paliativna medicina

Teja Kleč: Ko s tabo nekdo iskreno spregovori o smrti, začnejo s tebe padati strahovi
05. 10. 2024 15.29Teja Kleč je 47-letna oblikovalka, ki ustvarja pod imenom Teja Ideja. Ima raka, ki izvira iz slepiča, in tumorje v trebušni votlini, ki počasi rastejo. Pozno, šele pred dvema letoma po desetletju črevesnih težav, so ji odkrili to redko obliko raka. Onkologi so ji nedolgo nazaj predlagali, da bi se še naprej zdravila s kemoterapijo, ki bi ji verjetno življenje podaljšala za nekaj mesecev, a odločila se je, da se tej možnosti odreče in da raje kakovostno preživi zadnje obdobje življenja.

'Danes umreti doma ne sme biti tabu, a bi moral biti privilegij'
20. 06. 2024 16.40Na kliničnem oddelku za hematologijo interne klinike UKC Ljubljana bodo predvidoma zadnji teden v avgustu, po koncu izobraževanja zdravstvenega kadra, vzpostavili paliativni tim. "Graditi moramo na tem, da tistim, ki si to želijo, omogočimo dostojno slovo," je v izjavi poudaril predstojnik kliničnega oddelka za hematologijo Samo Zver.

Predlog za razpis referenduma o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja primeren
09. 04. 2024 06.27Odbor DZ za zdravstvo je z devetimi glasovi za in štirimi proti koalicijski predlog za razpis posvetovalnega referenduma o obravnavi ureditve pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja ocenil za primernega. Volivce bi vprašali, ali so za to, da se sprejme zakon, ki bo urejal pravico do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja.

Bomo dobili Zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja?
29. 02. 2024 11.48Pred skoraj letom dni so avtorji pod okriljem Srebrne niti, združenja za dostojno starost, predstavili predlog Zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Kot pojasnjujejo, so v tem času opravili številne pogovore in predstavitve po Sloveniji ter odgovarjali na vprašanja v več posvetih in oddajah. Poudarili so, da sta bili izvedeni tudi dve neodvisni telefonski anketi in da sta obe zakonu potrdili večinsko podporo. Predvidoma prihodnji teden bodo zakon obravnavali v državnem zboru.

'Če bi zakon zdravnikom naložil evtanazijo, raje vrnem licenco'
27. 07. 2023 12.58"Naj bo debata o evtanaziji najprej debata o ureditvi paliativne medicine," je jasen dr. Erik Brecelj. Kot pravi, raje vrne licenco, kot da izpolnjuje ukaze ljudi, ki leta niso prijeli bolnika za roko.

Oddali podpise za zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja
17. 07. 2023 06.05Predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja so pobudniki vložili v zakonodajni postopek. Predlagatelji pojasnjujejo, da želijo z zakonom neozdravljivo bolnim, ki trpijo neznosne bolečine, zagotoviti možnost dostojanstvene smrti, ki je pravno urejena, zagotavlja družbeni nadzor in varnost postopka pred zlorabami. Predlagatelji pričakujejo podporo koalicije. "Zdravništvo predloga zakona in v njem predstavljenih rešitev ne podpira," pa so v odzivu zapisali pri Zdravniški zbornici in dodali, da bi morali kot družba napore usmeriti v razvoj in dostopnost paliativne oskrbe.

Strah pred trpljenjem: 'Za evtanazijo bi se letno odločilo do 50 oseb'
07. 06. 2023 07.49Pravica do dostojanstvene smrti in svoboda glede samostojnega odločanja o tem, kdaj in pod kakšnimi pogoji je čas za slovo na eni strani, na drugi pa zdravniško poslanstvo ohranjanja življenja in pomisleki glede možnih zlorab. Predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki so ga pripravili v društvu Srebrna nit, precej razdvaja javnost. In medtem ko mu zdravniške organizacije ostro nasprotujejo, češ da ne bodo postali 'rablji svojih pacientov', je pobudnikom predloga zakona že uspelo zbrati 5000 podpisov, potrebnih za vložitev v parlamentarni postopek.

Zbrali 5000 podpisov za zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja
05. 06. 2023 13.42Pobudniki predloga zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja so zbrali zakonsko zahtevanih 5000 podpisov volivcev in volivk, ki so potrebni za njegovo vložitev v parlamentarni postopek. Z zbiranjem podpisov bodo nadaljevali do vključno 22. junija, ko se izteče 60-dnevni rok.

Prostovoljno končanje življenja: 'Predlog ima varovalke, da ne bo zlorab'
04. 04. 2023 15.27Avtorji zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki omogoča pomoč v skrajni stiski posameznika ob koncu življenja in je bil pripravljen v okviru Srebrne niti, so zaprosili za določitev šestmesečnega roka, v katerem bodo zbirali 5000 podpisov za vložitev predloga zakona v DZ. Predlog ima varovalke, da ne bo zlorab, so pojasnili.

Zdravnik o bedi zdravstva: Raje tvegam 400 evrov kazni in mirno spim
13. 04. 2019 06.59Miha Lukač je družinski zdravnik, ki v Cerkvenjaku skrbi za okoli 1400 ljudi. V skoraj enajstih letih prakse se je obljub politike o izboljšanju razmer v zdravstvu naposlušal do te mere, da ji je naslednjič pripravljen znova prisluhniti šele, ko rešitve ne bodo samo izgovorjene pred kamero ali zapisane na papirju, ampak tudi izvedene.

Kaj na smrtni postelji od svojcev potrebuje umirajoči?
01. 11. 2018 07.00Smrt danes dojemamo kot poraz, kar pa umirajočim ni v pomoč. Svojci se nemalokrat soočajo z občutki krivde, da za umirajočega ne naredijo dovolj. Ti pa pogosto do zadnjega diha bijejo bitko in se zato, da bi ustregli bližnjim in čim dlje ostali aktivni, trudijo preko svojih zmožnosti, namesto da bi se v miru pripravili na trenutek slovesa.

Zdravnika nihče ni prosil, naj bolnemu konča trpljenje
12. 01. 2015 15.2683-letni pacient, ki naj bi mu zdravnik z mešanico kalija in morfija skrajšal življenje, je bil nezavesten, torej zdravnika ni mogel zaprositi za končanje trpljenja. Tega niso storili niti svojci. Je torej zdravnik deloval samovoljno? Slovenska zakonodaja evtanazije ne priznava, obravnava le umor ali uboj.

KOMENTAR: Pogovarjajmo se o dostojnem umiranju
09. 01. 2015 07.10Si predstavljate, da bi 90 izvoljencev ljudstva parlamentiralo o tem, ali lahko zdravnik bolnemu na njegovo željo vbrizga koktajl smrti, se sprašuje voditeljica oddaje Epilog Maja Sodja, ki dodaja, da za uzakonjeno evtanazijo nismo zreli. Meni, da o tej temi potrebujemo široko debato s strokovnimi argumenti.