ovca dolly

Bizaren razlog, zakaj v Dubaju cveti kloniranje kamel

05. 03. 2023 18.20

Kamele so na Arabskem polotoku skozi zgodovino pomenile vir preživetja v puščavskem okolju. Čeprav se je njihova vloga po odkritju nafte precej zmanjšala, še vedno veljajo za pomemben kulturni simbol, na katerega so Arabci zelo ponosni. Lastniki s svojimi kamelami tekmujejo na dirkah in organizirajo kamelja lepotna tekmovanja. Ker jim najbolj uspešne kamele prinašajo veliko denarja, se mnogi lastniki odločajo, da izbranke kar klonirajo.

V obdobju Elizabete: poleteli v vesolje, stopili na Luno in klonirali ovco

10. 09. 2022 07.00

Elizabeta II. je prva sporočila v imenu monarhije pošiljala čez telegram, svoja zadnja pa povedala v kamero ali pa - jih sporočila kar po Twitterju. A to še zdaleč ni bila edina tehnološka sprememba, ki je svet prevzela v 70 letih njenega vladanja. Prvi večji tehnološki izum se je zgodil, še preden so kraljico uspeli kronati.

Leta 1996 se je rodil POP IN

11. 11. 2020 20.55

V sklopu prispevkov ob 25. rojstnem dnevu naše medijske hiše se vračamo v leto 1996, ko smo praznovali prvi rojstni dan. Takrat se je rodila klonirana ovca Dolly, na olimpijskih igrah v Atlanti je kot posebni gost nastopil takrat najstarejši olimpijski zmagovalec, 97-letni Leon Štukelj, ločila sta se britanski princ Charles in Diana. Zgodilo pa se je še nekaj zelo posebnega. Rodila se je namreč rubrika POP IN.

Klonirani opici Džong Džong in Hua Hua so kitajski znanstveniki predstavili javnosti

30. 06. 2018 18.07

Kitajski znanstveniki, ki so z enako tehniko, kot je bila uporabljena pri slavni ovci Dolly, pred dobre pol leta klonirali prva primata, opici makaka, so ju te dni vendarle predstavili javnosti. Opici makaka naj bi uporabljali za proučevanje človeških bolezni, kot so nekatere oblike raka in možganskih obolenj - kar pa kljub temu še ne pomeni, da bi lahko kmalu klonirali tudi človeka.

Ovca Dolly s štirimi kloni živi naprej

01. 12. 2010 09.05

Znanstveniki, ki so leta 1996 klonirali ovco Dolly, so poleg originalnega poskusa opravili kloniranje še štirih ovc, ki so po genetskem materialu popolnoma enake Dolly. Ne ve pa se, kdaj točno naj bi do kloniranja prišlo.

V EU ne bomo jedli klonov

07. 07. 2010 15.48

Evropski poslanci za prepoved hrane iz kloniranih živali. Zahtevajo tudi moratorij na živila, proizvedena z uporabo nanotehnologij, dokler ne bo dokazano, da ne škodujejo zdravju.

S kokošmi v boj proti raku

16. 01. 2007 13.29

Škotski znanstveniki so ustvarili gensko spremenjene kokoši, ki v jajcih proizvajajo zdravila proti raku.

Iranski klon

30. 09. 2006 15.01

V Iranu so prvič uspešno klonirali ovco, ki pa je zaradi motenj pri dihanju umrla kmalu po skotitvi.

Harvard bo kloniral človeka

10. 06. 2006 17.47

Na Univerizi v Harvardu so pred dnevi zatrdili, da poskušajo klonirati človeški zarodek.

Predstavitev avtohtone pasme

14. 08. 2005 00.00

Na Jezerskem, kjer vzrejajo avtohtono slovensko pasmo planinskih jezersko-solčavskih ovc, poteka ovčarski bal.

Snuppy – prvi klonirani pes

03. 08. 2005 00.00

Po uspešno klonirani ovci Dolly in še nekaterih živalskih vrstah, so znanstveniki sedaj uspeli klionirati tudi psa - afganistanskega hrta.

