partizanska

Analize vode v Logatcu pokazale sledi detergentov, benzotriazola, kislin in amin

29. 03. 2025 19.09

Komunalno podjetje Logatec uporabnike obvešča, da zaradi onesnaženja še vedno velja prepoved uporabe pitne vode za pitje, pripravo hrane in osebno higieno, vključno s pranjem perila. Voda se lahko uporablja samo za sanitarne namene. Laboratorijska preizkušanja vode iz vodovodnega sistema so namreč potrdila prisotnost anionskih detergentov, benzotriazola, kislin in amin. V primeru morebitnih zdravstvenih težav se zglasite pri izbranem osebnem zdravniku ali dežurni službi zdravstvenega doma.

Voda v Logatcu ni pitna: prepoved uporabe tudi za osebno higieno

28. 03. 2025 16.21

Logatčani pozor. Voda iz sistema ni pitna. Komunalno podjetje Logatec uporabnike opozarja, da do preklica ne uporabljate pitne vode za pitje, prehrano in osebno higieno, razen za splakovanje sanitarij. Prekuhavanje vode ni zadosten ukrep, saj gre za kemično onesnaženje, opozarjajo na NIJZ.

'Na trgu razbita opeka, črepinje, raztrgani venci in slovenske zastave'

08. 02. 2025 07.00

Tretjina poškodovanih hiš, več kot 100 mrtvih in precej več ranjenih civilistov ter večkratno razdejanje mestnega jedra. Vse to je med leti 1941 in 1945 doživelo Novo mesto. Prizanašal mu ni nihče. Po njem so najprej padale predvsem nemške, proti koncu vojne pa tudi zavezniške in partizanske bombe. Dolenjska prestolnica je potrebovala več kot 10 let, da si je povsem opomogla od posledic letalskih napadov.

Po zasilni poti do Franje: zadrževanje v soteski je še vedno nevarno

21. 06. 2024 19.35

Skoraj leto dni po uničujoči ujmi, ki je močno poškodovala Partizansko bolnico Franja, se sanacija še ni začela. Zadrževanje v soteski je še naprej nevarno, barake so še vedno polne mulja, na varno so odpeljali le najdragocenejše predmete. V podporo Franji, ki bi lahko bila po najbolj optimističnih napovedih znova odprta prihodnje leto, v Cerknem pripravljajo dobrodelni koncert.

Bolnišnica Franja ostaja zaprta, lastništvo se prenaša na državo

02. 06. 2024 18.57

Partizanska bolnišnica Franja deset mesecev po uničujoči povodnji še vedno ostaja zaprta. Da bi se sploh lahko lotili obnove uničenih barak, morajo sprva sanirati zaledje in zagotoviti bistveno večjo varnost v primeru ekstremnih padavin. Dokumentacija je skoraj pripravljena, zagotavljajo na občinah Idrija in Cerkno. Kaj pa denar? Z ministrstvom za kulturo so se uspeli dogovoriti, da lastništvo tega spomenika prenesejo na državo in tako poenostavijo vzdrževanje.

SD: Bolnica Franja od lanske ujme ni bila deležna primerne pozornosti

21. 05. 2024 11.01

Lanske ujme so med drugim prizadele in poškodovale slovensko vojno partizansko bolnico Franja. V poslanski skupini Socialnih demokratov so prepričani, da se z obnovo Franje odlaša in na državni ravni še nismo dočakali konkretnih ukrepov ali premikov naproti obnovi objekta ter sanaciji okolja po lanski ujmi. Pozivajo, da vlada po zgledu iz leta 2007 ustanovi odbor za sanacijo in zagotovi celovito obnovo naše kulturne dediščine.

Kratka noč za gasilce Črne na Koroškem, županja hvaležna, da ni bilo žrtev

22. 07. 2023 07.11

Dan po silovitem neurju, ki je največ škode povzročilo na Koroškem, se sanacija posledic nadaljuje. Prebivalcem in gasilcem so na pomoč priskočili tudi pripadniki Slovenske vojske, na terenu pa si je škodo ogledal tudi minister za obrambo Marjan Šarec. Napovedal je, da bodo po potrebi aktivirali tudi gasilske enote iz drugih delov države. Županja Črne na Koroškem Romana Lesjak pa ob tem državo poziva k ureditvi hudournikov. Ocenjuje namreč, da če bi imeli pregrade, takšnih posledic za stanovanjske hiše morda ne bi bilo.

