paliativna oskrba

Paliativna oskrba kljub pomanjkanju kadra in kapacitet vse bolj razširjena
08. 01. 2025 19.44Medtem, ko je koalicija predstavila predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, pa je še kako pomembno govoriti tudi o paliativni oskrbi, torej o tem, kako se lajša življenje tistim, ki se spopadajo z najhujšo diagnozo, ki ne pomeni ozdravitve. Paliativna oskrba je v Sloveniji vse bolj razširjena. Mobilne ekipe za paliativno oskrbo ima že večina slovenskih regij, največja težava pa je še vedo pomankanje kadrov in kapacitet.

Teja Kleč: Ko s tabo nekdo iskreno spregovori o smrti, začnejo s tebe padati strahovi
05. 10. 2024 15.29Teja Kleč je 47-letna oblikovalka, ki ustvarja pod imenom Teja Ideja. Ima raka, ki izvira iz slepiča, in tumorje v trebušni votlini, ki počasi rastejo. Pozno, šele pred dvema letoma po desetletju črevesnih težav, so ji odkrili to redko obliko raka. Onkologi so ji nedolgo nazaj predlagali, da bi se še naprej zdravila s kemoterapijo, ki bi ji verjetno življenje podaljšala za nekaj mesecev, a odločila se je, da se tej možnosti odreče in da raje kakovostno preživi zadnje obdobje življenja.

Brecelj pozdravlja nov zakon: 'Fascinantno, kaj so pripravili'
19. 09. 2024 16.56Na seji strateškega sveta za zdravstvo so člani obravnavali predlog Zakona o zdravstveni dejavnosti in razpravljali o predlogih za spremembe upravljanja javnih zdravstvenih zavodov, ki močno odmevajo. O sklepih je spregovoril dr. Erik Brecelj, ki je izrazil zadovoljstvo s predlogom zakona, prijetno presenečen je bil nad tem, da so pri predlogu upoštevali veliko predlogov sveta. "Verjetno bo vmes nekaj glavobolov, ampak tako ne gre več," je ocenil. Uspešnost zakona bo odvisna od učinkovitosti nagrajevanja, je prepričan.

Zgroženi nad novelo: 'Prisilno delo v javnih zavodih pod pogoji države'
16. 09. 2024 15.45V strokovnem združenju zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov so zgroženi nad predlogom novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki je v javni razpravi. Menijo, da javne zdravstvene delavce postavlja v položaj tretjerazrednih državljanov, saj jim med drugim predpisuje prisilno delo v javnih zavodih izven rednega delovnega časa pod pogoji države. Ministrstvo za zdravje je predlog poslalo v javno razpravo. Predlog med drugim omejuje delo pri zasebnih izvajalcih in vzpodbuja dodatno delo v zdravstvenem zavodu, kjer je zdravstveni delavec zaposlen. Predlog bo v javni razpravi do 16. oktobra.

'Danes umreti doma ne sme biti tabu, a bi moral biti privilegij'
20. 06. 2024 16.40Na kliničnem oddelku za hematologijo interne klinike UKC Ljubljana bodo predvidoma zadnji teden v avgustu, po koncu izobraževanja zdravstvenega kadra, vzpostavili paliativni tim. "Graditi moramo na tem, da tistim, ki si to želijo, omogočimo dostojno slovo," je v izjavi poudaril predstojnik kliničnega oddelka za hematologijo Samo Zver.

Vsaka šesta starejša oseba je tarča ene od oblik nasilja
15. 06. 2024 08.03Organizacije, ki se zavzemajo za pravice starejših, ob mednarodnem dnevu ozaveščanja o nasilju nad starejšimi opozarjajo na nedopustnost tovrstnega nasilja ne glede na to, ali gre za fizično, psihično, ekonomsko ali socialno nasilje. Varuh človekovih pravic Peter Svetina ugotavlja, da je to nasilje večinoma skrito.

'Oskrba otroku po postavitvi diagnoze omogoča čim bolj kakovostno življenje'
13. 06. 2024 15.14Pred evropskim dnevom paliativne oskrbe, ki ga obeležujemo v soboto, so članice paliativnega tima na pediatrični kliniki UKC Ljubljana poudarile pomen paliativne oskrbe za otroke. Poudarjajo, da ne gre le za oskrbo neposredno ob koncu življenja, ampak se začne čim prej po postavitvi diagnoze in otroku omogoča čim bolj kakovostno življenje.

