku osnovne šole enostavno ne ve, kaj si želi početi čez pet do deset let, zato je zanje izbira šole polna dvomov, ali so se odločili prav. Prav nič lažje ni dijakom, ki se vpisujejo na fakulteto. Preverite, kaj svetujejo pedagogi.

Nastja Gabor: Basiju sem se upirala kar nekaj časa

01. 02. 2023 06.00

Čeprav je Nastjo Gabor slovenska javnost spoznala v eni izmed sezon priljubljenega šova Slovenija ima talent, pravi, da poje že od malega. Nasmejana Korošica, ki smo jo dodobra spoznali tudi v zadnji sezoni šova Znan obraz ima svoj glas, se poleg glasbene kariere ukvarja tudi s poučevanjem petja, po izobrazbi je socialna pedagoginja, v prostem času pa je mama sinu Taiu in hčerki Tii ter zaročenka pevca Luke Basija. Kako usklajuje družinske obveznosti z glasbeno kariero, komu sta bolj podobna njuna otroka in kakšno pesem pripravlja v kratkem, je zaupala v novem POPkastu.

'Šole ne moremo prenaročiti učencev, izobrazbo potrebujejo takoj'

19. 01. 2023 06.00

V Sloveniji primanjkuje štiri do pet tisoč učiteljev, največ matematikov, fizikov in računalničarjev. Pred zaprtjem šol jih rešujejo študentje, učitelji brez ustrezne izobrazbe in dodatno obremenjevanje učiteljev. Posledično je več bolniških odsotnosti, izčrpanosti in depresije. Pred vrati je tudi val upokojevanj. Smo v prvi veliki krizi izobraževanja po osamosvojitvi? Bo sledil padec kakovosti javnega izobraževanja?

Kdo so potencialne prve dame in kdo bi lahko postal prvi prvi mož?

21. 10. 2022 10.00

S tem, ko izvolimo predsednika ali predsednico republike, postane tudi njegova partnerica oziroma partner hote ali nehote del javnega in političnega življenja. Doslej smo imeli štiri predsednike in le tri prve dame. Kakšna je njihova vloga? In kaj se s to funkcijo zgodi, če bomo za predsednico izbrali žensko ali samsko osebo?

Nekaterim otrokom je prvi dom zapor

19. 07. 2022 13.08

Verjetno ima marsikdo med nami predstavo, da v zaporu končajo samo res zelo grozni ljudje. Če pomislimo na zaprte ženske, pa si mnogi predstavljajo, da morajo to biti zares neprilagodljive, nesramne in nevarne ženske. A kdor je kdaj obiskal kakšen zapor in imel priložnost izmenjati besedo ali dve s katero od zaprtih oseb, je kaj kmalu ugotovil, da gre za ljudi, ki so prav takšni, kot smo mi vsi. Iz kosti in mesa, s svojo življenjsko zgodbo. Le da so se oni iz takšnega ali drugačnega razloga v neki točki svojega življenja začeli odločati narobe, za napačne stvari.

Ko mama otroku niti ne pove, da je v zaporu v tuji državi

12. 07. 2022 13.53

Ko se odpravljam v zapore na Ig, nimam nikoli občutka, da grem v zapor. Za to ima zasluge prelepo zeleno okolje, v kateri se kot v pravljicah skriva nekdanja graščina, ki je bila grajena za povsem drugačne namene. In čeprav so na vseh oknih rešetke, je to še danes zelo lepa stavba, pa čeprav v njej zadržujejo ženske, ki so prišle navzkriž z zakonom. Kot se za graščino spodobi, ima tudi svoj prelepi vrt, ki ga urejajo tudi tu zaprte ženske. Seveda tiste, ki so si to zaslužile – z delom v zavodu, spoštovanjem pravil in zaupanjem, ki so si ga pridobile pri zaposlenih, ki odločajo o njihovem režimu bivanja v zaporu.

Zmaga je šla znova v roke Adrijani Kamnik

13. 03. 2022 23.09

Druga oddaja šeste sezone priljubljenega šova Znan obraz ima svoj glas je postregla z novimi preobrazbami osmih znanih nastopajočih, ki so s svojimi točkami navdušili tako gledalce kot žirijo, še posebej Adrijana Kamnik, ki je v dvojni imitaciji stopila v čevlje Dolly Parton in Kennyja Rogersa.

Nastja Gabor

17. 02. 2022 10.06

Učiteljica petja in nastopanja s svojo energijo, smehom in glasom razsvetli vsak prostor, nastopanje pa ima v krvi. Sodelovanje v šovu Znan obraz ima svoj glas 27-letnici pomeni predvsem druženje ter zabavo s sotekmovalkami in sotekmovalci, s katerimi bodo drug za drugega vsako nedeljo držali pesti. Mladi mamici glasba pomeni ogromno, saj brez nje ne preživi niti enega dneva, tokrat pa ji bo izziv tudi to, da se bo predstavila v različnih vlogah.

'Dovolijo naj si postavljati visoke cilje in verjeti v vizijo, ki jo imajo'

10. 02. 2022 09.25

Bliža se čas, ko bodo bodoči dijaki in študenti sprejeli odločitev, na katerem področju bi radi poglobili znanje. Da bi bil ta korak čim bolj premišljen in pravilen, srednje šole in fakultete javnih univerz v Ljubljani, Mariboru in Novem mestu organizirajo informativne dneve v petek in soboto, 11. in 12. februarja. Letos bodo zaradi epidemiološke situacije potekali po spletu. Svetovalni delavci učencem priporočajo, naj na informativnih dnevih ne skoparijo z vprašanji, pri razmisleku, katero šolo izbrati, pa naj se osredotočijo na svoje interese in zmožnosti. Študenti naj ne pozabijo izvedeti, kakšno prihodnost ponuja študij, kje vse se lahko z določeno smerjo zaposlijo, kako je s prepisi med študijskimi programi, izpiti in tako dalje.

