ozonski

Konec brezplačnih vračil razburil modne navdušenke in vplivneže. 'Končno!'

12. 09. 2024 08.00

Gigant Asos, britanski spletni prodajalec hitre mode in kozmetike, izjemno priljubljen tudi med slovenskimi kupci, je "razburil" z novico, da bo odslej (nekaterim) kupcem zaračunaval vračila. Znesek je precej simboličen, ampak v času družbenih omrežij lahko tudi takšna napoved sproži val ogorčenja. A po drugi strani se pojavlja vprašanje – ali nismo morda s spletnim nakupovanjem in hitro modo enostavno šli predaleč in so takšni ukrepi nujni? Že z vidika, če planeta ne želimo povsem onesnažiti s tekstilnimi odpadki.

Flirt premierke in premierja bolj zanimiv kot konec sveta

09. 12. 2023 07.00

Poglej, poglej, sem si rekla, končno vest, ki je pritegnila pozornost z verjetno enega izmed najpomembnejših svetovnih srečanj, ko gre za vprašanje, ali nam bo nekako uspelo preživeti ali pa bo zemljo in ljudi na njej scvrlo v nekaj desetletjih.

V žepe okoljskih kriminalcev v EU vsako leto na milijone evrov umazanega denarja

27. 06. 2022 11.49

Okoljski kriminalci v EU letno v žepe pospravijo več milijonov evrov umazanega denarja, njihov pregon pa je po navedbah Europola zelo težak. Glavni izzivi so pravne neskladnosti med članicami in nizka stopnja odkritja kaznivih dejanj, a Europol dodaja, da se z uvrstitvijo okolja v osrčje politik več pozornosti namenja tudi kazenskemu pregonu.

Obnovitev ozonske plasti spet na pravi poti

11. 02. 2021 09.13

Raven kemikalij CFC v ozračju, ki škodujejo ozonu, se vztrajno znižuje, pravijo znanstveniki. Omenjeno odkritje sledi nedavnemu nevarnemu premoru na tej poti, ki bi lahko upočasnil celjenje zaščitnega ozonskega plašča Zemlje. Atmosferske meritve, objavljene leta 2018, so pokazale na nezakonito proizvodnjo CFC na vzhodu Kitajske. Zdi se, da se je z zaustavitvijo proizvodnje spet začel postopek celjenja ozonske plasti.

Čudoviti biserni oblaki in nastanek ozonske luknje

27. 09. 2019 06.00

Septembra se nad Antarktiko pojavljajo biserni oblaki, ki se zaradi uklona Sončeve svetlobe leskatajo v čudovitih mavričnih barvah. Za razliko od običajnih oblakov, ki nastajajo na višinah do 10 kilometrov, se ti oblaki nahajajo precej višje, na višini okoli 20 kilometrov. Ne vplivajo na vreme, so pa zato toliko pomembnejši pri vsakoletnem stanjašnju ozonske plasti.

Zemljin ozonski plašč naj bi se na severu obnovil po letu 2030

06. 11. 2018 10.27

Ozonska plast, ki Zemljo ščiti pred ultravijoličnimi sončnimi žarki, se je začela obnavljati. Na severu naj bi se povsem obnovila po letu 2030, na jugu pa po letu 2060. Vendar pa s tem nastaja nov problem zaradi segrevanja ozračja.

Kaj so vzroki za nastanek ozonske luknje?

20. 09. 2018 17.26

V zadnjih desetletjih je veliko govora o ozonu, ki ima pomembno vlogo v naravnem sistemu. Na Antarktiki se septembra pojavljajo biserni oblaki, ki se za razliko od običajnih oblakov nahajajo precej višje, na višini okoli 20 kilometrov. Zaradi uklona Sončeve svetlobe se lesketajo v čudovitih mavričnih barvah in ne vplivajo na vreme, so pa zato toliko bolj pomembni pri nastanku ozonske luknje nad Antarktiko. Zakaj?

