oskrba na domu

Zaradi kemičnega onesnaženja že peti dan brez pitne vode

01. 04. 2025 20.24

V Logatcu je približno 600 prebivalcev že peti dan brez pitne vode. Vzrok: kemično onesnaženje. Zakaj točno, še ni jasno. Policija pa preiskuje sum kaznivega dejanja onesnaženja pitne vode. Domačini so razburjeni, saj vode kljub današnjemu rahlo boljšemu rezultatu analize, še vedno ne smejo uporabljati niti za osebno higieno niti za pranje perila. Civilna zaščita je na določenih mestih po Logatcu postavila kontejnerje z vodo. Občina pomaga tudi tako, da lahko prebivalci v bližnji osnovni šoli lahko perejo posodo, tuširajo se lahko v športni dvorani. Brez vode so tudi v domu starejših občanov, vodo jim vozijo gasilci.

NSi: Včeraj zapiranje bankomatov, jutri zdravstvenih ambulant

27. 03. 2025 14.04

V opozicijski NSi pozivajo vlado h krepitvi zdravstvene oskrbe na podeželju in zahtevajo sklic seje odbora DZ za zdravstvo na to temo. Obenem so prepričani, da bo predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti še dodatno otežil dostopnost do zdravstva. Zato koalicijske poslance pozivajo, naj novelo ob glasovanju v DZ zavrnejo.

'Imamo gensko zdravilo, ki pomaga, vendar pa otroci do njega ne morejo'

28. 02. 2025 15.33

Otroci z redkimi boleznimi in njihovi starši se vse bolj pogosto soočajo s problematiko dostopnosti do najnovejših genskih zdravil, so ob svetovnem dnevu redkih bolezni izpostavili v Društvu Viljem Julijan. Državo pozivajo, naj čim prej zagotovi mehanizem, ki bo lahko stanje na tem področju popravil. "Na eni strani imamo gensko zdravilo, ki pomaga, na drugi pa otroke, ki do teh zdravil ne morejo," so poudarili.

Dolgotrajna oskrba: za pomoč občinam bo vzpostavljen tudi klicni center

10. 02. 2025 17.11

Da bi izvajanje dolgotrajne oskrbe steklo čim bolj tekoče, je ministrstvo za solidarno prihodnost na Brdu pri Kranju pripravilo srečanje z župani. Kot je napovedal minister Simon Maljevac, bodo za pomoč občinam vzpostavili tudi klicni center. V javno obravnavo pa gre predlog novele zakona z dodatnimi rešitvami.

Kako bo dolgotrajna oskrba zaživela v praksi, če pa kadra ni?

14. 01. 2025 18.48

S 1. julijem prihaja novi prispevek za dolgotrajno oskrbo, ki sicer prinaša več pravic kot doslej, kljub optimističnim napovedim ministrstva pa jih utegne veliko pustiti le na papirju. Informacijski sistemi so nepripravljeni, občine in izvajalci ne vedo, kako dolgotrajno oskrbo ustrezno vzpostaviti, prenizko povišanje plač pa ob tem napoveduje velike luknje v kadrovskih bazenih negovalcev in oskrbovalcev. Kako bo zakon torej zaživel v praksi?

Postelje v domovih prazne, ljudje pa čakajo na vstop tudi šest let

10. 01. 2025 06.00

41 milijonov evrov bo šlo letos v domove za starejše, v njihovo gradnjo ali obnovo. A večji problem kot zidovi so kadri, ki jih kronično primanjkuje. Lani je bilo po oceni Skupnosti socialnih zavodov Slovenije zaradi premalo kadra praznih več kot 900 postelj. Medtem nekateri čakajo tudi več let na vstop v dom. Gospod iz Kranja celo šest let.

Ko mora tudi direktorica doma pomagati deliti hrano

09. 01. 2025 06.00

Medtem ko dobivamo vse več pravic dolgotrajne oskrbe, zaradi česar bi v domovih za starejše potrebovali še več zaposlenih, je v resnici kadrov, ki bi bili pripravljeni delati za plačo, malenkost višjo od minimalne, vse manj. Nemogoče je trenutno dobiti negovalca bolničarja, pravijo v domu upokojencev v Ilirski Bistrici, v kranjskem domu bi ta trenutek potrebovali več kot 11 medicinskih sester. Da so tam uspeli nahraniti stanovalce, je morala hrano deliti tudi direktorica doma.

Interventni zakon v zdravstvu ter noveli o dolgotrajni oskrbi in o lekarniški dejavnosti stopajo v veljavo

28. 12. 2024 08.04

Z današnjim dnem začenjajo veljati zakon o dodatnih interventnih ukrepih za zagotovitev dostopnosti v zdravstvu ter noveli zakonov o dolgotrajni oskrbi in o lekarniški dejavnosti. Vse tri zakone je DZ sprejel 19. decembra.

