papirni

Izračun: ali se nakup stanovanja izplača? Kaj raste veliko bolj in vam lahko prinese še eno stanovanje?

27. 01. 2025 00.15

Velik delež nakupov stanovanj se opravi kar z gotovino. A kot kaže je zlate dobe nakupov in oddajanja stanovanj že konec. Država vse bolj omejujejo kratkoročno oddajanje turistom in napoveduje nove davke za nepremičnine.

Kako ženska izbere avto? Pametno!

22. 04. 2024 00.15

V življenju so stvari, ideje, ki preživijo čase in situacije. Na primer ta, da je življenje prekratko, da bi se mučili z neudobnimi čevlji. Ali pa da mora v ženski omari viseti vsaj ena mala črna oblekica, pod katero se je za vse večne čase podpisala Coco Chanel daljnega leta 1926.

Zadnji dan za napoved lanskih najemnin, dobičkov in obresti

28. 02. 2024 06.17

Vsi, ki so lani prodali vrednostne papirje in investicijske kupone, imajo le še danes čas za oddajo napovedi za odmero kapitalskih dobičkov. Danes je tudi zadnji rok za vložitev napovedi za odmero dohodnine od obresti in od odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov, prijaviti je treba tudi prihodke od najemnin.

Slovenija lani dosegla 1,6-odstotno gospodarsko rast

14. 02. 2024 10.53

Slovenija je lani po prvi oceni statistikov dosegla 1,6-odstotno rast BDP. K rasti so pozitivno prispevale bruto investicije v osnovna sredstva in končna potrošnja gospodinjstev, negativno pa zmanjšanje zalog. Izvoz se je zmanjšal za 2,0 odstotka, uvoz pa za 5,1 odstotka. Zunanjetrgovinski presežek je k rasti BDP prispeval 2,8 odstotne točke.

Avstrijci jezni sami nase: kako so lahko Rusi kupovali vile v alpskih vasicah?

04. 02. 2024 07.58

Avstrijo pretresa škandal okoli luksuzne vile, ki naj bi jo na skrivaj kupil ruski oligarh in nekdanji lastnik nogometnega kluba Chelsea Roman Abramovič. Skoraj dve leti po ruski invaziji na Ukrajino pri severnih sosedih namreč razpravljajo, kako je Avstrija postala igrišče za milijarderje, ki so tesno povezani s Kremljem, pri tem pa izkoriščajo slab nadzor in zapletene lastniške strukture za tajno kupovanje razkošnih nepremičnin po vsej državi.

'Rada bi že enkrat začutila, da sem spet svobodna!'

07. 11. 2023 13.51

49 let ima danes ženska, ki je zaradi poskusa uboja v zaporu preživela tri leta. Izrekli so ji štiri leta zapora, a si je z delom, zglednim vedenjem, upoštevanjem vseh pravil in globokim obžalovanjem tistega svojega impulzivnega dejanja zaslužila zaupanje, da so jo pogojno izpustili leto dni prej.

Samsung Galaxy Z Flip5 in Galaxy Z Fold5: Prilagodljivost in vsestranskost brez kompromisov

27. 07. 2023 10.48

Galaxy Z serija z inovativno obliko, izboljšano z novim tečajem Flex Hinge za uravnoteženo oblikovno zasnovo, in profesionalnimi zmogljivostmi fotoaparata z edinstveno kamero FlexCam zagotavlja neprekosljivo izkušnjo zlaganja.

Iz trgovine odslej ponovno le z računom v roki

18. 04. 2023 06.56

Veljati je začela novela zakona o davčnem potrjevanju računov, s katero se nekaj več kot leto dni po ukinitvi vnovič uvaja obveznost izročanja računa kupcu za kupljeno blago oz. prejeto storitev. Potrošnikom, ki računa ne bi prevzeli, ponovno grozi globa v višini 40 evrov.

Odbor znova prikimal obveznemu izročanju računov

15. 03. 2023 09.40

Odbor DZ za finance poslancem predlaga, naj še enkrat potrdijo novelo zakona o davčnem potrjevanju računov, na katero je državni svet zaradi glob za primer neprevzema računa izglasoval odložilni veto. Tokrat bo potrebnih najmanj 46 glasov in glede na glasovanje odbora so ti zagotovljeni.