Ozonski plašč nad najbolj poseljenimi območji Zemlje se tanjša

06. 02. 2018 10.37

Del zaščitnega ozonskega plašča se tanjša nad območji na Zemlji, ki so najbolj poseljena, ugotavljajo znanstveniki. To se dogaja, medtem ko se ozonska luknja nad Antarktiko zmanjšuje. Znanstveniki sumijo, da so tanjšanje ozonske plasti povzročili spremenjeni zračni tokovi, ki so posledica podnebnih sprememb. 

Nasini sateliti ponudili neposredne dokaze, da se je ozonska luknja zmanjšala zaradi prepovedi CFC-jev 

06. 01. 2018 10.53

Ozonsko luknjo nad Antarktiko so odkrili leta 1985, dve leti pozneje so države že podpisale montrealski protokol, s katerim so omejili uporabo nevarnih spojin CFC. Sateliti so zdaj ponudili neposredne dokaze, da se je luknja zmanjšala ravno zaradi protokola. 

Ozonska luknja se manjša zaradi toplega vremena 

05. 11. 2017 11.59

Ko so leta 1985 odkrili ozonsko luknjo, se je svet zavezal k zmanjšanju uporabe ozonu nevarnih sestavin. V zadnjih letih se luknja res krči, a bolj zaradi toplega vremena kot pa človeških ukrepov. Seveda skrbi dejstvo, da govorimo o toplejšem vremenu nad Antarktiko, ki bi ga lahko pripisali tudi podnebnim spremembam. 

Zakaj je pametno, da se sredi dneva izogibamo soncu?

26. 05. 2016 17.21

Zadnji dnevi so že povsem v znamenju poletja. Jasno vreme pa poleg dobrodošle toplote prinaša tudi zdravju škodljivo ultra-vijolično sevanje. In ravno v naslednjih tednih bo to najbolj izrazito!

Nova grožnja za ozonsko plast: vedno večji delež plinov, ki tanjšajo zaščitno plast Zemlje

18. 02. 2015 15.21

Nova študija svari pred vse večjim deležem določenih plinov, ki tanjšajo zaščitno plast Zemlje. Škodo lahko povzročijo t. i. zelo kratkožive snovi oz. plini VSLS. Čeprav nastajajo tudi naravno, njihova človeška proizvodnja narašča.

Znanstveniki navdušeni: ozonski plašč kaže prve znake obnavljanja

11. 09. 2014 08.33

Ozonski plašč, ki nas ščiti pred nevarnimi ultravijoličnimi žarki, se je prvič po 35 letih začel obnavljati, opozarjajo ZN. Prav tako se ozonska luknja nad Antarktiko ne povečuje več. To je dobra novica, ki pa je obenem tudi slaba, saj ozonski plašč obnavljajo tudi toplogredni plini.

Znanstvenike skrbi velika ozonska luknja nad Arktiko

03. 10. 2011 13.05

Nad Arktiko je spomladi zazevala velikanska ozonska luknja. Izguba ozona nad Arktiko je tokrat prvič primerljiva s tisto nad Antarktiko, pojavu pa naj bi botrovale predvsem izjemno nizke temperature minulo zimo.

Nad Arktiko zeva rekordna ozonska luknja

05. 04. 2011 11.42

Ozonska plast nad Arktiko se je stanjšala kot še nikoli do zdaj. Vzroki so škodljivi plini v ozračju in tudi mrzla zima. Predvsem Skandinavci in Grenlandci bodo morali biti v naslednjih tednih posebej pozorni na škodljivo UV-sevanje.

Vsak Nemec poje več kot tisoč živali

02. 10. 2009 16.13

Ob svetovnem dnevu vegetarijancev so izračunali, da vsak prebivalec Nemčije v svojem življenju povprečno poje 1094 živali.

El Nino kaže rogove

20. 12. 2007 10.40

Neverjetno ali resnično? Zebe nas v najtoplejšem desetletju doslej. Vse več je naravnih nesreč, kriv pa je človek.

Ozonski plašč vedno tanjši

17. 09. 2006 14.42

Ozonski plašč nad Arktiko se je pozimi zmanjšal za 13 odstotkov.

Varujmo ozonsko plast

16. 09. 2005 00.00

Zaradi vedno tanjše ozonske plasti naglo narašča število kožnih in očesnih obolenj.

