parjenje

Prebivalce jezi glasno oglašanje štorkelj med parjenjem
02. 04. 2025 06.00Štorklje prinašajo blaginjo in srečo, tudi otroke, gnezdijo pa tam, kjer so doma dobri ljudje. Takšno je ljudsko verovanje v Sloveniji. V Nemčiji pa so se krajanom mesteca na jugu države štorklje precej zamerile. Večino Nemcev sicer veseli, da dolgovrati ptič ni več ogrožen, prebivalce Buringena pa je navdušenje nad štorkljami minilo. Razlog je njihovo glasno oglašanje med parjenjem.

V Novem mestu opazili in posneli volka
20. 03. 2025 14.53Stevana Bubnjevića je na poti v službo presenetil poseben prizor. V Irči vasi pri Štrukljevi brvi je namreč zagledal veliko žival, ki bi lahko bila volk. Da dejansko gre za volka, so po ogledu posnetka potrdili na Zavodu za gozdove. Dodali so, da zdrav volk človeku sicer ni nevaren, a svetovali, da se živali vseeno ne približujemo, pač pa ji pustimo prosto pot, da se umakne.

Objokani Jakov Fak in radoživi divji petelin
17. 03. 2025 07.34Mislili so že, da ne bo šlo. Po dolgotrajnem iskanju kompromisov za izvedbo večdnevne prireditve na Pokljuki jim jo je pošteno zagodlo še vreme. Z vsakodnevnimi 24-urnimi deli na prizorišču jim je nazadnje vendarle uspelo biatlonski svetovni pokal izpeljati do konca. Tribuno je napolnilo največje dovoljeno število navijačev, 3000 jih je lahko prišlo vsak dan. Organizatorji pravijo, da bi jih bilo sicer še več, vendar marčevski termin tega ni dopuščal. Začela se je namreč štirimesečna sezona parjenja naše največje gozdne kure, ki živi in se prav zdaj ljubi pod vrhom bližnjega Mesnovca.

Analizirali DNK psov iz Černobila in odkrili presenetljive mutacije
29. 11. 2024 09.37Nova študija, v kateri so analizirali DNK več kot 300 divjih psov, ki so živeli na območju Černobila, je pokazala, da ti psi doživljajo hitrejše evolucijske spremembe kot živali v drugih regijah. Gre za pomemben prispevek k razumevanju vpliva sevanja na živa bitja. V preteklosti so na primer ugotovili, da so žabe na območju Černobila počrnele.

Kraški ovčarji – slovensko kinološko zlato
30. 06. 2024 08.07Kraški ovčarji oziroma kraševci – slovenska naravna dediščina, čuvaji črede. So ena najstarejših in ena prvih mednarodno priznanih pasem psov, edina slovenska avtohtona pasma, še zadnje kinološko zlato. Večkrat so bili na robu obstoja, a so jih kinološki zanesenjaki vedno nekako uspeli rešiti. Kakšni pa pravzaprav so kraški ovčarji, kakšna je njihova zgodovina, koliko jih je danes in zakaj so tako posebni? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Najdaljša selitev: nemški volk iz Spodnje Saške do katalonskih Pirenejev
04. 03. 2024 15.31Raziskovalci so s pomočjo genetskih analiz ugotovili, da je eden od nemških volkov premagal 1190-kilometrsko razdaljo, kar je najdaljša doslej potrjena selitev volka na svetu.

BLOG: Sladke paprike
27. 08. 2023 20.00Sladka paprika je resnično vsestransko uporabna in seveda nam poleg odličnega okusa prehrana s papriko lahko pomaga tudi v boju proti številnim zdravstvenim težavam. V resnici je paprika prava zakladnica bistvenih vitaminov, antioksidantov in mineralov, ki pomagajo ohranjati zdrav način življenja.

