pšenica

Tujci prevzemajo živilske velikane: 'To je matematika, če se ne izide, je lahko težava'

19. 09. 2024 06.10

Kaj se je zgodilo z nekdaj slovenskimi živilskimi podjetji, paradnimi konji slovenskega gospodarstva in stebri prehranske neodvisnosti? Nekatera so propadla – prvi med njimi MIP, druga so bila prodana – Droga Kolinska, Fructal, Radenska ... Spet tretja so na smetišče zgodovine popeljali domači lastniki. Nekatera so pod tujimi lastniki še uspešnejša, denimo Ljubljanske mlekarne. V slovenski lasti tako ostaja le še peščica živilskih podjetij. Pri prevzemih ne gre za emocije, pravi Janez Rebec, predsednik uprave skupine Pivka-Delamaris. "To je matematika, če se ne izide, je lahko to težava." Kaj to pomeni za prehransko varnost in samooskrbo Slovenije?

Slovenska prehrana v rokah tujcev

15. 09. 2024 13.18

Hrvaški Bosqar je dokončno prevzel večino enega največjih igralcev na slovenskem kmetijskem in živilskem trgu – Panvito. Največja hrvaška živilska družba Braća Pivac pa bi rada večino Celjskih mesnin, največjega odkupovalca živine in predelovalca rdečega mesa v Sloveniji. Kakšne so lahko dolgoročne posledice in tveganja? Je ogrožena prehranska varnost? Kje je strategija države? Pa tudi, kaj to pomeni za potrošnike? Bomo še jedli domače?

BLOG: Ali tudi tebe mučijo vetrovi?

16. 06. 2024 12.45

Napenjanje je naravni del prebave, vendar lahko včasih povzroči neprijetnosti in zadrego. Povprečen človek spusti pline približno 14- do 18-krat na dan, kar je povsem normalno. Vendar pa je prekomerno napenjanje lahko znak prebavnih težav. V tem blogu bomo raziskali vzroke napenjanja in ponudili naravne načine za lajšanje teh težav.

Bruselj predlaga zvišanje zgornje meje za pomoč de minimis za kmete

07. 06. 2024 16.40

Bruselj je prestavil predlog spremembe pravil o majhnih zneskih pomoči v kmetijskem sektorju, imenovani tudi pomoč de minimis. Med drugim predlaga zvišanje zgornje meje te pomoči, ki je izvzeta iz nadzora državnih pomoči, s 25.000 na 37.000 evrov za tri leta na podjetje. O predlogu se bodo zdaj posvetovali z javnostjo in državami članicami.

BLOG: Prednosti in tveganja 'carnivore' diete

24. 03. 2024 07.00

Zakaj bi se človek odločil jesti izključno meso? To vprašanje se poraja ob pogledu na fenomen, imenovan "carnivore dieta". Na prvi pogled se zdi, da je obilno uživanje govedine, slanine in piščanca sanjska rešitev za ljubitelje mesa, toda ali je res tako preprosto in zdravo uživanje le živil, ki so izključno živalskega izvora?

Presenečeni Hrvatje na tržnicah: kilogram hrušk tudi po štiri evre

02. 03. 2024 11.25

Na trgu se dobi vse, le ne za vsak žep, pišejo hrvaški mediji, potem ko sta se letos občutno podražila sadje in zelenjava. Kilogram hrušk stane od dva do štiri evre in je za več kot 100 odstotkov dražji kot lani. Glavni razlog za višje cene so predvsem vremenske nevšečnosti po vsej Evropi.

'Dovolite gensko spreminjanje hrane!'

21. 01. 2024 18.47

V času, ko klimatske spremembe vse bolj vplivajo na ustaljen način življenja in se v kmetijstvu srečujejo z vse večjimi izzivi, je 35 Nobelovih nagrajencev in več kot 1000 znanstvenikov v Evropski parlament poslalo pismo, ki poziva k podpori novih genskih tehnik. "Bolj kot kdaj koli prej se moramo dvigniti nad ideologijo in slepo vero," sporočajo. Kaj torej manjka tradicionalnim metodam žlahtnjenja in zakaj prihodnost poljščin in druge hrane lahko reši le gensko spreminjanje?

