patronažne službe

Varuh: Neenako obveščanje patronažnih služb o odpustu porodnic je kršenje ustave

16. 04. 2024 13.59

Varuh človekovih pravic je ministrstvu za zdravje priporočil, da se poenoti praksa obveščanja patronažnih služb po odpustu porodnic iz porodnišnic. Ugotovil je namreč, da je zaradi neenake prakse obveščanja patronažnih služb o odpustu porodnic iz porodnišnic kršeno ustavno načelo enakega varstva pravic, so pri Varuhu zapisali na spletni strani.

Po prihodu v bolnišnico umrl sedemmesečni dojenček, primer preiskuje Policija

28. 03. 2024 16.46

Sredi februarja je bil v urgentni center Splošne bolnišnice Murska Sobota v spremstvu staršev pripeljan sedemmesečni dojenček, ki je kljub oživljanju umrl. O nosečnosti ženske in rojstvu otroka v Zdravstvenem domu Murska Sobota niso bili obveščeni, saj starši uradne prijave niso oddali. Primer preiskujeta Policija in socialna inšpekcija.

'Najpogostejši stavek, ki ga slišim, je: Do srede res ne bi mogel čakati'

14. 08. 2023 11.32

Družinski zdravnik Rok Ravnikar je na svojem profilu na Facebooku opisal današnje delo v družinski ambulanti ZD Kamnik. Kot pravi, je najpogostejši stavek, ki ga sliši v ambulanti: "Do srede res ne bi mogli čakati". Modro se mu zdi, da se je zagotovilo delovanje vseh kritičnih služb za sicer dela prosti dan prostovoljstva.

V Avstriji največ okužb od novembra lani, Estonija zaostruje ukrepe

29. 10. 2021 07.49

Estonija ob porastu števila okužb zaostruje ukrepe za zajezitev epidemije. Vlada je namreč sporočila, da bodo v vseh notranjih prostorih znova obvezne maske, od 1. novembra pa bo za najstnike obvezen pogoj PCT za dostop do več storitev. Ob covidnem potrdilu bodo morali vsi Estonci od zdaj predložiti tudi osebno izkaznico. V Avstriji so v medtem zadnjem dnevu potrdili še 5861 okužb z novim koronavirusom. Na Hrvaškem bodo morali zdravniki poklicati vse necepljene paciente nad 65 let. V južni sosedi so v četrtek potrdili 4392 novih okužb.

Več cepljenih pacientov, večja nagrada: 'Odločitev ministrstva bo rušila zaupanje v zdravnike'

22. 10. 2021 09.47

Vlada je v četrtek sprejela poseben projekt za spodbujanje precepljenosti proti covidu-19. Sklenila je namreč, da se bo zagotovilo ustrezno plačilo zdravstvenim delavcem v timu družinske medicine, ki bodo opravili dodatno delo in s tem zagotovili večjo precepljenost proti covidu-19 pri njih opredeljenih oseb. A direktorji zdravstvenih zavodov ukrep sprejemajo z zadržki. Kriteriji za merjenje uspešnosti, naj bi bili namreč preveč ohlapni, zdravniki in medicinske sestre bodo z novimi nalogami še bolj obremenjeni, razlike v izplačanih dodatkih pa bi lahko v kolektivih povzročile vročo kri. Projektu "ostro protestirajo" tudi pri Mladih zdravnikih Slovenije.

Posebni vladni projekt za spodbujanje precepljenosti in donacija cepiva Janssen v Covax

21. 10. 2021 21.35

Vlada je sprejela posebni vladni projekt za spodbujanje precepljenosti oseb v populaciji proti covidu-19. Za izvajanje projekta bodo zagotovljena sredstva iz državnega proračuna. Ob tem je odločila tudi, da bo cepivo Janssen darovala v instrument Covax. Predvidoma gre za več kot 600 tisoč odmerkov cepiva, ki bodo primarno namenjena Afriki. Vlada je sprejela tudi sklep o prenehanju sklepa o nabavi dodatnih 100.000 odmerkov cepiva Janssen.

