patogen

Domnevni izbruh virusa marburg v Tanzaniji zahteval osem življenj
15. 01. 2025 13.14Zaradi domnevnega izbruha virusa marburg je v Tanzaniji umrlo osem ljudi, je sporočila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Po njeni oceni je tveganje za nadaljnje širjenje nevarnega patogena v državi in regiji visoko. Izvor izbruha še ni pojasnjen.

WHO začela preizkusno zdravljenje bolezni marburg s proticovidnim zdravilom
16. 10. 2024 12.26V Ruandi potekajo prvi klinični testi v sklopu preizkusnega zdravljenja bolezni, ki jo povzroča virus marburg, so sporočili iz Svetovne zdravstvene organizacije. V preizkusno zdravljenje so vključili zdravilo remdesivir, ki se uporablja tudi za zdravljenje covida-19.

Na plaži v Ičićih prepovedali kopanje: se je v morju pojavila smrtonosna bakterija?
16. 08. 2024 19.13Hrvaški državni inšpektorat je na plaži Ičići postavil tablo, ki prepoveduje kopanje. Za ukrep so se odločili na podlagi nedoslednih ugotovitev o kakovosti morja, zaradi katerih so morali po poročanju hrvaških medijev hitro ukrepati in zaščititi zdravje občanov in obiskovalcev.

V Avstraliji nad zajce tudi z lisicami, eksplozivom, strupom in virusi
03. 09. 2023 15.26Zajci s svojimi velikimi ušesi in puhastim kožuhom pogosto veljajo za ljubke in neškodljive. Vendar pa to bitje stoji tudi za eno najškodljivejših bioloških invazij na svetu, ki pustoši po Avstraliji, čigar prizadevanja za omejitev problema so stvari le še poslabšale. Ko so v državo na primer prinesli lisico, da bi zmanjšala populacijo zajcev, se je ta plenilec raje lotil lažjega plena – majhnih vrečarjev, ki jim že grozi izumrtje.

Pred tremi leti razglašena pandemija covida-19
11. 03. 2023 07.28Svetovna zdravstvena organizacija je pred tremi leti razglasila pandemijo covida-19, ki je kljub odpravam večine omejevalnih ukrepov še vedno ni konec. Od marca 2020 se je glede na podatke WHO z novim koronavirusom potrjeno okužilo približno 760 milijonov ljudi, umrlo jih je okrog 6,8 milijona.

Zaradi ptičje gripe na Gorenjskem so nesnice usmrtili, jajca in opremo pa uničili
27. 02. 2023 13.23Zaradi potrjenega primera ptičje gripe na Gorenjskem so se pristojni organi, v sklopu preventivnih ukrepov za širjenje virusa, odločili za usmrtitev kokoši. Uničili bodo tudi vsa jajca in vso gospodarsko opremo, ki je prišla v stik z bolnimi živalmi in ki bi lahko bila vir okužbe. Inšpekcija za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin rejce poziva, naj preprečijo stik domače perutnine z divjimi pticami.

Uspešno ozdravili rakavega bolnika z virusom HIV
20. 02. 2023 20.39Po podobnih primerih v Berlinu in Londonu zdaj tudi iz Düsseldorfa poročajo, da je posebno zdravljenje rešilo rakavega bolnika z virusom HIV. Čeprav gre za zelo pomemben dosežek, pa metoda žal ni primerna za širok nabor bolnikov.

V laboratoriju 'frankensteinski covid' z 80-odstotno smrtnostjo. Meje za znanost?
19. 10. 2022 11.31Raziskava znanstvenikov v Bostonu je poskrbela za vir ogorčenja in spet odprla vprašanja, ali morda znanost potrebuje dodatne omejitve. Na univerzi, kjer so eksperiment izvedli, se branijo, da so kritiki vse skupaj le narobe razumeli, a tudi nekateri pristojni menijo, da bi morali o takšnih eksperimentih z virusi bolj natančno poročati nadzornim organom, poskusi pa bi morali biti podvrženi veliko strožjemu nadzoru.

Vzrok za skrivnostni hepatitis je adenovirus?
30. 04. 2022 11.19Ameriške zdravstvene oblasti menijo, da bi bil lahko adenovirus vzrok za primere novega akutnega hepatitisa neznanega izvora pri majhnih otrocih. Analiza primerov okužb s hepatitisom pri skupini otrok v ameriški zvezni državi Alabama je namreč pokazala, da so bili pozitivni na skupni patogen adenovirus tipa 41.