Naravi vračamo, kar smo ji vzeli
22. 04. 2023 07.00Pred nekaj dnevi smo v svoj novi dom pospremili že 11. v Slovenijo doseljenega risa. Reševanje populacije risa poteka pod okriljem projekta LIFE Lynx, ki se počasi končuje, a smo še daleč od cilja. Šele prihodnja leta bodo namreč pokazala, kako uspešne so bile doselitve in ali smo uspeli vzpostaviti naravni genski pretok. Vodja projekta Rok Černe upa, da bodo tako uspešni, da takšni projekti ne bodo več potrebni.

Vesna, Vitek, Vlašek, Štefa, Arpad, Reška: pred 50 leti so se k nam vrnili risi
02. 03. 2023 06.00Pred natanko 50 leti so lovci in gozdarji v naše gozdove ponovno naselili rise. Šest živali so pripeljali iz Slovaške in jih v večernih urah 2. marca 1973 izpustili iz obore v kočevske gozdove, kamor so se risi vrnili po kar sto letih. Ta veliki naravovarstveni podvig se je izkazal za enega najuspešnejših v Evropi, saj se je populacija številčno okrepila in risi so se razširili tudi v sosednje države, pravijo pri projektu Life Lynx. Potem pa se je začel nov zaton ...

Pitona med parjenjem zrušila del stropa v hiši malezijske družine
14. 02. 2023 10.32Mama in hčerka iz mesta Bentong v Maleziji sta doživeli največji šok svojega življenja. Sprva sta mislili, da je za hrup na njunem podstrešju kriva opica, nato pa ugotovili, da gre za ogromna pitona med parjenjem. Kači sta skupaj tehtali več kot 50 kilogramov, v dolžino sta merili devet metrov.

Veselje v Tropski hiši v Celju: Frida in Pablo ohranjata svojo vrsto
11. 01. 2023 06.00Nov januarski teden je zaposlene v Tropski hiši v Celju presenetil z izjemnim prizorom. Na ponedeljkovo popoldne je ob hranjenju oskrbnica Tropske hiše v ogradi beloglavčkov, kritično ogroženih opic iz Kolumbije, opazila nekaj novega. Ob Pablu in Fridi sta se stiskali še dve štručki. "Beloglavčki imajo mladička!" sporočajo iz Tropske hiše.

Doseljeni risi s svojimi geni rešujejo dinarsko populacijo pred izumrtjem
20. 01. 2022 10.20V Sloveniji so v sezoni 2020/2021 na območju slovenskih Dinaridov zabeležili vsaj 24 odraslih risov, dodatnih pet risov ima svoje teritorije še na območju slovenskih Alp. Opazovanja kažejo, da se doseljeni risi uspešno vključujejo v populacijo in z reprodukcijo rešujejo populacijo pred izumrtjem.

Dan varne hrane: res znamo ravnati z živili?
07. 06. 2021 10.217. junija obeležujemo mednarodni dan varne hrane. Zanjo morajo skrbeti vsi v prehranski verigi, od pridelovalcev in predelovalcev do potrošnikov. Žal pa se prav pri zadnjem členu rado "zalomi". Ali veste, kako shranjevati hrano v hladilniku, na kaj moramo biti pozorni pri pogrevanju in kakšno temperaturo morajo živila doseči, da lahko z gotovostjo trdimo, da so kuhana?

Berlinski živalski vrt potrdil: starša polarne medvedke Herthe sta bila brat in sestra
22. 05. 2021 14.50Dve leti in pol stara polarna medvedka Hertha je 'plod' paritve med bratom in sestro – njena mama Tonja je namreč sestra samca Wolodje. A parjenje brata in sestre je pravzaprav bila 'uradniška' napaka. V moskovskem živalskem vrtu, od koder prihaja medvedkina mama, so nedavno ugotovili, da so pomotoma zamenjali njene identifikacijske podatke z veterinarskimi evidencami samičke, ki se je skotila dva dni pozneje. Hertha je kljub bližnjemu sorodstvenemu razmerju staršev zdrava medvedka, ki pa (vsaj v bližnji prihodnosti) ne bo primerna za nadaljnjo vzrejo – njena krvna linija je namreč v populaciji polarnih medvedov v ujetništvu zastopana precej bolj, kot so sprva mislili.

