pacientove pravice

Golob: Počakali bomo rezultate strokovnega nadzora, nato sledijo ukrepi
20. 09. 2023 07.38Po tragični smrti dveh otrok, ki sta se rodila s hudo srčno napako, je predsednik vlade Robert Golob, ki opravlja funkcijo ministra za zdravje, obiskal pediatrično kliniko UKC Ljubljana. Ogledal si je prostore oddelka za kardiologijo in oddelka za intenzivno terapijo otrok ter se seznanil z razmerami na področju zdravljenja otrok s prirojenimi srčnimi napakami. Glede primera smrti dveh otrok je povedal, da je bil že sprožen zunanji strokovni nadzor. "V tem trenutku smo zadovoljni s tem in dokler ne dobimo rezultatov nadzora, ne bomo sprožali nobenih dodatnih ukrepov."

V UKC Ljubljana izredni notranji nadzor nad službo za korporativno varnost
21. 04. 2023 14.27V UKC Ljubljana poteka izredni notranji nadzor nad poslovanjem službe za korporativno varnost, kjer naj bi se dogajale različne nepravilnosti. Kot je pojasnil pooblaščenec UKC za nenasilje Nejc Seitl, bo nadzor predvidoma končan do konca meseca. Kot smo že poročali, je bil po naših neuradnih informacijah povod incident nekdanjega vodje službe Matjaža Tavčarja.

Ortodonti: štiri leta do prvega pregleda, visoke cene in skok na Hrvaško
24. 09. 2021 06.00Za prvi pregled pri ortodontu je treba čakati tudi do štiri leta, razlogov pa je več: med drugim velik razkorak med potrebami in pravicami, ki jih financira ZZZS, ter število otrok, ki so prehitro in nekritično uvrščeni na seznam. ZZZS je v preteklih letih zagotovil financiranje dodatnih petih ortodontskih ambulant in dodatnega 2,3 milijona evrov, pa vendar se število obravnav otrok ni povečalo, čakalne dobe pa se niso skrajšale. Zdravljenje se mora začeti do 18. leta ali pa mora biti potreba po zdravljenju ugotovljena do 16. leta, sicer aparata ne krije ZZZS, cene samoplačniških storitev pa presegajo povprečno slovensko mesečno plačo. Marsikdo se zato odloči za zdravljenje na Hrvaškem – pa je to res ugodnejše?

Medicinske sestre bi morale vračati zgrešene klice bolnikov. Sprašujejo se: kdaj?
22. 02. 2018 17.58Medicinske sestre razburja pravilo, ki ga je vlada zapisala v zakonu o pacientovih pravicah, da morajo vsakega bolnika, ki ni prišel do telefonske zveze, v najkrajšem času poklicati nazaj. Čeprav se bolnikom to najbrž zdi prav, pa je to dodatna obremenitev za že tako obremenjene medicinske sestre. Sprašujejo se, kdaj naj ob vsem delu, ki ga imajo, spustijo vse iz rok in kličejo vse po vrsti nazaj.

'Zdravniško popoldansko delo' le pod določenimi pogoji
19. 09. 2017 16.57Poslanci so potrdili dva od treh predlogov zdravstvenih zakonov. Koncesije ostajajo, na novo se opredeljujejo pogoji dela zdravnikov pri zasebnikih, za sanacijo bolnišnic se predvideva 136 milijonov evrov ... To je le nekaj od potrjenih ukrepov. O spremembah pacientovih pravic bodo poslanci odločali naknadno.

Vlada prižgala zeleno luč zakonu o pacientovih pravicah. V čakalnici največ pol ure, nova stopnja napotitve 'zelo hitro'
18. 05. 2017 12.37Vlada je potrdila predlog novele zakona o pacientovih pravicah, s katero želi zagotoviti transparentnost in boljše upravljanje čakalnih seznamov, celostno ureditev področja čakalnih dob ter celostni nadzor na področju zagotavljanja pacientovih pravic in obveznosti.

Medtem ko so sedaj stopnje nujnost na napotnici nujno, hitro in redno, pa bi bilo po novem še zelo hitro
12. 12. 2016 17.30Ministrstvo za zdravje je v javno razpravo poslalo predlog novele zakona o pacientovih pravicah, ki med drugim določa najdaljši čakalni čas pri zdravniku, uvaja novo stopnjo nujnosti na napotnici ter podrobneje ureja področji čakalnih vrst in seznamov.