Medved v Cerknem obljubil hitro pomoč, vključili bodo tudi vojsko

15. 07. 2023 13.02

Državni sekretar na ministrstvu za obrambo Rudi Medved se je mudil na Cerkljanskem, kjer si je ogledal škodo po četrtkovem neurju. Ob tem je zagotovil čimprejšnjo pomoč države. Ta bo najprej pokrila stroške intervencij. Beseda je tekla tudi o sanaciji poškodovane Bolnice Franja, kjer se bo v sanacijo interventno vključila Slovenska vojska.

Bella ciao – pesem, ki je preplavila svet

02. 05. 2023 11.11

Se vam je že zgodilo, da ste si nehote začeli prepevati ali vsaj mrmrati napev s tričetrtinskim taktom, zaradi katerega je tapkanje z rokami ali nogami skoraj mehansko? Bella ciao je ena najprepoznavnejših in najodmevnejših pesmi na svetu. Ko se melodija usede v ušesa, jo je težko odmisliti, saj prevzame in preplavi telo.

Provokacija ali satira: Makarovičeva 'obdelala' tudi Goloba in Pirc Musarjevo

10. 02. 2023 17.24

Kjer je Svetlana Makarovič, je tudi ogenj, bi lahko rekli. In nič drugače ni bilo niti dva dni po Prešernovi proslavi. "Predsednica vsakogar – predsednica nikogar, je isto sranje ona ali pa kakšen Logar." Tako je pisateljica Svetlana Makarovič v svoji novi pesniški zbirki Golobnjak "obdelala" predsednico republike Natašo Pirc Musar. Pa ne samo predsednica, tudi premier Robert Golob je dobil svojo pesem – Štromar. Kje so meje provokacije in kje satire?

Pismo mladega specialista UKCL: Zdravniško poslanstvo je prisotno in močno

07. 12. 2022 06.00

V medijih vsak dan spremljamo prispevke o odhodu zdravnikov, zapiranju zdravstvenih ustanov, (neuspešnem) iskanju tujih zdravnikov, o izgorelosti zdravnikov in podobno. Zasledim tudi članek Sare Volčič z naslovom "Kam se je izgubilo tako zelo opevano zdravniško poslanstvo?", ki v prvem delu predstavi osebno izkušnjo pacientke, v drugem pa naslavlja delo zdravnika v Sloveniji. Medtem ko je prvi del napisan korektno, lahko glede drugega dela povem, da se z vsakim takim prispevkom le še poglablja kriza zdravstvenega sistema. In zato vam pišem – ker še večje krize zdravstva ne smemo dopustiti!

JGZ Brdo: Trenutna postavitev kipov v Pivki je začasna

12. 05. 2022 20.08

V JGZ Brdo pravijo, da je trenutna postavitev kipov iz parka Brdo v Parku vojaške zgodovine Pivka začasna. Vendar za zdaj nimajo informacij, kdaj naj bi se restavratorska dela končala. Prav tako ni v njihovi pristojnosti to, kdaj, če sploh, se bodo skulpture vrnile na svojo lokacijo. Restavratorski posegi se očitno še niso začeli, saj strokovnjaki Zavoda za varstvo kulturne dediščine izvajajo šele preliminarne raziskave.

'Ker se ve, kdo je zmagal'

07. 05. 2022 18.08

Čez Fužinski most jo ob devetih zjutraj maha Milan s svojo razširjeno družino, njeni člani pa se smejijo, ko drug čez drugega hitijo razlagati, kako so povezani. Deveterica je že ob šestih zjutraj krenila z Viča, prihod nazaj domov so načrtovali za drugo uro popoldne, njihova hiša namreč stoji tik ob Poti spominov in tovarištva (PST) na Vrhovcih. Precej daljšo pot do omenjene makadamske trase, na katero se je v soboto na tradicionalni Pohod ob žici zgrnilo več tisoč ljudi, pa je imela Ana, ki jo na mostu srečamo s palicami v rokah. Do Ljubljane se je namreč pripeljala z vlakom iz 150 kilometrov oddaljenega Šentilja.