Ozonski plašč raste

31. 08. 2005 00.00

Ozonska plast se ne zmanjšuje več, vendar bo moralo preteči več desetletij, preden se bo začela obnavljati.

Mraz veča ozonske luknje

05. 02. 2005 00.00

Znanstveniki so potrdili, da izredno mrzlo vreme še dodatno vpliva na tanjšanje zaščitne ozonske plasti nad severnim polom.

NASA namerava preučevati ozon

08. 07. 2004 00.00

NASA bo v nedeljo izstrelila satelit Aura, ki je namenjen raziskovanju Zemeljske atmosfere, še posebej njenega ozonskega plašča.

Ozonska luknja se krči

01. 08. 2003 00.00

Skupina znanstvenikov z ameriške univerze Alabama je nedavno prišla do prvega trdnega dokaza, da se ozonska luknja krči oziroma da ozonska plast okoli Zemlje počasi vendarle okreva.

Govedo prispevalo k zaščiti ozona

01. 03. 2003 00.00

Evropski statistični urad Eurostat je sporočil, da je evropsko govedo - seveda skupaj z drugimi živalmi - pomembno prispevalo k zaščiti ozonskega plašča, saj je v letu 2000 proizvedlo 10 odstotkov manj metana kot pred desetimi leti.

Mednarodni dan zaščite ozonske plasti

16. 09. 2002 00.00

Generalna skupščina Združenih narodov je leta 1987 ob podpisu montrealskega protokola o snoveh, ki škodujejo ozonskemu plašču, izbrala 16. september za mednarodni dan zaščite ozonske plasti. Ozon pa se je izkazal za neizogiben pogoj življenja na Zemlji.

Ozonska luknja naj bi se zmanjšala

09. 12. 2000 00.00

Mednarodna skupina znanstvenikov predvideva, da se bo luknja v ozonskem plašču nad Antarktiko v petdesetih letih zmanjšala in izginila. Na konferenci v Buenos Airesu, na kateri je sodelovalo približno 300 strokovnjakov za podnebje, so ugotovili, da se bo zaradi prepovedi uporabe kemičnih sredstev, ki tanjšajo zaščitno plast Zemlje, ozonski plašč kmalu začel obnavljati.

Nad Evropo odkrili manjšo ozonsko luknjo

07. 04. 1998 12.04

Nad Evropo so ponovno odkrili manjšo ozonsko luknjo. Kot je sinoči sporočil Nemški center za letalske in vesoljske polete DLR, je ozonska luknja nastala nad zahodnim Atlantikom in se v zadnjih dneh marca preko severne Francije in britanskega otočja pomaknila nad srednjo in južno Evropo, vendar pa zaradi nizke lege sonca stopnja ultravijoličnega sevanja ne dosega zdravju nevarnih kritičnih vrednosti. Kot so sporočili z DLR, gre za cikličen pojav, ki nastaja zaradi globalne dinamike atmosfere in ga je bilo mogoče zadnjič opazovati marca lani. Podatke o ozonski luknji so v okviru globalnega poizkusa opazovanja ozona (Global Ozone Monitoring Experiment - GOME) zbrali z evropskim satelitom ERS-2 in obdelali v centru DLR v nemškem Oberpfaffenhofnu.

Prva generalna skupščina Svetovnega sklada za okolje v New Delhiju

01. 04. 1998 12.35

Indijski premier Atal Behari Vadžpajee je s pozivom k boju zoper "hitro globalizacijo uničevanja okolja" v New Delhiju danes slovesno odprl prvo generalno skupščino Svetovnega sklada za razvoj, ki združuje 164 držav. Na tridnevni generalni skupščini v New Delhiju naj bi določili strategijo vsesvetovne zaščite okolja in razvoja, ki ne bi uničeval okolja. Kot je opozoril indijski finančni minister Jašwant Sinha, ki predseduje razpravam, Zemlji namreč sicer resnično grozi uničenje. Ministri, predstavniki mednarodnih organizacij, strokovnjaki in raziskovalci bodo na prvi generalni skupščini Svetovnega sklada za razvoj govorili o raznolikosti življenja, podnebnih spremembah, stanju voda, ozonski luknji, eroziji tal in drugih podobnih vprašanjih.