pšenice

V veljavi nove kitajske povračilne carine na uvoz iz ZDA
10. 03. 2025 06.36Veljati je začel nov sklop kitajskih povračilnih carin na uvoz blaga iz ZDA, ki so odgovor na dodatno ameriško zvišanje carin na ves uvoz blaga iz Kitajske. Povračilne carine v višini 15 oz. 10 odstotkov se tokrat nanašajo predvsem na kmetijske pridelke in izdelke.

Podražitve hrane: 'Otrokoma kupim priboljšek le še, ko je v akciji'
13. 02. 2025 06.00Za hrano plačujemo vedno več, rekordno – za dobrih 18 odstotkov – se je podražila leta 2022, lani za 2,6 odstotka. Tako poceni hrane, kot smo jo imeli v preteklosti, ne moremo več imeti, pravi agrarni ekonomist dr. Andrej Udovč. Se bodo v prihodnje cene umirile? Večina trgovcev ne razkriva, če in koliko dražja bo hrana.

V slovenskih kinih spektakel "Sinova volja", ki ga primerjajo s filmi iz serije "Mad Max"
19. 12. 2024 10.02Potem ko je film "Sinova volja" doživela srbsko premiero v nabito polnem Sava centru, o filmu pišejo kot o nenavadnem, izjemno ambicioznem filmskem projektu, kakršnega v regiji še ni bilo. Ta neverjetna srbska postapokaliptična pustolovščina prihaja na domača platna že 19. 12. 2024!

Bo Putin Hutijcem poslal 'nevarne' protiladijske rakete Oniks?
25. 09. 2024 14.05Je ruski predsednik Vladimir Putin, ko je s povračilnimi ukrepi svaril pred izdajo dovoljenja Ukrajini za uporabo zahodnega orožja na ruskih tleh, imel v mislih dobavo ruskega orožja ameriškim sovražnikom, denimo Hutijcem? Reuters razkriva, da naj bi pri dogovorih med Moskvo in Sano posredoval Teheran. Zaenkrat sicer ni uradnih zagotovil, da se bo dobava zgodila.

Slovenska živilska industrija – kaj je še v slovenski lasti?
26. 06. 2024 00.15S kampanjo "Mlinotest. V slovenski lasti." želijo v enem največjih slovenskih živilskih podjetij opozoriti potrošnike in slovensko javnost na to, da imamo v naši deželi še vedno številna podjetja, ki ostajajo v slovenski lasti, se borijo za nadaljevanje svoje tradicije.

Mlinar ima v ponudbi najbolj priljubljen kruh na svetu
05. 06. 2024 00.15Poskusili smo ga in se zaljubili na prvi grižljaj.

Sever Italije prizadele poplave: v Benečiji razglasili izredno stanje
17. 05. 2024 08.06Sever Italije so prizadela huda neurja in močni nalivi, ki so povzročili poplave v več občinah na videmskem in pordenonskem ter v deželah Lombardija in Benečija (Veneto). V pokrajini Como so danes našli truplo moškega, ki ga je včeraj odnesla reka Serenza, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.

Bruno Šulman svetuje: tako kuskus nikoli ne bo pust in brez okusa
02. 04. 2024 07.40V pretekli oddaji MasterChef Slovenija so bili tekmovalci na individualnem izzivu soočeni z najpogostejšim izzivom tega kuharskega tekmovanja: bitko s časom. V takih primerih pretiranega manevrskega prostora za eksperimentiranje ni, zato velja staviti na preproste sestavine in iskati načine, kako jih nadgraditi v vrhunske specialitete. Kako se tega pravilno lotiti, nam je zaupal nekdanji zmagovalec šova Bruno Šulman, in sicer na v osnovi izjemno enostavni jedi - kuskusu!

Severnokorejska meja neprodušna: 'Čez mejo ne more niti mravlja'
08. 03. 2024 08.34Poostren mejni nadzor, uveden za zajezitev covida-19, več kot 18 mesecev po tem, ko je voditelj Kim Džong Un razglasil zmago nad pandemijo, še vedno duši gospodarstvo in neformalne trgovske mreže Severne Koreje, je po večletni raziskavi sporočila organizacija Human Rights Watch (HRW). Država je zgradila tudi več sto kilometrov nove ograje. "Čez mejo zdaj ne more niti mravlja," pravijo Severnokorejci, ki poudarjajo, da jim primanjkuje hrane.