BLOG: Atkinsova dieta spreminja način, kako telo pridobiva energijo

19. 11. 2023 09.40

Atkinsova dieta, ideja zdravnika dr. Roberta C. Atkinsa v 60. letih prejšnjega stoletja, se je hitro razvila v eno najbolj prepoznanih diet z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov. Njena priljubljenost temelji na obljubah hitre izgube teže in številnih potencialnih zdravstvenih koristih. A preden se lotite prehranjevanja na takšen način, si preberite ta članek.

Kmetje v skrbeh: zaradi ukrajinskega žita domača letina nekonkurenčna

29. 06. 2023 21.00

Kot pomoč Ukrajini je Evropska unija pri izvozu kmetijskih proizvodov sprostila kvote, evropski trg pa sta preplavila ukrajinsko žito in perutnina, cene so padle, kmetje na Poljskem, Madžarskem, Slovaškem, v Bolgariji in Romuniji pa so se znašli na robu preživetja. Enake težave imajo tudi naši kmetje. Tona ukrajinske pšenice stane 170 evrov. Lani ob žetvi je bila tona odkupne cene pšenice v Sloveniji povprečno od 330 do 350 evrov. Kmetijski inštitut je izračunal, da so imeli slovenski kmetje letos ob povprečnem pridelku šestih ton na hektar strošek pridelave 285 evrov na tono, zato pozivajo državo in kmetijsko ministrstvo, naj zaščitita slovensko pšenico in slovenskega kmeta.

Slaba letina, prenizke odkupne cene in ukrajinska konkurenca

28. 06. 2023 18.36

Letošnja letina pšenice bo slaba, kmete pa ob tem skrbi tudi nizka odkupna cena, ki ne pokrije stroškov pridelave, in konkurenca iz Ukrajine. Tako ukrajinska pšenica kot moka se namreč prodajata po precej nižji ceni od slovenske, kar da "ruši slovenski trg." Opozorili so tudi na ukrajinsko podjetje, ki da slovenskim mlinarjem in morebitnim drugim odkupovalcem ponuja dobavo moke v embalaži s slovensko blagovno znamko.

Škoda na Ptujskem velika, kmetje pričakujejo interventni zakon

28. 06. 2023 12.46

Škoda na kmetijskih površinah zaradi nedavnih poplav in plazov na območju Spodnjega Podravja bo visoka, zato Kmetijsko-gozdarska zbornica Slovenije pričakuje, da bo država tudi v tem primeru sprejela interventni zakon, s katerim bi pomagala kmetom. Težava pa je, da škode na pridelkih ne ocenjujejo, ker jih je pred poplavami mogoče zavarovati.

Svetovne cene hrane padle, cenejša žita, rastlinska olja in mlečni izdelki

02. 06. 2023 11.12

Svetovne cene hrane so se maja v primerjavi z aprilom znižale za 2,6 odstotka, je sporočila Organizacija ZN za prehrano in kmetijstvo (FAO). Vrednost indeksa košarice osnovnih prehrambenih izdelkov je dosegla 124,3 točke, potem ko je bila aprila pri 127,2 točke. Pocenila so se žita, rastlinska olja in mlečni izdelki.

Svoboda za spremembe glede volitev v organe KGZS

12. 05. 2023 20.25

Poslanska skupina Svoboda je v parlamentarni postopek vložila predlog novele zakona o Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije (KGZS), s katero bi spremenili pravila glede volitev v organe zbornice. Glavni cilj je uvedba inštituta nezdružljivosti za voljene in imenovane člane obveznih organov KGZS, s čimer bi se izognili korupcijskim tveganjem.

Kmetje: 'Če dialog ne bo uspešen, ne bomo več plesali, ampak protestirali'

12. 05. 2023 16.45

Poslanci so današnjo razpravo o priporočilih za takojšnje reševanje položaja slovenskega kmeta zaključili brez glasovanja, ker je priporočila že v četrtek zavrnil matični odbor DZ za kmetijstvo. Poslance SDS so v stališčih podprli v opozicijski NSi, koalicijski poslanci pa so opozarjali na izkoriščanje kmetov za nabiranje političnih točk. "Če nam vlada ne bo prisluhnila, bomo stopnjevali pritisk. Ne bomo več plesali, ampak protestirali", medtem pravijo slovenski kmetje in napovedujejo nov protestni shod. Nova pogajanja naj bi se začela v sredo.