'Denar bo sledil bolnikom'
29. 03. 2012 11.48Po ocenah ministra Tomaža Gantarja bi morali v zdravstvu več narediti tako glede stroškovne učinkovitosti kot glede kakovosti. Eno od načel bo, da bo denar sledil bolnikom, zanje pa se bo treba boriti, je dodal. Napovedal je tudi posege v pravice.

'Slovenija mora urediti problem čakalnih dob'
13. 11. 2008 10.09Slovenija je po indeksu uporabniku prijaznega zdravstvenega sistema v Evropi na 20. mestu, so ugotovili v Bruslju. Urediti je treba dostop do novih zdravil in problem čakalnih dob.

Tanko: Koalicija uspešnejša od vseh prejšnjih
23. 07. 2008 17.20Po mnenju vodje poslanske skupine SDS Jožeta Tanka se je koalicija v tem mandatu odrezala odlično, saj je "opravila bistveno več kot koalicije v prejšnjih mandatih".

Organi v državni lasti
13. 01. 2008 15.10Britanski premier Brown predlaga, naj umrli pacienti zdrave organe darujejo za presaditev.

Manj pritožb pacientov?
19. 12. 2007 18.31Sprejet je zakon, zaradi katerega bodo morali bolniki tavati od Poncija do Pilata, da bodo uveljavljali svoje pravice, trdi opozicija.

SNS: Norčevanje iz bolnikov
06. 12. 2007 08.36V SNS menijo, da si je vlada pred volitvami privoščila politično farso s pripravo predloga zakona o pacientovih pravicah.

V SDS zavrnili očitke
07. 11. 2007 14.33V poslanski skupini SDS podpirajo zakon o pacientovih pravicah, je pojasnil poslanec Franc Jazbec.

Zakon o pacientovih pravicah ostaja
06. 11. 2007 16.03Zakon o pacientovih pravicah, ki bo največ doprinesel prav njim, bi bilo krivično umakniti, je pojasnila zdravstvena ministrica.

Sporne pacientove pravice
05. 11. 2007 13.46Poslanka Cveta Zalokar Oražem meni, da je predlagan zakon o pacientovih pravicah slab, saj bolnikom ne bo koristil.

Polemike o zamenljivih zdravilih
10. 10. 2003 00.00Čez tri tedne bo začel veljati varčevalni ukrep pri zdravilih na recept. Zdravniki pa še vedno pogrešajo računalniški program, ki bi jim olajšal brskanje po listi zamenljivih zdravil. Farmacevti pa so nas opozorili še na eno določbo: četudi bi želeli doplačati, vam dražjega zdravila v lekarni ne bodo smeli dati.

Izredni nadzor v bolnišnicah
04. 03. 2002 00.00Nadzorni zdravniki Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije so začeli z izrednim nadzorom v šestih regijskih bolnišnicah, kjer naj bi predpisovali zdravilo eritropoetin bolnikom na dializi tudi na recept.

Prepoved pomoči pri samomoru
28. 04. 2000 19.16Pravosodni odbor ameriškega senata je odobril predlog zakona, s katerim bi po vsem ozemlju ZDA onemogočili zdravniško pomoč pri samomoru neozdravljivo bolnih oseb. Zakonski predlog je bil vložen z namenom preprečevanja pomoči pri samomoru, predvsem pa proti zvezni državi Oregon, ki je leta 1998 z uzakonitvijo pravice do dostojne smrti neozdravljivim bolnikom omogočila predčasni konec trpljenja. Oregon je zakon sprejel po referendumski odločitvi prebivalcev.

Informiranje o pravici odločanja o lastnem telesu
28. 04. 2000 13.07<A HREF=http://www.sigov.si/uzp/ target=_blank>Urad za žensko politiko</A> je izdal informativne letake o pravici odločanja o lastnem telesu, ki podrobneje pojasnjujejo te pravice in seznanjajo z možnimi postopki v primerih njihovih kršitev. Letake so poslali na vse zdravstvene ustanove, šole in nevladne organizacije, so sporočili iz urada za žensko politiko.