Kočevje za prenos oskrbe na domu na javni zavod

09. 12. 2024 09.52

V občini Kočevje so v nedeljo na referendumu preverili, ali naj občina oskrbo na domu, ki jo s koncesijo zagotavlja zasebni Zavod Jutro, prenese na javni zavod. Referenduma se je udeležilo le 14,93 odstotka volivcev, ki pa so prenos prepričljivo podprli. Zanj je glasovalo 78 odstotkov tistih, ki so prišli na volišče, proti jih je bilo 22 odstotkov.

Vse o nujni medicinski pomoči 'po novem': rešilec v povprečno 15 minutah in boljša oskrba?

27. 11. 2024 08.38

Organizacija nujne medicinske pomoči ostaja ena najbolj perečih tem v državi. Paciente skrbi, kdaj bo do njih prišlo reševalno vozilo, če dežurne službe ne bo v njihovem lokalnem zdravstvenem domu – se bo to zgodilo v eni uri namesto v nekaj minutah? Zaskrbljene so lokalne skupnosti. V uredništvo smo te dni med drugim prejeli pismo, da naj bi zaradi načrtov reorganizacije zdravniki zapuščali sistem zdravstvene oskrbe na Koroškem. Ob poplavi različnih informacij in pričakovanju dodatnega kaosa v sistemu pa osrednje vprašanje ostaja jasno – kdo in kako hitro bo zagotovil pomoč, ko jo potrebujemo?

8. decembra bodo prebivalci Kočevja odločali o usodi oskrbe na domu

06. 11. 2024 19.46

Na volišča bodo 8. decembra znova odšli prebivalci Kočevja. Tokrat zaradi referenduma, kjer bodo odločali, ali naj oskrba na domu ostane v rokah zasebnega zavoda Jutro ali pa se prenese na javni občinski zavod. Občina meni, da bodo oskrbovancem ponudili boljše storitve in da bo s tem tudi manj pritožb nad delom sedanjega izvajalca. Na Zavodu Jutro pa so prepričani, da bi sprememba lahko ogrozila sistem oskrbe in da bi občani lahko celo ostali brez nje.

Najboljše toplotne črpalke za vaš dom: Primerjava različnih vrst

18. 10. 2024 08.58

Toplotne črpalke so najbolj priljubljena rešitev za energetsko učinkovito ogrevanje sodobnih domov v Sloveniji. S svojo sposobnostjo izkoriščanja obnovljivih virov energije, kot so zrak, zemlja ali voda, toplotna črpalka ponuja trajnostno alternativo tradicionalnim načinom ogrevanja.

Maljevac: Oskrbovalci družinskega člana bodo lahko tudi upokojenci

30. 09. 2024 18.39

Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je v okviru 23. festivala za tretje življenjsko obdobje, povedal, da bo ministrstvo kmalu dalo v javno razpravo predlog novele zakona o dolgotrajni oskrbi. S spremembami naj bi omogočili, da bodo oskrbovalci družinskega člana po zakonu lahko tudi upokojenci.

Ljubljanskemu ZD za študente spet grozi ukinitev

25. 09. 2024 08.33

V predlogu zakona o zdravstveni dejavnosti, ki ga je vlada sredi septembra dala v javno obravnavo, je predvidena tudi ukinitev ZD za študente v Ljubljani kot samostojnega zavoda. To pa bi imelo resne posledice za študentsko skupnost v prestolnici in bi še dodatno obremenilo že tako dolge čakalne vrste, so opozorili v Študentski organizaciji v Ljubljani.

Four Paws krivi ministrstvo: Ukrepajte, ali pa bodo umrli tudi Maša, Mici in Tim

25. 09. 2024 10.54

"Zlomljenih src smo in šokirani ob Mitkovi smrti, potem ko smo si dve leti neutrudno prizadevali, da bi mu zagotovili specializirano zdravstveno oskrbo, ki jo je potreboval, in ga pripeljali v dom, primeren za njegovo vrsto. Zdaj je zaradi malomarnosti oblasti in lastnikov v Sloveniji poginil še en medved," so po smrti medveda Mitka sporočili iz mednarodne organizacije Four Paws. Od ministrstva ponovno zahtevajo konkretne ukrepe za premestitev preostalih treh medvedov iz ujetništva v zavetišče v naravi.

Pitna voda za vse: za kakšno ceno?

