otroci s posebnimi potrebami

Nebo nad več slovenskimi mesti preleteli rdeči baloni

08. 03. 2025 20.55

Nebo so preleteli rdeči baloni, s prav posebnim namenom, da tudi na ta način pokažejo podporo otrokom z različnimi diagnozami in jim omogočijo mesto v naši družbi. Sprehod z rdečimi baloni Zavoda 13 je potekal že deseto leto zapored, v tem času se je zgodilo nekaj premikov na bolje, a še vedno se otroci in njihovi starši soočajo z izzivi tako na sistemski ravni kot tudi pri tem, kako jih doživlja družba.

Spremljevalka v vrtcu fizično napadla deklico s posebnimi potrebami

14. 01. 2025 20.21

Je vodstvo lucijskega vrtca Morje ravnalo pravilno ob incidentu, ki se je zgodil v začetku decembra? Deklico z avtizmom je - ko je ta tekala po hodniku - fizično napadla spremljevalka, ki ji je bila dodeljena. Mati deklice je zamenjavo spremljevalke dosegla šele po tem, ko je svojo zgodbo zaupala medijem. Spremljevalec otrok s posebnimi potrebami ne more biti kdorkoli, opozarja, saj si ti otroci zaslužijo strokovno obravnavo.

'Čeprav si zatiskaš oči, vidiš, da tvoj otrok najbrž ne bo v redu'

16. 11. 2024 16.02

Desetina šolajočih se otrok potrebuje vsaj eno prilagoditev. Največ učencev, skoraj 16.000 oziroma osem odstotkov celotne osnovnošolske populacije, se šola v večinskih osnovnih šolah ob dodatni strokovni pomoči. Gre za učno pomoč in premagovanje primanjkljajev. Še okoli 5000 pa se jih šola v enem od prilagojenih programov.

Colin Farrell zaradi sina premagal odvisnost od alkohola in drog

24. 10. 2024 06.00

Sin igralca Colina Farrella je imel veliko vlogo pri tem, da je 48-letnik premagal odvisnost od drog in alkohola. Zvezdnik filmov Batman, Duše otoka in Gospodje je nedavno že spregovoril o 21-letnem Jamesu, ki ima Angelmanov sindromom, nevrogenetsko motnjo, ki povzroča zapozneli razvoj, težave z govorom in ravnotežjem, duševno prizadetost in včasih epileptične napade, sedaj pa je priznal, da je prav zaradi njegove bolezni ostal trezen.

Novembra za družine z otroki s posebnimi potrebami dodatna pomoč

21. 10. 2024 14.19

Zavodi, centri za socialno delo in razvojne ambulante bodo novembra začeli izvajati projekt dodatne podpore družinam z otroki s posebnimi potrebami na njihovem domu, je ob predstavitvi projekta v Dornavi povedal minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac. Cilj je zagotoviti podporo celotnim družinam, ne le otrokom s posebnimi potrebami.

'Samo opravičilo predsednice DZ ne koristi ne Anžetu, ne Aneju in ne meni'

15. 10. 2024 18.50

Kdaj bodo starši otrok s posebnimi potrebami dobili pomoč pri skrbi za otroke? Za to se borijo že več kot 10 let, a jim nobena vlada doslej ni pomagala. Do polnoletnosti otrok so družine upravičene le do nadomestila za izpad rednega dohodka, saj mame večinoma ostajajo doma. A če na primer zbolijo, nege in skrbi za otroka ne prevzame nihče. Dve leti so že stare tudi obljube te vlade, ki pa je namesto zakonsko urejenih rešitev za vse, začela s projektom, ki bo pomoč omogočil le nekaj deset družinam.

Že vsak deseti učenec ima odločbo, tudi zaradi čustveno-vedenjskih motenj

18. 04. 2024 06.00

Število otrok s posebnimi potrebami se že nekaj let povečuje, takšnih je v populaciji učencev že 10 odstotkov, največ zaradi govorno-jezikovnih motenj in dolgotrajnih bolezni. Zaskrbljujoče pa je, da se v zadnjem času povečuje tudi število odločb zaradi čustveno-vedenjskih motenj. Tesnobnost in impulzivnost, anksioznost, depresija so med drugim tudi posledica šolanja na daljavo, ugotavljajo strokovnjaki. Pa je res kriva le pandemija ali morda tudi slog življenja in spremenjene družbene vrednote? Je prav, da zaradi otroka, ki ima izbruhe jeze, trpi ves razred? Je imeti odločbo danes bonus?

