pakt o migracijah

Conor McGregor je napovedal kandidaturo za irskega predsednika
21. 03. 2025 19.40Irski borec mešanih borilnih veščin Conor McGregor je na družabnih omrežjih objavil, da bo kandidiral za vlogo predsednika Irske.

Evropska komisija o predlogu zakonodaje o vračanju migrantov v države izvora
15. 10. 2024 06.38Evropska komisija bo predstavila nov predlog zakonodaje na področju vračanja migrantov v države izvora, pri čemer je treba preučiti tudi idejo o vzpostavitvi centrov za vračanje zunaj EU, je v ponedeljek v pismu voditeljem članic pred vrhom EU zapisala predsednica komisije Ursula von der Leyen. K pripravi novega predloga so sicer pozvale članice.

Na pragu velikih migracijskih sprememb. Kaj čaka Slovenijo?
12. 10. 2024 07.00Kaj prinaša pakt o migracijah in azilu, ki ga vodja direktorata za migracije na notranjem ministrstvu Matej Torkar označuje za velik dosežek Evropske unije? Ker temelji na uredbah, bo skupna migracijska politika za države članice po novem bistveno bolj zavezujoča. Ob tem pa prinaša tudi dogovor, da bodo države članice na zunanji meji EU prevzele večji delež vseh postopkov, države v notranjosti pa jim bodo pri tem pomagale. In kaj torej čaka Slovenijo? Med drugim nova zakonodaja in nov IT-sistem za spremljanje migracij, delati pa bo treba tudi na kapacitetah.

Madžarska in Nizozemska si želita, da pravila EU zanju ne bi veljala
22. 09. 2024 20.24Kakšna usoda čaka evropski pakt o migracijah in azilu? Madžarska in Nizozemska si želita, da zanju skupna pravila Evropske unije ne bi veljala. Nova vlada v Haagu je napovedala najstrožjo priseljensko politiko doslej. Nizozemski premier bo v kratkem razglasil azilno krizo. Med ukrepi za zmanjšanje nezakonitih migracij so strožji mejni nadzor, omejitev združevanja družin in pospešitev deportacij. Italijanska premierka Giorgia Meloni pa je ocenila, da bodo sprejemni centri za migrante v Albaniji, ki jih je tam zgradila njena vlada, začeli delovati čez nekaj tednov.

Nizozemska želi 'drastično zmanjšati' vstop nezakonitih migrantov
18. 09. 2024 15.25Nizozemska je Evropsko komisijo obvestila, da želi izvzetje iz skupne evropske azilne in migracijske politike. Vlada v Haagu, ki si je zadala za cilj drastično zmanjšanje prihoda migrantov v državo, je svojo namero objavila le nekaj dni po tistem, ko je naznanila najstrožjo politiko priseljevanja doslej.

Slovenija že pripravlja načrt za izvajanje migracijskega pakta EU
13. 06. 2024 16.37Slovenija že pripravlja nacionalni načrt za izvajanje migracijskega pakta EU, je pojasnil vodja direktorata za migracije na notranjem ministrstvu. Pričakuje, da bo načrt pripravljen do roka sredi decembra. Med ključnimi izzivi za Slovenijo je izpostavil potrebo po novem zakonodajnem okviru in vzpostavitev informacijskega sistema.

Kdo bo vodil Evropsko komisijo? Soočenje petih kandidatov
23. 05. 2024 14.57V Evropskem parlamentu v Bruslju je potekalo soočenje petih vodilnih kandidatov in kandidatk za predsednika oz. predsednico naslednje Evropske komisije.

'EU potrebuje odgovoren in solidaren odziv na izzive varnosti'
21. 05. 2024 14.43Socialni demokrati so predstavili drugi vsebinski steber strankinega programa Močna Evropa, močna Slovenija za evropske volitve – varnost. Kandidat stranke za evropske volitve in aktualni evropski poslanec dr. Milan Brglez je varnost izpostavil kot eno ključnih prioritet Unije za prihodnji mandat. Kot je poudaril, mora EU svoj fokus usmeriti na mir, vprašanja evropske širitve na Zahodni Balkan ter implementacija nedavno sprejetega pakta o migracijah pa morajo po njegovi oceni ostati med prioritetami evropskih politik.

Hojs, Bogovič, Novakova o migrantih in Palestini – bodo glasove nabirali s populizmi?
21. 05. 2024 05.55V sobotnem 24UR Fokus so se soočili kandidati treh strank od sredine proti desni, ki se bodo 9. junija potegovali za petletni mandat v Evropskem parlamentu. V studio so prišli Aleš Hojs (SDS) in dva aktualna evropska poslanca – oba se potegujeta za še en mandat – Ljudmila Novak (NSi) in Franc Bogovič (SLS). Katera stališča glede Palestine, migracij in zelenega prehoda družijo po ideologiji podobne politike? Kaj jih deli, kdo je navajal netočne podatke in kdo je s svojimi izjavami zavajal? Preverili smo dejstva.