02. 09. 2024 06.00

Pitna voda za vse – to je cilj novega predloga zakona, ki si ga je zamislilo ministrstvo za naravne vire in prostor. Uvedli bi dovoz vode tam, kjer nimajo javnega vodovoda ali lastne oskrbe. S predlogom pa naj bi se lotili tudi nadgradnje javnih služb na področju oskrbe s pitno vodo in odvajanja ter čiščenja. A predlog ne prinaša dejanske nadgradnje, opozarjajo na komunalni zbornici, ampak celo poslabšanje delovanja sistema oskrbe s pitno vodo in odvajanja in čiščenja komunalne odpadne vode. V javno razpravo je bil predlog dan sredi avgusta, ko je bilo na dopustu največ ljudi. Bistvena pomanjkljivost: ministrstvo denarja še ni zagotovilo. Komu se tako mudi, koliko višje položnice bi lahko plačevali potrošniki, če bo tak predlog zakona sprejet?

UKC Ljubljana ostaja brez reševalcev, ki se zaposlujejo bližje domu

29. 06. 2024 12.32

Zaradi uvajanja satelitskih urgentnih centrov po državi na ljubljanski reševalni postaji zaznavajo odliv kadra. Od začetka leta je odšlo 17 reševalcev, kar predstavlja približno 10 odstotkov zaposlenih. Glavna razloga, ki ju reševalci navajajo ob odhodu, sta po besedah vodje postaje bližina stalnega prebivališča in manjše obremenitve.

Brezplačna dolgotrajna oskrba po novem tudi na domu

24. 06. 2024 10.25

Kakovostne in dostopne storitve dolgotrajne oskrbe za vse, ki jih potrebujejo, so tu.

Vsaka šesta starejša oseba je tarča ene od oblik nasilja

15. 06. 2024 08.03

Organizacije, ki se zavzemajo za pravice starejših, ob mednarodnem dnevu ozaveščanja o nasilju nad starejšimi opozarjajo na nedopustnost tovrstnega nasilja ne glede na to, ali gre za fizično, psihično, ekonomsko ali socialno nasilje. Varuh človekovih pravic Peter Svetina ugotavlja, da je to nasilje večinoma skrito.

Dejstva: Ali res vsa stroka nasprotuje evtanaziji?

07. 06. 2024 06.02

V studiu naše večerne oddaje je Uroš Slak soočil štiri parlamentarne stranke, ki jim na nedeljskih evropskih volitvah ankete javnega mnenja napovedujejo najboljšo uvrstitev. Poslanec SDS Zvone Černač ter trije kandidati za evropske poslance – Janja Sluga iz GS, NSi-jeva Vida Čadonič Špelič in Matevž Frangež SD – so še enkrat predstavili stališča svojih strank glede referendumskih vprašanj, povezanih s konopljo in evtanazijo.

Referendumsko soočenje štirih največjih parlamentarnih strank

06. 06. 2024 06.00

Koalicija namesto stanovanj ponuja mladim konopljo, namesto ustrezne dolgotrajne in paliativne oskrbe ponuja evtanazijo, trdijo v opoziciji. V vladajoči koaliciji pa jim odgovarjajo: cilj je varnejša osebna uporaba konoplje in tistim, ki ob umiranju neznosno trpijo in želijo to agonijo zaključiti v miru in v svojem okolju, zgolj omogočamo ustrezno pomoč. To sta samo dva argumenta za in proti pri referendumu o uzakonitvi pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki najbolj razburja. O referendumskih vprašanjih so mnenja soočili Zvone Černač iz SDS, Janja Sluga iz Gibanja Svoboda, Vida Čadonič Špelič iz Nove Slovenije in Matevž Frangež SD.

Interventni zakon: zaposlene bi razbremenili tudi s prostovoljci

30. 05. 2024 21.33

Vlada je pripravila predlog interventnega zakona o nujnih ukrepih za izboljšanje kadrovskih in delovnih pogojev ter zmogljivosti pri izvajalcih socialnovarstvenih storitev in dolgotrajne oskrbe. S predlogom želi spodbuditi in podpreti zaposlovalce, zaposlene in tiste, ki se odločajo za zaposlitev v socialnem varstvu.

Zmanjšanje strahu pred bolečim umiranjem: le redki deležni paliativne oskrbe

24. 05. 2024 18.24

Referendumsko vprašanje o prostovoljnem končanju življenja daje parlamentu vnaprejšnje soglasje, da po politični presoji uredi zakon, javnosti pa odreka možnost, da bi odločala vsebinsko. Tako meni Komisija za medicinsko etiko, ki poudarja pomen dolgotrajne in paliativne oskrbe, ki bi zmanjšala strah bolnikov pred bolečim umiranjem in občutkom, da bodo v najtežjih trenutkih breme svojcem ali osamljeni. Gre namreč za celostno obravnavo neozdravljivo bolnih, ki poleg lajšanja bolečin skrbi še za njihovo socialno, psihološko in duhovno stisko, podporo nudi tudi najbližjim. A je zdravstveni kader o tem premalo izobražen, postelj za paliativno oskrbo je le za vzorec, specializirani paliativni timi so podhranjeni.