Infektologinja o akutnem hepatitisu: zaenkrat ni razlogov za pretirano skrb
25. 04. 2022 12.09V več evropskih državah so potrdili že več primerov skrivnostnega hepatitisa pri otrocih, potrdili pa so ga tudi v ZDA. Nam najbližje primere so za zdaj odkrili v sosednji Italiji, najnovejše podatke o akutnem hepatitisu pri otrocih pa je predstavila Mojca Matičič s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana, ki je dejala, da zaenkrat ni razloga za paniko. Vse starše poziva, da pozorno spremljajo svoje otroke, če bi pri njih opazili katerega od znakov, kot so akutno bruhanje, rumenica kože ali sluznic, svetlo obarvano blato ali temno obarvan urin, pa naj o tem opozorijo otrokovega pediatra.

Tomažič: S skrajšanjem izolacije na sedem dni se pojavlja tridnevno tveganje za okužbo
22. 01. 2022 07.00Število okuženih z novim koronavirusom še kar raste. V četrtek smo zabeležili skoraj 10 tisoč novih primerov, med njimi sta bila tudi predsednik državnega zbora Igor Zorčič in obrambni minister Matej Tonin. Ob tem pa tudi novosti glede izolacije okuženih: od ponedeljka bo izolacija trajala le sedem dni. A le pod določenimi pogoji. Zakaj in za koga spremembe, smo povprašali Janeza Tomažiča z Infekcijske klinike. Medtem pa vodja vladne svetovalne skupine Mateja Logar opozarja, da se lahko kljub blažji različici bolezni ob okužbi z omikronom ob rekordnih številkah okuženih poveča tudi število covidnih bolnikov v bolnišnicah. Zato o sproščanju ukrepov še ne razmišljajo.

Raziskava potrjuje izjemno hitro širjenje omikrona v telesu, v Južni Afriki rekordno število okužb
16. 12. 2021 11.30Hongkonška študija kaže, da se različica novega koronavirusa omikron v dihalnih poteh razmnožuje 70-krat hitreje od delte, vendar pa se slabše razmnožuje v pljučnem tkivu, kar bi lahko pomenilo, da povzroča lažji potek bolezni. Južna Afrika je medtem v sredo zabeležila 26.485 okužb z novim koronavirusom, kar predstavlja najvišje število dnevno potrjenih okužb od začetka pandemije.

Bi lahko omikron predstavljal konec koronavirusa? 'Ta scenarij nas navdaja z optimizmom'
16. 12. 2021 06.00Novi val je samo vprašanje časa, ocenjuje zdravstveni minister Janez Poklukar, Svetovna zdravstvena organizacija pa svari: "Omikron se širi s hitrostjo, kot je nismo zabeležili pri nobeni drugi različici." Oseba, okužena z delto, okuži tri do šest oseb, oseba z omikronom pa lahko brez uporabe zaščitnih sredstev okuži tudi do 30 ljudi. V Sloveniji imamo do zdaj potrjenih 10 primerov okužb z najnovejšo različico. Kaj se bo v prihodnjih tednih dogajalo v Sloveniji in kaj je do zdaj znanega o omikron različici, smo povprašali profesorja Boruta Štruklja s Fakultete za farmacijo.

Za zdaj potrjenih 10 okužb z omikronom, okuženi pripotovali iz Švedske in Emiratov
15. 12. 2021 09.39Najnovejši podatki molekularnega razvoja seva omikron so pokazali, da je nastajal neodvisno od ostalih različic novega koronavirusa, je na novinarski konferenci pojasnil Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo v Ljubljani. Izkazalo se je tudi, da je bil v Bocvani prisoten že vsaj marca, je dodal. Omikron je tudi izjemno infektiven: "Če ne bi imeli mask in druge zaščite, bi en človek s tem virusom okužil od 20 do 30 drugih," je opozoril. V torek so pristojni sicer ob opravljenih 5903 PCR-testih potrdili 1526 okužb z novim koronavirusom. V Sloveniji pa so do zdaj potrdili deset okužb z različico omikron, gre za dva skupka primerov, ki med seboj nista povezana.