Požar na Krimu pogašen. Prigožin sporoča: Wagnerja bo kmalu konec

29. 04. 2023 09.10

Ruski bloger je z javnostjo delil videoposnetek šefa ruske skupine plačancev Jevgenija Prigožina, ki pravi, da bo Wagnerja kmalu konec. Kako resno misli s to izjavo, sicer ni popolnoma jasno. Požar, ki je izbruhnil v mestu Sevastopol na Krimu, so ruske sile medtem uspele pogasiti. Guverner krimske regije Mihail Razvožajev je sporočil, da je zagorel rezervoar za gorivo. Ob tem je dejal, da se je ta vnel po napadu dveh brezpilotnih letal, na spletu pa je zapisal tudi, da v požaru ni bil poškodovan nihče.

BLOG: Pet krivcev za bolečine v želodcu

09. 04. 2023 12.47

Bolečine v želodcu so pogosta težava, s katero se srečuje večina od nas. Vendar pa v nekaterih primerih lahko postanejo pogoste, hude in kronične, kar je lahko znak nekega resnejšega stanja. Bolečine v želodcu lahko povzročijo različni dejavniki, zato je pomembno, da se zavedamo, kaj so najpogostejši "krivci" za te bolečine. V tokratnem prispevku se bom dotaknil pet najpogostejših razlogov za bolečine v želodcu.

V nadzoru označenega goriva za kmetijstvo Furs ugotovil kršitev

28. 02. 2023 09.55

Kmetje ugodnosti do takojšnjega nakupa označenega goriva za kmetijstvo po nižji ceni ne zlorabljajo, so sporočili s finančne uprave. Dodali so, da so od januarja ugotovili le eno kršitev, ko se to gorivo ni nahajalo v kmetijski mehanizaciji.

Podjetja na ugotovitve AVK o kartelnem dogovarjanju: Očitki so neutemeljeni

18. 01. 2023 21.42

Predelovalci žit se med seboj dogovarjajo za višino odkupne cene pšenice, je ugotovila Javna agencija za varstvo konkurence. Podjetja Mlin Korošec, Mlinopek, Mlinotest, Panvita in Žito so se najmanj na enem sestanku leta 2020 dogovorila in si izmenjala informacije o odkupni ceni pšenice ter nato tudi usklajeno ravnala pri trgovanju, predvsem na škodo kmetov. S tem so kršila Zakon o preprečevanju omejevanja konkurence in Pogodbo o delovanju Evropske unije. Podjetja medtem ugotovitvam Agencije nasprotujejo, očitki so po njihovem neutemeljeni.

AVK ugotovila dogovarjanje o odkupnih cenah pšenice

17. 01. 2023 20.25

Javna agencija RS za varstvo konkurence je ugotovila, da so se podjetja Mlin Korošec, Mlinopek, Mlinotest, Panvita in Žito dogovarjala o skupni odkupni ceni pšenice v letu 2020. Določila so enake cene oziroma cene z minimalnimi razlikami. S tem so kršila pravila o varstvu konkurence. Odločba sicer še ni pravnomočna.

Rusija požela skoraj šest milijonov ton ukrajinske pšenice

04. 12. 2022 11.11

Rusija je na ukrajinskih poljih letos požela približno 5,8 milijona ton pšenice v vrednosti okoli 950 milijonov evrov, je sporočila ameriška vesoljska agencija Nasa. Kljub bojaznim, da letos ukrajinski kmetje zaradi ruske agresije ne bodo poželi pšenice, se je žetev približala petletnemu povprečju.

Rusija se vrača k sporazumu o izvozu žita

02. 11. 2022 12.23

Rusija nadaljuje sodelovanje pri sporazumu o izvozu žita iz ukrajinskih črnomorskih pristanišč, so danes sporočili iz Moskve in dodali, da so od Kijeva prejeli zadostna varnostna zagotovila. Kot so dodali, jim je pisna zagotovila uspelo dobiti ob pomoči Združenih narodov in Turčije.

Aljaž in Maja pri ograji kot pes in mačka

28. 09. 2022 16.36

Da bi prišla do pšenice ali moke svojih sosedov, Danijelina družina postavlja pogoje, na katere Ivan ne želi pristati. Na trnih bodo tudi izzivalci, saj so vrata na posestvo zanje odprta samo še v tem tednu.

