parni stroj

Ko bo umetna inteligenca rekla, 'žal mi je, nočem se izklopiti'
25. 06. 2023 17.32Razvoj umetne inteligence divja, že danes lahko rešuje teste na najboljših fakultetah bolje kot študenti, naredi dobro pesem, skladbo, esej, fotografijo, naredi strokovni izpit za zdravnika, kaj bo zmogla čez eno leto, ne ve nihče. A ob vsem nepredstavljivem, kar zna, dela tudi napake. Nekatere pa skrbi, da bi vse bolj človeška umetna inteligenca postala oseba z lastnim mišljenjem in odločanjem. Da bi nekoč na našo zahtevo ali vprašanje odgovorila kot znameniti računalnik Hal iz filma Odiseja v vesolju 2001.

Tehnologija in gospodarska rast
12. 06. 2021 07.14Svetovna gospodarska kriza leta 2008 je osvetlila problem spolitiziranosti makroekonomskih napovedi, kar se je v desetletju po nastopu krize tudi potrdilo. Zdravstvena kriza pandemije covida-19, ki se je razvila v resnično globalno in kompleksno krizo, pa osvetljuje, kje tiči težava takšnega stanja. Napovedovalci ekonomskih gibanj namreč večino časa razmišljajo o odločitvah centralnih bank in vladnih politik, pa čeprav ta dva dejavnika dolgoročno nista najpomembnejša, po mnenju nekaterih ekonomistov pa nista niti med najpomembnejšimi dejavniki.

Če ne bomo ukrepali, nas čaka gospodarski, socialni, zdravstveni in okoljski kolaps
26. 01. 2020 13.07Letošnje štiridnevno zasedanje Svetovnega ekonomskega foruma v Davosu je odprlo številna pomembna vprašanja. Strokovnjaki za gospodarstvo, podnebne spremembe, zdravstvo in tehnološki razvoj so predstavili analize in napovedi za prihajajoče obdobje, ki pa so vse prej kot svetle.

Zdravje 2030: 'Superbakterije', AI in staršem skriti nezdravi (spletni) trendi
26. 01. 2020 07.19Na prvi pogled je človeštvo, ko gre za zdravje, v zadnjih letih doseglo precej zavidljive uspehe. Pričakovana življenjska doba se je, globalno gledano, dvignila na 72 let, umrljivost otrok se je od leta 1990 prepolovila, stopnja umrljivosti mater tik pred porodom ali po njem se je med letoma 2000 in 2017 zmanjšala za 38 odstotkov, stari "sovražniki" človeštva, kot so na primer ošpice, pa so skoraj izginili.

Če ne bomo 'pozdravili bolne Zemlje', grozijo višje cene in pomanjkanje hrane
25. 01. 2020 10.42S planeta smo izbrisali 83 % divjih sesalcev, polovico rastlinstva in drastično posegli v kopenske in morske ekosisteme. Milijonu vrst grozi izumrtje. Izguba biotske pestrosti je eno najhujših tveganj, ki grozi človeštvu. Ljudje in gospodarstvo smo namreč ’krvavo’ odvisni od narave. Svetovni gospodarski forum je izračunal, da je več kot pol svetovnega BDP odvisnega od narave in njenih virov. Zdaj je na potezi gospodarstvo, ki ima ključno vlogo pri ’zdravljenju bolne Zemlje’.

Kaj imajo skupnega parni stroj, penicilin, atomska bomba in digitalizacija?
24. 01. 2020 06.00V moderni človeški zgodovini in napredovanju civilizacije bi težko opredelili najbolj prelomne točke, ki so spremenile mednarodno okolje in zavedanje ljudi, a strokovnjaki pravijo, da so parni stroj, penicilin, atomska bomba in digitalizacija štirje jezdeci, ki označujejo večje družbene spremembe, in v zadnji smo danes.

Od svilne ceste čez milijone mrtvih do 'globalizacije na steroidih'. Kam zdaj?
22. 01. 2019 10.47"Elite, katerih pogled ne seže dlje, kot do prihodnjih volitev ali četrtletnega poročila, ne morejo biti ocenjene kot vredne zaupanja," pravi šef Svetovnega gospodarskega foruma Klaus Schwab. Udeleženci ene najprestižnejših konferenc na svetu bodo sicer letos razpravljali o globalizaciji 4.0. oziroma o oblikovanju globalne arhitekture v času četrte industrijske revolucije.

James Watt pred 250 leti sprožil industrijsko revolucijo
05. 01. 2019 11.07Pred natančno 250 leti je Škot James Watt dobil potrjen patent na svojo izboljšano različico parnega stroja. Z novostjo je sprožil industrijsko revolucijo, ki je svetu prinesla napredek in blaginjo, obenem pa prve težave modernega časa. Ne gre spregledati, da Watt parnega stroja ni iznašel, a ga je izboljšal za široko uporabo.

Ste pripravljeni? Veščine, ki jih morate osvojiti za to, da dobite in obdržite službo
20. 06. 2016 07.23Tehnološka revolucija, ki je prinesla velike družbene spremembe, vpliva tudi na način, kako delamo in kakšne veščine potrebujemo za delo. Če želi delovno okolje izkoristiti prednosti, ki jih prinašajo spremembe, mora prilagoditi veščine, ki jih imajo zaposleni. Kar pomeni, da se morate prilagoditi tudi vi.

EKSKLUZIVNO: Blondie: Zadnja turneja? Ne verjemite vsemu, kar preberete!
26. 08. 2014 13.32Trije člani zasedbe Blondie, pevka Debbie Harry, njen parter in kitarist Chris Stein ter bobnar Clem Burke, so nam v ekskluzivnem intervjuju pojasnili, koliko je resnice v govoricah, da končujejo kariero, preverili pa smo še nekaj njihovih slavnih izjav iz 40-letne zgodovine skupine.

FOTO: Prenova Cukrarne: za 18,2 milijona evrov bo Ljubljana dobila nov kulturni center
04. 04. 2014 08.07Arhitekti s ponosom razkazujejo, kako bo videti prenovljeno območje Cukrarne. Obljubljajo, da bomo iz tovarne sladkorja dobili tovarno kulture, mi pa lahko le upamo, da usoda Cukrarne ne bo enaka usodi še dveh drugih kulturnih spomenikov – Šumija in Kolizeja, kjer zevata gradbeni jami.