paraziti

Pokojnine umetnikov – prestiž za izbrance ali nagrada za izjemnost?

09. 03. 2025 14.16

SDS že dobra dva tedna zbira podpise za razpis zakonodajnega referenduma o dodatku k pokojninam za izjemne umetniške dosežke. Koliko so jih zbrali doslej, ne razkrivajo, 40 tisoč jih potrebujejo do 26. marca. Zakonu v SDS nasprotujejo, ker je po njihovem mnenju pisan na kožo "točno določeni kulturni eliti". Na ministrstvu za kulturo pa pojasnjujejo, da ne uvajajo nobenih novih dodatkov ali pravic, pač pa zgolj opredeljujejo merila, kaj so izjemni umetniški dosežki. Koliko umetnikov torej že prejema dodatke k pokojninam? Zakaj SDS motijo umetniki, ne pa športniki in znanstveniki? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Grozljive podrobnosti iz Brčkega: nekateri otroci okuženi s paraziti

01. 03. 2025 12.06

Okrožno tožilstvo Brčko je razkrilo podrobnosti iz "hiše groze", v kateri je policija našla 31 otrok, starih od nekaj mesecev do 12 let. Identiteto domnevnih žrtev trgovcev z ljudmi oblasti še ugotavljajo, zato še ni znano, kdo so njihovi starši. So pa odkrili, da so nekateri otroci okuženi s paraziti.

S šestimi otroki dva meseca na Madagaskarju

06. 12. 2024 06.00

Si predstavljate, koliko priprav je potrebnih, da greš z otroki na taborjenje? Da premisliš vse scenarije in si mirno lahko rečeš "Nič nas ne more presenetiti"? Tako, premišljeno in odgovorno sta se na dvomesečno bivanje v misijonu Ampitafa na Madagaskarju pripravila tudi Eva in Gašper Fortuna, ki sta v ta odročen kraj sveta, kjer domačini živijo brez vode in elektrike, s svojimi šestimi otroki, starimi od 6 do 14 let, upala le zato, ker sta zdravnika. Ker če bi šlo kaj narobe, bi bilo zdravje njunih otrok odvisno le od njiju.

'Bolezen, ki je mučila faraone, je zdaj del zgodovine Egipta'

21. 10. 2024 14.44

Egipt je uradno postal država brez malarije, je v nedeljo sporočila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), ko je vladi predala potrdilo. Po svetu je trenutno 44 držav in en teritorij, ki veljajo za območja brez malarije.

V stropu škotskega doma našli 180.000 čebel

29. 06. 2024 10.49

Družina iz škotskega Invernessa je zaradi nenehnega brenčanja v eni od sob na dom poklicala čebelarja. Ta je pod stropnimi mavčnimi ploščami našel ogromen čebelji panj in okoli 180.000 čebel. Čeprav je v zadnjih letih že najmanj 30-krat našel panje v domovih ljudi, je ta največji doslej.

Ameriška družina jedla medvedje meso in se okužila s parazitskimi črvi

27. 05. 2024 08.29

Devet članov ameriške razširjene družine se je zbralo na večerji, na kateri so postregli tudi meso črnega medveda. Slab teden dni po večerji z žara pa je več članom družine postalo slabo. Med hospitalizacijo so jim diagnosticirali trihinelozo, parazitsko zoonozo. Ameriški center za preprečevanje bolezni opozarja, da je bilo meso premalo pečeno.

Zakonca živela s 159 mačkami in sedmimi psi, številni dehidrirani in podhranjeni

04. 04. 2024 08.55

Imeti hišnega ljubljenčka je res edinstvena izkušnja. A ko imaš doma več deset mačk in nekaj psov, povrh vsega pa z njimi grdo ravnaš, te čakajo posledice. To je na lastni koži izkusil francoski par iz Nice, ki je imel doma 159 mačk in sedem psov, živali pa so živele v umazaniji. Številne so bile dehidrirane, podhranjene in okužene s paraziti.

BLOG: Okinavska dieta: recept za dolgo in vitalno življenje

11. 02. 2024 11.32

Med številnimi predlaganimi načrti prehranjevanja, vključno s sredozemsko in ketogeno dieto, kot vse kaže, privlačna možnost za ohranjanje zdravja in dolgoživosti leži v okinavski dieti. Ta prehranski pristop bi lahko bil ključen dejavnik za doseganje visoke starosti, kar ni presenetljivo, saj japonski otok Okinava predstavlja eno od "modrih con," kjer prebivalci redno doživljajo stoletnice. Gre za rojstni kraj borilne veščine karateja, ki pa je torej znan tudi po največjem številu stoletnikov.