Izdajanje računov je spet obvezno

23. 02. 2023 13.37

Državni zbor je sprejel novelo zakona o davčnem potrjevanju računov, s katero se nekaj več kot leto dni po ukinitvi vnovič uvaja obveznost izročanja računa kupcu za kupljeno blago oz. prejeto storitev. Glasove za so dali le poslanci koalicije, saj v opoziciji v noveli vidijo le nepotrebno birokratsko oviro. Za kupca, ki računa ne bi prevzel, zakon prevideva 40 evrov globe, a bojazni, da bi nas doletela, ni. Drugače je pri pravnih osebah, zanje so predvidene globe določene v razponu od 1500 pa kar do 75.000 evrov.

FURS napoveduje okrepitev nadzora nad oddajanjem nepremičnin

19. 02. 2023 08.49

Na finančni upravi ob izteku roka za oddajo kar nekaj napovedi za odmero davkov od dohodkov napovedujejo okrepitev nadzora nad oddajanjem nepremičnin. Prihodke od najemnin, kot tudi lani prejete obresti in ustvarjene kapitalske dobičke, je treba prijaviti do konca meseca.

Ali bomo že v prihodnjem mesecu ponovno prejemali papirnate račune?

17. 02. 2023 18.26

Že dobro leto dni velja, da mora prodajalec izročiti račun kupcu v papirni obliki le na zahtevo kupca. A zdajšnja vlada namerava to spremeniti, s čimer bi se ponovno določila obveznost izročitve izdanega računa za opravljeno storitev ali dobavo blaga kupcu. Prihodnji teden bo o tem glasoval državni zbor, tako da bomo morali morda že v sredini prihodnjega meseca račune spet obvezno tako prejemati kot tudi jemati.

Po ukinitvi papirnatih računov 'zacvetela' siva ekonomija

27. 09. 2022 10.26

Podatki davčnih blagajn glede števila izdanih in potrjenih računov leta 2019 in 2022 kažejo okoli 25-odstotni upad izdanih računov, predvsem v nekaterih dejavnostih, ki so bile v preteklosti že prepoznane kot bolj tvegane za sivo ekonomijo. Tudi zato je finančno ministrstvo predlagalo ponovno obvezno izdajanje papirnatih računov, ki ga je pred letom dni ukinila Janševa vlada.

Obarvano gorivo, olajšava za mlade in velike spremembe za normirance

26. 09. 2022 21.24

Vlada je na dopisni seji potrdila zakonodajni sveženj davčnih sprememb, s katerimi v delu posega v spremembe, sprejete marca letos v prejšnjem mandatu DZ, prinaša pa tudi nekatere nove rešitve. Večje spremembe davčne zakonodaje medtem na Ministrstvu za finance napovedujejo za prihodnje leto, veljati pa naj bi začele v 2024.

Posebna olajšava za mlade, prevetritev sistema normirancev

22. 09. 2022 15.30

Vlada je obravnavala predloge sprememb več zakonov s področja davkov. Po izračunih ministrstva za finance se bo zaposlenemu z minimalno plačo neto letna plača prihodnje leto glede na leto 2023 zvišala za 478 evrov, v primerjavi s trenutno veljavno ureditvijo za leto 2023 pa bo višja za 318 evrov. Zaposleni s povprečno plačo bo imel leta 2023 za 130 evrov višje izplačilo glede na letošnje leto, glede na trenutno ureditev za leto 2023 pa bo izplačilo nižje za 130 evrov.

Dilema energetske krize: Katere sektorje najprej odklopiti iz omrežja

02. 07. 2022 11.35

Dobava plina upada. Tako močno, da so Nemci, ki so veliki podporniki zelenega prehoda, zagnali termoelektrarne, sledijo jim tudi druge evropske države. Pripravljeni so energetski krizni načrti, pristojne skrbi, kako globoko po krivulji konkurenčnosti bo padlo evropsko gospodarstvo, katere panoge bodo v primeru pomanjkanja odklapljali iz plinskega omrežja. Slovenija zaradi svoje odvisnosti od tega energenta ne more biti izjema. Tomaž Orešič, poznavalec energetskih trgov in strategij ter energetski menedžer, pravi, da smo zaradi nepredvidljivosti in nestabilnosti pred največjim izzivom doslej.