Janša: Tisti, ki izključujejo, so dobili svojo lekcijo
09. 06. 2024 21.11Začasni izidi evropskih volitev po polovici preštetih glasovnic kažejo, da je SDS osvojila štiri poslanske mandate. Janez Janša je v prvem odzivu dejal, da so rezultati pokazali, da je vladna koalicija na teh volitvah poražena. "Tranzicijska levica takega poraza v Sloveniji še nikoli ni doživela in upam, da bo to sporočilo sprejeto." SDS bo sicer vložila pritožbo na Državno volilno komisijo, saj so bila nekatera volišča na predčasnem glasovanju po njihovem nezakonito organizirana, ker niso bila na ozemlju volilnega okraja

Dejstva: Ali res vsa stroka nasprotuje evtanaziji?
07. 06. 2024 06.02V studiu naše večerne oddaje je Uroš Slak soočil štiri parlamentarne stranke, ki jim na nedeljskih evropskih volitvah ankete javnega mnenja napovedujejo najboljšo uvrstitev. Poslanec SDS Zvone Černač ter trije kandidati za evropske poslance – Janja Sluga iz GS, NSi-jeva Vida Čadonič Špelič in Matevž Frangež SD – so še enkrat predstavili stališča svojih strank glede referendumskih vprašanj, povezanih s konopljo in evtanazijo.

Referendumsko soočenje štirih največjih parlamentarnih strank
06. 06. 2024 06.00Koalicija namesto stanovanj ponuja mladim konopljo, namesto ustrezne dolgotrajne in paliativne oskrbe ponuja evtanazijo, trdijo v opoziciji. V vladajoči koaliciji pa jim odgovarjajo: cilj je varnejša osebna uporaba konoplje in tistim, ki ob umiranju neznosno trpijo in želijo to agonijo zaključiti v miru in v svojem okolju, zgolj omogočamo ustrezno pomoč. To sta samo dva argumenta za in proti pri referendumu o uzakonitvi pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki najbolj razburja. O referendumskih vprašanjih so mnenja soočili Zvone Černač iz SDS, Janja Sluga iz Gibanja Svoboda, Vida Čadonič Špelič iz Nove Slovenije in Matevž Frangež SD.

Zmanjšanje strahu pred bolečim umiranjem: le redki deležni paliativne oskrbe
24. 05. 2024 18.24Referendumsko vprašanje o prostovoljnem končanju življenja daje parlamentu vnaprejšnje soglasje, da po politični presoji uredi zakon, javnosti pa odreka možnost, da bi odločala vsebinsko. Tako meni Komisija za medicinsko etiko, ki poudarja pomen dolgotrajne in paliativne oskrbe, ki bi zmanjšala strah bolnikov pred bolečim umiranjem in občutkom, da bodo v najtežjih trenutkih breme svojcem ali osamljeni. Gre namreč za celostno obravnavo neozdravljivo bolnih, ki poleg lajšanja bolečin skrbi še za njihovo socialno, psihološko in duhovno stisko, podporo nudi tudi najbližjim. A je zdravstveni kader o tem premalo izobražen, postelj za paliativno oskrbo je le za vzorec, specializirani paliativni timi so podhranjeni.

Referendum o prostovoljnem končanju življenja: kaj morate vedeti?
21. 05. 2024 17.53Posvetovalni referendum o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, kot kaže, bo. Ustavno sodišče je namreč odločilo, da ne bo zadržalo odloka o razpisu referenduma, za kar so si prizadevali v SDS in NSi. Vsebinsko pa mora o ustavnosti odloka še odločiti. Kako naj bi ta predlog urejal pravico do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja?

Predlog za razpis referenduma o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja primeren
09. 04. 2024 06.27Odbor DZ za zdravstvo je z devetimi glasovi za in štirimi proti koalicijski predlog za razpis posvetovalnega referenduma o obravnavi ureditve pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja ocenil za primernega. Volivce bi vprašali, ali so za to, da se sprejme zakon, ki bo urejal pravico do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja.

Bomo dobili Zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja?
29. 02. 2024 11.48Pred skoraj letom dni so avtorji pod okriljem Srebrne niti, združenja za dostojno starost, predstavili predlog Zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Kot pojasnjujejo, so v tem času opravili številne pogovore in predstavitve po Sloveniji ter odgovarjali na vprašanja v več posvetih in oddajah. Poudarili so, da sta bili izvedeni tudi dve neodvisni telefonski anketi in da sta obe zakonu potrdili večinsko podporo. Predvidoma prihodnji teden bodo zakon obravnavali v državnem zboru.

Italija hudo bolni deklici, ki jo želijo odklopiti z aparatov, podelila državljanstvo
07. 11. 2023 08.50Bolnišnica v britanskem Nottinghamu namerava hudo bolno osemmesečno deklico odklopiti z aparatov, ki jo ohranjajo pri življenju. Njihovi odločitvi je prikimalo tudi sodišče, ki meni, da je v "najboljšem interesu" otroka, da se njegovo življenje konča. Starša deklice temu nasprotujeta in jo želita odpeljati v Rim, italijanska vlada pa je v ta namen dojenčici podelila italijansko državljanstvo. Vendar pa je sodstvo odločilo, da je preveč nevarno, da bi deklico odpustili iz bolnišnice.