Zelenortski otoki postali tretja afriška država brez malarije

12. 01. 2024 16.38

Zelenortski otoki so postali tretja afriška država brez malarije, je sporočila Svetovna zdravstvena organizacija. V državi že najmanj tri leta niso imeli prenosa te tropske bolezni, za katero na kontinentu še vedno umirajo številni ljudje.

Odvzeto govedo premestili na štiri lokacije, vložena pritožba na odločbo

01. 12. 2023 07.58

Na kmetiji pri Krškem odvzeto govedo so premestili na štiri lokacije po državi, nobenega niso usmrtili ali oddali v zakol, so povedali na Upravi RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Medtem je odvetniška pisarna, ki zastopa skrbnika živali, na ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano vložila pritožbo zoper odločbo o odvzemu. Inšpekcijskemu organu zaradi številnih kršitev različnih zakonov predlaga, da jo odpravi kot nezakonito. Poseg v pravice kmeta je bil po njihovem mnenju prestrog, pa tudi v nasprotju z dejanskim stanjem na terenu.

V vodi prisotni paraziti, izdali ukrep prekuhavanja vode

26. 11. 2023 15.11

Zaradi ugotovljene prisotnosti parazitov je podjetje Kovod Postojna v petek uporabnike obvestilo, da je do preklica treba obvezno prekuhavati vodo za prehrambene namene. Obvestilo velja za okoli 22.400 uporabnikov v občinah Postojna in Pivka. V ponedeljek bodo vnovič odvzeli vzorce in jih poslali v analizo, rezultati bi lahko bili znani v sredo.

Inšpektorica stoji za odločitvijo: Živali šepajo, so zgrbljene, imajo mastitise

20. 11. 2023 11.24

"Ogroženo je bilo življenje živali," za svojo odločitvijo za odvzem 24 glav goveda kmetu pri Krškem, ki je v zadnjih dneh razburkal javnost, stoji inšpektorica Danuša Štiglic, saj da so bile v ogradi skupaj nezdružljive živali, prostor je bil v celoti poplavljen z meteorno vodo, blatom in fekalijami. Živali niso imele nobenega suhega mesta za počitek, bile so brez vode in hrane," našteva. Kmetijsko ministrstvo bo storilo vse v svoji pristojnosti, da se ugotovi ustreznost postopka odvzema, obljublja Šarec, ki začasno opravlja naloge kmetijskega ministra.

Voda v Sloveniji ni tako čista, kot mislimo

08. 11. 2023 16.53

Na srečanju o kemijski varnosti opozorili, da voda v Sloveniji ni tako čista, kot si predstavljamo. Lahko je onesnažena s kemikalijami, vzrok pa so tudi industrija, fekalije, gradnja in kmetijstvo. Poudarili so, da onesnaženje pogosto ostane neodkrito, v večini primerov pa je odvisno od ozaveščenosti prebivalstva.

Skok v prazgodovino: na Ljubljanskem barju postavili koliščarsko vasico

18. 12. 2022 11.25

Kako dolga je pot do prazgodovine? Na Ljubljanskem barju je kratka, a zelo slikovita. Na Igu so namreč sredi mokrotnih travnikov postavili pravo koliščarsko vasico. Do nje se lahko sprehodimo le peš, po novi pohodni poti, ki ponuja razgledno panoramo, ki so jo opazovali že koliščarji. Mi smo si novo pridobitev ogledali, še preden bo odprla svoja vrata za širšo javnost.

Soočenje štirih kandidatov: koga bi podprli v drugem krogu, če sami izpadejo?

14. 10. 2022 19.30

Štirje kandidati za predsednika oziroma predsednico Republike Slovenije so v oddaji 24UR ZVEČER soočili mnenja. O njivi in nezaposlitvi delavcev Mihe Kordiša: bo zaradi kršitve akta o ustanovitvi podjetja odstopil od kandidature? Zakaj Sabina Senčar v svoji ordinaciji ne nosi maske, zakaj želi Vladimir Prebilič v državno politiko ter ali Janez Cigler Kralj s tem, ko ne priznava istospolnih družin, širi nestrpnost?

BLOG: Kako se znebiti napihnjenega trebuha?

25. 09. 2022 07.00

Napihnjenost trebuha se pojavi, ko so prebavila napolnjena z zrakom ali plini. Napihnjen trebuh je po navadi znak slabe prebave, zaradi katere v črevesju nastaja preveč vetrov. Zaradi slabe prehrane večine ljudi, visoke ravni stresa, rednega uživanja raznoraznih zdravil in izpostavljenosti različnim onesnaževalcem ni presenetljivo, da imajo ljudje težave z napihnjenostjo. Tokrat si bomo podrobneje ogledali razloge, zaradi katerih se morda spopadate z napihnjenim trebuhom, in izvedeli kaj več o naravni pomoči za napihnjenost.

