ozko grlo

Je s 23.000 pojočimi grli Slovenija dobila novo rekordno prizorišče?
01. 09. 2024 19.52Od daleč je bilo videti, kot da gre za gasilsko veselico na steroidih. Ogromen travnik z belimi šotori, lesenimi klopmi in vonju po pečenem mesu. A na treh hektarjih površine se je skrivalo precej več kot to - glasbeni večer za slovensko zgodovino. Na odru je bil ustvarjalec, ki je v 30 letih doživel vse od čaščenja do šikaniranja, pod njim pa več kot 23.000-glava množica, ki se je prišla poklonit njegovi 30 let trajajoči karieri. Magnifico sinoči ni prišel v Tivoli, je pa Sloveniji dal novo koncertno prizorišče ogromnih razsežnosti.

Hrvaška za avtocesto proti jadranski obali načrtuje tretji pas
30. 07. 2024 14.59Hrvaška načrtuje gradnjo tretjega voznega pasu zagrebški obvoznici in na avtocesti od Zagreba proti Karlovcu, s čimer bi zmanjšala kolone vozil proti morju, je napovedal prometni minister Oleg Butković. K večji pretočnosti prometa bo po njegovi oceni prispeval tudi nov sistem cestninjenja, ki ga nameravajo uvesti leta 2026, ko plačevanje z gotovino ne bo več mogoče.

Kdo je kriv, da stojimo v kolonah?
28. 06. 2024 06.07Če bi slišali v vsak avto, ki vsak dan stoji v zastojih na avtocestah in obvoznicah, bi se težko pomirili. Toliko jeze, kletvic in toliko razočaranja. Zastoji so stalnica, letni čas ni pomemben. Če smo 10 let nazaj še opozarjali na to, kaj nas čaka, smo danes priča scenariju, ko se ljudje na avtocestah vozijo po polžje, vinjeta je pregovorno poimenovana "parkirnina na avtocesti", pristojni krivdo prelagajo drug na drugega, ukrepov pa ni. Še več, dve koalicijski stranki nista naklonjeni širitvi cestne infrastrukture na območju zastojev.

Kako bo država rešila težave s tovornim železniškim prometom v Ljubljani?
05. 06. 2024 19.23Tovorni vlaki, ki so iz Luke Koper namenjeni proti Avstriji čez Jesenice in obratno, gredo kar dvakrat čez glavno železniško postajo. Da pridejo na gorenjsko progo, morajo namreč obračati v Zalogu. Ljubljanski župan si želi poglobitve celotne železnice, kakšne pa so še možnosti, ki so na mizi ministrice za infrastrukturo? Bo vlada o tem odločala že ta mesec?

Brecelj o zdravniški stavki: Iz te zgodbe bomo izšli vsi potolčeni
15. 02. 2024 06.00V javnosti odmevajo zastrašujoče napovedi o kolapsu zdravstva po 1. marcu, ko bodo zdravniki uradno umaknili soglasja za delo več kot 48 ur na teden oziroma več kot 16 ur neprekinjeno. Govora je o zapiranju celotnih pediatričnih oddelkov, celo porodnišnic. So svarila upravičena ali gre le za rožljanje z orožjem na plečih bolnikov? Bo morala vlada izbirati med učinkom domin v zdravstvu in učinkom domin zaradi plač v javnem sektorju? Kako na stavko gledata zdravnika Erik Brecelj in Samo Zver?

Skrivnosti globočin Baltskega morja: odkrili zid iz obdobja ledene dobe?
13. 02. 2024 12.41Raziskovalci verjamejo, da so našli najstarejšo konstrukcijo na območju Baltskega morja, ki jo je ustvaril človek. Kamniti zid, ki se je skrival v globinah tega morja na severni polobli, naj bi bil star več kot 10.000 let. Znanstveniki ugotavljajo, da bi lahko šlo za starodavno lovsko stezo, ki je lovcem pomagala pri lovu divjadi.

Putin obiskal novi jedrski podmornici: Rusija bo s ploviloma varnejša
14. 12. 2023 10.55"S takšnimi plovili in orožjem se bo Rusija počutila varno," se je v ponedeljek ruski predsednik Vladimir Putin ob nizkih temperaturah hvalil v ladjedelnici v mestu Severodvinsk, kjer so javnosti predstavili novi jedrski podmornici.

Obnova Škofje Loke po poplavah: 'Ozko grlo niso izvajalci, temveč kvalitetni projekti'
20. 11. 2023 13.22Operativna delovna skupina, ki jo sestavljajo predstavniki različnih institucij z namenom usklajevanja aktivnosti povezanih z odpravo posledic po poplavah in plazovih, si je danes ogledala območje Škofe Loke. Vodja službe za obnovo Boštjan Šefic je poudaril, da bo v prihodnje pomembno usklajeno delovanje vseh pristojnih služb, župan Škofje Loke Tine Radinja pa je dejal, da je v njihovi občini trenutno odprtih 30 delovišč.