Presenečeni Hrvatje na tržnicah: kilogram hrušk tudi po štiri evre
02. 03. 2024 11.25Na trgu se dobi vse, le ne za vsak žep, pišejo hrvaški mediji, potem ko sta se letos občutno podražila sadje in zelenjava. Kilogram hrušk stane od dva do štiri evre in je za več kot 100 odstotkov dražji kot lani. Glavni razlog za višje cene so predvsem vremenske nevšečnosti po vsej Evropi.

Prvi humanitarni tovornjaki naj bi v Gazo zapeljali v petek
19. 10. 2023 07.38Mejni prehod Rafa med Egiptom in Gazo se bo v skladu z napovedmi odprl v petek, poroča egiptovska televizija, ki je blizu tamkajšnji vladi. Glede na pretekle izkušnje pa generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus zaenkrat ostaja zadržan do te napovedi. Območje Gaze potrebuje ogromno količino humanitarne pomoči, pa opozarja koordinator ZN za nujno pomoč Martin Griffiths. Ocenjuje, da potreba po pomoči znaša približno sto tovornjakov na dan.

Zmagoslavje Nušine družine, poslovila se je Anja
06. 10. 2023 22.40Družina Nuše Maloprav je namlela dobre tri kilograme moke več od družine Marcela Verbiča. Po dvoboju z Matejo Šereg se je poslovila Anja Malešič, Nuša pa je obdržala klobuk glave družine.

Tamara po celotedenskem garanju: Videti smo katastrofalno
06. 10. 2023 17.30Napeta in naporna tekma v mletju pšenice se zaključuje, gospodarica Nada pa bo pregledala in stehtala rezultate trdega dela. Kateri družini bo uspelo in katera dvobojevalca bosta morala v areno?

Izmučena Suzana: Ne morem cele noči delati
05. 10. 2023 22.30Družini sta za druga dvobojevalca izbrali Domna Ofaka in Anjo Malešič. O njuni usodi bo odločal uspeh pri tedenski nalogi, toda Marcelova družina bo začela opuščati izmene pri mlinu. Suzana Bajrić pa bo zaradi nočnega dela na robu obupa.

Napeta tekma v mletju pšenice: Predlagam, da me ne provociraš
05. 10. 2023 17.30Tekma v mletju pšenice bo vedno bolj napeta, Marcel Verbič pa vedno bolj neizprosen do sosedov. Družini bosta nocoj izbrali druga dvobojevalca in Mateja Šereg si bo za nasprotnico želela Suzano Bajrić. Nuša Maloprav pa bo postavljena pred dilemo.

Marcel in Žan z grožnjami nad Tamaro
03. 10. 2023 17.29Družini si bosta vsaka po svoje razložili pravila glede uporabe mlina. Ker Marcel Verbič in Žan Simonič ne bosta dosegla svojega, se bosta zatekla h grožnjam. Ogenj bo v strehi tudi zaradi izbora prvih dvobojevalcev.

'Ko tebe vidim, Žan, jaz vse punce odmislim'
02. 10. 2023 22.25Združitev družin in zabava sta poskrbeli za pestro nočno dogajanje. Veselje pa ni dolgo trajalo, kajti naslednji dan sta se oblikovali novi družini, katerih glavi sta Marcel Verbič in Nuša Maloprav. Gospodarica Nada je družini poslala v čas naših dedkov in babic.

Poljska umirja retoriko glede (ne)pošiljanja orožja Ukrajini, dogovor s Slovaško dosežen
21. 09. 2023 07.19Iz Poljske so sporočili, da ne bodo več oboroževali Ukrajine. Državi sta se znašli v diplomatskem sporu zaradi zavračanja uvoza ukrajinske pšenice. Poljski predsednik je pozneje sicer dejal, da meni, da je bilo sporočilo premierja napačno razumljeno: da je pravzaprav govoril le posredovanju novega orožja, ki ga trenutno kupujejo zaradi modernizacije lastne vojske. Medtem je Ukrajina s Slovaško sklenila dogovor o trgovanju z žitom, ki naj bi do konca leta odpravil prepoved uvoza ukrajinskega žita na Slovaško. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen pa je pozdravila ukrepe Kijeva, ki jih je ta napovedal po odpravi evropskih omejitev na področju uvoza ukrajinskega žita. Kijev se je namreč zavezal, da bo sam nadzoroval izvoz v unijo.

