patologija

Nogometaš propagiral 'praženje' na soncu in razjezil dermatologe: raka je vse več

10. 07. 2024 08.07

"Če verjamete, da se kožni rak pojavi zaradi sonca, ste kralj nevednosti." Ne gre za izjavo kakšnega dermatologa ali zdravnika, ampak komentar nogometaša Marcosa Llorenteja uporabniku družbenih omrežij, ki je športnika kritiziral, ker se je hvalil, da se je v kritičnem delu dneva štiri ure brez zaščite izpostavljal soncu. Llorentejev odnos je opozoril na nevaren trend na družbenih omrežjih, kjer se propagira sončenje brez zaščite - medtem ko je kožnega raka vse več.

'Tistim, ki želijo otroka, bi morali omogočiti dostop do postopkov'

07. 07. 2024 06.38

Lani se je prvič v zgodovini Slovenije rodilo manj kot 17.000 otrok. Slovenci se za otroke odločamo manj in vse pozneje. Pristojnim bi morali zvoniti vsi alarmi, pa jim očitno ne. Kajti morda še bolj zaskrbljujoč je naslednji podatek: rodilo se je tudi manj otrok po umetni oploditvi (IVF), opozarja prim. mag. Uršula Reš iz Zdravstvenega centra Dravlje, kjer ljudem skoraj tri desetletja pomagajo na poti do tako zelo želenega otroka. Pa to število ni nižje, ker bi bile potrebe po teh postopkih manjše. Nasprotno, vse večje so in še večje bodo. A če so v preteklosti v Sloveniji opravili 3200 postopkov na leto, jih zdaj, zaradi nerazumnih odločitev pristojnih, le še okoli 2500.

Več kot 230 tisoč žensk brez ginekologa

26. 03. 2023 18.29

V Sloveniji je skoraj 230 tisoč deklet in žensk, starejših od 13 let, brez izbranega ginekologa. Ta hip pogoje za upokojitev izpolnjuje 49 ginekologov na primarni ravni, zato lahko brez ginekologa ostane še dodatnih 200 tisoč žensk. Medtem ko na ministrstvu za zdravje in ZZZS zagotavljajo, da je ginekologov po njihovih podatkih še dovolj, so ti prepričani, da država s podatki zavaja. Slabša dostopnost do ginekologov med epidemijo in njihovo pomanjkanje v zadnjih dveh letih se kaže, pravijo, tudi v vedno bolj obiskani ginekološki urgenci in napredovanih diagnozah raka.

Na pohodu fobija anksioznosti brez telefona

22. 02. 2023 06.00

Biti vedno na voljo in v stiku z vsem in vsemi – to je postala nova normalnost. To omogočajo mobilni telefoni. Marsikoga zagrabi panika, ko ugotovi, da je zapustil stanovanje brez pametne naprave. Telefoni so postali veliko več kot orodje sodobne tehnologije, ki nam poleg komunikacije lahko koristno olajšajo delo in organizirajo življenje, postali so patologija sodobnega časa. V kakšnem porastu je fobija zaradi tega, ko nimamo mobilnika ob sebi, so raziskovali v Nemčiji. Strokovnjaki so ugotovili, da približno 50 odstotkov udeležencev študije trpi za anksioznostjo, ko mobilnika nimajo ob sebi, fobija pa bolj prizadene ženske.

'Verjamem v dušo'

01. 11. 2022 08.23

Prvi november je dan, ko bo marsikdo pomislil tudi na svojo smrtnost. Kako pa življenje in smrt dojemajo tisti, ki se s tem vprašanjem soočajo vsak dan? Patologinja Renate Kain je za avstrijski Kronen Zeitung dejala, da se ni treba bati konca življenja, ampak občutka, da smo zamudili priložnosti v življenju.

'Vsakodnevni stik s trupli pokojnih je napor za še tako trdnega človeka'

01. 10. 2022 19.36

V mariborskem kliničnem centru se zaposleni še vedno upirajo zaradi pomanjkanja obdukcijskih pomočnikov, ki skrbijo za prevoz pokojnikov na oddelek patologije. Ker primernega kadra ne najdejo, so obdukcijske pomočnike skušali nadomestiti z vzdrževalci, nato še s spremljevalci bolnikov. Gre sicer za fizično in psihično zelo naporno delo, ki ga ne zmore vsak, pripoveduje eden od nekdanjih obdukcijskih pomočnikov v mariborskem UKC, ki je želel ostati anonimen. Vodstvo bolnišnice je prevoze pokojnikov zdaj naložilo oddelčnim sestram, kar pa naj bi bila začasna rešitev. Tudi sestre namreč opozarjajo, da jih je že za redno delo premalo.

