patronažna sestra

Med delom ugotovila, da ima vse več ljudi te težave

18. 10. 2024 08.40

V svetu, kjer vladajo hitri tempo življenja, stres in sintetični izdelki, sta Ines Confidenti in Tilen Pahor izbrala drugačno pot. Zavestna odločitev, da zapustita udobje mesta in se podata na podeželje, kjer sta našla mir med sivkinimi polji, je odsev njunega prepričanja, da lepota prihaja iz narave. S to vizijo ustvarjata naravno kozmetiko, ki je veliko več kot to. Je odraz njunih vrednot, predanosti kakovosti in spoštovanja do okolja. Njuno zgodbo, ki bo predstavljena v nadaljevanju članka, lahko spremljate tudi v 9. sezoni oddaje Štartaj Slovenija, ki je že v polnem teku.

'Delavci neradi o tem govorijo, delodajalci pa se ne zavedajo problema'

10. 10. 2024 08.22

Zaposleni odrasli preživijo na delovnem mestu več časa, kot ga porabijo za katero koli drugo dejavnost v svojem življenju. In medtem ko je zaposlitev na splošno pozitivna za duševno zdravje, saj posamezniku omogoča preživetje, finančno varnost in tudi uresničevanje osebnih ciljev in poslanstva, pa je pogosto lahko tudi vir stresa in duševnih stisk. Kako prepoznati, da se nekdo spopada z duševno stisko na delovnem mestu in kako ukrepati?

Paciente na domu obiskuje lažna patronažna sestra

05. 09. 2024 14.21

Zdravstveni dom Ljubljana opozarja, da paciente na območju Šiške na domu obiskuje oseba, ki se lažno predstavlja, da je patronažna medicinska sestra.

Po smrti dojenčice pozivi k ažurnemu obveščanju patronažnih služb

15. 04. 2024 20.34

Po tragični smrti sedemmesečne dojenčice na Goričkem, o njenem rojstvu patronažna služba sploh ni bila obveščena, na NIJZ predlagajo, da se to področje končno uredi. Odločitev, ali bodo zdravstveni dom oziroma patronažno službo obvestile, je namreč trenutno na vsaki porodnišnici posebej oziroma jo te v večji meri prepuščajo kar materam. Patronažna medicinska sestra bi morala sicer mamico in novorojenčka obiskati v 24 urah po prihodu iz porodnišnice, kar pa ni mogoče, ko obveščanja ni ali je prepozno.

Patronažna medicinska sestra, ki je bila na pravem mestu ob pravem času

08. 04. 2024 08.00

Moški je pred blokom v Ljubljani kosil travo. Kar naenkrat je kosilnica utihnila in zgrudil se je na tla. Njegovo stisko je zaznal sosed v prvem nadstropju, zet pacientke, ki jo je ravno v tistem trenutku oskrbovala patronažna medicinska sestra Renata Batas. Odhitela sta na pomoč moškemu in ga oživljala do prihoda reševalcev. Dva dneva pozneje je Renata prek pisma zahvale njegove hčerke izvedela, da je preživel – zaradi hitrega odziva vseh prisotnih.

Zakaj je trajalo tako dolgo, da je 59-letnik dobil potrebno pomoč?

30. 01. 2024 19.04

Kako je mogoče, da odrasel moški iz postelje po bolezni ne vstane štiri mesece, leži v svojem domu in to v človeka nevrednih razmerah, pa se zdi, da se nanj ni spomnila nobena institucija v državi, pa jih nimamo malo? S tem vprašanjem smo se odpravili na teren in znova obiskali 59-letnega Andreja iz Kočevja. V kako boljših razmerah živi le dan po veliki čistilni akciji?

Medicinske sestre v Združenem kraljestvu stavkajo za višje plače

15. 12. 2022 11.32

Na tisoče medicinskih sester v Združenem kraljestvu stavka za višje plače in boljše delovne pogoje. Gre za največjo tovrstno stavko v britanskem zdravstvenem sistemu doslej, uvršča pa se v širši val stavk in protestov nezadovoljnih uslužbencev v državi, ki se spopadajo z visoko inflacijo in vse višjimi življenjskimi stroški.

Dojenje ima mnogo dobrobiti, a nikakor ne sme biti prisila

21. 08. 2022 14.32

Dojenje je najboljše, kako to, da ne dojiš, kaj je s tabo narobe? Ali svojemu otroku ne želiš dati svojega mleka? Ali s tako majhnimi dojkami sploh lahko dojiš? To je le nekaj v družbi precej pogostih vprašanj o dojenju, ki marsikateri mamici povzročajo stisko. Takšna vprašanja so povsem nepotrebna in pogosto tudi neprimerna. Nikomur ne koristijo, ustvarjajo pa dodaten pritisk. Še posebej na tiste mame, ki bi rade dojile, pa ne morejo.