Članice EU sprejele pakt o migracijah in azilu
14. 05. 2024 12.35Države članice EU so dokončno sprejele evropski pakt o migracijah in azilu, o katerem so se z Evropskim parlamentom pogajale osem let. Zakonodaja, ki prinaša obvezno solidarnost med članicami, hitrejše in učinkovitejše azilne postopke ter boljše upravljanje meja, se bo začela uporabljati junija 2026.

Evropski poslanci dvignili dovolj rok, migracijski pakt potrjen
10. 04. 2024 16.40Evropski parlament je potrdil pakt o migracijah in azilu, s katerim želi EU celovito urediti upravljanje migracij. Danes je zgodovinski dan, je po potrditvi poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Pričakovan je bil tesen izid glasovanja o 10 zakonodajnih aktih, burna je bila tudi razprava poslancev. Glasovanje so sicer kmalu po začetku za nekaj časa prekinili protestniki, ki so poslance pozivali, naj glasujejo proti. Slovenski evroposlanci so bili večinoma naklonjeni celotnemu paktu, čeprav niso povsem zadovoljni z njim. Milan Zver in Romana Tomc (oba EPP/SDS) sta medtem napovedala, da bosta glasovala proti delu pakta o obvezni solidarnosti med državami članicami.

Papež pozval k prepovedi nadomestnega materinstva po vsem svetu
08. 01. 2024 16.03Papež Frančišek je pozval k prepovedi nadomestnega materinstva po vsem svetu, prakso, ko ženska nosi in rodi tujega otroka, pa označil za obžalovanja vredno. V novoletnem nagovoru diplomatom v Vatikanu je še dejal, da je nadomestno materinstvo kršitev dostojanstva ženske in otroka. Izpostavil je, da je otrok vedno darilo in ne predmet pogodbe. Dotaknil se je tudi vojn v Gazi in Ukrajini ter migracij.

Slovenija bi morala v okviru migracijske solidarnosti sprejeti 126 oseb
21. 12. 2023 15.55Slovenija bi morala v okviru solidarnostnega vidika pakta EU o migracijah in azilu letno sprejeti 126 oseb, kar ne pomeni prekomerne obremenitve slovenskega azilnega sistema, je izjavil notranji minister Boštjan Poklukar. Pojasnil je, da bi morala država v primeru zavrnitve migrantov v blagajno EU prispevati 22.000 evrov letno na osebo.

Orban napoveduje padec novega migracijskega pakta EU
21. 12. 2023 15.09Evropski pakt o migracijah in azilu, o katerem sta v sredo politični dogovor dosegla Svet EU in Evropski parlament, bo zagotovo propadel, je na novinarski konferenci napovedal madžarski premier Viktor Orban. Opozoril je, da birokrati v Bruslju živijo v mehurčku in v luči tega poudaril pomen prihajajočih evropskih volitev.

Kaj prinaša zgodovinski dogovor o azilni zakonodaji?
20. 12. 2023 20.10Svet EU in Evropski parlament sta dosegla dogovor o evropskem paktu o migracijah in azilu, katerega namen je celovito urediti upravljanje migracij v uniji. V ospredju dogovora, ki ga označujejo za zgodovinskega, je solidarnost med državami članicami. Te so ga večinoma pozdravile, z izjemo Madžarske. Nevladne organizacije so kritične. Če bo pakt zaživel v praksi, lahko pričakujemo zmanjšanje migracijskega toka.

V EU dosegli dogovor o evropskem migracijskem paktu
20. 12. 2023 10.05Pogajalci Sveta EU, v katerem so zastopane članice, in Evropskega parlamenta so po približno 18 urah pogajanj dosegli politični dogovor o evropskem paktu o migracijah in azilu, so sporočili iz španskega predsedstva Svetu EU in Evropskega parlamenta. EU bo s paktom, ki ga bodo morali še dokončno potrditi, celovito uredila upravljanje migracij. Po besedah predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen pakt prinaša učinkovit evropski odgovor na evropski izziv.

Državljani EU bodo mejo prehajali normalno, ostali skozi določene prehode
19. 10. 2023 08.33Na odločitev Italije, da bo okrepila notranji nadzor na meji Slovenijo, je reagirala tudi Slovenija. Vlada se je odločila za nadzor na mejah s Hrvaško in Madžarsko. Notranji minister Boštjan Poklukar je o tem že obvestil sosednji državi. Na Hrvaškem verjamejo, da gre le za začasno potezo. Tudi uradno bo v veljavi 10 dni, vendar z možnostjo podaljšanja. Kaj bodo mejne kontrole pomenile v praksi?