Šef iz Estonije prišel na posebno misijo – postati očka
30. 04. 2021 13.17V Živalskem vrtu Ljubljana so se te dni razveselili novega samca sibirskega tigra, ki je na posebni naravovarstveni misiji. Očarati bo poskušal sibirsko tigrico Vito, za katero v živalskem vrtu upajo, da bo kmalu, z Bosovo pomočjo, prvič postala mamica.

Julija, Lenka in Tris – novi prebivalci pokljuških gozdov
28. 04. 2021 18.24Po Jelovici še ena gorenjska planota dobiva sveže risje gene iz Slovaške in Romunije, ki bodo pomagali ohraniti in razširiti populacijo te redke zveri. Narava in risi imajo svoje posebnosti, a člani projekta LIFE Lynx upajo, da bo trojica v Triglavskem narodnem parku ustvarila ploden ljubezenski trikotnik.

Fotopast na Kočevskem v objektiv ujela risinjo z mladičem
10. 11. 2020 17.47S Kočevskega prihajajo pozitivne novice, saj je fotopast, s katero v projektu LIFE Lynx spremljajo rise v Sloveniji, ujela risinjo z mladičem. Ob tem dodajajo, da je možno, da je mladičev celo več, ker jih ima risinja lahko do štiri. Ker pa imajo mladiči le 50 odstotkov možnosti, da preživijo prvo leto, bo morala samica za to trdo delati, pojasnjujejo.

Največja evropska divja mačka bi brez pomoči človeka izumrla
13. 06. 2020 07.00Letos tretjič praznujemo mednarodni dan risov. Ta divja mačka velja za ogroženo vrsto tudi v Sloveniji in brez načrtnega doseljevanja bi izumrla. Preden smo jih lani začeli doseljevati, je v naših gozdovih živelo zgolj še približno 15 risov. Da bi dvignili zavest o njih, so v ljubljanskem živalskem vrtu ta konec tedna za obiskovalce pripravili dogodivščine pri risih.

Mali beli lev, ki ga je mati ob skotitvi zavrgla, glavna atrakcija španskega živalskega vrta
11. 06. 2020 15.41V španskem živalskem vrtu se je prvič skotil beli lev, a njegova mati je zaradi naporne kotitve svojega mladiča zavrgla. Skrb zanj so prevzeli oskrbniki, ki upajo, da si bo mama povsem opomogla in ga postopoma sprejela nazaj. Že zdaj pa je mladi levček glavna atrakcija v živalskem vrtu.

Uradno potrjeno: risinja Mala je hči doseljenega risa Goruja
03. 02. 2020 13.37Strokovnjaki so razvozlali uganko in z genetsko analizo potrdili, da se je doseljeni madžarski ris Goru izkazal in je zares oče mladiča risinje Teje iz Male Gore. Mladiča, ki je ženskega spola, so poimenovali Mala in ji nadeli telemetrično ovratnico. Medtem so v Romuniji ujeli tri nove rise, ki se bodo kmalu preselili v Slovenijo in na Hrvaško.

Risinja Teja dobila mladiča, oče je najverjetneje doseljeni ris Goru
18. 12. 2019 15.21Risom v Sloveniji in na Hrvaškem zaradi parjenja v sorodu grozi izumrtje, zato so strokovnjaki maja začeli doseljevati populacijo iz Romunije. V Sloveniji so v Loškem Potoku izpustili risa Goruja, na Hrvaškem pa Doruja. Goruja je po enem mesecu pritegnilo območje Male gore – teritorij slovenske risinje Teje – in očitno sta postala več kot prijatelja. Samica je namreč dobila mladiča.