Kljub pocenitvi energentov aprila nadaljevanje rasti cen uvoza

30. 05. 2022 11.49

Cene uvoženih izdelkov so bile aprila za 1,7 odstotka višje kot marca in za 29,2 odstotka višje kot pred enim letom. Najopazneje so se glede na marec zvišale cene v skupini kovine, cene v oskrbi z elektriko in plinom pa so precej padle. Še naprej so se dražili naftni derivati in živila. Medletno so cenovni indeksi visoki.

Načrti JGZ Brdo: izgradnja 1,8-milijonskega wellnessa in projekt zelenega prehoda

14. 03. 2022 15.56

Javni gospodarski zavod Brdo je lani beležil rekordnih 10 milijonov evrov prihodkov in ustvaril 277.000 evrov presežka nad odhodki. Po uspešnem letu, ki sta ga zaznamovala odprtje prenovljenega hotela na Brdu pri Kranju in predsedovanje Slovenije Svetu EU, ima letos še ambicioznejše načrte. Poleg rasti prihodkov in dobička je med drugim v načrtu izgradnja wellnessa na Brdu. Kot prvi v slovenskem turizmu pa se lotevajo tudi posebnega projekta za zeleni prehod z načrti za prihranke na področju elektrike, vode in zemeljskega plina ter na področju zmanjšanja odpadkov.

Po novem tiskani račun v trgovini le na zahtevo potrošnika

22. 01. 2022 07.19

Z uveljavitvijo novele zakona o davku na dodano vrednost (DDV) se v slovenski pravni red prenašajo določbe štirih evropskih direktiv, uvaja se tudi nekaj poenostavitev za davčne zavezance. Za potrošnike najbolj pomembna določba je, da jim prodajalec ni dolžan izročiti računa v papirni obliki, če ga ne zahtevajo sami.

Tiskanje računov s soboto ne bo več obvezno, Furs miri: 'Nič se ne spreminja'

21. 01. 2022 07.32

V soboto, 22. januarja, začne veljati novela Zakona o davku na dodano vrednost. Ta prinaša nekatere spremembe, ki jih bomo občutili vsi. Denimo, trgovci in drugi izdajatelji računov bodo te v papirni obliki izročali le še na zahtevo kupcev, sicer pa ne več. Furs ob tem miri, da se z novelo zakona le "ukinja obvezno tiskanje računov pri prodajalcih", tisti, ki jih bodo želeli, pa jih bodo še vedno lahko izdajali tudi v papirnati obliki. Novela odpravlja tudi oprostitev plačila DDV ob uvozu pošiljk neznatne vrednosti – meja je bila do zdaj določena pri 22 evrih.

DZ potrdil novelo zakona o DDV

27. 12. 2021 18.01

Državni zbor je s 46 glasovi za in 24 proti sprejel novelo zakona o DDV. Vlada jo je pripravila, potem ko je njenemu prejšnjemu predlogu julija v DZ zmanjkal le glas podpore. Novela prinaša prenos treh evropskih direktiv in izvedbene uredbe, ki urejajo med drugim plačevanje DDV pri čezmejnem trgovanju na daljavo oz. e-trgovanju. Podporo mu je odrekel del opozicije, ki se ne strinja, da je vlada poleg evropskih direktiv vanj vključila spremembe pri nakupu električnih vozil v podjetjih in izročanju računov.

Kljub zaostrovanju ukrepov bo veliko Slovencev zadnje dni leta preživelo v toplih krajih

24. 12. 2021 20.08

Zaradi zaostrovanja ukrepov so med prazniki omejena tudi potovanja. Kljub temu, da jih stroka odsvetuje, bo veliko Slovencev zadnji teden leta potovalo v tople kraje. Nekatere destinacije, kot na primer Egipt in Dubaj, so turistične agencije že razprodale. Na zunanjem ministrstvu zaradi širjenja omikrona opozarjajo, naj res premislimo, ali je potovanje nujno. Individualne poti v tujino odsvetujejo, vsem potnikom pa priporočajo, naj pred potjo preverijo vse ukrpe, ki veljajo v ciljni državi.

