park vojaške zgodovine pivka

Obrazi ljudi, ujetih v vrtinec vojne vihre
28. 11. 2024 09.22Groza na obrazu ženske, ki ob prihodu domov ugotovi, da je njen mož mrtev. Tolažba starostnikov, katerih okrvavljeni telesi sta povsem prekriti s povoji. Balerina, ki svojo rutino vadi na podzemni železnici, ker je edino tam varna pred bombami. Solze v očeh zaljubljencev na železniški postaji, ki ob slovesu ne vesta, ali se bosta še kdaj srečala. To je le nekaj surovih in realnih trenutkov, ki jih je na svojih obiskih frontnih črt in zaledja Ukrajine posnel priznani nizozemski vojni fotograf Eddy van Wessel. Kot izraz sočutja in podpore ukrajinskemu ljudstvu, pa tudi kot apel k miru v svetu, so jih razstavili v Parku vojaške zgodovine Pivka.

Najbolj gostoljubni turistični kraj je Radovljica
18. 11. 2024 21.38Zlati znak gostoljubnosti, ki ga podeljuje Turistična zveza Slovenije, je letos pripadel Radovljici. Ljubljana se je uvrstila na drugo mesto, bronasto priznanje pa je dobil Podčetrtek. Predsednik TZS je na podelitvi v Laškem dejal, da v Sloveniji izstopamo po dveh zelo pomembnih vrednotah – petzvezdnični naravi in petzvezdničnih ljudeh.

Ko se vojna preseli pod nebo, se konča viteštvo in začne pekel na Zemlji
22. 09. 2024 12.10V drugi polovici druge svetovne vojne so nebo nad Slovenijo pogosto prekrila zavezniška letala, več kot 200 jih je – večinoma zaradi nemških flakov – padlo na tla. Med njimi je bilo tudi britansko vojaško letalo Spitfire, ki je sodelovalo v prvem letalskem napadu na Ljubljano. Pilot je izskočil in preživel, letalo pa se je ob padcu zarilo v mehka barjanska tla. Leta 2019 so v sklopu obsežne arheološke akcije izkopali njegovo srce, Rolls-Royceov motor Merlin, ki je bil kar 75 let v časovni kapsuli. 80 let pozneje so v Parku vojaške zgodovine Pivka z razstavo obudili spomin na obdobje, ko je na naše ozemlje padlo kar 8000 ton bomb, ki so pobile in ranile veliko ljudi ter povzročile velikansko materialno škodo.

Top v zraku, hudournik na nebu in filmska zvezda med tanki
16. 09. 2024 14.30Že pogled na nabito polno parkirišče in množica obiskovalcev pred vhodom sta v nedeljo dala vedeti, da se v Parku vojaške zgodovine Pivka dogaja nekaj posebnega. Ob vstopu pa – policisti, vojaki, gasilci, pripadniki civilne zaščite, konji in psi. Vozila, orožje, tanki, roboti. Pokanje in streljanje, hrumenje in brnenje, dimna zavesa, preleti letal, pristanek helikopterja ... Tretji dan ZgodoVikenda, prireditve ob zaključku sezone, je navdušil starejše, najmlajše pa pustil odprtih ust.

Pogled s palube in v notranjost mogočne 'stoenajstke'
14. 09. 2024 07.33Novembra 2021 smo Slovenci napeto opazovali, kako so 40-tonsko 'stoenajstko', najstarejši in največji policijski čoln P-111, po 26 letih uporabe upokojili in ga s "prevozom stoletja" pospremili v zasluženi pokoj – svoj poslednji pristan je našel v Parku vojaške zgodovine Pivka. Ne samo, da so tam plovilo rešili pred razrezom, v zadnjem letu so ga restavrirali do te mere, da lahko obiskovalcem omogočijo, da se povzpnejo nanj in si ogledajo njegovo notranjost. Slovesna otvoritev bo na t. i. ZgodoVikendu, ki obiskovalcem ponuja še marsikaj.

'Če ne bi letel s tem avionom, bi bil čisto povprečen pilot'
13. 07. 2024 07.00Pri njegovem snovanju so sodelovali Slovenci, prav tako pri poskusnih letih. Prva enota jugoslovanskega vojnega letalstva, ki ga je sprejela v oborožitev, je bila nastanjena v Cerkljah ob Krki. Jurišnik Soko J-22 Orel ni bil zgolj paradni simbol domače vojaške industrije in prijateljstva s Socialistično republiko Romunijo. Bil je dobro letalo, z napredno zahodno avioniko, ki se je, kljub nekaterim pomanjkljivostim, izkazalo tudi v praksi, pred romunsko verzijo orla s številko 206, ki se nahaja v Pivki, pripoveduje preizkusni pilot prvega orla Zvonko Knaflič. Upokojeni polkovnik je s tvegano, a premišljeno odločitvijo leta 1990 rešil novo letalo in za to prejel red za hrabrost.