Pahor na spominski slovesnosti na Frankolovem pozval k mirni rešitvi krize na severovzhodu Evrope

12. 02. 2022 15.05

Predsednik republike Borut Pahor se je udeležil spominske slovesnosti ob 77-letnici zločina na Frankolovem na Stranicah v soteski Graben. Ob tem je v govoru pozval k mirni rešitvi krize na severovzhodu Evrope. Kot je poudaril, je treba zavarovati mir in storiti vse za nadaljevanje dialoga.

'Nauk vojakom, svarilo civilistom'

10. 10. 2021 07.00

Vojaški psiholog, mag. Gregor Jazbec, izdaja že sedmo knjigo z naslovom Vojna II, v kateri nadaljuje predstavitev zgodb in izkušenj vojakov. Namen teh zgodb pa je predvsem, da bi tako civilisti kot vojaki razumeli psihološke dejavnike, prisotne v vojni. V knjigi je podrobno opisal 18 dogodkov in pri tem zajel obdobje od druge svetovne vojne do Iraka in Afganistana.

Kje so kritične točke na šolskih poteh v Sloveniji?

01. 09. 2021 06.00

V promet se znova vključujejo otroci, ki se vračajo v šolske klopi in vrtce. Vse voznike zato pristojni pozivajo, da so na naše najmlajše in najranljivejše udeležence v prometu posebej pozorni. Poizvedeli smo, katere so še posebej kritične točke na šolskih poteh na območju posameznih policijskih uprav, kjer je potrebna še posebna previdnost.

Na proslavi ob dnevu upora proti okupatorju tudi poezija domobranskih pesnikov

27. 04. 2021 16.18

Ob dnevu upora proti okupatorju je na Mali gori nad Ribnico potekala državna proslava, na kateri je zbrane nagovoril minister Zdravko Počivalšek in poudaril, da na ta dan izražamo spoštovanje slovenskemu odporništvu, ki nas je ohranjalo skozi zgodovino. Državne slovesnosti sta se udeležila tudi predsednik republike Borut Pahor in predsednik vlade Janez Janša. Je pa Janševa vlada "presenetila" s pripravo vsebinskega dela slovesnosti – na dan, ko obeležujemo nastanek Osvobodilne fronte, je bilo na osrednji proslavi namreč slišati poezijo domobranskega pesnika Balantiča in Grozdeta.

Umrla zadnja bolničarka Partizanske bolnice Franja

29. 12. 2020 11.41

V 98. letu je umrla še zadnja bolničarka iz Partizanske bolnice Franja Slavica Furlan z Vogrskega. V Mestnem muzeju Idrija, ki skrbi za dediščino bolnišnice, nimajo podatkov o drugih še živečih članih osebja in ranjencih iz Franje. Zato vabijo vse morebitne še živeče "franjevce" ter njihove svojce, da navežejo stik z muzejem.

BBC o Franji: Bolnišnica, ki je nacisti nikoli niso odkrili

25. 08. 2020 18.15

Britanski BBC je objavil zgodbo o Bolnici Franja, njeni ustanoviteljici Franji Bidovec in drugih pogumnih ženskah, ki so sodelovale v uporu proti nacizmu in fašizmu. V tej skriti bolnišnici, ugnezdeni sredi gora, so med drugo svetovno vojno zdravili ranjene vojake z obeh strani, so zapisali in poudarili, da je nacisti nikoli niso odkrili.

'Kakor da žrtve, ki so padle na 'nepravi strani', ne smejo imeti mesta za dostojen pokop'

26. 07. 2020 07.56

Mineva 75 let od konca druge svetovne vojne in tistih usodnih tednov, ko je v kraških jamah, rudniških in protitankovskih jarkih končalo več deset tisoč ljudi. Povojni poboji in grobišča, ki se jih je desetletja prikrivalo, ostajajo tema, ki razdvaja slovensko politiko in javnost. "Res je zavrženo dejanje, če usodo teh žrtev izrabljaš v politične namene in za nabiranje političnih točk," pravi prof. dr. Mitja Ferenc, zgodovinar in izredni profesor za sodobno zgodovino na Filozofski fakulteti v Ljubljani ter dolgoletni član vladne komisije za reševanje vprašanja prikritih grobišč.

V Dražgošah več tisoč ljudi: 'Dopuščamo razprodajo vsega, kar je bilo ustvarjeno'

12. 01. 2020 15.32

Več tisoč ljudi je v Dražgošah počastilo spomin na znamenito dražgoško bitko. Pesnik Ervin Fritz je v nagovoru zbranim izpostavil pomen narodnoosvobodilnega boja in dobrobiti socializma. Posebej pa je okrcal neoliberalni kapitalizem in s pesmijo pozval ljudi k prizadevanjem za drugačno družbeno ureditev.