Pred epidemijo je bilo življenje udobnejše

14. 04. 2024 12.37

Zgodbe družin, ki smo jim priča na Verigi dobrih ljudi, so različne, vsaka od njih pa v sebi skriva veliko bolečine in sramu. Vsaka družina, ki se prijavi v naš humanitarni program, mora najprej izpolniti obrazec z vsemi prilogami in dopisom, v katerem opiše svoj položaj. Pogosto resnost položaja še ni takoj očitna, vendar jo je mogoče začutiti, ko z družinami opravimo razgovor. Resničnost razmer pa dokončno izkusimo, ko jih obiščemo na terenu.

Stojmenova Duh po burni razpravi ostaja ministrica

28. 03. 2024 06.15

Ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh je v DZ uspešno prestala interpelacijo, ki jo je proti njej vložila SDS. Za njen odhod je glasovalo 31 poslancev, 42 jih je bilo proti. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev. Stojmenova Duh tako ostaja na ministrskem položaju. Razprava je bila sicer zelo burna in polemična. Ali gre opoziciji v nos zato, ker je ženska in - kot se je izrazila sama - "čefurka"? V debati pa poleg seksizma in nacionalizma celo o krščanstvu, spovedi in žaljenju verskih čustev.

Zakaj je treba vsako leto sproti dokazovati, da ima otrok Downov sindrom?

15. 02. 2024 20.13

Zakaj mora zdravniška komisija vsako leto ponovno odločati o tem, ali bodo Downov sindrom uvrstili na seznam kroničnih bolezni in stanj otrok, ki jih opredeljuje kot otroke s posebnimi potrebami? To se sprašuje skupina staršev otrok z Downovim sindromom, tudi Neža Grmšek, mama osemletnega Tristana. Zakaj morajo vsako leto znova vlagati prošnjo, čakati odločitev komisije, prilagati fascikle zdravniških izvidov, odpustnice? Zdravniki, ki odločajo o diagnozah, kjer ozdravitev ni mogoča, vsako leto dobijo 450 tisočakov, medtem ko otroci ostanejo prikrajšani za kup pravic.

Reforma osnovnega šolstva: obvezen NPZ, spremembe podaljšanega bivanja in varstva

21. 01. 2024 09.49

Poslanci bodo na mize kmalu dobili predlog sprememb v osnovnem šolstvu, ki jih je pripravilo Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje. Vlada v grobem načrtuje spremembe šolanja na domu, izobraževanja učencev s posebnimi potrebami, v 1. razred uvaja obvezni tuji jezik, prav tako uvaja slovenski znakovni jezik in jezik gluhoslepih. Poleg tega prenavlja razširjeni program osnovne šole. To poenostavljeno pomeni, da spreminja koncept jutranjega varstva in podaljšanega bivanja. V 3., 6. in 9. razred pa (spet) uvaja obvezna nacionalna preverjanja znanja. Ravno zadnji dve napovedani spremembi sprožata največ pomislekov in vprašanj.

Našli rešitev za računalnike v skladišču?

18. 01. 2024 17.05

Komisija DZ za nadzor javnih financ se je seznanila s pojasnilom ministrstva za digitalno preobrazbo glede razdelitve kupljenih 13.000 računalnikov. Kot je povedal državni sekretar Miroslav Kranjc, bodo zaradi zapletov s sprejemom uredbe poskušali zadevo rešiti z novelo zakona o spodbujanju digitalne vključenosti.

Reorganizacija vrtcev v Ljubljani. MOL: Za otroke sprememb ne bo

19. 12. 2023 10.26

Kljub kritikam in opozorilom stroke je ljubljanski mestni svet podprl namero združitve javnih vrtcev. Predlog sklepa sta komentirala ljubljanski podžupan Aleš Čerin in vodja oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje Mola Marija Fabčič. Vodja oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje na Mestni občini Ljubljana (Mol) Marija Fabčič je zavrnila večino pomislekov in ponovno zagotovila, da sprememb za otroke in starše ne bo ter da programov ne bodo zmanjševali.

120 otrok s posebnimi potrebami ostalo brez organiziranega prevoza do šole

29. 11. 2023 19.28

Prevoz je doslej opravljala taksi služba, ki jo je financirala ljubljanska občina, a se letos na razpis ni prijavil noben prevoznik, kar pomeni, da nekateri učenci, ker do šole sami ne morejo, izostajajo od pouka.

Zdravnica, ki pri 88 še pomaga otrokom v vojni

26. 11. 2023 16.26

Otroci imajo veliko sposobnost, imajo nekakšne naravne vire za obvladovanje težav, vendar pa rabijo malo podpore. Če ne bi bilo tako, bi ob vseh strahotah človek že izumrl.