'Paliativna oskrba otroka je veliko več kot oskrba pred umiranjem'
26. 08. 2023 08.43Starša fantka Marcela, ki je bil pri komaj enem mesecu diagnosticiran s spinalno mišično atrofijo, konec maja pa zaradi bolezni preminil, sta v težkih trenutkih podporo in pomoč dobila pri timu, ki skrbi za paliativno oskrbo otrok na Pediatrični kliniki v Ljubljani. V zahvalo je nastal dobrodelni dogodek Marcelova tržnica. V nedeljo bodo na Pogačarjevem trgu v Ljubljani med 10. in 20. uro zbirali sredstva za tim, ki pomaga neozdravljivo bolnim otrokom in njihovim družinam.

Dobrodelna Marcelova tržnica za paliativno oskrbo otrok
25. 08. 2023 18.40Pogačarjev trg v Ljubljani bo to nedeljo gostil dobrodelno Marcelovo tržnico. Na njej bodo zbirali denar za podporo neozdravljivo bolnim otrokom in njihovim družinam, ki jih oskrbuje tim za paliativno oskrbo otrok Pediatrične klinike v Ljubljani. Prav ta ekipa zdravnikov, medicinskih sester in drugih strokovnjakov za pediatrično paliativo je stala ob strani tudi mladi družini, Tjaši, njenemu partnerju Alenu in dečku Marcelu, ki so mu pri enem mesecu odkrili spinalno mišično atrofijo, zaradi katere je pri treh mesecih umrl. In po njem se tržnica tudi imenuje.

Oddali podpise za zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja
17. 07. 2023 06.05Predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja so pobudniki vložili v zakonodajni postopek. Predlagatelji pojasnjujejo, da želijo z zakonom neozdravljivo bolnim, ki trpijo neznosne bolečine, zagotoviti možnost dostojanstvene smrti, ki je pravno urejena, zagotavlja družbeni nadzor in varnost postopka pred zlorabami. Predlagatelji pričakujejo podporo koalicije. "Zdravništvo predloga zakona in v njem predstavljenih rešitev ne podpira," pa so v odzivu zapisali pri Zdravniški zbornici in dodali, da bi morali kot družba napore usmeriti v razvoj in dostopnost paliativne oskrbe.

Šempetrska bolnišnica bo postala del mreže za onkološko obravnavo bolnikov
03. 07. 2023 14.23V šempetrski bolnišnici so bili na obisku predstavniki Državnega programa obvladovanja raka 2022–2026, ki ga upravlja Onkološki inštitut Ljubljana. Predstavili so jim delo in vizije na področju onkologije, saj bo šempetrska bolnišnica postala del mreže onkološke dejavnosti v Sloveniji, ki naj bi zaživela leta 2025.

Prihaja Marcelova tržnica: delavnice, Masterchefovci in paliativna oskrba
20. 06. 2023 06.00Slovenija v svoji dobrodelnosti res ne pozna meja. Maratoni, koncerti, tekme in druge akcije. 27. avgusta pa se bo na Pogačarjevem trgu odvil še en dobrodelni dogodek. Ta nosi ime Marcelova tržnica, za njim pa se skriva ganljiva zgodba. O tem, zakaj so se odločili organizirati dogodek, je za 24UR ZVEČER spregovorila Nika Babić.

Kako poteka paliativna oskrba na terenu?
12. 06. 2023 20.39Pogost očitek nasprotnikov prostovoljnega končanja življenja je, da imamo premalo razvejano paliativo, ki bi hudo bolnemu človeku omogočila čim bolj kakovostno iztekajoče se življenje in na koncu tudi smrt brez bolečin. In kako poteka paliativna oskrba? Barbara Bašić je na terenu spremljala zdravnico Matejo Lopuh, vodjo mobilne paliativne enote z jeseniške bolnišnice.

Strah pred trpljenjem: 'Za evtanazijo bi se letno odločilo do 50 oseb'
07. 06. 2023 07.49Pravica do dostojanstvene smrti in svoboda glede samostojnega odločanja o tem, kdaj in pod kakšnimi pogoji je čas za slovo na eni strani, na drugi pa zdravniško poslanstvo ohranjanja življenja in pomisleki glede možnih zlorab. Predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki so ga pripravili v društvu Srebrna nit, precej razdvaja javnost. In medtem ko mu zdravniške organizacije ostro nasprotujejo, češ da ne bodo postali 'rablji svojih pacientov', je pobudnikom predloga zakona že uspelo zbrati 5000 podpisov, potrebnih za vložitev v parlamentarni postopek.