Kako je 'heavy metal', rešen pred razrezom, postal edinstvena atrakcija
02. 06. 2024 07.00Jugoslovanska podmornica za diverzante, ki izplavajo, na sovražnikove ladje nalepijo mine in se nikoli več ne vrnejo. Nemška vojaška lokomotiva iz druge svetovne vojne, ki je z vožnjo iz Ljubljane v Postojno zaključila obdobje parne vleke pri nas. Tritonski policijski helikopter, evropski rekorder v rešenih življenjih. Mogočna "stoenajstka", ki je 26 let varovala našo morsko mejo. Eden prvih porschejevih motorjev, ki ga nimajo niti v porschejevem muzeju. In direktor, katerega družina je bila del tragedije pred 60 leti, o kateri se ni pisalo. Težko bi na enem mestu našli več zanimivih zgodb, kot jih nudi Park vojaške zgodovine v Pivki.

Od 'kazenske' vojašnice prek ruševin do enega največjih vojaških muzejev v Evropi
26. 05. 2024 07.00Nekdanja italijanska vojašnica, arhitekturno impozantni kompleks z vojaškim muzejem, katerega pobudnik je neko noč umrl v skrivnostnih okoliščinah. Pozneje, v jugoslovanskem obdobju, "kazenska vojašnica", izjemno nepriljubljena pri vojakih in častnikih. Iz nje 26. junija 1991 ob 11.10 na ceste zapeljejo prvi tanki JLA, da bi v kali zatrli slovensko osamosvojitev. Propadajoč objekt, ki ga Slovenska vojska uporablja kot poligon za treniranje in v katerem leta 2001 posnamejo celovečerni film Zvenenje v glavi. Danes pa največji muzejski kompleks pri nas in eden največjih vojaških muzejev v Evropi, v katerem lahko vidite tudi podmornico.

Štiri desetletja na dnu morja, danes buri duhove v muzeju
25. 05. 2024 11.56Nobena naprava, povezana z drugo svetovno vojno, skoraj 80 let po njenem koncu, ne vzbuja tolikšnega zanimanja in ne razburja toliko domišljije kot nemški šifrirni stroj enigma. Ker so nemški vojaki storili vse, da ne bi prišla v sovražnikove roke, je ohranjenih relativno malo. Ena od njih je 40 let ležala potopljena na dnu morja med Umagom in Savudrijo, nato pa se je po spletu naključij znašla v zbirki Parka vojaške zgodovine v Pivki. Tam so njeno zgodbo raziskali in dobili veliko odgovorov, ne pa še vseh. Enigma enigme je, kaj je ta sofisticirana naprava sploh počela na skromnem minolovcu? Njeno zgodbo pripoveduje razstava, ki je pred dnevi prejela veliko priznanje.

V Pivki je spet hrumelo, brnelo in pokalo
18. 09. 2023 15.51V Parku vojaške zgodovine je minuli konec tedna kar brbotalo od pestrega muzejskega dogajanja. Ekipa Parka je v sodelovanju s partnerji pripravila ZgodoVikend, večdnevni muzejski dogodek, namenjen intenzivnemu spoznavanju in doživljanju zgodovine. Letošnjega dogodka se je udeležilo več kot 4000 obiskovalcev.

Jurišnik Soko J-22 Orel spet sije kot včasih
15. 09. 2023 14.35Jugoslovansko-romunsko jurišno letalo Soko J-22 Orel oz. IAR-93 Vultur je nastalo zaradi potreb po zamenjavi zastarelih jurišnikov F-84 Thunderjet in SOKO J-1 Jastreb. Danes ga aktivno uporablja le še srbska vojska, in sicer modificirano različico. Slovenija je od Romunije letalo pridobila leta 2014. Letalo je nato načel zob časa, zato ga je bilo treba restavrirati. Obnova se je zavlekla, a po 250 delovnih urah je restavratorjem uspelo.