Dovoljenje za kloniranje človeških celic

08. 02. 2005 00.00

Britanski znanstvenik Ian Wilmut, bolj znan kot oče klonirane ovce Dolly, lahko v zdravstvene raziskovalne namene klonira človeške celice.

Posiljevalec ovac še vedno na prostosti

25. 10. 2004 00.00

V noči na nedeljo je neznani storilec v enega izmed sežanskih hlevov vstopil skozi zračnik ter zlorabil ovco.

'Oče' ovce Dolly želi klonirati človeka

28. 09. 2004 00.00

Britanski znanstvenik Ian Wilmut, ki je kloniral prvega sesalca, ovco Dolly, si želi pridobiti dovoljenje za kloniranje človeškega zarodka.

Družbi grozi bankrot

10. 03. 2004 00.00

Britanska biotehnološka družba PPL, ki je klonirala ovco Dolly, je po neuspelem poskusu privatizacije tik pred bankrotom.

Meso kloniranih živali

11. 11. 2003 00.00

Američani se bodo verjetno kmalu lahko prehranjevali z mesom kloniranih živali.

Ovce, stres in meketanje

24. 10. 2003 00.00

Ovce v stresu z meketanjem opozarjajo na tesnobo, ki jo doživljajo. Ovce, podobno kot ljudje, kažejo stres tako, da spreminjajo ton glasu, so ugotovili ameriški znanstveniki.

Prva klonirana žival v Afriki

07. 05. 2003 00.00

V Južnoafriški republiki se je 19. aprila rodil prvi živalski klon na črni celini. Pri kloniranju junice pasme holstein so sodelovali domači in danski znanstveniki.

Leteča ovca poškodovala poslušalca

14. 03. 2003 00.00

Heavymetal glasbena skupina Mayhem je na koncertu v norveškem mestu Bergen, približno 500 kilometrov zahodno od Osla, svojemu oboževalcu nazorno prikazala, zakaj se skupina imenuje Meyhem, kar v angleškem jeziku pomeni težka telesna poškodba ali pohabljenje.

Poginila klonirana avstralska ovca

08. 02. 2003 00.00

Prva avstralska klonirana ovca z imenom Matilda je pretekli teden nepričakovano poginila, vzrok smrti pa zaenkrat še ni znan, saj je njen razvoj vseskozi potekal brez posebnosti.

Prve klonirane ovce ni več

14. 02. 2003 00.00

Šestletna ovca Dolly, prvi klonirani sesalec na svetu, je preminula, so sporočili s škotskega inštituta Roslin. Veterinarji so se po podrobnih preiskavah odločili, da Dolly, zaradi hudega obolenja pljuč, uspavajo. Povprečna starost ovce je sicer približno dvanajst let.

Kloniranje: potegavščina ali resnica?

12. 01. 2003 00.00

Svet je v začetku letošnjega leta najbolj pretresla novica o domnevnem rojstvu dveh kloniranih otrok. Družba Clonaid in gibanje raeljanov do konca meseca napovedujeta rojstvo še najmanj petih. Šokantno novico so strokovnjaki in javnost sprejeli zelo zadržano. Tudi zato, ker dokazov o rojstvu kloniranih deklic še vedno ni.

Ovca Dolly ima artritis

04. 01. 2002 00.00

Ovca Dolly, prva klonirana ovca na svetu, ima artritis. Artritis pri relativno mladi ovci kot je Dolly, je neobičajen, zato strokovnjaki sklepajo, da bi lahko šlo za genetsko okvaro, ki je posledica kloniranja.

Odzivi na kloniranje človeškega zarodka

26. 11. 2001 00.00

Različni odzivi na včerajšnjo sporočilo ameriške družbe Advanced Cell Technology (ACT), da so uspešno klonirali človeški zarodek, s čimer so pridobili izvorne celice,prihajajo tudi iz Slovenije, Nemčije, Avstrije, Italije, Velike Britanije in Japonske.

