oskrba družinskega člana

Dolgotrajna oskrba: koliko bomo plačevali in kaj bomo za to dobili?
08. 04. 2025 20.22Čez manj kot tri mesece bomo začeli plačevati obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo, je potrdil minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac, kljub pozivom gospodarstva, naj se uvedba novega davka časovno zamakne. Gospodarske organizacije so vlado pozvale tudi k ponovnemu izračunu višine prispevka, ki bo sicer odvisen od posameznikovih prihodkov. Opozarjajo tudi, da še vedno ni povsem jasno, kakšne storitve bodo uporabnikom sploh na voljo. V Sindikatu upokojencev Slovenije pa si želijo, da bi se vlada bolj kot novemu prispevku posvečala pravicam uporabnikov.

Maljevac: Brez prispevka ni dolgotrajne oskrbe
08. 04. 2025 12.37Dolgotrajna oskrba po besedah ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca potrebuje urejeno financiranje. Tako se je v izjavi za medije odzval na pozive združenja delodajalcev, ki se zavzema za zamik pri pobiranju prispevka za dolgotrajno oskrbo. Pri delovanju vstopnih točk za dolgotrajno oskrbo Maljevac ne pričakuje težav. Oskrbovalci v domovih za starejše bodo z uveljavitvijo prispevka za dolgotrajno oskrbo plačevali nastanitev in hrano, cene pa bodo po ministrovih obljubah v vseh domovih pod zajamčeno pokojnino, torej pod zneskom 740 evrov.

Dolgotrajna oskrba: za pomoč občinam bo vzpostavljen tudi klicni center
10. 02. 2025 17.11Da bi izvajanje dolgotrajne oskrbe steklo čim bolj tekoče, je ministrstvo za solidarno prihodnost na Brdu pri Kranju pripravilo srečanje z župani. Kot je napovedal minister Simon Maljevac, bodo za pomoč občinam vzpostavili tudi klicni center. V javno obravnavo pa gre predlog novele zakona z dodatnimi rešitvami.

Postelje v domovih prazne, ljudje pa čakajo na vstop tudi šest let
10. 01. 2025 06.0041 milijonov evrov bo šlo letos v domove za starejše, v njihovo gradnjo ali obnovo. A večji problem kot zidovi so kadri, ki jih kronično primanjkuje. Lani je bilo po oceni Skupnosti socialnih zavodov Slovenije zaradi premalo kadra praznih več kot 900 postelj. Medtem nekateri čakajo tudi več let na vstop v dom. Gospod iz Kranja celo šest let.

Epidemija zapuščenih živali in nezakonitih praks pri vzreji in prodaji živali
30. 11. 2024 18.24Približuje se praznični čas. Za darilo nikoli ne poklanjajte živali, saj mora biti odločitev za žival premišljena in odgovorna. Število zapuščenih živali v Sloveniji kaže, da se ljudje za hišnega ljubljenčka prepogosto odločijo prehitro, brez temeljitega premisleka. Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) zato v okviru kampanje Moja žival, moja odgovornost krepi ozaveščanje o odgovornem nakupu in prepoznavanju pasti nezakonite trgovine s psi in mačkami.

Maljevac: Oskrbovalci družinskega člana bodo lahko tudi upokojenci
30. 09. 2024 18.39Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je v okviru 23. festivala za tretje življenjsko obdobje, povedal, da bo ministrstvo kmalu dalo v javno razpravo predlog novele zakona o dolgotrajni oskrbi. S spremembami naj bi omogočili, da bodo oskrbovalci družinskega člana po zakonu lahko tudi upokojenci.

'Otroci, ki vedo, da pes ni samo ljubljenček, bodo odrasli v odgovorne lastnike'
26. 08. 2024 06.03''O veličini naroda in o njegovi moralni razvitosti lahko sodimo po tem, kakšen je njegov odnos do živali," Gandhijeve besede povzameta Tina in Urška iz Zavoda Raziskovalni inštitut pes, ki se zavzema za dobrobit psov in njihovo sprejemanje v družbi. S kampanjo Pes ni igrača ozaveščata ljudi, da psi niso zgolj lepi, srčkani in zvesti – priti do takšnega ljubkega, zvestega in vzgojenega psa je po navadi vse prej kot romantično. Zato je pred nakupom ali posvojitvijo psa treba temeljito razmisliti, ali smo pripravljeni spremeniti oz. prilagoditi svoj življenjski slog njegovim potrebam, opozarjata.

Brezplačna dolgotrajna oskrba po novem tudi na domu
24. 06. 2024 10.25Kakovostne in dostopne storitve dolgotrajne oskrbe za vse, ki jih potrebujejo, so tu.