Ivan ni podlegel skušnjavi: Nisem neumen

27. 09. 2022 21.11

Danijelina družina je poskušala krivdo za moker mlin zvaliti na Ivanovo, a se slednji ni dal. Kmalu zatem je Tom po tleh stresel pšenico, do katere so nato hoteli priti z menjavo, a jim ni uspelo. Družini sta ta dan za prva dvobojevalca določili Moniko in Petra.

Ne moški, za motorno žago je poprijela Manja

26. 09. 2022 21.16

Nov teden na Kmetiji je postregel s presenetljivimi novostmi. Novi glava družine, sicer razboriti Ivan je presenetil z dobrim vodenjem družine, Andrea se je vsa olajšana prelevila v inštruktorico za kokoši, Manja pa je namesto fantov poprijela za motorno žago.

Na dan sežgemo 15 milijonov štruc kruha in 19 milijonov steklenic olja

06. 09. 2022 10.14

Cene hrane, ki so bile že prej zaskrbljujoče visoke, so zaradi dogajanja v Ukrajini poletele v nebo. Rekordne suše po Evropi in v drugih delih sveta bodo to krizo še dodatno poglobile. Milijoni dodatnih ljudi so potisnjeni na rob lakote, še veliko več pa v veliko prehransko revščino. Kljub temu v Evropi vsak dan sežgemo ekvivalent 15 milijonom štruc kruha ter 19 milijonom steklenic sončničnega in repičnega olja za gorivo za naše avtomobile in tovornjake, na absurde spodbujanja pridelave sežiganja poljščin za gorivo opozarjajo nevladne organizacije.

Štirje velikani, samo enemu 165 milijard: rekordni dobički trgovcev z žitom

23. 08. 2022 17.28

Podjetja v središču svetovne trgovine z žitom se ob skokovitih cenah hrane po vsem svetu veselijo rekordnih dobičkov, kar vzbuja skrb glede dobičkarstva in špekulacij na svetovnih živilskih trgih, saj to pomeni še višje cene hrane in še več ljudi, ki bi jih lahko situacija pahnila v lakoto, celo smrt. Vrstijo se tako pozivi k dodatnim obdavčitvam, a konkretnejših ukrepov odločevalcev še ni.

Lahko v kratkem pričakujemo znižanje cen moke in kruha?

16. 08. 2022 18.51

Cene kruha se še naprej dvigujejo, v trgovinah lahko po podražitvi za hlebec odštejemo tudi štiri evre, v pekarnah še vedno nekoliko manj. Cene pšenice so najbolj poskočile meseca maja in junija, glede na lanski junij za kar 44 odstotkov. Temu primerno sta se podražila tudi kruh in moka. Na svetovnih borzah je sledil tudi padec cene pšenice. Julija se je cena pšenice znižala za 20 odstotkov, a cene temu niso sledile. Kako se s cenami na trgu borijo manjše pekarne?

Na razpis za odkup pšenice se je odzval le en ponudnik

16. 08. 2022 17.13

Na javno naročilo Zavoda za blagovne rezerve RS za razširjen odkup 40.000 ton pšenice letine 2022 za človeško prehrano je prispela ena ponudba, so sporočili iz zavoda. Ta bo ponudbo zdaj pregledal in se odločil o oddaji naročila. Podrobnosti o ponujenih količinah niso razkrili. Premier Robert Golob meni, da je to tako dobra kot slaba novica.

Po koruzi iz Ukrajine končno tudi pšenica

12. 08. 2022 15.32

Iz ukrajinskega pristanišča Črnomorsk je proti Turčiji izplula prva tovorna ladja s pšenico od začetka ruske invazije na Ukrajino. Od ponovne vzpostavitve izvoza ukrajinskega žita čez Črno morje so namreč ladje doslej tovorile le koruzo in sončnične izdelke. Od podpisa sporazuma o izvozu žita je avgusta ukrajinska pristanišča zapustilo že 14 ladij.

Olje cenejše za skoraj polovico, pšenica 40 odstotkov, cene surovin 'strmoglavljajo'

11. 08. 2022 09.49

Koronska kriza in ukrajinska vojna sta povzročili, da so cene večine surovin narasle na rekordne vrednosti, kar je spodbudilo svetovno inflacijo. A trend se že kakšen mesec spreminja. Pri mnogih dobrinah cene padajo. Vendar to ni dober znak, pravijo strokovnjaki.