DZ z novelo zakona o tujcih tem olajšal združevanje z družinami
26. 10. 2023 13.03DZ je s 44 glasovi za in sedmimi proti potrdil novelo zakona o tujcih, ki iz dveh na eno leto skrajšuje rok, po katerem je tujec z veljavnim dovoljenjem za začasno prebivanje upravičen do združitve z družino. Namesto pogoja znanja jezika na ravni A1 pa za družinske člane uvaja t. i. preživetveno raven znanja jezika.

Brežan opozoril na (pre)pozna sredstva okoljskemu ministrstvu
09. 10. 2023 12.21Državni zbor se je na izredni seji seznanil z odstopoma ministrice za javno upravo Sanje Ajanović Hovnik in ministra za naravne vire in prostor Uroša Brežana. V obrazložitvi svojega odstopa pred poslanci izjavi je Brežan dejal, da je njegovo ministrstvo sredstva, namenjena za popoplavno obnovo, na račun dobilo šele pred nekaj dnevi, in da zaradi tega "ne moremo biti okrivljeni za nekaj, česar prej nismo mogli storiti," je zavrnil očitke o prepočasnih izplačilih teh sredstev občinam. Kot pravi, je vedno podprl tudi podprl strokovno utemeljene odločitve, "četudi so bile težke, kot je bilo to v primeru medvedov". Po odstopih omenjenih ministrov posle začasno prevzemata Alenka Bratušek in Klemen Boštjančič.

Golob: Ko se nek proces znajde v slepi ulici, je treba skrbnika zamenjati
05. 10. 2023 11.51Ob napovedanih menjavah v vladi premier Robert Golob pritrjuje, da sta ministrica Irena Šinko in minister Uroš Brežan izgubila njegovo zaupanje. "Ko se nek proces znajde v slepi ulici, je treba skrbnika procesa zamenjati," je podkrepil svojo odločitev. Zato pa ima bodoča ministrica za zdravje njegovo močno podporo.

Brežan podpisal odstopno izjavo, obžaluje odhod s položaja
05. 10. 2023 09.38Minister za okolje in prostor Uroš Brežan je po izgubi podpore pri predsedniku vlade Robertu Golobu in odstopni izjavi stopil pred medije in pojasnil svoja stališča. Povedal je, da obžaluje, da do njegovega odhoda prihaja ravno v času, ko je v teku sanacija poplavljenih območij. Zaupanje premierja je izgubil, ker naj bi bilo njegovo ministrstvo po avgustovskih poplavah premalo odzivno. Poleg Brežana bo razrešena tudi ministrica za kmetijstvo Irena Šinko.

Namesto Brežana začasno Bratuškova, namesto Šinkove pa Šarec
04. 10. 2023 11.17Premier Robert Golob je koalicijske partnerje na sestanku pred sejo vlade seznanil, da dva ministra iz kvote stranke Gibanja Svoboda, Uroš Brežan in Irena Šinko, ne uživata več njegove podpore. V državni zbor je nato poslal predlog za razrešitev Šinkove in odstopno izjavo Brežana. Vodenje ministrstva za naravne vire in prostor bo začasno prevzela infrastrukturna ministrica Alenka Bratušek, kmetijskega resorja, če bo DZ podprl Golobov predlog in Šinkovo razrešil, pa obrambni minister Marjan Šarec. Kot razlog za predlagano razrešitev Šinkove so v premierjevem kabinetu navedli njen neustrezen odziv pri kriznih dogodkih, povezanih z (ne)varno hrano, Brežanovo ministrstvo pa je bilo po avgustovskih poplavah premalo odzivno, je dejal Golob.

Novi strokovni direktor izolske bolnišnice je Tomaž Gantar
12. 09. 2023 19.58V Splošni bolnišnici Izola se je konstituiral nov svet zavoda s predsednico Mileno Kramar Zupan. Za strokovnega direktorja je imenoval edinega prijavljenega kandidata. To je Tomaž Gantar, ki je bil med letoma 1999 in 2004 že direktor bolnišnice, zatem župan Pirana in dvakrat minister za zdravje, ves čas pa opravlja tudi delo urologa.

Ravnikar: Ne drži, da bodo drugi opravljali delo družinskega zdravnika
12. 09. 2023 07.27V usmeritvah ministrstva za zdravje za prihodnji dve leti napovedana kadrovska krepitev ambulant družinske medicine je dobrodošla, a družinskih zdravnikov v Sloveniji še vedno primanjkuje, je poudaril predsednik odbora za osnovno zdravstvo pri Zdravniški zbornici Slovenije Rok Ravnikar. "V praksi se dogaja, da imamo ogromno sodelavcev, ki sedaj bolj učinkovito nosijo delo zdravniku na mizo, nimamo pa takih sodelavcev, da bi neko delo samostojno opravili in s tem zmanjšali kupe na zdravnikovi mizi," je dodal.