Dolgotrajna oskrba: prihajati bodo začele odločbe
10. 11. 2023 09.11Po dveh desetletjih političnih preigravanj, različnih predlogov in neuspešnega urejanja tega področja smo avgusta končno dobili zakon, ki naj bi področje sistematske oskrbe uredil tudi sistemsko. V ponedeljek bodo upravičencem začeli pošiljati odločbe o vključitvi v zavarovanje, z novim letom se bodo začele uporabljati prve rešitve, poleti 2025 nas čaka nov obvezni prispevek.

Koliko bo starš povprečno plačeval za vrtec drugega otroka?
18. 10. 2023 06.02Vse tri koalicijske stranke so v svojih predvolilnih programih obljubljale, če že ne brezplačen vrtec za vse otroke, vsaj večjo dostopnost do vrtcev. Takšne so zaveze tudi v koalicijski pogodbi. A po letu in pol te vlade predlog v drugo smer – minister za izobraževanje Darjo Felda predlaga, da vrtec za drugega otroka (ob hkratni vključenosti dveh otrok v vrtec) za starše več ne bi bil brezplačen, pač pa da bi morali plačati 30 odstotkov cene. Kaj to pomeni za starše? Koliko bodo morali po novem plačevati?

Kritično pomanjkanje kadra v domovih starejših. Kdo bo sploh izvajal dolgotrajno oskrbo?
09. 10. 2023 14.2710 vlad, vsaj šest predlogov zakona, nič koliko analiz, strategij. In več kot 20 let preigravanj, kupčkanj, velikih besed, smelih obljub. Toliko je trajalo, da smo v Sloveniji le dobili Zakon o dolgotrajni oskrbi. Zakon, ki naj bi končno celostno in sistemsko poskrbel za vse starostnike, ki ne zmorejo zase poskrbeti sami. Toda: kaj pravzaprav prinaša ta zakon? Kje dobiti sredstva za izvajanje nujno potrebne dolgotrajne oskrbe? Predvsem pa: kdo bo – ob vsesplošnem pomanjkanju kadra – dolgotrajno oskrbo sploh izvajal?

Zakon o dolgotrajni oskrbi: prava rešitev za dostojno starost?
07. 10. 2023 12.00V Sloveniji po nekaterih ocenah vsaj 60 tisoč ljudi že danes potrebuje dolgotrajno oskrbo. In v prihodnje jih bo še več. Smo namreč – in to je znano že leta – starajoča se družba. Kot kažejo projekcije, se bo število starejših od 80 let do leta 2050 podvojilo. Po dveh desetletjih političnih preigravanj, različnih predlogov in neuspešnega urejanja tega področja smo končno dobili zakon o dolgotrajni oskrbi, ki naj bi to področje uredil tudi sistemsko. Številni starostniki, ki ne zmorejo sami poskrbeti zase, so namreč zdaj velikokrat prepuščeni sami sebi. Ali pa odvisni od svojcev in pomoči na domu, ki je v pristojnosti občin. Kako in kdaj bo torej zakon o dolgotrajni oskrbi zaživel tudi v praksi? Kako se bodo uveljavljale pravice? Pa tudi: kdo bo ob hudi kadrovski stiski, ki pesti to področje, dolgotrajno oskrbo sploh izvajal? Kdaj bomo začeli plačevati nov socialni prispevek? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

Začel je veljati zakon o dolgotrajni oskrbi
03. 08. 2023 06.07Zakon o dolgotrajni oskrbi, ki je zdaj začel veljati, uporabljati pa se bo začel postopno od 1. januarja 2024, sistemsko ureja področje ter določa pravice in storitve. S 1. julijem 2025 pa prinaša obvezni prispevek, ki ga bodo plačevali tako delodajalci kot delojemalci in upokojenci. Zakon o dolgotrajni oskrbi iz leta 2021 je prenehal veljati.

DZ po vetu znova potrdil zakon o dolgotrajni oskrbi
21. 07. 2023 06.55DZ je na vnovičnem glasovanju o zakonu o dolgotrajni oskrbi po izglasovanem odložilnem vetu DS zakon potrdil z 52 glasovi za in 10 proti. Za vnovično potrditev je bilo potrebnih vsaj 46 glasov. V poslanskih skupinah koalicije so poudarili, da je zakon ustrezen, poslanski skupini opozicije pa sta nasprotovali denimo financiranju dolgotrajne oskrbe.

Kaj prinaša zakon o dolgotrajni oskrbi?
18. 07. 2023 18.59Državni svetniki odločajo o vložitvi pobude za odložilni veto na zakon o dolgotrajni oskrbi. Zakon, ki sistemsko ureja področje dolgotrajne oskrbe, prinaša pa tudi nove obremenitve plač in pokojnin, je državni zbor že sprejel. Veljati bo predvidoma začel z novim letom, največ novosti pa bo prineslo leto 2025. Takrat bodo vsi, ki sami ne zmorejo skrbeti zase, na centrih za socialno delo prejeli osebni načrt storitev.

