osončje

Nazadnje so ga gledali neandertalci, zdaj zasvetil nad Slovenijo
15. 10. 2024 15.23"Tako je svetel, da ga bomo lahko opazovali s prostimi očmi," nam je minuli teden povedal astrofizik Jure Japelj. In res je bilo tako. Marsikdo se je te dni, ko se je zvečer spustil mrak, ozrl v nebo, v upanju, da bo zagledal nebesni pojav, na katerega so opozorili tudi strokovnjaki. Čeprav so bili prvi dnevi precej oblačni in tako neprimerni za opazovanje nočnega neba, pa je tistim vztrajnim naposled le uspelo. Na spletu so zakrožile fotografije kometa, ki ga poznavalci označujejo za najbolj spektakularen komet tega stoletja.

Ste pripravljeni na 'komet stoletja'?
09. 10. 2024 05.58V teh dneh bo naše nebo krasil komet A3, ki se ga je z Zemlje nazadnje dalo videti v času neandertalcev. Poznavalci pravijo, da bi lahko šlo za najbolj spektakularen komet tega stoletja. Najbolj bo viden, tudi s prostim očesom, če bo vreme dopuščalo, med 9. in 13. oktobrom, ko naj bi dosegel magnitudo –3, torej bo nekoliko temnejši od Venere, pravi astrofizik Jure Japelj.

Jon Vitezič o glasbenem prvencu Mars: Iskrenost prepriča poslušalca
27. 11. 2023 07.00Jon Vitezič je mladi glasbenik, ki predstavlja svoj prvi album Mars. Večino pesmi je napisal kot 16-letnik, v njem pa obravnava tematike, kot so ljubezen, prvi 'zlom srca' in druge duševne bolečine, s katerimi se je soočal kot najstnik. Pri ustvarjanju mu je pomagal tudi njegov oče Alan Vitezič, pevec skupine Društvo mrtvih pesnikov, in kot pravi Jon, sta se prek glasbe povezala in zgradila čudovit, kreativni odnos.

Zvečer bo na nebu med 60 in 90 utrinkov na uro
12. 08. 2023 15.45Pravijo, da si, če vidimo utrinek, lahko nekaj zaželimo. V noči na nedeljo si bomo glede na napovedi lahko zaželeli kar med 60 in 90 želja na uro. Spektakel na nebu si bomo lahko ogledali med 22.30 in 3.40, nekaj nasvetov glede opazovanja in pojasnila o tem, kaj se bo na nebu sploh dogajalo, pa je podal predsednik Astronomskega društva Orion Igor Žiberna.

Kar sedem od osmih planetov našega Osončja se je zarotilo proti nam
29. 06. 2023 21.02Se vam zdijo zadnji dnevi nekam težki? So ljudje okoli vas razdražljivi, ste vi bolj vzkipljivi in se vam dogajajo stvari, ki se vam sicer ne bi smele? Brez skrbi, nič ni narobe z vami. Le planeti so se zarotili proti nam, in to kar sedem od osmih, kolikor jih je v Osončju. Kot pravi Tadej Šink, astrolog, ki se s položajem in vplivom zvezd in planetov ukvarja že 23 let, zdaj prihaja retrogradna Venera. In če se vam zdi vse to larifari, poglejmo na stvar takole: če Luna vpliva na plimo in oseko svetovnih oceanov, na kaj vse torej lahko vplivajo šele planeti?

Saturnovi znameniti obroči naj bi počasi izginjali
29. 05. 2023 13.13Nove raziskave kažejo, da znamenitih Saturnovih ledenih obročev v prihodnosti morda ne bo več mogoče videti skozi teleskope. Z vesoljsko sondo Cassini so raziskovalci ugotovili, da prstani izgubljajo več ton mase na sekundo, kar astronomsko gledano pomeni, da prstani nimajo več veliko časa. Raziskovalci ocenjujejo, da bodo obroči obstajali največ še nekaj sto milijonov let.

Ljubitelji vesolja, pozor! Nad Zemljo leti zeleni komet
31. 01. 2023 19.17Zeleni komet je Zemljo in Sonce obiskal prvič po 50.000 letih, k nam pa se verjetno ne bo več vrnil. Največjo svetlost, s tem pa tudi vidnost, bo dosegel 1. februarja, ko bo od Zemlje oddaljen "le" 42 milijonov kilometrov, brez težav pa ga bo mogoče videti tudi s prostim očesom. Ste pripravljeni na opazovanje?

Na nebu nad Slovenijo že žari novoodkriti zeleni komet
26. 01. 2023 15.13Čeprav vreme nad Slovenijo ni obetavno za opazovanje zvezd, bi morda v primeru krajše razjasnitve nad Slovenijo že lahko opazili novoodkriti komet, ki se trenutno nahaja v bližini Severnice. Komet je Zemljo in Sonce obiskal prvič po 50.000 letih, k nam pa se verjetno ne bo več vrnil.