Tragedija, o kateri se ni pisalo: pred 60 leti v Slavino treščil 'Thunderjet'
23. 07. 2023 07.00Bil je torek, 28. maj, nekaj minut pred poldnevom in nebo je grmelo. Učiteljica v Osnovni šoli Slavina je zaradi slabega vremena učence uro prej spustila od pouka. Nekje zgoraj med oblaki se je medtem vodnik Rajković v lovcu F-84G 'Thunderjet' boril z neobvladljivimi silami, lažnimi občutki in vse bolj nemirnimi instrumenti letala. Gešparinov Aleksander je pred šolo bral Pionirski list, Brkinova Marija, Roželova Ivanka in Šurkleva Marija iz sosednje vasi Selce so pred nevihto hitele domov mimo Grgačeve hiše. Z neba se je utrgal kovinski blisk in z vso silo trčil v sosednjo Gešparinovo hišo. Marija se je pobrala in močno ožgana s prijateljicami stekla v vas, kjer še danes pretresa živ spomin na leto 1963.

Policija kupuje čoln: prejeli eno ponudbo in en revizijski zahtevek
30. 06. 2023 17.48Na javno naročilo Ministrstva za notranje zadeve za nakup novega patruljnega čolna je prispela ena ponudba, in sicer družbe Arex v skupni ponudbi z južnoafriškim dobaviteljem Milkor. Skupna ponudbena vrednost znaša 2.997.516 evrov z DDV, so pojasnili na ministrstvu. Zoper razpisno dokumentacijo so sicer že prejeli tudi revizijski zahtevek.

'O njej se veliko govori in zelo malo zares ve'
13. 04. 2023 12.00Zaradi svoje zagonetnosti je postala mit, okrog katerega so se razbijale učene glave, padala smela srca, vendar tudi reševala življenja. Še danes, več kot sto let od svojega 'rojstva', buri domišljijo in daje navdih raziskovalcem, avtorjem in vsakemu, ki se ujame v njeno mrežo intrig. Kako je prišla v naše kraje, je še vedno uganka. In tudi, če bi o njej izvedeli vse podrobnosti, bi ostala Enigma.

Operacija Kavboj: Neverjetna zgodba lepotcev iz Lipice
29. 01. 2023 12.26Negotova usoda in reševanje slovenskih lipicancev, ki so jih Nemci odpeljali na Češko in so bili ob koncu druge svetovne vojne ujeti med nacisti in sovjeti, je zdaj prvič prikazana skozi slovenske oči v dokumentarnem filmu. V njem so izpostavili tudi vidik predanosti lipiških konjarjev, ki so ves čas, tudi v ujetništvu, skrbeli za naše lipicance.

JGZ Brdo: Trenutna postavitev kipov v Pivki je začasna
12. 05. 2022 20.08V JGZ Brdo pravijo, da je trenutna postavitev kipov iz parka Brdo v Parku vojaške zgodovine Pivka začasna. Vendar za zdaj nimajo informacij, kdaj naj bi se restavratorska dela končala. Prav tako ni v njihovi pristojnosti to, kdaj, če sploh, se bodo skulpture vrnile na svojo lokacijo. Restavratorski posegi se očitno še niso začeli, saj strokovnjaki Zavoda za varstvo kulturne dediščine izvajajo šele preliminarne raziskave.

ALUO dvomi v motive za premestitev kipov iz parka na Brdu pri Kranju
11. 05. 2022 17.09Zaposleni na akademiji za likovno umetnost in oblikovanje so v javnem pismu izrazili nestrinjanje s premestitvijo spomenikov in vrtnih skulptur iz parka protokolarnega objekta Brdo v Park vojaške zgodovine v Pivki. Čeprav naj bi kipe, med njimi tudi kip Tita, odstranili zaradi restavracije, pa načrti kažejo, da bodo ti tam ostali. Zato se v ALUO bojijo, da je umik kipov iz javnega prostora politično motiviran, kar obsojajo.

Upokojeni policijski helikopter z izrednim prevozom prepeljali v muzej v Pivki
05. 04. 2022 08.26Helikopterje običajno opazujemo na nebu, a tokrat je bilo nekoliko drugače – enega od njih ste lahko srečali kar na cesti. Policijski helikopter, ki se je zapisal v zgodovino po številu rešenih življenj, konec marca pa se je po natanko 9.993 urah letenja upokojil, je svoj novi dom našel v Parku vojaške zgodovine Pivka. Tja je potoval z izrednim prevozom. Zaradi poti so mu odstranili motorje, tekočine, glavni in repni krak.

Nenavaden gost na cesti: po devetih urah je najstarejši policijski čoln dosegel ciljno ravnino
21. 11. 2021 10.17Promet je na cestah občasno oviral izredni prevoz mogočne stoenajstke, ki po 26 letih odhaja v zaslužen pokoj. Postaja del zbirke Muzeja slovenske policije in bo kot največji policijski eksponat razstavljen v Parku vojaške zgodovine Pivka. Kot XXL eksponat se pridružuje ostalim velikim razstavnim predmetom: nemški vojaški lokomotivi iz druge svetovne vojne, podmornici P-913 Zeta, helikopterju Mi-8 in drugim tamkajšnjim muzejskim eksponatom. Po deveturnem potovanju pa je čoln končno prispel tudi do svojega poslednjega pristana.