Jan Plestenjak presenetil svoje srčne sosede

22. 11. 2023 20.27

Jan Plestenjak je svojim sosedom, Centru za usposabljanje Elvira Vatovec Strunjan, pomagal prirediti nepozabno praznovanje ob njihovi 70. obletnici. Vodstvo šole, kjer se izobražujejo otroci s posebnimi potrebami, jih je presenetilo s torto, nato pa je s kitaro v roki prišel še Jan. Skupaj so prepevali njegove pesmi.

Komisija DZ ministrstvo pozvala k predložitvi poročila o nakupu računalnikov

08. 11. 2023 18.49

Komisija DZ za nadzor javnih financ je na seji pozvala Ministrstvo za digitalno preobrazbo, naj ji v sedmih delovnih dneh predloži poročilo o izvedbi razpisa za nakup 13.000 prenosnih računalnikov in seznam prejemnikov. Podporo sklepu so izrazili tudi na ministrstvu, kjer vztrajajo, da so razpis izvedli transparentno.

Nastopi Talentov, ki jih niste videli v oddaji

31. 10. 2023 12.13

V končnih oddajah Slovenija ima talent na žalost ni prostora za vse, ki so nastopili na avdicijskem odru. Četudi jih na malih zaslonih nismo gledali, to še ne pomeni, da si ogleda ne zaslužijo. Na našem portalu si poglejte kratke izseke vseh, ki jih v oddaji nismo videli, na VOYO pa si lahko njihove nastope ogledate v celoti.

'Naša deklica se lahko uči na domu, ne more pa iti v šolo'

16. 10. 2023 10.55

September je za nami in z njim tudi prvi mesec novega šolskega leta. Za skoraj vse otroke. Spomladi smo pisali o deklici Ariani, ki zaradi hudega zdravstvenega stanja ne more v šolo, šola pa nikakor "noče" priti k njej. Takrat so se nakazovale rešitve, videti je bilo, da se bo deklica, čeprav doma, vendarle lahko šolala brez dodatnih preprek. Kako smo se motili.

Vdih, izdih, vdih ... Gre? Ne vedno, ne nujno.

16. 09. 2023 07.00

Običajno se pomena tistih ključnih stvari, ki so nam v življenju samoumevne, zavemo šele takrat, ko jih nimamo več. Recimo zdravje najbolj cenimo ob bolezni, preštevilne bližnje morda šele takrat, ko jih ni več med nami ... A kako je s tistim, česar nikoli nismo imeli, pa bi morali – ker je samoumevno. Kot voda in zrak. In danes bom pisala o teh samoumevnih stvareh, za katere so nekateri prikrajšani. In ne, ni treba iskati daleč, v odmaknjenih delih sveta, samo ozreti se moramo po naši domovini, o kateri je Cankar nekoč zapisal: "O domovina, ko te je Bog ustvaril, te je blagoslovil z obema rokama in je rekel: Tod bodo živeli veseli ljudje!" Zakaj so torej eni kraji manj blagoslovljeni od drugih, zakaj ne dopustimo, da bi povsod živeli (enako) veseli ljudje?

Pomoč je zapisana v zakon, kaj vse je na seznamu?

02. 09. 2023 08.19

Veljati je začel interventni zakon z nujnimi ukrepi za odpravo posledic in pomoč prizadetim v avgustovskih poplavah. Usmerjeni so v obnovo javne infrastrukture ter poenostavitev postopkov in pridobivanja dovoljenj, prinašajo pa tudi ukrepe za pomoč prizadetim. Večina ukrepov bo veljala do konca leta, sledil bo zakon o obnovi.

So učitelji med poletnimi šolskimi počitnicami dva meseca na dopustu?

30. 08. 2023 06.00

Zaposleni v izobraževanju imajo v povprečju 30 dni dopusta. So učitelji dva meseca na dopustu, ko so učenci na poletnih počitnicah? Učitelji očitke zavračajo, a kaj je res? Na cerkljanski šoli učitelji v času počitnic izvajajo varstvo, specializirane šole pa so kljub kritičnemu pomanjkanju pedagogov – za razliko od večine rednih osnovnih šol – ves čas odprte, enako tudi vrtci. Koliko dopusta imajo? Je dopust vedno bolj pomemben zaradi obremenjenosti učiteljev? Dušan Merc izgorelost enači z nestrokovnostjo.

'Pač nisi šel jest, ker otrok mora biti nekje'

10. 07. 2023 15.40

Poletje ni brezskrbno za številne starše s šoloobveznimi otroki, za katere med počitnicami nimajo varstva. V največji stiski se znajdejo predvsem socialno ogrožene družine, ki otrok ne morejo pustiti samih doma, plačljivega organiziranega varstva pa si ne morejo privoščiti. Popolnoma sama z dvema otrokoma s posebnimi potrebami je tudi naša sogovornica, mama samohranilka, vključena v Verigo dobrih ljudi, ki si nikakor ne more privoščiti, da bi ostala brez dela. Da bi njena otroka v času, ko je ona v službi, vendarle lahko bila na varnem, si je trgala tudi od ust.