Nekaterim otrokom je prvi dom zapor

19. 07. 2022 13.08

Verjetno ima marsikdo med nami predstavo, da v zaporu končajo samo res zelo grozni ljudje. Če pomislimo na zaprte ženske, pa si mnogi predstavljajo, da morajo to biti zares neprilagodljive, nesramne in nevarne ženske. A kdor je kdaj obiskal kakšen zapor in imel priložnost izmenjati besedo ali dve s katero od zaprtih oseb, je kaj kmalu ugotovil, da gre za ljudi, ki so prav takšni, kot smo mi vsi. Iz kosti in mesa, s svojo življenjsko zgodbo. Le da so se oni iz takšnega ali drugačnega razloga v neki točki svojega življenja začeli odločati narobe, za napačne stvari.

Gašper Markun prvič očka: Hčerko sva poimenovala po slovenski igralki

11. 06. 2022 14.00

Slovenski igralec Gašper Markun, ki ga trenutno lahko spremljamo v absurdni humoristični seriji Za hribom na VOYO, je prvič postal očka. S partnerico Petro sta dobila hčerko, ki sta ji nadela ime Ida. Zakaj? "Od začetka sva vedela, da bova iskala ime iz zgodovine slovenskega filma," nam je v kratkem pogovoru zaupal igralec in dodal, da je hčerka radoveden dojenček, ki se po dobrih treh tednih že lepo odziva na starša in okolico.

Obeta se pomemben korak pri odkrivanju redkih bolezni pri novorojenčkih

14. 12. 2021 08.27

Že v prihodnjem letu bi lahko – če bo država za to zagotovila sredstva – razširili presejalni program novorojenčkov. S tem bi lahko pravočasno odkrili nekatere sicer zelo redke bolezni, kot je spinalna mišična atrofija, pri katerih pa je ključnega pomena, da se jih začne zdraviti, še preden pri otroku že povzroči škodo.

Ko dostop do zdravstvene oskrbe ni več pravica, ampak privilegij

01. 10. 2021 06.00

Slovenski zdravstveni sistem je unikaten, še najbolj se mu morda približa britanski. Tudi v Veliki Britaniji je pandemija pustila posledice, predvsem izjemno dolge čakalne vrste – na zdravljenje namreč čaka 5,3 milijona Britancev. Čakalne dobe so medtem bistveno krajše na Nizozemskem, kjer marsikateri državljan za zavarovanje sicer plača manj kot Slovenec. Na drugi strani pa so ZDA – edina država razvitega sveta, ki ne zagotavlja univerzalnega zdravstvenega varstva. Milijoni so brez osnovnega zdravstvenega zavarovanja, vrstijo se bankroti obolelih, cene zdravil in zdravstvenih storitev pa so vrtoglave – višje kot v kateri koli drugi razviti državi.

Dvomesečni Nace ima redko bolezen, zdravilo obstaja, a se zelo mudi

22. 03. 2021 12.26

Dvomesečni Nace se bori z neozdravljivo boleznijo, a glede na klinične študije obstaja zdravilo, ki lahko bolezen ustavi. Dostopno je tudi v Sloveniji, a ga mora zdravnik posebej odobriti. V Skladu Viljem Julijan so opozorili na malega borca, zdaj pa pozivajo zdravnike, naj zdravilo Nacetu odobrijo čim prej, saj bolezen vsak dan napreduje in zato šteje prav vsak dan.

Okuženi dementni 92-letnici ne more ali ne želi pomagati nihče

12. 12. 2020 09.00

92-letna dementna gospa se je okužila z novim koronavirusom. Ker svojci spadajo v rizično skupino in jim je bila odrejena karantena, zanjo ne morejo poskrbeti. Obrnili so se na številne organe, a rešitve ni bilo na vidiku. Kdo bi moral poskrbeti za okužene starostnike, ki sami zase ne morejo poskrbeti?

V šestih tednih odšli že dve varuški: bo tretja ostala dlje časa?

03. 07. 2019 11.11

Kraljeva zakonca Meghan Markle in princ Harry sta v približno šestih tednih po rojstvu sina Archieja zamenjala že dve varuški, tretjo pa najela pred kratkim. Zakaj tako hitra menjava in ali bo tretja uspela dlje časa obdržati službo?

Vrhunski plesalec, vrhunsko tragičen in sporen

09. 03. 2019 13.03

Življenjska pot svetovne baletne zvezde Sergeja Polunina, ki je ta teden gostoval v Sloveniji, je bila vse prej kot lahka. Kar je dobro pokazal že BBC-jev dokumentarec o njem, ki je osupnil svet. Patronažna sestra v rodnem Hersonu v Ukrajini je pri dojenčku Sergeju odkrila, da ima nenavadno odprte kolke, zato sta mu starša namenila pot gimnastičarja ali baletnika. 

V okolici Polhovega Gradca lažna patronažna sestra

07. 03. 2019 16.44

V okolici Polhovega Gradca se je v začetku meseca pojavila oseba, ki se je izdajala za lažno patronažno sestro. Na PU Ljubljana so potrdili, da so o dogodku bili obveščeni, opozarjajo pa, da se je to zgodilo že v preteklosti in svetujejo previdnost.