Kakšno hrano jemo?
28. 08. 2021 08.48Vsi želimo jesti zdravo, varno hrano. Pa jo? Doma je ne pridelamo dovolj – naša samooskrba s sadjem je zgolj 37-odstotna, z zelenjavo pa 48-odstotna, zato smo ju primorani uvažati. Samo letos so preko Luke Koper uvozili 21 tisoč ton krompirja. In prav zato je nadzor izjemnega pomena. Ga je dovolj, kakšen je, kako poteka? Več tednov smo spremljali inšpektorje za varno hrano in jim sledili na inšpekcijskih pregledih povsod – na njivi, kmetiji, v proizvodnji, trgovini in Luki Koper.

Nemški imunologi: kolektivne imunosti brez cepljenja otrok ne bo
06. 07. 2021 09.07Kolektivne imunosti proti covidu-19 po vsej verjetnosti ne bo mogoče doseči brez cepljenja otrok in najstnikov, ocenjuje Nemško združenje za imunologijo (DGfI). V Nemčiji so doslej s prvim odmerkom cepili dobrih 56 odstotkov, v celoti pa 39 odstotkov prebivalstva. A cepljenje napreduje vse počasneje, do želene precepljenosti pa je še daleč.

Švicarski regulatorji še naprej skeptični do cepiva AstraZenece. Se mu bo država odrekla?
12. 03. 2021 09.00Švica si je zagotovila 5,3 milijona odmerkov cepiva AstraZenece. Porabili ga še niso, prav tako ni znano, kdaj ga bodo – če sploh. Njihov regulator Swissmedic namreč za to cepivo še ni izdal dovoljenja, o njem imajo vrsto pomislekov. Medtem švicarski mediji ugotavljajo, da se težave AstraZenece kopičijo, saj se jim nikakor ne uspe izkopati iz vala negativnih novic, ki jih je zajel in zaradi katerega je več držav ustavilo cepljenje s tem cepivom, medtem ko preverjajo potencialne stranske učinke.

V sredo 1019 novih okužb, eksponentna rast britanskega seva
04. 03. 2021 09.35Po podatkih Sledilnika covid-19 so v sredo potrdili 1019 novih okužb ob 5822 opravljenih testih. Delež pozitivnih testov je bil 17,5-odstoten, kar je dva odstotka manj kot dan prej. Umrle so štiri osebe. Direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano Tjaša Žohar Čretnik pa je dejala, da so zabeležili eksponentno rast primerov britanskega seva koronavirusa. Letos so potrdili 83 primerov.

V Veliki Britaniji bodo prostovoljce namerno okužili s koronavirusom
17. 02. 2021 15.22V Veliki Britaniji bodo izvedli študijo, v okviru katere bodo prostovoljce namenoma okužili z novim koronavirusom, da bi lahko bolje razumeli ta patogen, so sporočili iz britanskega urada za poslovno, energijsko in industrijsko strategijo. V študijo nameravajo vključiti do 90 prostovoljcev.

'Dokler ne bomo zaščiteni vsi, ne bo zaščiten nihče'
31. 01. 2021 20.17Ko govorimo o cepljenju, so ključna dejstva in kredibilne informacije, zato so v Fokusu o novih sevih koronavirusa, o učinkovitosti in varnosti cepiv ter njihovem razvoju in proizvodnji spregovorili trije ugledni strokovnjaki.

Virus, zelo podoben SARS-CoV-2, odkrili v vzorcih netopirjev iz Kambodže
28. 01. 2021 17.10V času, ko je skupina 13 strokovnjakov po pooblastilu Svetovne zdravstvene organizacije v Vuhanu končala 14-dnevno karanteno in začenja preiskavo izvora novega koronavirusa, so znanstveniki v laboratoriju v Kambodži pri več kot desetletje starih vzorcih, odvzetih netopirjem, odkrili patogen, "skoraj povsem enak" virusu, ki povzroča bolezen covid-19.

Raziskava: Imunski sistem si zapomni novi koronavirus najmanj šest mesecev
19. 01. 2021 11.22Pred ponovno okužbo z novim koronavirusom se ljudje lahko ubranijo še najmanj šest mesecev po preboleli bolezni, in sicer zaradi celic, ki si zapomnijo virus, je razvidno iz v ponedeljek objavljene raziskave. Čeprav protitelesa izginejo, pa v telesu ostanejo določene spominske celice, ki pomagajo pri spopadanju z boleznijo.

Kako deluje cepivo Pfizerja in BioNTecha?
29. 12. 2020 13.19Dan D je za nami, začelo se je sklepno dejanje zgodovinsko največje skupne operacije javnega in zasebnega zdravstva za ustavitev pandemije. V nekaj mesecih bo treba precepiti vsaj dve tretjini prebivalstva.