Mogočna 'stoenajstka' se poslavlja: po 26 letih plovbe postaja eksponat v Pivki
17. 11. 2021 14.04Najstarejši in največji policijski čoln P-111 so po 26 letih uporabe pospremili v zaslužen pokoj. V vlogi plovila, "zaposlenega" na Postaji pomorske policije Koper, je lahko še zadnjič zaplul po slovenskem morju, so sporočili s Policije. Naloge, ki jih bo prevzel po svoji "upokojitvi", bodo namreč že kmalu povsem drugačne. Postal bo del zbirke Muzeja slovenske policije in bo kot največji policijski eksponat razstavljen v Parku vojaške zgodovine Pivka.

100 let pogodbe, ki je 'naš narod razkosala na tri dele'
12. 11. 2020 07.41Pred sto leti so v Rapallu podpisali pogodbo, ki je začrtala mejo Kraljevine Srbov, Hrvatov in Slovencev z Italijo. Z rapalsko pogodbo je Kraljevina SHS v zameno za priznanje izgubila del ozemlja. S tem je pod Italijo prišlo okoli 300.000 Slovencev ali dobra tretjina slovenskega prebivalstva.

Jurij Kraigher: utelešenje slovensko-ameriškega sodelovanja v boju proti Hitlerju
09. 05. 2020 18.23Slovenska zgodovina je polna pozabljenih zgodb in velikih podvigov 'neznanih' posameznikov, ki so v svetovnem merilu pustili pomemben pečat. V 20. stoletju je bil eden takšnih primerov zagotovo Jurij Kraigher, ki se je konec 19. stoletja rodil v Hraščah pri Postojni, bil vojaški pilot v prvi in drugi svetovni vojni, junak, izumitelj in celo direktor zahodne divizije letalske družbe Pan American Airways.

V Pivko prispel helikopterski težkokategornik Mi-8
30. 11. 2019 15.23Park vojaške zgodovine v Pivki je bogatejši za nov, atraktiven eksponat. Iz Poljske so namreč pripeljali jurišno-transportni vojaški helikopter Mil Mi-8. Gre za 25 metrov dolg in 5,6 metra visok helikopter sovjetske proizvodnje. Gre za izmenjavo eksponatov med vojaškima muzejema slovenske in poljske vojske.

FOTO: Lupingi, ostri zavoji, letenje na glavi – kako je leteti s sovjetskim nadzvočnim lovcem MiG-21?
29. 03. 2018 14.36Si predstavljate, kako je leteti z nadzvočnim vojaškim letalom, tik nad tlemi, ostro zavijati in izvajati akrobacije? Del teh občutkov lahko doživite v Parku vojaške zgodovine Pivka, kamor se je iz Vesoljskega muzeja v Vitanju, v nadgrajeni obliki, preselil simulator legendarnega lovca MiG-21 bis. Pri sestavljanju je sodeloval nekdanji pilot MiG-21 Vojko Gantar, ki je poskrbel, da se je simulator kar najbolje približal izvirniku.

FOTO: V muzeju v Pivki na ogled nekdanji ponos ameriškega letalstva
21. 06. 2013 15.48Park vojaške zgodovine v Pivki je zbirko obogatil z novim eksponatom, ki je bil ponos ameriške in tudi jugoslovanske vojske. Gre za letalo F-84G thunderjet, ki je zaslovel med korejsko vojno.

'To je en takšen občutek smrti'
18. 09. 2011 19.38V Parku vojaške zgodovine v Pivki so znova krstili popolnoma prenovljeno podmornico P-913 zeta. Podmornica, ki je nekoč sprejela največ 10 vojakov, bo tako sedaj sprejemala množice radovednežev.

FOTO: Med eksponati v Pivki tudi podmornica
17. 04. 2011 15.53Podmornica, ki je prispela v Park vojaške zgodovine Pivka, je neke vrste spomenik slovenskim podmorničarjem in priznanje njihovemu delu, saj so Slovenci v velikem številu služili v avstro-ogrski, italijanski in jugoslovanski kraljevi mornarici.

Tankovski muzej
19. 09. 2006 20.39V stari vojašnici v Pivki je vrata odprl prvi del tankovske in artilerijske zbirke, ki jo še dopolnjujejo.