pedagoška

'Pomembno je, da kot vzgojitelj znaš prisluhniti otroku'

29. 09. 2024 13.44

Leto 2017 je bilo prelomno leto, ko sem se prvič opogumila in odpravila v kolonijo. Le da tokrat nisem bila eden izmed otrok, ki so brezskrbno uživali na plaži in obiskovali delavnice, ki so nam jih nudili vzgojitelji. Tokrat sem bila na drugi strani, bila sem vzgojiteljica. Z veliko mero spoštovanja, odgovornosti, radovednosti in nostalgije sem se podala na prelepo pot, ki mi polni dušo in srce še danes. Seveda je bilo prisotno tudi kar nekaj strahu, saj sem se zavedala kakšno odgovornost moram prevzeti. A nisem se zavedala, kako mi bo ta izkušnja za vedno spremenila življenje.

Prostovoljci o Aniti Ogulin: 'Kdor jo je poznal, si želi biti dober'

24. 08. 2024 21.03

Julija je po hudi bolezni umrla velika humanitarka Anita Ogulin, a številni prostovoljci, ki so dolga leta sodelovali z njo, pravijo, da bo njeno poslanstvo živelo naprej. Eden večjih projektov Zveze Anite Ogulin in ZPM so brezplačne počitnice za otroke, kamor je dolga leta z vsem srcem kot pedagoška vodja rada hodila tudi Ogulinova. Govorili smo s prostovoljci, ki so jo dobro poznali in ki skrbijo za to, da je za otroke še naprej poskrbljeno. "Kdor je Anito poznal, si želi biti dober," pravi ena od njih.

Letovanja: kopanje, igre in turnirji, zvečer pa disko in celo poroke

11. 08. 2024 18.49

Prek Zveze Anite Ogulin in ZPM bo letos na morju letovalo več kot 1000 otrok. Obiskali smo eno od 10-dnevnih izmen v Zambratiji in govorili z vzgojitelji, ki skrbijo, da lahko otroci brezskrbno in varno uživajo na počitnicah. Številni so se za vlogo vzgojitelja odločili prav zato, ker so tudi sami kot otroci, udeleženci taborov, občudovali svoje vzgojitelje. Vprašali smo jih, zakaj se (nekateri tudi že 20 let) vsako leto vračajo in kakšna doživetja omogočijo otrokom.

Umrla velika humanitarka in zaščitnica otrok Anita Ogulin

16. 07. 2024 11.05

V 73. letu starosti je po dolgotrajni bolezni umrla Anita Ogulin, velika humanitarka, ki je veljala za sinonim srčnosti, nesebičnosti in dobrodelnosti. Svoje življenje je posvetila pomoči drugim, roko ponudila številnim, ki so se znašli v stiski in na tisoče otrokom omogočila lepšo prihodnost. Za svoje humanitarno delo je prejela številna priznanja in odlikovanja, letos tudi državno odlikovanje zlati red za zasluge. Dolga leta je delovala kot predsednica Zveze prijateljev mladine Moste-Polje, ki se je letos njej v čast preimenovala v Zvezo Anita Ogulin in ZPM.

Kakšno zgodbo bi zapisali v knjigo, če bi videli le njeno platnico?

21. 06. 2024 19.26

In kako kreativno bi bilo vaše pokrivalo, če bi ga morali za glasbeni festival izdelati sami? V mednarodni raziskavi so ocenjevali raven ustvarjalnega mišljenja pri 15-letnikih. In rezultati? Naši mladostniki niso dosegli povprečja, temeljne ravni ne dosega dobra četrtina dijakov. Na vrhu lestvice slavi Singapur, med evropskimi državami pa Estonija, Finska in Danska. Pa je v našem učnem načrtu sploh prostor za pristop, ki spodbuja kreativno mišljenje? Seveda, pravita dva nagrajena učitelja – Nermin Bajramović s hrastniške osnovne šole in Uroš Ocepek, profesor na trboveljski srednji šoli. Drugačen pristop zahteva dodaten čas, a prižiga iskrice v očeh otrok, se strinjata pedagoga.

Anita Ogulin prejela državno odlikovanje zlati red za zasluge

20. 05. 2024 08.44

Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je Aniti Ogulin v znak hvaležnosti in spoštovanja za njeno življenjsko delo, predano prostovoljstvu in pomoči potrebnim ljudem, s katerim je neizbrisljivo zaznamovala slovensko družbo ter nas navdihovala v dobrodelnosti, solidarnosti in sočutju, podelila državno odlikovanje zlati red za zasluge.

Ali kača piči ali ugrizne?