'Poplave so zrušile kakšen most, so ga pa med nami tudi zgradile'
09. 08. 2023 06.00Kaj so se glede reševanja stvari na terenu, financiranja odpravljanja posledic ujme in postavljanja nadomestnih hiš dogovorili na sestanku predstavniki občin in vlade, kaj prinaša zakonodaja, ki jo je sprejela vlada? Treba bo delati na sanaciji, ki bo morda trajala tudi več let, skupaj moramo stopiti vsi.

Tovornjaki, nesreče, tranzit: 'Čarobne palice ni, naše ceste so polne'
24. 05. 2023 06.00Skorajda ni več dneva, ko zaradi del ali nesreč na cestah ne bi kje stali. In to že maja. Kakšna je cestna napoved za poletje? Bomo poleti, ko bodo ceste obremenjene še zaradi turistov, ves čas vozili v počasnih kolonah ali pa stali? In kje bodo potekala dela, ki še dodatno ustavljajo promet?

'Zaposlovanje tujcev ureja pet med seboj neusklajenih ministrstev'
21. 05. 2023 10.20Slovenija se sooča z izjemno resno kadrovsko težavo. Na Zavodu za zaposlovanje je prijavljenih rekordno malo oziroma 50.000 brezposelnih, delodajalci pa iščejo več kot 60.000 delavcev. Smo tik pred začetkom poletne turistične sezone, a pomanjkanje kadra lahko za podjetja pomeni tudi katastrofo. Brez tujih delavcev ne bomo zmogli izpeljati sezone, opozarjajo turistični delavci. Vlada je sicer še pravočasno sprejela nov zakon o tujcih, ki naj bi poenostavil pridobivanje delovnih dovoljenj. Pa jih res?

200 milijonov evrov za zdravstvene domove, kdo bo gradil?
14. 03. 2023 06.09Zdravstveni domovi so vratarji v zdravstveni sistem, so enotni direktorji in zdravniki domov. Ob pomanjkanju družinskih zdravnikov in medicinskih sester pa jih tareta tudi prostorska stiska in dotrajanost vsaj 40 let starih zidov. Bo 200 milijonov evrov za prenovo domov povečalo dostopnost do zdravnika? Ljubljana bo gradila tri, Medvode načrtujejo prizidek, Ilirska Bistrica ga je že zgradila.

Most čez Cetino, ki je bil tarča posmeha, vendarle spojen
09. 03. 2023 11.43Kraka mostu čez kanjon reke Cetine sta končno spojena, slavnostnega dogodka pa se je udeležil tudi hrvaški premier Plenković. Čeprav je bil most sprva tarča posmeha, ker so mnogi zaradi različnih višin krakov menili, da gre za gradbeno napako, je v resnici šlo le za posebno tehniko gradnje.

Kako ozko je v resnici ozko grlo na Eko skladu?
29. 09. 2022 13.18Javni sklad, ki skrbi za aktivnosti, povezane z varstvom okolja, je hudo podhranjen. Čakalna doba za subvencijo oziroma obdelavo vlog za nepovratne finančne spodbude za elektrarne ali izboljšanje energijske učinkovitosti stavb je narasla že na več kot osem mesecev. Ob tem zamujajo tudi vsi ostali postopki pridobivanja dovoljenj kot denimo soglasje za priključitev sončne elektrarne distribucijskih operaterjev, skupni imenovalec pa je huda kadrovska podhranjenost. Ministrstvo: "Sončna elektrarna se izplača že brez subvencije."

V slovensko Istro začeli voziti vodo z Notranjske
26. 07. 2022 07.11Pri Planini so iz reke Unice začeli črpati vodo za potrebe slovenske Istre. Vojaški in gasilski tovornjaki s cisternami bodo surovo vodo prevažali do vodarne Rižanskega vodovoda v Cepkih pri Dekanih. Vodo prevažajo s štirimi gasilskimi avtocisternami in štirimi cisternami Slovenske vojske, so sporočili iz Uprave za zaščito in reševanje. Črpanje lahko poteka 24 ur na dan, v rotaciji pa je sedem enot. "Trenutno lahko prečrpamo 5000 litrov na minuto," je povedal Domen Torkar iz Uprave za zaščito in reševanje.

Vrtovec: Slovenija bi lahko s Krka že letos dobila tretjino potrebnega plina
04. 04. 2022 08.17Minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec se je na Krku sestal s hrvaškim ministrom za gospodarstvo in trajnostni razvoj Tomislavom Ćorićem. Hrvaška bo po nedavnem povečanju zmogljivosti plinskega terminala na Krku za 300 milijonov kubičnih metrov letno v kratkem objavila razpis za zakup teh količin. Slovenija je zanje zainteresirana in bi lahko z njimi že letos pokrila okoli tretjino potreb brez nadgradnje omrežja, je na Krku dejal infrastrukturni minister Jernej Vrtovec.