PCT-pogoj v zdravstvu ostaja, a s številnimi izjemami

17. 09. 2021 09.23

PCT-pogoj za zdravstvo ostaja, razen za nujne zdravstvene storitve. Kot je sporočil minister za zdravje Poklukar, sem med drugim spadajo zobozdravstvena pomoč, vsi pregledi v času nosečnosti in tudi vse zdravstvene obravnave otrok. Če pa potrebujete nenujen pregled pri zdravniku, morate še vedno dokazovati enega od pogojev – prebolevnost, cepljenje ali testiranje.

Kam, ko svojci 'izgorijo', oseba pa ogroža svoje življenje? Makov svet za ljudi z demenco

25. 07. 2021 07.10

V Sloveniji je več kot 32.000 oseb z demenco. Do leta 2030 naj bi se ta številka podvojila. Demenca je napredujoča bolezen, ki osebo oropa zmožnosti, da poskrbi za svoje osnovne potrebe, pri svojcih, ki za takšno osebo skrbijo, pa se pogosto pojavi izgorelost, bolezen zaznamuje družinsko dinamiko. Ko bolezen napreduje v hujšo obliko, se pogosto pojavi potreba po namestitvi osebe v primerno ustanovo. Teh je pri nas premalo. So pa za center Makov svet bogatejši v Gornjem Gradu, kjer so skušali investitorji ustvariti okolje, povsem prilagojeno osebam z demenco.

Stroški dolgotrajne oskrbe v letu 2025 okoli 744 milijonov evrov

18. 06. 2021 17.30

Sprejem zakona o dolgotrajni oskrbi je nujen za celovito in sistematično ureditev področja, je poudaril minister za zdravje Janez Poklukar. Prebivalstvo se namreč hitro stara in do leta 2025 bo upravičencev do dolgotrajne oskrbe skoraj 70.000. Stroški storitev so za to leto ocenjeni na 744 milijonov evrov, 222 milijonov bi prispeval nov prispevek.

Pri starejših povečini še vedno cepijo skupino nad 75 let, uspešnejši v Mariboru

22. 03. 2021 15.23

Po Sloveniji se nadaljuje cepljenje proti covidu-19. Po večjih zdravstvenih domovih (ZD) med starejšimi še vedno cepijo skupino nad 75 let, sicer pa tudi šolnike in kronične bolnike. V Zdravstvenem domu Maribor so doslej uspeli s cepivom AstraZenece precepiti vse kronične bolnike, stare do 65 let, osebe stare med 60 in 65 let in zaposlene v izobraževanju. Začelo se je tudi cepljenje drugih poklicnih skupin prebivalstva, pomembnih za delovanje države. Janša je sporočil, da bodo tudi novinarji, zaradi narave dela, vključeni v eno od prednostnih skupin.

Nekateri zdravniki prezaposleni za vabljenje k cepljenju, drugi to vidijo kot poseg v zasebnost

17. 03. 2021 09.48

Prebivalci, ki se želijo cepiti proti covidu-19, se morajo na cepljenje prijaviti pri svojem osebnem zdravniku. Nekateri zdravniki aktivno vabljenje načrtujejo v prihodnje, ko bo na voljo več cepiva, drugi tega ne utegnejo, saj so preveč zaposleni z rednim delom. V ZD Ljubljana pa ocenjujejo, da aktivno vabljenje predstavlja poseg v zasebnost.

V Sloveniji nova pošiljka Pfizerjevega cepiva, ta teden še cepljenje za starejše od 80 let

22. 02. 2021 14.02

V Slovenijo je prispela nova pošiljka cepiva proti covidu-19 proizvajalcev Pfizer in BioNTech – gre za 22.230 odmerkov, so pojasnili na NIJZ. Za drugi odmerek cepljenja je predvidenih 2200 odmerkov Pfizerjevega cepiva, ostali za prvi odmerek. Cepivo bo namenjeno starejšim od 80 let, če ga bo kaj ostalo, pa tudi starejšim od 75 let.