Evakuacija je obvezna: kdor ne želi oditi, ga lahko evakuirajo prisilno

30. 10. 2019 07.40

Pristojni so na tiskovni konferenci predstavili podrobnosti glede onesposobitev dveh ubojnih sredstev v Mariboru. Evakuacija ljudi v radiju 300 metrov od kraja onesposobitve je obvezna, kar pomeni, da morajo svoje domove zapustiti vsi prebivalci, v nasprotnem primeru se jih evakuira prisilno. V mariborskih zaporih je odrejen ukrep zaklanjanja – del obsojencev bodo premaknili.

'Ostati človek v težkih časih'

25. 08. 2019 07.00

Med drugo svetovno vojno je na območju Slovenije zraslo 121 partizanskih bolnišnic. V njih je delovalo 250 zdravnic in zdravnikov, ob njih pa je v bolnišnicah ranjencem pomagalo še 3000 ljudi oz. drugega medicinskega osebja.

Ranjenim pred prenosom zavezali oči, da ne bi mogli izdati, kje so se zdravili

23. 12. 2018 10.12

Lesena baraka, iz katere je kasneje zrasel obsežen kompleks zdravstvenih enot, imenovan Bolnica Franja, je 23. decembra pred 75 leti sprejela prve ranjence. V centralnem oddelku Franje se je zdravilo 578 težjih ranjencev. Tem so pred prenosom, ki je potekal ponoči, zavezovali oči, da ne bi mogli izdati, kje so se zdravili.

Polnijo blagajno? Občina zavrača očitke, a dejstvo je, da so pajki odpeljali 14-krat več vozil kot leto prej

28. 01. 2017 12.15

Mariborski pajki so v enem letu močno povečali svojo aktivnost. Zbrane številke kažejo, da so lansko leto odpeljali 1891 napačno parkiranih vozil, leto prej pa le 136. Od kod tak porast?

Ste videli nesreči?

03. 07. 2016 13.29

Mariborski policisti prosijo očividce za pomoč pri razjasnitvi okoliščin dveh prometnih nesreč, ki sta se zgodili na Koroški cesti in Partizanski cesti. V prvem primeru sta bila udeležena voznik osebnega avtomobila in pešec, v drugem pa voznik osebnega avtomobila in voznik avtobusa.

Pošta Slovenije v juniju postavlja mrežo 24 paketomatov po Sloveniji

09. 06. 2016 15.39

Potrebe strank so se z rastjo obsega spletnega nakupovanja bistveno spremenile, zato Pošta Slovenije pospešeno uvaja številne novosti na področju prenosa paketov, s katerimi se želi čim bolj prilagoditi potrebam kupcev.

Bata Živojinović – velika legenda srbskega filma

23. 05. 2016 11.42

Velimir Bata Živojinović velja za največjega srbskega igralca, znan je bil tako v Srbiji kot v nekdanji Jugoslaviji. Zaigral je v več kot 280 filmih in televizijskih serijah. Legendarni igralec je umrl v nedeljo zvečer v Beogradu.

Ogrožena Franja: povodenj jo je enkrat skoraj uničila, zdaj se lahko vse še enkrat ponovi

28. 03. 2016 17.54

Partizanska bolnišnica Franja, ki ima oznako evropske dediščine, je znova v nevarnosti. Leta 2007 so ekstremne padavine in narasle vode uničile vse objekte, bolnišnica je po kosih priplavala v dolino. Skoraj dve leti sta bili potrebni za popolno obnovo, kljub novemu sistemu odvodnjavanja, ki naj bi jo zaščitil pred podobnimi pojavi, pa se znova zapleta.

Ob dnevu spomina na mrtve bo spet gneča: Veste, kje boste parkirali? Kako bodo vozili avtobusi?

30. 10. 2015 07.00

Število obiskovalcev pokopališč se že ves teden počasi povečuje, največjo gnečo pa je ob prihajajočem dnevu spomina na mrtve pričakovati čez vikend. Da ne boste po nepotrebnem slabe volje, hitro preverite, kje boste lahko parkirali in kako bodo vozili avtobusi.