Teleskop James Webb potrdil obstoj eksoplaneta, velikega skoraj kot Zemlja
12. 01. 2023 15.14Vesoljski teleskop Jamesa Webba je na svoj seznam dosežkov pripisal še enega. Z njim je namreč bil prvič potrjen obstoj zunajsončnega planeta oziroma eksoplaneta. Nebesno telo, ki so ga poimenovali LHS 475 b, se nahaja zunaj našega osončja, veliko pa je skoraj toliko kot Zemlja. Nahaja se v ozvezdju Oktans in je 41 svetlobnih let oddaljeno od nas.

Velikan Jupiter najbližje Zemlji v zadnjih 59 letih
25. 09. 2022 13.09V ponedeljek zvečer bomo v primeru lepega vremena na nebu lahko nekoliko bolj od blizu uzrli Jupiter, saj bo prvič po 59 letih od našega planeta oddaljen 'le' 590 milijonov kilometrov. Izza obzorja se bo na vzhodu prikazal ob času sončnega zahoda. Ker bo v istem času tudi v t. i. opoziciji, bo videti še svetlejši in večji kot sicer.

Sončna sonda Parker potovala skozi Sončevo atmosfero
15. 12. 2021 09.34Ameriška vesoljska agencija Nasa je sporočila, da so dosegli zgodovinski trenutek – prvič, ko je vesoljsko plovilo poletelo skozi zunanjo atmosfero Sonca. Podvig je dosegla sončna sonda Parker, ki se je za kratek čas potopila v območje okoli naše zvezde, ki ga znanstveniki imenujejo korona.

La Nacion: Dončić je sonce, njegovi soigralci pa planeti, ki krožijo okoli njega
26. 07. 2021 16.00Igra Luke Dončića danes zjutraj ni navdušila le Slovenije, o 48 točkah, njegovi življenjski predstavi in superiornosti poročajo z vseh koncev sveta. Klanjajo se mu tako argentinski kot španski mediji, z razliko, da so eni že preživeli vihar slovenskega virtuoza, druge pa ta še čaka.

Nasina misija na Jupitrovo luno Evropa v roke SpaceX
24. 07. 2021 11.21Ameriška vesoljska agencija Nasa je za misijo na Jupitrovo luno Evropa izbrala podjetje SpaceX, so sporočili z vesoljske agencije. Misija z imenom Europa Clipper se bo začela oktobra leta 2024, ko bodo raketo podjetja SpaceX Falcon Heavy izstrelili iz vesoljskega centra Kennedy na Floridi.

Medzvezdni obiskovalec verjetno delček Plutonu podobnega planeta
18. 03. 2021 09.23Naš prvi medzvezdni obiskovalec, ki je konec leta 2017 vstopil v naše Osončje, ni niti komet niti asteroid niti vesoljsko plovilo. Nova študija trdi, da gre za ostanek Plutonu podobnega sveta. In čeprav so sprva menili, da gre za 'letečo cigaro', znanstveniki v študiji razkrivajo, da gre v resnici za objekt v obliki piškotka iz zaledenelega dušika.

Na Otoku prvič po 30 letih našli delce meteorita
09. 03. 2021 08.19Na območju Winchcomba so našli več delcev meteorita, ki je pred dobrim tednom dni osvetlil nebo nad Veliko Britanijo. Kot prvi je strokovnjake na najdbo opozoril lokalni prebivalec, ki je na domačem pragu našel zoglenelo kamenje. Zatem pa se je s svojimi najdbami javilo še več ljudi, stekla je tudi iskalna akcija. Skupno so do sedaj našli 300–400 gramov materiala.

Spregledana odkritja: od najstarejšega materiala na Zemlji do zarodkov tiranozavra
23. 01. 2021 10.13Od odkritja najstarejšega materiala na svetu do prvih fosilnih ostankov zarodkov tiranozavra in odkritja najstarejše lobanje prednika človeka. Leto 2020 je bilo polno neverjetnih odkritij v znanosti, a (pre)mnoga so zasenčile odmevne novice leta, od pandemije do protestov in volitev v ZDA. National Geographic je zbral deset neverjetnih znanstvenih odkritij leta 2020, ki so v javnosti (pre)malo odmevala.

Kataya uresničila svoje najstniške sanje
14. 10. 2020 09.30Kataya, pevka in tekmovalka 4. sezone plesnega šova Zvezde plešejo, se je podala v pisateljske vode. V prihodnjih dneh bo izšla njena prva knjiga Vrnitev k sebi, ki je napisana kot nekakšen učbenik življenja in je nastajala kakšno leto. Rdeča nit pa je duhovnost.

Je bilo naše Sonce dvojček? Bi bil lahko 'Planet 9' eden skritih planetov v našem Osončju?
29. 08. 2020 10.00Naše Sonce je imelo spremljevalca in v zunanjem Osončju bi lahko bilo veliko neodkritih pritlikavih planetov, v novi študiji pravijo znanstveniki z univerze Harvard.