S pomočjo donacij otroci s posebnimi potrebami do novega igrišča

09. 06. 2023 19.19

Kaj imata skupnega Peter Vilfan in Center za usposabljanje Elvira Vatovec v Strunjanu? Odgovor je košarkarsko igrišče. To sicer spada k šoli, ki skrbi za otroke s posebnimi potrebami, v poletnih mesecih pa je tudi prizorišče Vilfanovega košarkarskega kampa. Letos je ob 70-letnici centra in 30. obletnici kampa s pomočjo donatorjev obnovil igrišče, ki ima posebno podlago in še bolj poseben razgled.

Nova igrišča za košarkarje in otroke s posebnimi potrebami

08. 06. 2023 19.40

Ob Centru za usposabljanje Elvire Vatovec v Strunjanu so danes slovesno predali namenu tri košarkarska igrišča. Uredila jih je košarkarska šola Petra Vilfana v sodelovanju z občino Piran in s pomočjo več donatorjev. Po besedah piranskega župana Andreja Korenike je to le del projekta obnove centra za usposabljanje.

Vlada razrešila dolgoletnega direktorja urada za narodnosti Baluha

31. 05. 2023 18.27

Vlada je razrešila dolgoletnega direktorja urada vlade za narodnosti Stanka Baluha in kot v. d. na njegovo mesto imenovala Janeza Doltarja. Prav tako je vlada potrdila predlog sprememb zakona o posebnih pravicah italijanske in madžarske narodne skupnosti na področju vzgoje in izobraževanja.

Janković o zavrnitvi otroka z downovim sindromom: Društva se odločijo sama

30. 05. 2023 19.32

Po našem razkritju, da ljubljanska mestna občina obljublja sofinanciranje počitniškega varstva tudi otrokom s posebnimi potrebami, v praksi pa jim ponudniki nato varstvo odrekajo – se je odzval ljubljanski župan Zoran Janković. Pravi, da v tem ne vidi diskriminacije, ki jo očita zavodom mama otroka z downovim sindromom, in dodaja, da so varstva s svojo odločitvijo, da fantka v varstvo ne prejmejo, kvečjemu odgovorna. Občina bo še naprej oglaševala takšno ponudbo, a da se ima pravico vsak ponudnik sam odločiti, ali bo določenega otroka sprejel ali pa ne, so neomajni pri Jankoviću.

Šolstvo po finsko: res le med in mleko?

17. 05. 2023 06.00

Finski izobraževalni sistem pogosto jemljemo za zgled. Šole so - na račun visokih davkov - brezplačne, pogoji za učiteljski poklic pa zelo zahtevni. Plače so sicer višje kot pri nas, a obogateti se ne da, pravi Damijan Marin, učitelj športne vzgoje: "Če sta v družini dva učitelja, plači ne bosta dovolj za nakup hiše v Helsinkih." In v Avstriji? V zameno za plačevanje davkov dobijo boljši dostop do zdravstvenih storitev, ocenjuje vzgojiteljica Tanja Strmčnik.

Deklica z Dravetovim sindromom: ministrstvo obljublja spremembe zakona

20. 04. 2023 08.44

Oblikovan je predlog sprememb Zakona o osnovni šoli, v katerem bi na novo opredelili možnosti za fleksibilne oblike izobraževanja za otroke s posebnimi potrebami, ki imajo življenjsko ogrožujoče zdravstvene težave oziroma zdravstvene omejitve in zaradi teh ne morejo redno sodelovati pri pouku v šoli, starši pa jih ne želijo vključiti v zavod za vzgojo in izobraževanje otrok ter mladostnikov s posebnimi potrebami ali v socialno-varstveni zavod, obljubljajo na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje – potem ko smo pisali o deklici, ki zaradi zdravstvenih težav ne more v šolo.

Mesec: Rešitev za pomoč na domu za mladoletne otroke bomo poiskali v obstoječi zakonodaji

17. 04. 2023 16.28

Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec je na seji DZ zagotovil, da bodo rešitev za pomoč na domu mladoletnikom s posebnimi potrebami iskali v okviru obstoječe zakonodaje. Problematiko bodo urejali sočasno z osebno asistenco in dolgotrajno oskrbo, okvirne rešitve pa nameravajo koalicijskim poslancem predstaviti maja.