Zbrali 5000 podpisov za zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja
05. 06. 2023 13.42Pobudniki predloga zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja so zbrali zakonsko zahtevanih 5000 podpisov volivcev in volivk, ki so potrebni za njegovo vložitev v parlamentarni postopek. Z zbiranjem podpisov bodo nadaljevali do vključno 22. junija, ko se izteče 60-dnevni rok.

Komisija Pravičnost in mir nasprotuje predlogu zakona o evtanaziji
10. 05. 2023 17.48Član komisije Pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci Roman Globokar je opozoril, da še tako izpopolnjen zakon ne more preprečiti zlorab. Zato predlogu zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja nasprotujejo. Bolni in trpeči pa potrebujejo priznanje, da je njihovo življenje dragoceno.

Prostovoljno končanje življenja: 'Predlog ima varovalke, da ne bo zlorab'
04. 04. 2023 15.27Avtorji zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki omogoča pomoč v skrajni stiski posameznika ob koncu življenja in je bil pripravljen v okviru Srebrne niti, so zaprosili za določitev šestmesečnega roka, v katerem bodo zbirali 5000 podpisov za vložitev predloga zakona v DZ. Predlog ima varovalke, da ne bo zlorab, so pojasnili.

Najstarejši nekdanji predsednik ZDA v paliativni oskrbi
19. 02. 2023 07.53Nekdanji predsednik ZDA, 98-letni Jimmy Carter, bo začel na svojem domu prejemati paliativno oskrbo, so v soboto sporočili iz Carterjevega centra. Odločili so se, da v bolnišnico ne gre več, poročajo ameriški mediji.

Pirc Musarjeva in Logar še zadnjič pred volitvami iz oči v oči
11. 11. 2022 19.12Nataša Pirc Musar in Anže Logar sta se soočila še zadnjič pred volitvami. Kdo je iskren, kdo ni? Kdo je bolj neodvisen, kdo manj? In kakšen nahrbtnik nosita, tudi skozi prizmo aktualnega dogajanja, ki močno razburja in tudi skrbi slovenske državljanke in državljane. Dotaknila sta se tudi muzeja osamosvojitve ter seveda pereče teme o davčnih oazah.

Alenka Čurin Janžekovič: Prišel je čas. Čas za dostojno smrt
30. 10. 2022 12.40V razpravi o evtanaziji oziroma pomoči pri samousmrtitvi, o kateri se pogovarjamo v naši družbi, na eni strani zagovorniki slednje pravijo: "Vsi imamo pravico umreti." A takoj zatem nasprotniki takšne pomoči rečejo: "Ni res, vsi imamo le pravico živeti."

'Prepričanje, da je paliativna oskrba namenjena samo umirajočim bolnikom, je zmotno'
08. 10. 2022 19.22Kot vsako leto drugo soboto v oktobru praznujemo svetovni dan hospica in paliativne oskrbe. Ta dan nas opominja, da paliativna oskrba pomembno izboljša kakovost življenja bolnikov z neozdravljivo boleznijo in da mora biti kot temeljna pravica dostopna vsem. Ob tej priložnosti smo opravili intervju z Majo Kolšek Šušteršič, družinsko zdravnico in članico Slovenskega združenja paliativne in hospic oskrbe, katerega predsednica je Maja Ebert Moltara, ki je tudi vodja oddelka za akutno paliativno oskrbo. V sredo se je na temo paliativne oskrbe odvila tudi novinarska konferenca, na kateri so predstavili izkušnje z mobilnimi paliativnimi timi ter vlogo družinskega zdravnika kot temelja paliativne oskrbe.

'Delo osebnega asistenta je premalo plačano, zato nas tudi primanjkuje'
25. 08. 2022 19.48Ob hudi bolezni, negibljivosti oz. slabši gibljivosti in starosti je življenje veliko lažje in tudi dostojno, če imate pomoč. A včasih družinska pomoč ni dovolj, saj so ljudje v službah, mnogi pa tudi fizično niso zmožni pomagati. In tu nastopi osebni asistent, njegovo delo plača država. A problem je, da je osebnih asistentov premalo. Torej, tudi če bi ga želel imeti, moraš imeti srečo, da ga dobiš. Eden od razlogov, da jih je tako malo, pravi Primož Jelenc, ki delo osebnega asistenta opravlja v Mariboru, je tudi plačilo. Za izjemno odgovorno in težko delo je plača res slaba. Na drugi strani pa Vanja Ropič razlaga, kakšno trnovo pot je morala prehoditi, da je za svojega sina po več mesecih vendarle našla primerno pomoč.