24. 03. 2024 21.04

Ob poročanju o strupenih kačah se neprestano pojavlja vprašanje: ali kača piči ali ugrizne? Slovenski jezik sicer dopušča uporabo obeh možnosti. Kača ima namreč strupnike in ob napadu dejansko ugrizne, kar poudarjajo tudi biologi. A kljub temu Slovar slovenskega knjižnega jezika pojasnjuje, da je kača plazilec, ki piči.

V stroki proti združevanju ljubljanskih javnih vrtcev v en zavod

14. 12. 2023 16.03

Društvo pedagogov in drugi predstavniki stroke so izrazili nestrinjanje s predlogom sklepa o nameri reorganizacije javnih vrtcev v Mestni občini Ljubljana, po katerem bi se 23 vrtcev s 1. januarjem 2025 združilo v en javni vzgojno-izobraževalni zavod. Ljubljanski mestni svetniki bodo o predlogu odločali v ponedeljek.

Posebna tržnica, kjer so otroci oblačila in igrače kupili kar z objemi

27. 08. 2023 07.00

Otroci na humanitarne kolonije pogosto pridejo pomanjkljivo opremljeni, a brez skrbi, kar koli že potrebujejo, si lahko na taboru kupijo. In to ne z denarjem, pač pa z objemi. Vzgojitelji namreč pripravijo prav posebno tržnico, ki smo jo z ekipo obiskali tudi mi.

'Šole ne moremo prenaročiti učencev, izobrazbo potrebujejo takoj'

19. 01. 2023 06.00

V Sloveniji primanjkuje štiri do pet tisoč učiteljev, največ matematikov, fizikov in računalničarjev. Pred zaprtjem šol jih rešujejo študentje, učitelji brez ustrezne izobrazbe in dodatno obremenjevanje učiteljev. Posledično je več bolniških odsotnosti, izčrpanosti in depresije. Pred vrati je tudi val upokojevanj. Smo v prvi veliki krizi izobraževanja po osamosvojitvi? Bo sledil padec kakovosti javnega izobraževanja?

Bratec in sestrica skupaj spita pod mizo, da se izogneta očetovemu nasilju

15. 01. 2023 11.49

Vzgojitelji na humanitarnih taborih spoznajo številne otroke, ki na svojih ramenih nosijo težka bremena, zato jim poskušajo vsaj za nekaj časa ponuditi varno zavetje. Na letošnjem taboru sta bila tudi bratec in sestrica, ki prihajata iz družine, kjer je oče alkoholik ter nasilen tako do mame kot do njiju. Doma spita skupaj pod mizo in se čez dan skrivata, saj se na tak način lažje izogneta očetu in njegovemu nasilju. Na taboru je bil tudi Nik, čigar oče je zaradi fizičnega napada v zaporu. Leja pa je povedala, da odklanja hrano, ker ji je mama doma neprestano govorila, da je debela, ter da taka ne bo nikoli dobila fanta.

Kustečeva z novo službo, Visokošolski sindikat k preiskavi pozval KPK

03. 06. 2022 14.31

V javnost je pricurljala novica, da se bo dosedanja ministrica za šolstvo Simona Kustec namesto na matični fakulteti FDV zaposlila na Univerzi na Primorskem (UP). Ob tem se je oglasil Visokošolski sindikat Slovenije, ki se sprašuje, zakaj bi UP hotela zaposliti Kustečevo in ali ima prestop znake korupcije. "Simona Kustec je s svojim preteklim raziskovalnim delom izkazala ustrezne kompetence, za katere verjamemo, da jih bo uporabila v prid razvoja raziskovalnega, razvojnega, pedagoškega in inovacijskega razvoja univerze. Ni nenavadno, da ministri po zaključenem mandatu nadaljujejo svojo raziskovalno kariero," pa so nekdanji ministrici v bran stopili na UP.

Državni svet ni izglasoval veta na zakon o organiziranosti šolstva

29. 12. 2021 14.08

DS na izredni seji ni izglasoval odložilnega veta na novelo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki spreminja sestavo svetov zavodov. Za veto je bilo 14 svetnikov, proti 21. Pobudo zanj je podala interesna skupina delojemalcev, ki meni, da spremembe zmanjšujejo vlogo stroke na račun večjega vpliva politike.

DZ sprejel novelo zakona o organiziranosti šolstva, ki spreminja sestavo svetov zavodov

22. 12. 2021 10.46

Državni zbor je s 46 za in 42 proti sprejel predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki spreminja sestavo svetov zavodov po formuli 3+3+3. Pred tem so obravnavali še vložena dopolnila opozicije, s katerimi bi ohranili sedanjo sestavo. V razpravi se je še enkrat pokazala razdeljenost DZ. Predlog, ki so ga oblikovali in predlagali poslanci koalicije, zmanjšuje število šolnikov in delavcev v svetih javnih vzgojno-izobraževalnih zavodov in ni bil usklajen s pedagoško stroko in ne drugimi akterji na področju vzgoje in izobraževanja, pa je ob tem opozarila Levica. Predlog novele je sicer že predhodno požel številne kritike pedagoške stroke.