Krek zagotavlja, da bodo drug teden cepljeni vsi 80-letniki, ki bodo to želeli

17. 02. 2021 19.37

Sistem cepljenja pri nas je dober, pravi direktor NIJZ Milan Krek. Po številu uporabljenih odmerkov cepiva na tisoč prebivalcev smo namreč pred vsemi sosednjimi državami. Kljub prvotnemu načrtu, po katerem naj bi bili starostniki nad 80 let cepljeni do sredine januarja, pa vsi do cepiva še niso prišli. Krek sicer obljublja, da bodo še zadnje cepili prihodnji teden. Ker številni po telefonu sprašujejo, kdaj bodo na vrsti, iz cepilnih centrov sporočajo, da jih bodo o terminu sami obvestili.

Okuženi dementni 92-letnici ne more ali ne želi pomagati nihče

12. 12. 2020 09.00

92-letna dementna gospa se je okužila z novim koronavirusom. Ker svojci spadajo v rizično skupino in jim je bila odrejena karantena, zanjo ne morejo poskrbeti. Obrnili so se na številne organe, a rešitve ni bilo na vidiku. Kdo bi moral poskrbeti za okužene starostnike, ki sami zase ne morejo poskrbeti?

Preživeli smo delovni dan z zdravnikom: 'Ni ga denarja, ki bi bil vreden napake, ki bi te spremljala vse življenje'

17. 09. 2020 06.00

6.30 zjutraj. Začel se je delovni dan zdravnika Dušana Barage. Ambulanto bo zapustil ob 15. uri, do takrat pa bo v živo, po telefonu ali elektronski pošti obravnaval približno 80 pacientov. Z njim smo preživeli njegov celoten delovni dan in na lastne oči videli izzive, ki jih predstavlja njegovo delo, ovire, ki mu jih na pot postavlja zavožen sistem in razloge, zakaj se bo družinska medicina brez korenitih sprememb dokončno sesula, ceno pa bomo tudi z življenji plačali pacienti.

Zakaj vsi starostniki ne živijo dostojne starosti?

23. 06. 2020 06.00

90 tisoč starostnikov živi pod pragom revščine, ki znaša 703 evre na mesec. Zanje so domovi in pomoč na domu predragi. Ne poznajo pravic, ugodnosti – denimo varstvenega dodatka, ne le, da imajo premalo znanja za izpolnjevanje prezahtevnih obrazcev, zanje so nedostopni, saj so večinoma na spletu. Prevečkrat so pozabljeni od družbe, sosedov. Njihovo dostojanstvo, preživetje rešujejo humanitarne organizacije. Najbolj dejaven je Humanitarček in njihov družbeno kritičen projekt Vida, v okviru katerega opozarjajo na stisko starostnikov in jim nudijo pomoč.

Kontrola na šestih mejnih prehodih z Italijo, zapora vseh drugih cestnih povezav

11. 03. 2020 06.09

Po sklepu vlade se bo na meji z Italijo začela izvajati kontrola vstopa v Slovenijo, in sicer na prehodih Rateče, Robič, Škofije, Vrtojba, Ferentiči in Krvavi potok. Zaprti so mejni prehodi na Goriškem ter tudi več maloobmejnih prehodov. Načrt za izvajanje kontrole še pripravljajo. Potniki iz Italije bodo morali pokazati potrdilo o negativnem izvidu na koronavirus, ki jim ga je izdal pristojni organ in ni starejšo od treh dni. Ustavljen je tudi avtobusni promet med Slovenijo in Italijo.

Ukradel in zažgal avtomobil Zdravstvenega doma Kamnik, direktor zaradi vandalizma pretresen: To se ni zgodilo prvič

27. 02. 2017 13.23

V noči na nedeljo je neznanec izpred ZD Kamnik ukradel službeno vozilo. K sreči ni šlo za rešilca, temveč hišnikov avtomobil, ki so ga kasneje našli zažganega v bližini vasi Palovče. Direktor ZD Kamnik dr. Sašo Rebolj je zaradi dogodka, ki izgleda kot vandalizem, še posebej zaskrbljen, saj se jim to ni zgodilo prvič.