Rekordno trgovanje s čistim zrakom

30. 11. 2021 06.00

V Sloveniji je 34 naprav – termoelektrarne, toplarne ter proizvajalke jekla, keramike in papirja – ki trgujejo z emisijskimi kuponi. Med njimi največ emisij C02 v zrak spusti Termoelektrarna Šoštanj. S kuponi trgujejo tudi posamezniki, podjetja, ki so trgovanje uporabili za dober posel. Eden najuspešnejših pri trgovanju je Boštjan Bandelj. Emisijski kuponi so letos dosegli rekordne cene – tudi več kot 70 evrov. Kako bo rast cen vplivala na poslovanje Termoelektrarne Šoštanj?

Osebna identifikacija ob preverjanju pogoja PCT je zakonsko dovoljena

08. 11. 2021 13.48

Medtem ko so številni opozarjali, da varnostnik oziroma pooblaščena oseba nima pravice, da ob dokazilu PCT zahteva še osebno identifikacijo, pa informacijska pooblaščenka sporoča, da Zakon o varstvu osebnih podatkov dopušča vpogled v osebni dokument za namen preverjanja točnosti podatkov ob preverjanju izpolnjevanja pogoja PCT.

Ko upiranje vladnim ukrepom postane nadlegovanje nedolžnih ljudi

01. 10. 2021 07.24

Policist na ulici, uslužbenka na pošti, varnostnik v trgovini, zaposleni na bencinskem servisu, ravnateljica šole, natakarica v gostinskem lokalu ... Tudi novinarji – kot še nikoli doslej. Vsi smo že bili tisti, na katere ljudje, ki se ne strinjajo z ukrepi, ki jih za obvladovanje epidemije sprejema vlada, stresajo svoj gnev. Včasih gredo stvari celo tako daleč, da človek, ki zgolj opravlja svoje delo, postane tarča nadlegovalca.

Sprememba davčne zakonodaje: papirnati račun le kupcu, ki ga bo izrecno zahteval

19. 08. 2021 11.40

Potem ko je prejšnjemu na julijski seji DZ zmanjkal le glas podpore, je vlada določila besedilo novega predloga novele zakona o davku na dodano vrednost. V njem med drugim ostaja sprememba, da bo račun kupcu v papirnati obliki izročen le na njegovo zahtevo. A Zveza potrošnikov Slovenije je že maja opozorila, da le izdani račun dokazuje, kdaj in kje ste kupili izdelek, ki je podlaga za uveljavljanje reklamacije, za zamenjavo ali vračilo denarja.

Aplikacija za preverjanje covidnega potrdila vendarle zaživela

30. 07. 2021 13.10

Nova anonimna aplikacija za preverjanje EU digitalnega covidnega potrdila je organizatorjem prireditev in ponudnikom storitev na voljo od danes, so sporočili z Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Aplikacija za mobilne naprave je objavljena na spletni strani eZdravje.

Nov predlog novele zakona o DDV-ju podoben prejšnjemu

27. 07. 2021 19.38

Vladi in predvsem ministrstvu za finance zadnje čase težave povzročajo davki. Trenutno predvsem davek na dodano vrednost oziroma novela zakona o DDV-ju, ki je 15. julija padla zaradi enega glasu premalo. Zdaj so pripravili nov predlog, ki je po besedah ministrstva precej podoben prejšnjemu.

V veljavo stopajo digitalna potrdila. Na Hrvaškem z njim tudi na prireditve

01. 07. 2021 06.25

V Evropski uniji danes v veljavo stopa digitalno covidno potrdilo (DCP), ki so ga v Sloveniji začeli testirati prejšnji teden, sedaj pa bo zaživelo v polni obliki. Dolgo pričakovana rešitev ponuja odgovor na številne zagate, ki so jim bili priča potniki na mejah znotraj EU, saj bo potrdilo olajšalo prost pretok ljudi. Vstop v državo brez dodatnih epidemioloških pogojev je vsem imetnikom evropskih digitalnih covidnih potrdil omogočen tudi na Hrvaškem, prav tako se boste tam s potrdilom lahko udeležili prireditev z neomejenim številom udeležencev.

Podpisana uredba o evropskem digitalnem covidnem potrdilu

14. 06. 2021 14.53

Predsedniki treh glavnih institucij EU, Ursula von der Leyen (Evropska komisija), David Sassoli (Evropski parlament) in Charles Michel (Evropski svet), so se udeležili slovesnosti ob podpisu uredbe o evropskem digitalnem potrdilu, so sporočili iz Bruslja. Uredba bo začela veljati 1. julija in bo olajšala potovanja v Uniji v času pandemije covida-19.