BLOG: Kakšne so prednosti kolostruma oziroma 'prvega mleka'?

28. 08. 2022 10.40

Kolostrum je "prvo mleko", ki ga proizvedejo mlečne žleze po porodu in traja le kratek čas, preden se spremeni njegova sestava. To "prvo mleko" je izloček prsne žleze samic sesalcev prvih 6 ur (nekateri strokovnjaki menijo, da do 36 ur) po tem, ko je samica povrgla mladiča. Za mnoge sesalce je kolostrum bistvenega pomena za preživetje novorojenih potomcev.

BLOG: Kaj je avtofagija?

22. 05. 2022 07.00

Avtofagijo si lahko predstavljate kot obliko samoprehranjevanja. To se morda sliši precej strašljivo, vendar je pravzaprav običajen način vašega telesa za izvajanje procesov celične obnove. Z avtofagijo celica dejansko obnovi svojo vsebino, nezdrave dele popravi ali izloči. Vedno več govora je o njej, ko tema nanese na razne diete in načine prehranjevanja, ki prispevajo k upočasnjevanju staranja.

Po konferenci zdravniki, nasprotniki cepljenja, zboleli za covidom, zdravijo se z ivermektinom

24. 11. 2021 15.41

Le nekaj dni po konferenci, na kateri so razpravljali o alternativnih možnostih zdravljenja koronavirusne bolezni, je sedem ameriških zdravnikov zbolelo za covidom-19. Eden od njih je tudi 71-letni kardiolog in glasen nasprotnik cepljenja, ki je na konferenci povedal, da že 16 mesecev jemlje ivermektin. 'Čudežno zdravilo' naj bi praktično izničilo smrtnost zaradi novega koronavirusa, a je več študij pokazalo ravno nasprotno.

'Ivermektin ni imel vpliva na preživetje bolnikov'

21. 09. 2021 06.00

Številni posamezniki predlagajo, da se zdravilo ivermektin začne uporabljati za zdravljenje covida-19. Še več, nekateri so ga tudi dobili od virov iz tujine. Čudežno zdravilo naj bi praktično izničilo smrtnost zaradi novega koronavirusa, a vse več študij dokazuje nasprotno. Slovenski infektologi so tako napisali daljše pojasnilo o učinkovitosti in uporabi tega antiparazitika, ki so jo poimenovali: Veliko hrupa za nič ali kako je ivermektin postal medijska zvezda.

BLOG: Zakaj so brusnice tako zdrave?

12. 09. 2021 14.45

O brusničnem soku se pogosto govori v krogih naravnih zdravilcev, predvsem ko gre za zdravljenje okužb sečil. Ko sem bil najstnik, se spomnim, da je prijatelju babica svetovala, naj pije brusnični sok, ko so mu odkrili okužbo sečil. Vendar je v zvezi z vplivom in učinkovitostjo brusnic prisotnega kar nekaj dvoma. Zato sem se odločil z vami podeliti še svoj pogled na brusnice in njihove učinke na naše telo.

Za zdravljenje živali tudi več tisoč evrov

11. 09. 2021 09.10

Vsako tretje gospodinjstvo v Evropi ima vsaj enega hišnega ljubljenčka, prevladujejo mačke, potem psi, sledijo ptiči, mali sesalci, akvarijski organizmi ter plazilci. Živali nam nedvomno veliko dajo, so naši družinski člani, zvesti prijatelji. Koliko pa smo za njih pripravljeni odšteti? Grobi izračuni kažejo, da nas pes denimo v svojem življenju, če predvidevamo, da živi 15 let, stane od 7 do 22 tisoč evrov, v to so všteta redna cepljenja, osnovna zaščita pred paraziti, hrana in priboljški, šolanje, oprema, ne pa tudi stroški za zdravljenje, ko do tega pride.

BLOG: Preveč želodčne kisline je pravzaprav premalo želodčne kisline

04. 07. 2021 18.15

Kot ste lahko razbrali že iz naslova, bom postavil vsesplošno prepričanje o želodčni kislini na glavo. Prepričan sem, da bo ta prispevek eden bolj branih, saj si bodo z njegovo pomočjo številni lahko končno pomagali pri želodčnih težavah. Skorajda ni osebe, ki ni imela želodčnih težav, in vsi dobro vemo, kako zelo neprijetne so. Vsi, ki poznate mojo zgodbo, veste, kako hude zdravstvene težave sem imel pred leti. Vse se je začelo z želodčnimi težavami in infekcijo z bakterijo Helicobacter pylori.