'Za razgled na plažo z žičnico na Stražo ...'
06. 02. 2022 15.53Nobena skrivnost ni – povprečna starost žičnic v Sloveniji je presegla tridesetico. Naprave se vse pogosteje kvarijo, njihovo vzdrževanje je tako vse dražje. Letos sta se zgodili že dve večji okvari – na dostopni žičnici na Krvavec in na šestsedežnici na Cerknem. A potopimo se za nekaj trenutkov v zgodovino in sprehodimo skozi podobe vzpostavljanja sodobnega smučanja na Slovenskem.

'Smrtonosno ozko grlo' pred vhodom na stadion vzelo osem življenj
25. 01. 2022 09.34V stampedu pri vhodu na stadion Paul Biya v kamerunski prestolnici Yaounde je bilo poškodovanih 38 oseb, sedem jih je v kritičnem stanju, vsaj osem pa jih je umrlo. Med žrtvami sta bila tudi dva otroka, stara osem in 14 let. Zaradi covidnih omejitev je bilo na stadionu, ki sicer sprejme 60.000 gledalcev, na voljo "le" 48.000 prostih mest. Predsednik države je že odredil preiskavo, svojo je sprožila tudi Afriška nogometna konfederacija.

Zaščita pred hudim potekom zelo dobra do devetega meseca, novi odmerki odvisni tudi od mutacij
22. 11. 2021 08.02Tudi devet mesecev po drugem cepljenju s cepivom BioNTech/Pfizer je raven zaščite pred hudim potekom bolezni še vedno "zelo visoka" – tako ustanovitelj BioNTecha, Ugur Sahin. Kljub temu je pozval k cepljenju s tretjim odmerkom, saj ta prispeva tudi k prekinitvi verige okužb. Je pa dejal, da je za zdaj še prezgodaj potrditi ugibanja, da bo poživitveni odmerek potreben vsako leto, saj je to odvisno tudi od novih različic virusa.

Potočnik: Vpoklicani študentje imajo boljšo plačo kot nekateri zdravniki v urgentnih centrih
18. 11. 2021 06.00Že tretjič ta mesec je bilo potrjenih novih okužb več kot 4000. V slovenskih bolnišnicah je položaj izjemno resen, na kar opozarja tudi specializant infektologije Federico Potočnik. Zdravniki so izgoreli, število zdravnikov pa ni neskončno, pravi in ob tem prosi ljudi, naj jim pomagajo. "Nujno je treba zmanjšati število okužb," trdi in dodaja, da lahko s preventivnim obnašanjem k temu pripomore prav vsak posameznik. Ob tem imajo zdravniki v prvih bojnih linijah tudi eno izmed najnižjih plač, še izpostavlja.

Pomanjkanje bolnišničnih kapacitet: 'To ni masovna nesreča, to je družbena katastrofa'
14. 11. 2021 19.34Slovenske bolnišnice so na samem robu. Hospitaliziranih je že 990 covidnih bolnikov, kar 227 jih potrebuje intenzivno terapijo, največ od začetka epidemije. In ker nič ne kaže na bolje, bolnišnice iščejo načine, kako povečati število postelj v intenzivnih enotah. Do torka jih morajo po podatkih direktorjev bolnišnice pripraviti 286, kar je največ, kar bi lahko še zmogli. Kaj pa potem? Bolniki, ki se borijo za življenje, ne bodo ostali pred vrati, bo pa vse ostalo močno okrnjeno, morda bodo morali začasno ustaviti tudi napovedane onkološke operacije.

V bolnišnice vse 'razpoložljive moči', Krek na pomoč poziva tudi zaposlene na NIJZ
11. 11. 2021 17.20Število hospitaliziranih je znova močno naraslo, zato bolnišnice znova povečujejo kapacitete postelj na covidnih oddelkih, je ob današnjem obisku Klinike Golnik povedal minister za zdravje Janez Poklukar. Zahvaljuje se vsem, ki so priskočili na pomoč v bolnišnicah, za pomoč pa se dogovarjajo tudi s civilno zaščito, Rdečim križem in vojsko.

2510 novih okužb, iz bolnišnic pred prazniki pozivi k samozaščitnemu ravnanju
29. 10. 2021 09.22Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje so pristojni v četrtek ob opravljenih 6790 testih PCR potrdili 2510 novih okužb. UKC Ljubljana in UKC Maribor opozarjata, da se število sprejemov v bolnišnice hitro povečuje, prostih postelj pa je vse manj. Ob bližajočih praznikih zdravstvena stroka zato poziva k doslednemu upoštevanju ukrepov.