'Ruski teroristi so napadli pristanišča, žito in globalno prehransko varnost'
02. 08. 2023 08.22Rusija je znova napadla pristaniške in industrijske objekte na jugu ukrajinske regije Odesa ob Črnem morju, kar je sprožilo požar. Po besedah vodje regije Oleha Kiperja je bil poškodovan silos za žito. Ukrajinske sile so sporočile, da naj bi sicer prvotno bili ruski droni namenjeni proti Izmailu, ključnemu pristanišču na Donavi. 10 brezpilotnih letalnikov pa naj bi napadlo prestolnico Kijev.

Na Slovaškem skopali jarke, dolge več kilometrov, da bi našli baker
02. 08. 2023 06.45Jarki, dolgi več kilometrov in globlji od enega metra, so se na Slovaškem pojavili tako rekoč čez noč in močno spominjajo na frontno linijo. A je razlog za njihov nastanek bistveno bolj bizaren kot pa obrambne narave. Rove so namreč skopali nepridipravi, ki so pod zemljo iskali baker. Iz zemlje so izpulili stare kable, jih olupili, dragoceno kovino pa prodali kot surovino, zgolj s kopanjem čez žitna polja pa naj bi uničili za šest hektarjev pšenice.

Eno najtežjih let za kmetijsko pridelavo v Sloveniji: kakšne so rešitve?
27. 07. 2023 15.50Letošnje ujme z nalivi, točo in močnimi vetrovi so na kmetijskih površinah na severovzhodu Slovenije povzročile veliko škode. "Marsikje je uničen ves pridelek," je na predstavitvi razmer državnemu sekretarju na kmetijskem ministrstvu Dariju Krajčiču povedal direktor Kmetijsko-gozdarskega zavoda Murska Sobota Stanko Kapun. Krajčič, ki si je ogledal škodo na več kmetijah, se je strinjal, da so slike na terenu res žalostne. Po njegovih besedah se je država že odzvala, saj je pripravljena sprememba zakona o naravnih nesrečah.

Rusija je začasno odstopila od sporazuma o izvozu žita, Zahod kritičen
17. 07. 2023 11.38Rusija začasno odstopa od mednarodnega sporazuma o izvozu žita iz Ukrajine prek Črnega morja, so sporočili iz Kremlja in navedli, da odločitev ni povezana z napadom na Krimski most, za katerega je odgovornost prevzela Ukrajina. Dodali so, da je Rusija pripravljena obnoviti sodelovanje, takoj ko bodo izpolnjeni zahtevani pogoji. Ruski odstop od sporazuma je sicer obsodila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in dejanje ruskih oblasti označila za cinično. Nemčija je medtem Moskvo pozvala, naj ponovno pristopi k sporazumu ter skupaj z Veliko Britanijo opozorila, da z odstopom ogroža svetovno prehransko varnost. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je medtem dejal, da je Ukrajina pripravljena na nadaljevati izvoz žita prek Črnega morja brez ruskih varnostnih jamstev.

Kmetje v skrbeh: zaradi ukrajinskega žita domača letina nekonkurenčna
29. 06. 2023 21.00Kot pomoč Ukrajini je Evropska unija pri izvozu kmetijskih proizvodov sprostila kvote, evropski trg pa sta preplavila ukrajinsko žito in perutnina, cene so padle, kmetje na Poljskem, Madžarskem, Slovaškem, v Bolgariji in Romuniji pa so se znašli na robu preživetja. Enake težave imajo tudi naši kmetje. Tona ukrajinske pšenice stane 170 evrov. Lani ob žetvi je bila tona odkupne cene pšenice v Sloveniji povprečno od 330 do 350 evrov. Kmetijski inštitut je izračunal, da so imeli slovenski kmetje letos ob povprečnem pridelku šestih ton na hektar strošek pridelave 285 evrov na tono, zato pozivajo državo in kmetijsko ministrstvo, naj zaščitita slovensko pšenico in slovenskega kmeta.