BLOG: Zelišča za zmanjšanje vnetja

23. 05. 2021 07.00

Vnetje je odziv našega telesa na poškodbo ali draženje zaradi delovanja škodljivih dejavnikov. Je del imunskega odziva našega telesa. Gre torej za povsem naravno reakcijo (telesno obrambo), ko se naš organizem spoprime s škodljivimi dejavniki ali poškodbami ter jih želi odstraniti oziroma preprečiti njihovo nadaljnje širjenje. Uporaba protivnetnih zelišč igra pomembno vlogo pri protivnetni prehrani.

Pomemben znanstveni preboj: novo cepivo proti malariji 77-odstotno učinkovito

23. 04. 2021 18.06

Znanstvenikom se na področju razvoja cepiva proti malariji morda obeta pomemben preboj. Prve ocene novega cepiva so namreč pokazale do 77-odstotno učinkovitost. Ugotovitve bodo zdaj skušali še dodatno podkrepiti z aplikacijo cepiva skoraj 5000 otrokom v štirih afriških državah.

Paraziti na maskah? Ne, samo nova teorija zarote

05. 04. 2021 10.07

Slovenska družbena omrežja so preplavili posnetki nenavadnih delcev, ki so prišli z mask in naj bi bili živi. Da gre za nov način ubijanja ljudi, vse del pandemije. A že hiter pogled da vedeti, da gre za popolnoma naraven pojav. Kaj pa je potem namen videa? Zgolj zastraševanje. Prvotna novica je prišla z znane strani 4Chan, ki je nekakšna točka nič za teorije zarote o koronavirusu, Billu Gatesu, Donaldu Trumpu in tudi teorije, da je Zemlja ploščata.

Za koga so kulturniki le paraziti in nepotrebneži, ki parajo živce?

13. 03. 2021 09.43

Za vrat jih stiska epidemija. Kopiči se gnev zaradi vladnih ukrepov. Dela ni, projekti stojijo, mnogi bijejo boj za preživetje. Kaj se je zgodilo s kulturo – glasbeniki, filmarji, gledališčniki in paleto drugih kulturnikov, ki je domala paralizirana že vse leto? Prvi na udaru so samozaposleni, prekarci. Vsi, ki so v ospredju, opozarjajo tudi na tiste v ozadju: organizatorje, tonske tehnike, ozvočevalce, lučkarje, scenske, odrske delavce, ki imajo znanje, izkušnje in ki so ostali prav brez vseh prihodkov.

Ali sodba zdravnikom pomeni začetek konca korupcije v zdravstvu?

18. 02. 2021 06.00

Kako je sodbo zdravnikom zaradi prejemanja podkupnin dojel eden največjih kritikov tovrstnih spreg v slovenskem zdravstvu Erik Brecelj? Kakšno sporočilo slovenskim zdravnikom prinaša odločitev sodišča? "To je žalosten dan, ker so obsojeni dobri strokovnjaki in je to izguba tudi za bolnike, a odgovornost se prelaga na sodišče. Vodstva bolnišnic bi morala že zdavnaj ustrezno ukrepati, potrebni so tudi sistemski ukrepi," meni nekdanji prvi slovenski žvižgač. Kot pa dodaja, je za takšne razmere kriva tudi politika. "Ko začnejo pritekati milijoni, se priključijo paraziti. Slovenija je skorumpirana država, in če to toleriramo, smo si sami krivi za vse, kar se dogaja," je kritičen Brecelj.

Kako lahko okrepimo svoj imunski sistem?

06. 12. 2020 19.11

Za dober imunski sistem je ključna zdrava in uravnotežena prehrana. S hrano namreč telo lahko dobi vsa potrebna hranila v ustreznih količinah. Izjema je vitamin D, ki ga je v zimskih mesecih smiselno nadomeščati s prehranskimi dopolnili. Kako še lahko poskrbimo za optimalno delovanje imunskega sistema?

Glavna sezona cvetenja breze, gabra in jesena: kako zmanjšati izpostavljenost?

07. 04. 2020 11.38

Obremenitve s cvetnim prahom v zadnjih dneh so visoke. To povzroča težave tistim, ki trpijo za sezonskimi alergijami. V tem času naj ti prilagodijo vedenje in zmanjšajo izpostavljenost alergenom. Na različne načine lahko poskrbijo tudi za čim manjšo izpostavljenost v notranjih prostorih: ''Redno čiščenje prahu, naprave za čiščenje zraka, ki ne proizvajajo velikih količin ozona, okenska zaščita z gosto mrežo, neprepustno za cvetni prah in prezračevalne naprave z dobrimi filtri bodo zmanjšali obremenjenost bivalnih prostorov z alergeni cvetnega prahu.''