Risu Goruju prija teritorij risinje Teje
21. 06. 2019 10.47Risom v Sloveniji in na Hrvaškem zaradi parjenja v sorodu grozi izumrtje, zato so strokovnjaki maja začeli doseljevati populacijo. V Sloveniji so v naravo izpustili risa Goruja, na Hrvaškem pa risa Doruja. Oba sta opremljena s telemetrično ovratnico, s pomočjo katere spremljajo njuno gibanje in ugotavljajo, kako se počutita v naših gozdovih. Trenutno sta oba na območju Slovenije.

Glavni vzrok smrti risov je krivolov
15. 05. 2019 12.23Ris Goru iz Romunije je prvi od desetih zakorakal v slovenski gozd. Doseljevanje naj bi rešilo populacijo risov v našem okolju, ki ji zaradi sorodstvenega parjenja grozi izumrtje. To pa ni prvo reševanje najmanj konfliktne zveri pri nas – pred 46 leti smo jo 'uvozili' prvič. Kakšna žival je ris in kaj obeta projekt njegove ohranitve Life Lynx?

Najdebelejše papige na svetu izumrtju 'pokazale zobe'
17. 04. 2019 08.30Znanstveniki na Novi Zelandiji so zabeležili rekordno sezono parjenja najdebelejše papige na svetu kakapo, ki spada med najbolj ogrožene vrste na svetu. Kakapoji so nekoč veljali za najpogostejšo ptico na 'zelenem otoku', dokler je niso prebivalci skoraj popolnoma iztrebili. Trenutno živi na otoku le še 147 odraslih kakapojev.

Starodavni kiti so hodili po štirih nogah, gibali so se podobno kot vidre
06. 04. 2019 06.00Kiti, kot jih poznamo danes, izgledajo popolnoma drugače, kot so v preteklosti. To dokazuje tudi nedavno odkritje znanstvenikov, ki so ob južni obali Peruja naleteli na več kot 42 milijonov let star fosil štirinožnega kita, ki naj bi bil zmožen hoditi tudi po kopnem.

Čeha ubil lev, ki ga je imel zaprtega na svojem vrtu
05. 03. 2019 16.54Čeha je ubil lev, ki ga je imel zaprtega v kletki na vrtu svoje družinske hiše blizu mesta Zlin na vzhodu države. Truplo je našel njegov oče v kletki, ki je bila zaklenjena od znotraj.

500 evrov za hudo bolnega psa
27. 11. 2018 13.06Trg pasjih mladičev cveti. Pri nakupu ljudje pogosto gledajo predvsem na ceno in prodajalci to s pridom izkoriščajo. Nemško bokserko Neli je lastnica za 500 evrov kupila preko spletnega oglasa. Izkazalo se je, da je psička hudo bolna in da prihaja s pasje farme. Razmere na teh farmah pa so grozljive.

Roji mušic in letečih mravelj pri nas se izjemno množijo
07. 09. 2018 18.06Verjetno ste v teh dneh opazili črne leteče zavese. Roji mušic so na prostem zaradi muhastega vremena, v teh rojih pa se mušice množijo in tako skrbijo, da jih tudi drugo leto ne bo zmanjkalo. Preverite, kaj o tem zanimivem pojavu pravi strokovnjak dr. Tomi Trilar.

Risu grozi vnovično izumrtje: v Sloveniji jih živi le še približno 20
11. 06. 2018 09.09Prvič praznujemo mednarodni dan risov. Ta največja divja mačka velja za ogroženo vrsto tudi v Sloveniji in brez človeške pomoči ji grozi vnovično izumrtje. Da bi dvignili zavest o risih, so v ljubljanskem živalskem vrtu pripravili Teden risa. Trenutno v Sloveniji živi zgolj še 20 risov.

Zakaj je pomembno, da v naših gozdovih živijo risi, volkovi in medvedi
08. 05. 2018 06.00Miha Krofel, raziskovalec in profesor na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani je svoje (poklicno) življenje posvetil divjim zverem.