Sporni predlog novele zakona: 'Predlagatelji namer po politizaciji šole niti ne skrivajo'

03. 12. 2021 09.23

Odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino je obravnaval predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki predvideva povečanje števila predstavnikov ustanovitelja. Predlogu nasprotuje pedagoška stroka, saj naj bi pri imenovanju ravnateljev šol in vrtcev več vpliva imela politika namesto zaposlenih. Ocena stanja v predlogu je žal lepljenka političnih floskul in iz konteksta iztrganih ocen, poudarjajo na ljubljanski filozofski fakulteti: "Predlagatelji svojih namer po krhanju strokovnosti in politizaciji šole niti ne skrivajo. Spremembe, ki jih želijo uveljaviti, so zato zelo škodljive."

Za starše, ki pripeljejo otroka v vrtec ali razrede prve triade, pogoj PCT ne velja

23. 08. 2021 11.03

Vlada RS je na dopisni seji odločila, da za starše in druge osebe, ki pripeljejo ali odpeljejo otroka v vrtec, v prve tri razrede osnovne šole, v osnovno šolo s prilagojenim programom ali v zavod za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami, izjemoma ne velja pogoj PCT. Obvezno pa je nošenje zaščitne maske in upoštevanje vseh drugih preventivnih ukrepov. Za vse druge prihode staršev v vrtec ali šolo (na primer ob uvajanju otroka - novinca v vrtec, na pogovorne urice in roditeljske sestanke) pa vselej velja tudi pogoj PCT.

MVK pri Židanu ni ugotovila kršitev glede nezdružljivosti funkcij

17. 06. 2021 13.35

Mandatno-volilna komisija DZ je ugotovila, da poslanec SD Gregor Židan ni izpolnil dolžnosti obveščanja DZ o opravljanju dopolnilne dejavnosti. Hkrati pa ni ugotovila kršitev glede nezdružljivosti funkcij, saj je ocenila, da delo, ki ga je opravljal za nogometno zvezo, sodi med dopustne izjeme od splošne prepovedi opravljanja pridobitne dejavnosti.

Začetek mature bo, kot predvideno, 4. maja

17. 04. 2021 19.49

Prednostno cepljenje maturantov je predlagala državna komisija za splošno maturo pri državnem izpitnem centru. Njena predsednica pravi, da pokončno stoji za svojim predlogom, saj da je njihova obveza zagotoviti maturantom kar najbolj normalno izvedbo zrelostnega izpita. Dodala je tudi, da za predlogom stoji stroka, le da ne zdravstvena, temveč pedagoška. Cepljenje maturantov bo tako potekalo zadnji dan pred prvomajskimi počitnicami, maturitetni esej pa bo, kot predvideno, 4. maja.

Letos vpisov v študijske programe nekoliko več kot lani, kje so omejitve?

07. 04. 2021 11.13

V prvem prijavnem roku za vpis v prvi letnik dodiplomskega in enovitega magistrskega študija za študijsko leto 2021/22 je bilo na 17.547 vpisnih mest oddanih 15.279 prijav za vpis, kar je 162 več kot lani. Omejitev vpisa je na 96 študijskih programih, so sporočili z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport.

V obravnavi je še ena prijava spolnega nadlegovanja na AGRFT

10. 03. 2021 10.31

V ponedeljek se je sestal kolegij profesorjev na AGRFT. Ko je igralka Mia Skrbinac prijavila spolno nadlegovanje, se je zvrstilo še nekaj pričevanj, v obravnavi pa je še ena prijava. V kolegiju so poudarili pomen jasne meje med etičnim in etično spornim obnašanjem, v prihodnje bodo tudi previdnejši pri izbiri pedagoških sodelavcev.

Kam naprej? Izobraževalne ustanove pripravljene na virtualne informativne dneve

11. 02. 2021 14.40

Srednje šole in fakultete so se že dodobra pripravile na informativne dneve, ki bodo jutri in v soboto. Ti bodo letos prvič potekali samo preko virtualnih orodij. Izobraževalne ustanove se zavedajo, da osebnega stika v popolnosti ni mogoče nadomestiti, toda zagotavljajo, da bodo bodoči dijaki in študenti o želenem nadaljevanju šolanja pridobili prav vse informacije, kot bi jih, če bi ti dnevi potekali v živo.

Vlada dala soglasje k razpisu za vpis na visokošolske zavode

05. 02. 2021 20.51

Vlada je dala soglasje k vsebini razpisa za vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe za študijsko leto 2021/2022. Tako bo skupaj na voljo 18.520 vpisnih mest za vpis v 1. letnik za redni in izredni študij, in sicer 16.155 mest za državljane Republike Slovenije in držav članic EU in 2.365 mest za Slovence brez slovenskega državljanstva in tujce iz držav, ki niso članice EU, so sporočili iz UKOM. Povečali so tudi število mest na medicinskih fakultetah in na ljubljanski fakulteti za računalništvo.