Slaba letina, prenizke odkupne cene in ukrajinska konkurenca
28. 06. 2023 18.36Letošnja letina pšenice bo slaba, kmete pa ob tem skrbi tudi nizka odkupna cena, ki ne pokrije stroškov pridelave, in konkurenca iz Ukrajine. Tako ukrajinska pšenica kot moka se namreč prodajata po precej nižji ceni od slovenske, kar da "ruši slovenski trg." Opozorili so tudi na ukrajinsko podjetje, ki da slovenskim mlinarjem in morebitnim drugim odkupovalcem ponuja dobavo moke v embalaži s slovensko blagovno znamko.

Svetovne cene hrane padle, cenejša žita, rastlinska olja in mlečni izdelki
02. 06. 2023 11.12Svetovne cene hrane so se maja v primerjavi z aprilom znižale za 2,6 odstotka, je sporočila Organizacija ZN za prehrano in kmetijstvo (FAO). Vrednost indeksa košarice osnovnih prehrambenih izdelkov je dosegla 124,3 točke, potem ko je bila aprila pri 127,2 točke. Pocenila so se žita, rastlinska olja in mlečni izdelki.

Košarica z enakimi izdelki pri nas za polovico dražja kot v Italiji
01. 06. 2023 19.28Kdo je kriv, da imamo na slovenskih trgovskih policah tako drage izdelke? Po napovedi premierja Goloba, da bodo temeljito preverili vsak člen prodajne verige od kmeta do police, smo sami preverili, kakšne so sploh razlike za enak izdelek istega proizvajalca pri nas in čez mejo v Italiji. In res. Rezultat je šokanten. Enak izdelek je pri nas dražji celo do 70 odstotkov. Zakaj? Kako je to sploh mogoče? Kdo je zaslužen za te ogromne razlike? Kako se bo tega lotila vlada in kako ukrepala, morda celo kaznovala?

Več članic EU, tudi Slovenija, zaskrbljenih zaradi ukrepov v zvezi z žitom iz Ukrajine
12. 05. 2023 11.50Kmetijski ministri 13 držav članic EU, med njimi Slovenije, so ta teden na Evropsko komisijo naslovili pismo, v katerem so izrazili zaskrbljenost glede ukrepov, ki jih je Bruselj sprejel v zvezi s prevelikimi količinami žita iz Ukrajine v petih vzhodnih članicah EU. Od komisije so zahtevali pojasnila in jo pozvali k preglednosti.

Bruselj omejil uvoz ukrajinskega žita v pet vzhodnih članic EU
02. 05. 2023 21.18Evropska komisija je sprejela začasne zaščitne ukrepe, s katerimi omejuje uvoz določenih vrst ukrajinskega žita na Poljsko, Madžarsko, Slovaško, Bolgarijo in Romunijo, ki se zaradi prevelikih količin žita iz Ukrajine soočajo s težavami. Odslej je mogoč zgolj tranzit žita čez te države, ki bodo v zameno odpravile enostranske prepovedi uvoza.

Von der Leynova napovedala 100 milijonov evrov dodatne pomoči za kmete
19. 04. 2023 17.12Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen se je v odgovoru na pismo voditeljev petih članic EU, ki se soočajo s težavami zaradi ukrajinskega žita, zavzela za skupen evropski pristop, so povedali na komisiji. Napovedala je dodatno finančno pomoč za kmete v teh državah v višini 100 milijonov evrov.

Nižje cene na trgih, visoke na policah: Ali bomo kdaj jedli cenejši kruh?
18. 04. 2023 18.45To se upravičeno sprašujejo potrošniki, saj cene žit na svetovnih trgih že nekaj mesecev padajo, cene kruha in drugih izdelkov iz žit pa ostajajo ves ta čas nespremenjene, torej visoke. Po drugi strani pa so Poljska, Madžarska in Slovaška začasno prepovedale uvoz cenejšega žita iz Ukrajine, da bi zaščitili svoje kmete pred nelojalno konkurenco. Glede na to, da smo potrošniki podražitve lani občutili zelo hitro, ali se bodo cene kruha in pekovskih izdelkov tako hitro, kot so se podražile, tudi pocenile?