Najbližje fotografije naše zvezde razkrile 'taborne ognje' na Soncu
16. 07. 2020 14.54Prve fotografije satelita Solar Orbiter, ki se je Soncu sredi junija približal na 77 milijonov kilometrov ter tako posnel najbližje fotografije naše zvezde v zgodovini, so blizu površja razkrile miniaturne sončeve izbruhe, poimenovane 'taborni ognji' na Soncu.

Tokratni meteorit najverjetneje padel na jugu Nemčije
07. 04. 2020 20.40Komaj mesec dni po padcu velikega meteorita pri Novem mestu se je v ponedeljek nekaj po 15. uri na nebu nad Slovenijo spet zasvetil meteor. Tokrat pa meteorit ni pristal pri nas, ampak nekje v Avstriji ali Nemčiji. Znanstveniki so sicer navdušeni, saj je zelo redko, da v tako kratkem času na tako majhnem območju padeta dva tako svetla meteorita.

Najditelj meteorit našel po naključju: pogoji za 'lov' nanje so zdaj idealni
08. 03. 2020 08.01Najditelj Gregor Kos je meteorit Novo mesto, ki je pred dnevi padel na območju Dolenjske, našel povsem po naključju. Najprej je menil, da ne gre za meteorit, saj mu je ponagajal pokvarjen magnet, potem pa je le kontaktiral strokovnjake, ki so potrdili najdbo, ki je po njihovih besedah praznik slovenskega naravoslovja. Gre za najbolj pogosto vrsto meteorita, in sicer za navadni hondrit, katerega masa znaša 203 grame.

Zvezdni prah: našli kar 7,5 milijarde let star material
14. 01. 2020 08.30Meteorit, ki je pred 50 leti padel v bližino avstralske vasi Murchison, je s seboj prinesel "zvezdni prah", več milijard let starejši od našega osončja. S 7,5 milijarde let je najstarejši znan material na Zemlji. A znanstveniki so prepričani, da obstaja še starejši, le najti ga je treba.

Direktor Nase: Pluton je planet
27. 08. 2019 09.30Status Plutona je znova postavljen pod vprašaj, potem ko je šef ameriške vesoljske agencije Nasa Jim Bridenstine povedal, da vztraja pri prepričanju, da je Pluton, kljub vsemu, planet na robu našega osončja.

Leteča cigara ni vesoljsko plovilo
02. 07. 2019 09.38Skrivnostni objekt Oumuamua, ki so ga znanstveniki prvič opazili že leta 2017, vendarle ni vesoljsko plovilo, trdi skupina znanstvenikov. A tudi ti niso povsem prepričani, v katero kategorijo uvrstiti nenavadni objekt.

Japonski znanstveniki ustvarili prvi umetni krater na asteroidu
28. 04. 2019 14.49Japonski znanstveniki so uspešno ustvarili prvi umetni krater na asteroidu, je ta teden potrdila japonska vesoljska agencija (JAXA). To bi lahko prispevalo k preiskovanju razvoja našega Osončja, poročajo mediji.

Po sestrski sondi naše Osončje zapustil tudi Voyager 2
10. 12. 2018 19.33Ameriška vesoljska sonda Voyager 2 je kot drugo človekovo plovilo zapustilo naše Osončje in vstopilo v medzvezdni prostor, šest let po sestrski sondi Voyager 1. Življenjska doba sond, ki sta bili namenjeni preučevanju zunanjih planetov našega Osončja, med njimi Jupitra, Saturna, Urana in Neptuna, je bila ocenjena na pet let, a sta svojo pot nadaljevali in sta zdaj najbolj oddaljena predmeta, ki sta delo človeških rok.

Oumuamua vendarle ni vesoljsko plovilo?
16. 11. 2018 08.37Nasa je razkrila več podrobnosti o Oumuamui, podolgovatem objektu, ki je konec lanskega leta vstopil v naše Osončje. Iskali so ga tudi s teleskopom Spitzer, a ga 'niso našli, kar pa ne pomeni, da ga je poslala vesoljska civilizacija'.

'Leteča cigara' bi bila lahko vesoljsko plovilo
06. 11. 2018 09.40Astronomi z Univerze Harvard domnevajo, da bi bil lahko nenavadni, podolgovati objekt, ki so ga v našem osončju prvič opazili oktobra prejšnje leto, vesoljsko plovilo, poslano v naše osončje z namenom raziskovanja Zemlje.

Roverja poslala posnetek sveta, ki ga ni videl še nihče
28. 09. 2018 14.34Japonska roverja, ki sta po 300 milijonih kilometrov in treh letih in pol na poti pristala na asteroidu Ryugu, tam že pridno delata. Na Zemljo sta poslala prve fotografije pa tudi posnetek s površja. Strokovnjaki so prepričani, da bomo z njuno pomočjo dobili odgovore, kako je nastalo Osončje.

Japonska proti asteroidu poslala dva roverja
21. 09. 2018 13.03Japonsko vesoljsko plovilo je proti asteroidu izstrelilo dva roverja, ki bosta zbirala vzorce mineralov in morda pojasnila del skrivnosti, kako je nastalo Osončje. Če sta roverja uspešno pristala na asteroidu, bo znano čez dan ali dva.