Redke bolezni: izmenjava strokovnih znanj in uvajanje novih, zelo dragih zdravil

28. 02. 2019 06.30

Zadnji dan v februarju je namenjen osveščanju o redkih boleznih. Posledice le-teh so za bolnike in njihove družine zelo hude, saj so te bolezni praviloma neozdravljive, se pa stroka in zdravstvene oblasti v primeru redkih bolezni soočajo s hitrim razvojem medicine, ki mnogim bolnikom že omogoča ustvarjalno življenje. Pri tem je ključno mednarodno deljenje znanja in izkušenj.

Pod pretvezo, da je patronažna sestra, je sredi belega dne iz stanovanja ugrabila novorojenčka

06. 07. 2018 14.04

Na območju občine Hadžići v Bosni in Hercegovini poteka obsežna policijska preiskava zaradi suma ugrabitve otroka. Ženska v beli halji in z medicinsko masko na obrazu se je predstavila za patronažno sestro, nato pa izkoristila trenutek nepazljivosti in ugrabila otroka.

UKC Maribor: Osumljenec nedovoljene snovi pridobival tudi drugje

10. 04. 2018 21.01

Evidence Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor kažejo, da bi zdravstveni delavec, ki ga policija sumi trgovanja z nedovoljenimi snovmi v športu, lahko od njih odtujil največ tri odmerke zdravila Aranesp. Zato po besedah direktorja Vojka Flisa domnevajo, da je, če obtožbe na njegov račun držijo, sporne snovi dobil nekje drugje.

Življenje z virusom HIV: 'Zobozdravnica prosila, naj pacient odide iz ordinacije, da je ne bo nalezel'

01. 12. 2017 06.56

1. december je svetovni dan boja proti aidsu. V Sloveniji živi od 600 do 700 HIV pozitivnih oseb, ki se še vedno soočajo s precejšnjo stigmo - obisk pri zobozdravniku se je za nekega pacienta na primer končal z vpitjem v čakalnici: "Ne bomo vas pregledali, ker se bojimo okužbe." Znanstveno je dokazano, da prenos virusa ni mogoč, če se oseba zdravi, a stigma - ostaja.

92-letnica postala žrtev zlorabe

02. 05. 2014 17.35

92-letna Alojzija je pogodbo o preužitku sklenila s patronažno sestro. To pomeni, da je patronažna sestra postala lastnica njene hiše, sama pa se je zavezala, da bo za gospo skrbela do njene smrti. A njun odnos se je tako poslabšal, da želi 92-letnica pogodbo razdreti, a sodišče ji ni ugodilo.

Goljufi spet pobirajo denar za Sočo

24. 02. 2012 09.59

Če vas na ulici ustavi tujec, ki trdi, da pobira prispevke za novo stavbo Soče, in vam priporoča, da darujte vsaj nekaj 10 evrov, ne dajajte denarja in takoj obvestite policiste na 113. Nikakor ne nasedajte goljufom.

Prevaranti zbirajo donacije v imenu varne hiše

22. 02. 2012 08.40

Po Celju in okolici prevaranti trkajo na vrata in trdijo, da zbirajo sredstva za varno hišo. To je še eden v vrsti podobnih primerov, ki jih je v zadnjem času vse več. Ne nasedajte jim, opozarjata tako policija kot omenjena ustanova.

Domnevna prevarantka za zapahi

20. 02. 2012 12.34

V Ljubljani so policisti prijeli 57-letno žensko, ki naj bi se izdajala za delavko Rdečega križa oz. patronažno sestro ter med obiskom nemočnih kradla njihovo premoženje. Sodnik je za osumljenko odredil hišni pripor.

Policija prijela tatico

18. 02. 2012 14.22

Ljubljanski policisti so prijeli žensko, ki je osumljena več primerov kaznivega dejanja velike tatvine. Še naprej zbirajo obvestila in izvajajo dokazne postopke. Se je ta ženska izdajala tudi za patronažno sestro?

Izdaja se za patronažno sestro in krade starejšim

13. 02. 2012 19.53

Na območju Polhovega Gradca, Borovnice in Vrhnike se ženska srednjih let izdaja za patronažno sestro. Žrtve išče med starejšimi in bolnimi ljudmi, ki jih že tako ali tako obiskujejo patronažne sestre. Eni od njih je ukradla 1400 evrov.

'Umrli deček je bil vpisan v knjigo rojstev'

12. 08. 2011 14.02

Direktor novomeškega centra za socialno delo je zanikal govorice, da umrli deček ni bil vpisan v matično knjigo. Vsi potrebni dokumenti so bili urejeni, saj so na njihovi podlagi izdali odločbo za otroški dodatek.

Pomagajmo Viliju

24. 11. 2006 13.05

58-letni Vili iz Črešnjevca, v občini Selnica Ob Dravi, že deset let nima prave strehe nad glavo.