V Idriji julija in avgusta zgolj nadomestne ambulante

24. 05. 2024 11.01

V ZD Idrija bodo julija in avgusta zaradi pomanjkanja zdravnikov družinske medicine začasno reorganizirali delo splošnih ambulant. Kot so se dogovorili na četrtkovem sestanku vodstva ZD z zaposlenimi zdravniki, bodo v tem času odprte le nadomestne ambulante. Upajo, da bodo tako bolniki v času dopustov čim manj občutili pomanjkanje zdravnikov.

Redke bolezni: Napredek obravnave bolnikov še vedno prepočasen

29. 02. 2024 08.17

Kris, Karolina, Miloš, Urban. To so obrazi otrok, ki so združili Slovenijo. Vsak izmed njih ima svojo zgodbo in svojo redko bolezen. Zadnji dan v februarju obeležujemo svetovni dan redkih bolezni, ki je namenjen širjenju osveščenosti o teh boleznih in opozarjanju na njihovo problematiko. In zaradi večje osveščenosti imajo nekateri izmed teh otrok danes vsaj možnost, da dobijo zdravilo. Ker za male borce z redkimi boleznimi v veliki večini ni nobene možnosti zdravljenja, so večinoma v domači oskrbi in zanje skrbijo ter jih negujejo njihovi starši. Zato v Društvu Vilijem Julijan pozivajo, naj se v Sloveniji končno uredi in zagotovi otroško paliativno oskrbo na domu oziroma pomoč tretje osebe na domu za družine otrok z najtežjimi zdravstvenimi stanji.

Nova uredba: krajšanje čakalnih dob in bolj dostopni prvi pregledi

15. 02. 2024 13.32

Vlada je sprejela uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za letošnje leto, ki naslavlja potrebe pacientov. "Osredotoča na krajšanje čakalnih dob in izboljšuje dostopnost čakajočih do prvih pregledov specialistično-ambulantnih obravnav, z uvedbo ambulant specializantov družinske medicine in vzpostavitvijo novega standarda ambulante pa prinaša tudi večjo dostopnost do osebnega zdravnika," pravijo na ministrstvu za zdravje.

'Ko bo marca umik soglasij stopil v veljavo, si ne znam predstavljati, kaj se bo zgodilo'

14. 02. 2024 16.41

Praktično skoraj vsi javni zdravstveni zavodi neprekinjeno zdravstveno varstvo omogočajo s tem, da zdravniki delajo nadurno delo, torej prek 40 ur tedensko. Preverili smo, kako bodo delo organizirali ob napovedanem umiku soglasij zdravnikov za nadurno delo. V naši največji bolnišnici načrt dela ob spremenjenih razmerah še pripravljajo. V ZD Maribor pa bo največji izziv v ambulantah družinske medicine, saj je soglasje umaknilo kar 60 odstotkov družinskih zdravnikov.

Zakaj je trajalo tako dolgo, da je 59-letnik dobil potrebno pomoč?

30. 01. 2024 19.04

Kako je mogoče, da odrasel moški iz postelje po bolezni ne vstane štiri mesece, leži v svojem domu in to v človeka nevrednih razmerah, pa se zdi, da se nanj ni spomnila nobena institucija v državi, pa jih nimamo malo? S tem vprašanjem smo se odpravili na teren in znova obiskali 59-letnega Andreja iz Kočevja. V kako boljših razmerah živi le dan po veliki čistilni akciji?

Rak želodca: če boste dobili vabilo na testiranje, se odzovite

20. 01. 2024 13.26

6.000 pacientov ZD Ljubljana v starosti od 30–34 let bo dobilo vabilo za testiranje na bakterijo Heliobacter pylori. Gre za pilotno raziskavo, ki bo izvedena v šestih državah članicah EU. Skupaj z Mednarodno agencijo za raziskovanje raka (IARC) in drugimi strokovnjaki bodo na podlagi zaključkov pripravili priporočila za program primarne preventive raka želodca. Ker je bakterija H. pylori eden izmed nedvomnih povzročiteljev raka, sta testiranje in zdravljenje okužbe najboljši možni način, da preprečimo rakavo obolenje.

Po opoldanskih pogajanjih Fides vlado poziva, naj 'resno sede za mizo'

15. 01. 2024 07.14

Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides je po enodnevni opozorilni stavki, ki je potekala prejšnji torek, danes začel splošno stavko, ki bo potekala do preklica oziroma sklenitve stavkovnega sporazuma. A tega, sodeč po dosedanjih izjavah predstavnikov obeh strani, za zdaj še ni na vidiku. Delo v javnem zdravstvu tako poteka okrnjeno. Zveza društev upokojencev Slovenije se medtem pridružuje nasprotovanju do stavke zdravnikov in Fidesa, saj je po njihovem prepričanju to stavka le za višje plače in ne stavka, ki poziva k urejanju sistemskih razmer v zdravstvu.