Ali bo veroizpoved določala, kdo je lahko humanitaren?

30. 01. 2017 06.00

Slabo leto po tistem, ko je v Novi Gorici svoja vrata odprla pro bono ambulanta, ki ponuja zdravstveno oskrbo tistim, ki nimajo urejenega zdravstvenega zavarovanja, sta ustanoviteljici ogorčeni. Pred letom in pol sta na ministrstvo za zdravstvo podali vlogo za status človekoljubne organizacije, a ga še nimajo. Je razlog v tem, da ambulanta deluje v okviru Čezvesoljske Zombi Cerkve blaženega zvonjenja?

Bolniki s Parkinsonovo boleznijo na preglede čakajo predolgo

11. 04. 2016 07.18

Ob svetovnem dnevu Parkinsonove bolezni v društvu Trepetlika opozarjajo, da morajo bolniki s to boleznijo – gre večinoma za starejše od 60 let – na kontrolne preglede čakati predolgo. A težava je v pomanjkanju nevrologov, tako da rešitev ni mogoča čez noč.

'Zdravstveni sistem je daleč od kolapsa in razsula'

08. 01. 2016 11.16

Zdravstvena ministrica Kolar Celarčeva poudarja, da se slovenski zdravstveni sistem glede druge države EU uvršča v povprečje. Smo pa pri vrhu po dostopnosti do primarnega zdravstvenega varstva. Dodala je, da analize kažejo, da je financiranje zdravstva preveč odvisno od prispevkov od plač.

Fakin: Čakalne vrste so nekaterim v interesu

17. 12. 2014 13.20

Iz javnega zdravstva bo šel v prihodnjem letu denar tudi za skrajšanje čakalnih dob, hkrati pa bodo dodatno financirani tudi posamezni programi bolnišnic. Prihodnje leto bo v zdravstveni blagajni skupno skoraj 2,4 milijarde evrov. Nekaj denarja bodo namenili tudi skrajšanju čakalnih vrst.

Mala Zvjezdana že preskrbljena do prvega leta starosti

13. 07. 2013 12.13

Mala Zvjezdana, ki jo je mati pustila pred vhodom v osiješki zdravstveni dom, je še vedno v inkubatorju. Zdravstveni dom ji je priskrbel obleke, hrano in igračke do njenega prvega leta, hkrati pa javnost opozarjajo, naj ne obsoja njene matere.

Babice zahtevajo ureditev sistema

11. 02. 2010 16.20

Urediti je treba zakonitost porodov na domu, da bomo vedeli, katera nosečnica sploh lahko rojeva doma in ob čigavi pomoči, od zdravstvenega ministrstva zahtevajo slovenske babice.

'Proti zapiranju v hiralnice'

17. 09. 2008 14.11

Na predstavitvi programa LDS za volitve se je Dorijan Maršič v Šmarjah osredotočil na rešitve, ki jih ponujaja za oskrbo starejših občanov in dodal, da je stanje kritično.

Kako rešiti področje bivanja starejših?

09. 09. 2008 11.22

Parlamentarne stranke navajajo različne rešitve, med katerimi poleg večjega števila domov za starejše omenjajo dnevno varstvo, pomoč na domu, zavarovanje za dolgotrajno oskrbo in negovalne bolnišnice.

Mazej Kukovič: Pacient je partner

25. 01. 2008 14.34

Ministrica je v osnutku nacionalnega načrta izpostavila ureditev javne zdravstvene mreže in postavitev uporabnika v središče.

Srečanje slovenskih pediatrov

04. 04. 2003 00.00

Na Univerzi v Mariboru se je danes začelo tradicionalno že 13. srečanje slovenskih pediatrov, ki so po zgledu minulih srečanj k sodelovanju povabili tudi ugledne strokovnjake iz tujine. Približno 150 udeležencev bo prvi dan poslušalo številna predavanja o prehranski alergiji in farmakologiji v perinatalnem obdobju.