Končajmo dobo kletk
08. 12. 2020 12.33Evropska komisija je prejela evropsko državljansko pobudo Končajmo dobo kletk, ki jo je podpisalo 1,4 milijona ljudi po vsej Evropi. V oddaji Preverjeno smo raziskovali, zakaj smo sploh dovolili, da se stvari v prehranski verigi tako izjalovijo. V 21. stoletju potrebujemo spremembe na področju trajnosti kmetijske politike.

Izredna odobritev cepiva? Kakšne so razlike med 'kandidati'?
01. 09. 2020 13.30Ameriška agencija za hrano in zdravila FDA bi lahko cepivo proti novemu koronavirusu odobrila še pred zaključkom tretje faze kliničnih testiranj na ljudeh. V tem primeru bi cepivo sprva odobrili le za določene skupine ljudi. Tekma za cepivo se medtem nadaljuje – eno najbolj obetavnih cepiv družbe AstraZeneca in Oxforda v ZDA vstopa v zadnjo fazo testiranj, Japonska pa je pri Moderni naročila okoli 40 milijonov odmerkov. Se pa cepiva med seboj razlikujejo. Kako?

'Najhitrejše ni vedno najboljše z vidika dolgoročne vrednosti'
29. 06. 2020 09.24Številna farmacevtska podjetja in znanstveniki se noč in dan trudijo, da bi razvili cepivo, ki bi učinkovalo proti koronavirusu, s katerim se je okužilo okoli deset milijonov ljudi po vsem svetu. Delo se je začelo januarja z dešifriranjem genoma SARS-CoV-2. Prva testiranja varnosti cepiva pri ljudeh so se začeli marca, a pot naprej ostaja negotova. Nekateri preizkusi ne bodo uspešni, drugi pa se lahko končajo brez jasnega rezultata. Kdaj in komu bo uspelo spodbuditi imunski sistem, da ustvari učinkovita protitelesa proti virusu, še ni znano.

Pompeo: Veliko dokazov, da je virus prišel iz laboratorija v Vuhanu
03. 05. 2020 15.49Ameriški državni sekretar Mike Pompeo je danes v pogovoru za televizijo ABC izjavil, da obstaja veliko dokazov, da je novi koronavirus prišel iz laboratorija v Vuhanu na Kitajskem. "Obstaja ogromno dokazov, da se je tam vse začelo," je dejal. Ni sicer odgovoril na vprašanje, ali meni, da je bil virus, ki je povzročil pandemijo, iz laboratorija izpuščen namerno.

Trump: Videl sem dokaz, da virus izvira iz kitajskega laboratorija
01. 05. 2020 17.18Čeprav se ameriške obveščevalne agencije strinjajo, da novi koronavirus ni bil človeško ustvarjen, ameriški predsednik Donald Trump meni drugače. Medijem je dejal, da je videl dokaze, da koronavirus izvira iz kitajskega laboratorija. Prepričan je tudi, da želi Kitajska preprečiti njegovo ponovno zmago na novembrskih volitvah. Kitajci vse očitke o domnevno umetno ustvarjenem virusu ves čas zavračajo.

Bela hiša pritiska na obveščevalne agencije, naj poiščejo dokaze o laboratorijskem izvoru virusa?
30. 04. 2020 16.29Nekateri visoki uradniki Trumpove administracije so po poročanju časnika New York Times pritiskali na ameriške obveščevalne agencije, naj poiščejo povezave oziroma morebitne dokaze, ki bi potrjevali (sicer nepotrjeno) teorijo, da koronavirus izvira iz laboratorija v kitajskem Vuhanu. Ameriški predsednik, ki je le nekaj mesecev pred predsedniškimi volitvami postal tarča številnih kritik zaradi nezadovoljivega odziva na pandemijo, podpora v ameriški javnosti pa mu pada, krivdo za pandemijo vse pogosteje in glasneje vali na Kitajsko.

BLOG: Zelišča za izboljšanje imunskega sistema in preprečevanje okužb
08. 12. 2019 08.24Naše telo se je zmožno boriti proti okužbam, a le takrat, ko ga oskrbimo s hranili, ki jih potrebuje za optimalno delovanje. Obstaja veliko živil in zelišč, ki imajo močno antibakterijsko in antivirusno delovanje, zato sem se v času, ko se veliko ljudi spopada z oslabelim imunskim sistemom in dovzetnostjo za razne okužbe, odločil napisati nekaj besed o naravnih protivirusnih pomagalih.