Zdravniki in medicinske sestre k zasebnikom po boljše plače

16. 09. 2022 06.00

Samo letos je novogoriško bolnišnico zapustilo že več kot 40 zaposlenih. To je le en konkreten primer s kako grozovito stisko se soočajo javne bolnišnice. Medicinske sestre in zdravniki namreč k zasebnikom odhajajo zaradi boljših pogojev in višje plače. Izobraženi kader pa ne odhaja samo k zasebnikom. Boljšo plačo medicinske sestre najdejo tudi zunaj svojega poklica – na blagajni v trgovskem centru. Je poklic medicinske sestre zaradi nizkih plač postal razvrednoten?

Phuturoid: Patologija narcisoidnega psihopata

18. 03. 2022 17.07

Phuturoid je najnovejši projekt, za katerim stoji Giani Poposki, ki ga najbolj poznamo kot frontmana domače metal veselile Noctiferia. Pravi, da gre za trio, v katerem sta tudi njegova dva alter ega, s katerima se druži na dnevni bazi. Več o vsem, tudi prihajajočem albumu, nam je zaupal v pogovoru.

Izbira specializacije odvisna od delovnih razmer, plače in ugleda

29. 09. 2021 06.00

Ocenjena vrednost šestletnega študija medicine na ljubljanski univerzi je 90.000 evrov, kar je daleč največ med vsemi študijskimi programi v Sloveniji. Visoki so tudi stroški specializacij. Država za specializanta iz družinske medicine, ki se za delo v lastni ambulanti usposablja štiri leta, letno odšteje nekaj več kot 40.400 evrov. Kljub visokim stroškom izobraževanja zdravnikov in velikemu interesu za študij medicine pa se na državni ravni še vedno soočamo s pomanjkanjem zdravnikov. Država se je problema lotila s povečanjem prostih mest na obeh medicinskih fakultetah, a je to le kratkoročno 'celjenje ran'.

Poklukar: Samotestiranje najprej za dijake, nato še za zadnjo triado osnovnošolcev

01. 04. 2021 16.32

Minister za zdravje Janez Poklukar je ob robu obiska v Mariboru dejal, da so storili vse v smeri, da bodo šole 12. aprila spet odprte. Do takrat želijo vzpostaviti sistem samotestiranja s hitrimi testi na okužbo z novim koronavirusom, s čimer bi začeli najprej dijaki in nato še učenci zadnje triade osnovnih šol.

Medicinski laboratoriji igrajo pomembno vlogo pri zdravniških odločitvah

02. 10. 2020 06.00

2. oktober je dan klinične kemije in laboratorijske medicine, ki ga v Sloveniji obeležujemo že sedmič. V preteklih letih se je ta dan obeleževal tudi kot dan odprtih vrat, toda zaradi trenutnih razmer v zvezi z novim koronavirusom letos to ne bo mogoče. Ob tem Slovensko združenje za klinično kemijo in laboratorijsko medicino (SZKKLM) izpostavlja izjemno pomembno vlogo medicinskih laboratorijev tudi v takih razmerah, saj pomembno prispevajo h kakovostni in varni obravnavi bolnikov s covid-19.

Jehovove priče: Do kod lahko starši posegajo v otrokovo nedotakljivost?

28. 08. 2019 20.49

Kje so meje poseganja staršev v otrokovo telesno in duševno nedotakljivost? To vprašanje je odprla izpoved 22-letne Naomi Knavs. Najmlajša izmed treh hčera, rojenih v družino Jehovovih prič, v strogi svet verskega prepričanja, je navzven povsem običajna najstnica. Odlična gimnazijka, danes študentka farmacije, je hotela živeti tako kot vrstniki, zato se ji je družina odrekla.

Nov škandal: Tudi Karleušin mož ima afero z mlajšo

24. 01. 2019 11.13

Ne samo Jelena, tudi Duško naj bi imel afero. Srbski medij je razkril, kdo je skrivnostna plavolaska, ki je nogometaša želela obiskati dan pred prihodom njegove žene.

Pikalo predlagal razrešitev glavnega šolskega inšpektorja

11. 12. 2018 07.45

Po primeru Merc na dan prihajajo nove nepravilnosti v delovanju šolskega inšpektorata. Posledično je minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo podal predlog za razrešitev Tomaža Rozmana s položaja glavnega inšpektorja. Vlada bo predlog predvidoma obravnavala v četrtek. "Gre za zadevo, ki je tlela dlje časa. Od zunaj sem opazoval delo kot starš in nisem bil najbolj zadovoljen," je na novinarski konferenci povedal Pikalo.

Je reciklirani toaletni papir, ki ga uporabljajo številni vrtci in šole, zdravstveno oporečen?

30. 05. 2017 19.19

Recikliran papir bi lahko predstavljal še eno veliko nevarnost, ki ogroža predvsem zdravje naših otrok. V recikliranem toaletnem papirju in papirnatih brisačah, ki ga izdelujejo v Italiji, uporabljajo pa ga številni slovenski vrtci in šole, so našli hormonske motilce, škodljiv aluminij in bisfenol A.