Maruši Mišmaš Zrimšek Rožančeva nagrada

01. 12. 2021 12.49

Atletinja Maruša Mišmaš Zrimšek je dobitnica Rožančeve nagrade za izjemne športne dosežke, ki jo podeljuje Mestna občina Ljubljana. Ob tem so pri Molu podelili Rožančeve nagrade še Marti Bon, Primožu Kališniku in Stevanu Paspalju za delo v daljšem časovnem obdobju na strokovnem in organizacijskem področju.

Katera vzgoja je najboljša?

26. 10. 2021 09.25

Kaj je sočutna vzgoja in kdaj starši prestopijo zdravo mejo razuma, ugotavljamo s pomočjo pedagogov in terapevtov v tokratni oddaji Preverjeno. Na družbenih omrežjih je veliko skupin, ki objavljajo o različnih sodobnih načinih vzgoje. Pri sprejemanju tovrstnih informacij je vedno treba biti previden, ker so lahko v nasprotju s strokovno podlago.

Svetovalni delavci opažajo naraščanje stisk pri otrocih in mladostnikih

21. 10. 2021 12.39

Dolgoročni učinki epidemije covida-19 na mlado generacijo še niso znani, v Svetovalnem centru za otroke, mladostnike in starše Maribor pa že zdaj opažajo naraščanje stisk. Potrebe po pomoči prihajajo v sunkih, velikokrat je potrebno takojšnje ukrepanje. Zato je pomoč svetovalnih služb še toliko pomembnejša, poudarjajo.

Mariborski učiteljici vročili odpoved zaradi neupoštevanja pogoja PCT

24. 09. 2021 17.33

Vodstvo mariborske Osnovne šole Franca Rozmana - Staneta je z učiteljico, ki ni izpolnjevala pogoja PCT, prekinilo delovno razmerje. Njihova nekdanja zaposlena je prek družbenih omrežij nagovarjala starše, naj svojih otrok ne pošiljajo v "režimsko in fašistično" šolo, kjer obsevajo. Po njenih besedah v šoli otroke "prisilno injicirajo s strupenim zvarkom". Disciplinski postopek zoper učiteljico ni tekel zaradi njenih izjav, ampak zato, ker ni izpolnjevala odloka in v šoli nosila maske.

Vrata šol se odpirajo, zapirati se morajo zadnja: prave žrtve epidemije so mladi

01. 09. 2021 19.25

Šolarji se že tretje leto doslej v šolske klopi vračajo v senci novega koronavirusa. V minulih šolskih letih je epidemija otežila izvajanje pouka in pustila luknje v znanju. Na številne je prekinitev socialnih stikov vplivala slabo. Opozarjali so, da praktično ni več prostih bolnišničnih mest za otroke in mladostnike z duševnimi motnjami, pristojni se zaradi negotovih razmer bojijo ponovnega porasta duševnih težav. Zato si je stroka enotna v prepričanju, da mora pouk letos potekati v učilnicah in da se morajo šole v primeru slabšanja epidemiološke slike šole zapirati zadnje. Mladi namreč potrebujejo socializacijo, morajo se igrati, družiti in komunicirati v živo.

Zvestoba poplačana s kabinetno zaposlitvijo

22. 12. 2020 06.00

Predsednik vlade, generalni sekretar in ministri 14., Janševe vlade so izbrali 101 tesnega sodelavca. Zaradi menjave ministrice in drugih odhodov jih je trenutno 92 zaposlenih po kabinetih na zaupanje, v 13., Šarčevi vladi jih je bilo 82. Kabinetne zaposlitve – po navadi gre za strankarske in prijateljske vezi – so legitimna pravica vsake oblasti, ki prevzame odgovornost za vodenje države, saj si tako izbere najtesnejše sodelavce, ki jim zaupa. Izbrana vladna ekipa ima višje plače, a s padcem vlade oziroma odstopom ministra ostane brez službe – razen ko ne. S koncem mandata se vselej najdejo delovna mesta v javni upravi za izbrane. Pred leti je KPK ugotovil, da so bile te zaposlitve "morda izvedene netransparentno oz. sporno". Ker sumijo, da se praksa nadaljuje, morebitne korupcijsko-klientelistične povezave preiskujejo vnovič. V Cerarjevi in Šarčevi vladi so namreč službe uredili kar 26 ljudem, ki so bili sprva zaposleni na zaupanje.

'Najšibkejši so najbolj izpostavljeni'

12. 12. 2020 15.33

Kako zelo so epidemija in razmere, v katerih smo, prizadele tiste skupine otrok, ki so tudi sicer zelo ranljive? V tem času bi država morala biti še posebej pozorna prav na te skupine otrok – to je eno od pomembnih opozoril. Za rubriko 24UR Inšpektor smo tako preverjali, kakšne so stiske otrok iz revnejših družin. Pa kakšne so stiske otrok, ki živijo v družinah oziroma okolju, kjer so prisotni nasilje, konflikti, alkoholizem ... In kako je s psihičnimi stiskami otrok? Bili smo tudi pri družinah z otroki s posebnimi potrebami. Mnogi med njimi so v zadnjih mesecih izjemno nazadovali.

Nova programska platforma Drame za ranljive skupine

26. 11. 2020 19.28

Dramina knjižnica za ranljive skupine je nova programska platforma Drame, v okviru katere nastajajo zvočni posnetki literarnih branj v interpretaciji dramskih igralk in igralcev. Njen namen je olepšanje bivanja starejšim članom naše skupnosti in vsem ranljivim skupinam.