Obupane kozmetičarke: celotna dejavnost se je preselila na črni trg

30. 01. 2021 09.13

Čeprav je vlada frizerjem dopustila opravljati delo zaradi argumenta, da je tako varneje za državljane, saj so te storitve opravljali na črno, na nepravičen položaj zdaj opozarjajo v slovenskem kozmetičnem združenju. Kot svarijo, se je celotna kozmetična dejavnost preselila v dnevne sobe in domove, njihove storitve se izvajajo v estetskih centrih in zdraviliščih.

'Pričakoval sem, da se bo vlada opogumila in odprla šole tudi v črnih regijah'

29. 01. 2021 08.15

"Šole bi se morale odpirati prve in zapirati zadnje," je izpostavil predsednik združenja ravnateljev Gregor Pečan. Po njegovih besedah je glede na rezultate ponedeljkovega testiranja, ki so pokazali, da je "stopnja okuženosti med šolniki izjemno nizka", pričakoval, da se bo vlada opogumila in dodatno odpirala, ne pa zapirala šol. Kaj bo v ponedeljek – bo zaradi vnovičnega testiranja pouk potekal na daljavo ali se bo to organiziralo drugače? Pečan poudarja še, da bi si želeli več dialoga z vlado ter "da bi v ospredje stopila stroka, ne politika".

Poziv iz iniciative učiteljev in pedopsihiatrov: Otroci že zelo trpijo, odprite šole

08. 01. 2021 19.18

Iniciativa otrok ne damo je danes ministrici za izobraževanje Simoni Kustec predala poziv za normalizacijo vzgoje in izobraževanja. Želijo si, da bi pri odločanju sodelovalo več strok, med njimi tudi pedagoška, psihološka in pedopsihiatrična. Poziv je podpisalo 10.179 državljanov in 1850 zaposlenih v vzgoji in izobraževanju, navajajo v iniciativi.

Poziv rektorjev univerz k spremembam, težava predvsem kontaktne ure

08. 01. 2021 18.14

Rektorji slovenskih univerz so se sestali na izredni seji in razpravljali o problematiki izvajanja pedagoškega procesa v času epidemije. Menijo, da bi morala vlada omogočiti vsaj izvedbo nujnega dela pedagoškega procesa in izvedbo individualnega znanstvenoraziskovalnega dela v prostorih visokošolskih zavodov.

Podaljšanje ukrepov: še sedem dni ostajajo zaprte nenujne trgovine

19. 11. 2020 07.20

Vlada je zasedala na Brdu pri Kranju in po pričakovanjih podaljšala veljavnost tistih ukrepov, katerih upravičenost mora v skladu z odločitvijo ustavnega sodišča presojati vsak teden. Še za teden dni je tako podaljšala prepoved ponujanja blaga in storitev potrošnikom ter kulturne in kinematografske storitve. Začasno so ustavljeni roki za uveljavljanje pravic strank v sodnih postopkih, za 14 dni pa se podaljša tudi ukrep, ki zapoveduje namestitev razkužilnikov v večstanovanjskih stavbah.

Kaj prinaša novo študijsko leto? Nekje kombiniran način, drugje študij na daljavo

19. 08. 2020 11.46

Še dober mesec dni in začelo se bo novo študijsko leto, a študenti še zdaj ne vedo, kaj lahko pričakujejo, bodo predavanja poslušali doma ali v predavalnicah? Univerze se že intenzivno pripravljajo na prihajajoče študijsko leto in obljubljajo, da bodo študenti o načinu poteka študija obveščeni pravočasno.

Začetek šole tik pred vrati, kako bo šolanje potekalo, še ni znano

17. 08. 2020 10.52

Novo šolsko leto se nezadržno približuje, kako bo potekalo, pa še zdaj ni jasno. Na mizi so štirje modeli, kateri bo stopil v veljavo, bo odvisno od epidemiološke slike. Ni pa skrivnost, da si tako starši kot strokovni delavci želijo, da bi se pouk 1. septembra začel kot vsako leto doslej, v šolskih klopeh.

Sviz bo vztrajal pri sklenitvi dogovora o vrednotenju dodatnega dela

20. 05. 2020 18.13

Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) bo vztrajal pri sklenitvi dogovora o vrednotenju dodatnega dela, ki nastaja v posebnih okoliščinah. Zaposleni v vrtcih in šolah so zaradi ukrepov za preprečevanje širjenja koronavirusa dodatno obremenjeni, zato so med člani pripravljeni zbirati tudi podpise v podporo dogovoru.