Širjenje parkljevke in slinavke

02. 03. 2001 00.00

Britanska vlada je potrdila tri nova žarišča parkljevke in slinavke, tako da jih je sedaj že 36. Kljub temu pa premier Tony Blair ocenjuje, da bolezen zaenkrat ostaja omejena na severni del Anglije, čeprav je priznal, da se bo to verjetno spremenilo. Blair je pojasnil, da so odkriti primeri na Škotskem in Severnem Irskem povezani z eno farmo, zato ni dokazov, da bi se bolezen po uvedbi prepovedi gibanja živali prejšnji petek razširila.

Madeleine Albright in ovca Dolly

22. 01. 2001 00.00

Nekdanja ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je priznala, da se bo morala po več letih, ko je imela na voljo šoferja in telefonistko, ponovno privaditi na stvarno življenje. "Začelo se bo novo življenje, ponovno se bom morala naučiti šofirati, pripraviti telefonske pogovore in si organizirati urnik". Albrightova se je ob odhodu iz Bele hiše spomnila najzanimivejših trenutkov štiriletnega obdobja načelovanja ameriški zunanji politiki, med katerimi je izpostavila petje šaljive pesmice z ruskim kolegom Jevgenijem Primakovom na vrhu Združenja držav jugovzhodne Azije. Albrightova se bo med drugim opravljanja funkcije državne sekretarke lahko spomnila tudi potem, da jo je neka revija uvrstila na seznam 25 najbolj "presenetljivih" bitij na planetu. Na seznam so sicer uvrstili tudi klonirano ovco Dolly. Med resnejše dogodke je Albrightova uvrstila srečanje z mladimi Izraelci in Palestinci, ki so izrazili željo, "da bi skupaj rasli v večjem dostojanstvu", izrazila pa je zadovoljstvo nad beograjskimi protesti proti njenemu "zapriseženemu sovražniku", nekdanjemu jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću. 63-letna Albrightova, katere družina je po drugi svetovni vojni emigrirala v ZDA, namerava napisati knjigo, nedavno pa so jo izvolili na čelo Nacionalnega demokratičnega inštituta, sklada, ki je blizu ameriški Demokratski stranki.

Kmalu kloniranje ljudi?

07. 08. 2000 00.00

Iz Velike Britanije prihaja vznemirljiva novica, da so britanski

Poginila klonirana koza

21. 06. 2000 10.20

Prva koza, klonirana iz celic odrasle živali, ki se je skotila v raziskovalnem središču na severu Kitajske, je po 36 urah poginila zaradi težav s pljuči. Koza, ki so jo imenovali Yuanyuan, je bila klonirana po drugačni metodi kot ovca Dolly. Profesor na univerzi v Xi'anu Zhang Yong je dejal, da bodo morali tehniko kloniranja še izboljšati. V istem raziskovalnem središču naj bi se konec meseca skotila še ena klonirana koza. Kitajski znanstveniki so za kloniranje uporabili izvirno tehniko, saj so uporabili celice ušesa odrasle živali in neodrasle razmnoževalne celice. Jedro celice so vstavili v oplojeno jajčece, ki so ga dali v odraslo kozo. Kitajski znanstveniki nameravajo uporabiti kloniranje za razmnoževanje pand in delfinov v reki Jangce, ki sta ogroženi vrsti.

Mala Dolly po naravni poti

09. 01. 1998 12.52

Iz strokovnih virov v Londonu se je izvedelo, da bo ovca Dolly, prvi sesalec, ki so ga klonirali iz celic odrasle živali, kot kaže pozno spomladi dobila mladiča. Dolly je zdaj stara leto in pol. Po mnenju znanstvenikov z instituta Roslin v Edimburgu je Dolly "skorajda čudež, ker je tako podobna popolni ovci". Vse kaže, da je Dolly breja, pravijo strokovnjaki, ki pa ne nameravajo delali testov nosečnosti, ampak bodo počakali, da bo narava opravila svoje.

Bela hiša odločno nasprotuje kloniranju človeka

08. 01. 1998 09.52

V Beli hiši so danes ponovili odločno nasprotovanje kloniranju človeka. Pri tem pa ne navajajo, ali bodo skušali tovrstni poskus onemogočiti ameriškemu znanstveniku Richardu Seedu iz Chicaga, ki je napovedal, da bo v prihodnjih treh mesecih z lastno raziskovalno skupino kloniral človeka.