'Edina pot za učinkovito upravljanje migracij je njihova legalizacija'
06. 10. 2023 17.39Najboljši način za učinkovito upravljanje migracij je po mnenju premierja Roberta Goloba njihova legalizacija. Evropa namreč potrebuje delovno silo, je dejal. Glede odnosov s tretjimi državami se je ob prihodu na neformalni vrh EU v Granadi zavzel za povezovanje razvojne pomoči in upravljanja migracij, kot je to EU storila s sporazumom s Tunizijo.

Krizna uredba na področju migracij: države na udaru bodo lahko prilagodile pravila
04. 10. 2023 14.00Države članice EU so danes dosegle dogovor o ključnem delu reforme evropskega azilnega sistema oziroma krizni uredbi. Skladno z dogovorom bodo članice, ki se bodo znašle pod velikim migracijskim pritiskom, lahko prilagodile določena pravila iz evropskega pakta o azilu in migracijah. Od Bruslja bodo lahko zahtevale solidarnostne in druge podporne ukrepe, vključno s premestitvijo migrantov v druge države EU in finančnimi prispevki. Lahko bodo tudi podaljšale časovno obdobje pridržanja migrantov na zunanji meji ter znižale standarde nastanitve in oskrbe v migrantskih centrih.

'Ladje za reševanje migrantov naj jih odpeljejo v države, pod zastavo katerih plujejo'
29. 09. 2023 20.31Italija želi spremeniti evropski pakt o migracijah in azilu, o katerem se države članice EU še pogajajo, tako da bi ladje nevladnih organizacij, ki v Sredozemskem morju rešujejo migrante, te prepeljale v svoje države, je na srečanju voditeljev deveterice sredozemskih držav EU Med9 dejala italijanska premierka Giorgia Meloni.

'Sem lojalen. Ustavi, zakonom, najbolj pa svoji ženi'
18. 06. 2023 07.00Notranji minister Boštjan Poklukar je že kot kandidat za ministra po odstopu Tatjane Bobnar, ki je Golobu očitala politizacijo policije, veljal za lojalno in politično preverjeno izbiro. A političnih navodil ne dobiva, je povedal v prvem intervjuju, odkar je 21. februarja nastopil mandat.

Resen položaj na Cipru: 'Balkanske poti so še zelo žive'
09. 12. 2021 12.33Migracijske razmere na meji EU z Belorusijo se umirjajo, a osredotočiti se je treba na druga žarišča, na primer zelo resen je položaj na Cipru, je v Bruslju dejal notranji minister Aleš Hojs. Notranji ministri EU danes med drugim razpravljajo o izkoriščanju migrantov v politične namene oziroma o migracijah kot orodju za hibridne napade. Minister Hojs je optimističen tudi glede tega, da bodo notranji ministri EU v Bruslju sprejeli sklepe glede pripravljenosti Hrvaške na vstop v schengen.

Talibani patruljirajo po Kabulu, Evropa evakuira svoje državljane in sodelavce
17. 08. 2021 08.48Letališče v Kabulu spet deluje, letala vzletajo in pristajajo. Ves svet skuša čim hitreje varno evakuirati svoje državljane, diplomate, pa tudi vojaške sodelavce in njihove najbližje. Talibani so medtem zavzeli vse kontrolne točke v prestolnici, do zob oboroženi patruljirajo po mestu. Na drugem koncu sveta pa je najmočnejša velesila sporočila, da bo talibansko vlado priznala, glede na njihova dejanja – v kolikor bodo denimo spoštovali pravice žensk in se izogibali ekstremizmu. Ameriški predsednik Biden še vedno vztraja, da so ZDA v Afganistanu dosegle svoje cilje. Pa je bilo vredno?

Janša in Hojs s Schinasom o prednostnih nalogah slovenskega predsedovanja
07. 06. 2021 15.17Premier Janez Janša in notranji minister Aleš Hojs sta se srečala s podpredsednikom Evropske komisije in komisarjem za spodbujanje evropskega načina življenja Margaritisom Schinasom. Govorili so predvsem o prednostnih nalogah slovenskega predsedovanja EU. Schinas notranjepolitičnih razmer v Sloveniji ni želel komentirati, Hojs pa je napovedal, da bo vlada že prihodnji teden rešila financiranje Slovenske tiskovne agencije. Ključna tema pogovora so bile prednostne naloge slovenskega predsedovanja Svetu EU. "Komisija je naš partner, zaveznik in podpornik" pri predsedovanju, je po pogovorih dejal Hojs.