VIDEO: Z novo 3D-tehniko rekonstrukcije dojke so se naši kirurgi uvrstili med svetovno kirurško elito

22. 05. 2017 09.17

Ženske, ki so zaradi raka po operaciji ostale brez dojke, se vedno pogosteje odločajo za rekonstrukcijo dojke. V zadnjih 15 letih so v UKC Ljubljana opravili 2379 rekonstrukcij, tokrat pa so se ljubljanski kirurgi z novo 3D-tehniko rekonstrukcije uvrstili med svetovno kirurško elito. Ta tehnika je velika prednost za bolnice, saj je operacija manj zahtevna, okrevanje je krajše, manj je zapletov.

Recept za dober spanec: pozabite na telefone in tablice, v posteljo pa vsak dan hodite ob isti uri

17. 11. 2016 07.41

Ne vzmetnica in ne vzglavnik, za dober spanec je predvsem pomembno, da imamo neko rutino, ki se je držimo. Spanje naj bo vezano na miren, temen, ne preveč vroč prostor, pred tem pa se izogibajmo fizični aktivnosti in branju s tablic oz. telefonov. Položaj spanja ni pomemben, saj se ponoči vsi vrtimo. Kaj pa obveznih osem ur spanja? Tudi to je mit.

V bolnišnicah večinoma okrnjeno ali vsaj upočasnjeno delo

17. 04. 2012 13.26

V večini bolnišnic bo medicinsko osebje stavkalo, ponekod pa ne, tako pa bo tudi v domovih za starejše, odvisno pač, kako so se do stavke opredelili posamezni zaposleni v teh ustanovah. Povsem nemoteno delo bo tako v slovenjgraški bolnišnici, zagotavlja vodstvo.

Po bolnišnicah omejujejo obiske

12. 01. 2011 09.31

V ljubljanskem Kliničnem centru in v mnogih drugih bolnišnicah po Sloveniji so zaradi povečanja respiratornih in virusnih okužb omejili obiske. Večinoma je lahko pri bolniku le ena zdrava oseba.

'Prisotnost alkohola razbremeni blokade'

18. 11. 2010 12.39

Slovenijo je v enem tednu pretresel že drugi umor, ki ga preiskujejo na Štajerskem. Tovrstni zločini so povezani s socialnim stanjem v državi, alkoholizmom, psihičnimi težavami in kapitalom, ki določa naša življenja.

FOTO: 'Dialog, dialog in še enkrat dialog!'

24. 06. 2010 09.24

Kot slavnostni govorec na osrednji proslavi ob dnevu državnosti je nastopil predsednik države Danilo Türk, ki je pohvalil slovenske nogometaše, hkrati pa vse pozval k dialogu.

V NSi napovedujejo referendum

21. 09. 2009 16.43

Predlog novega družinskega zakonika, ki omogoča homoseksualnim parom posvojitev otrok, je sprožil burne odzive. V NSi med možnostmi omenjajo tudi referendum.

Zalar: Istospolni pari bodo lahko posvojili

20. 09. 2009 20.54

Pravosodni minister Aleš Zalar napoveduje, da bo novi Družinski zakonik povzročil srdite razprave, ker bo med drugim istospolnim parom omogočal posvojitve otrok.

Presenetljiv zaključek afere

07. 02. 2009 12.00

Sodišče je ustavilo postopek zoper zdravnika in patologa, ki naj bi bila kriva, da so se v celjski bolnišnici kopičila nepregledana tkiva. Pet bolnikov naj bi zato umrlo.

Lotil se je treh trupel

09. 08. 2008 15.08

V splitskem Kliničnem centru je 27-letni duševno moteni moški vdrl na patologijo in razparal tri trupla, na katerih naj bi opravili obdukcijo.

Demence vedno pogostejše

08. 12. 2006 09.31

Demence po pogostosti sodijo v sam vrh vzrokov smrtnosti v razvitem svetu.

Laboratorij brez dovoljenja

19. 09. 2006 20.12

Citopatološki laboratorij Size, kjer pregledujejo brise materničnega vratu, obratuje brez ustreznega dovoljenja.

Ovadbe na celjski patologiji

07. 01. 2005 00.00

Celjsko tožilstvo je na sodišče vložilo zahtevo za preiskavo zoper patologa Kavčiča, ki naj bi bil odgovoren za zaostanke pri preiskavah.

Končana preiskava na celjski patologiji

06. 01. 2005 00.00

Kriminalisti so po naših informacijah končali preiskavo na celjski patologiji, kjer so pred dvema letoma odkrili več kot 2800 nepregledanih tkiv.

Svetovni dan boja proti aidsu

01. 12. 2004 00.00

Po vsem svetu 1.decembra obeležujejo svetovni dan boja proti aidsu. V svetu je z virusom HIV okuženih kar 40 milijonov ljudi.