Državni zbor sprejel Zakon o dolgotrajni oskrbi
17. 07. 2023 11.31Državni zbor je sprejel nov Zakon o dolgotrajni oskrbi. Po pričakovanjih so za glasovali poslanci koalicijskih strank, poslanci SDS in NSi pa so bili proti. Tudi v razpravi so koalicijski poslanci vztrajali pri tem, da je predlog Zakona o dolgotrajni oskrbi kakovosten in da končno sistemsko ureja področje, vključno s financiranjem. V opoziciji so medtem vztrajali, da je predlog strokovno sporen in zaradi določitve obveznega prispevka v višini enega odstotka celo škodljiv.

Dolgotrajna oskrba: 'Plače v Sloveniji so že zdaj nadpovprečno obremenjene'
14. 07. 2023 06.53Odbor DZ za delo je z 10 glasovi za in petimi proti pripravil dopolnjeni predlog zakona o dolgotrajni oskrbi za obravnavo na seji DZ po nujnem postopku. Predlog določa pravice iz dolgotrajne oskrbe in od 1. julija 2025 opredeljuje obvezen prispevek za dolgotrajno oskrbo v višini enega odstotka tako za delodajalce kot delojemalce in upokojence.

DZ potrdil obravnavo predloga Zakona o dolgotrajni oskrbi po nujnem postopku
13. 07. 2023 15.25DZ je potrdil obravnavo predlogov Zakona o dolgotrajni oskrbi in novele Zakona o socialnem varstvu po nujnem postopku. Takšen sklep je sicer potrdil že kolegij predsednice DZ, a so v SDS podali zahtevo, naj DZ o tem vnovič odloča. Po zeleni luči poslancev matični odbor lahko nadaljuje obravnavo zakonskih predlogov.

Zdus opozarja na nejasne opredelitve v predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi
30. 06. 2023 14.36Komisija za zdravstvene in socialne zadeve Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus) je na izredni seji obravnavala nov predlog zakona o dolgotrajni oskrbi. V marsičem je novi zakon bolj dodelan od sedaj veljavnega, nekatere opredelitve pa so še vedno nejasne, celo sporne, menijo na Zdusu. Opozorili so predvsem na sistem financiranja.

'Vlado pozivamo, naj spoštuje pravila o delovanju ESS'
28. 06. 2023 10.13Zastoj delovanja ESS, do katerega je prišlo, potem ko se premier Robert Golob ni udeležil za petek napovedane seje ESS, bi lahko vlada izkoristila za nadaljnje vlaganje neusklajenih predlogov zakonov, posebej zdravstvenih, v DZ, so opozorili predstavniki reprezentativnih sindikalnih central. "Vlado pozivamo, naj spoštuje pravila o delovanju ESS in omogoči dovolj časa za socialni dialog," je dejal sindikalist in predsednik ESS Jakob Počivavšek, ob tem pa je bil kritičen še do delodajalske strani, ki da "zavira postopek usklajevanja".

Sindikati, stroka in delodajalci šokirani, minister miri: Prispevek bo solidaren
28. 06. 2023 06.00Zakon o dolgotrajni oskrbi ali kako so se prižgali vsi možni alarmi. Predlog zakona, ki tako ali drugače zadeva ne le naše družinske člane, ampak prav vse nas, je vlada na dopisni seji potrdila mimo šokiranih sindikatov, delodajalcev in drugih interesnih združenj Socialno-ekonomskega sveta, še več – tudi mimo stroke, centri za socialno delo so bili denimo izključeni v celoti, in koalicijskih partneric. Zakaj s tako pomembnim zakonom vlada Roberta Goloba hiti na vrat na nos?

Zakon o dolgotrajni oskrbi: 'Največji korak v zadnjih 30 letih v Sloveniji'
27. 06. 2023 09.43Vlada je v potrdila Zakon o dolgotrajni oskrbi. Kot navajajo na ministrstvu, je bila zakonska ureditev področja dolgotrajne oskrbe nujna, saj se v Sloveniji soočamo z izzivi starajoče družbe, grozi nam pa tudi pomanjkanje kadrov za izvajanje socialnovarstvenih storitev. Novi zakon naslavlja vse ključne izzive starajoče in dolgožive družbe. V Svobodi so predlogu naklonjeni.

Prihaja nova dajatev: vlada sprejela predlog zakona o dolgotrajni oskrbi
26. 06. 2023 15.25Vlada je na dopisni seji potrdila predlog zakona o dolgotrajni oskrbi, ki predvideva uvedbo dodatnega prispevka, in zanj predlagala sprejem po nujnem postopku. Zakonu je prižgala zeleno luč, čeprav se Ekonomsko-socialni svet do njega ni opredelil, kar je razburilo tako delodajalce kot sindikate. Oboji trdijo, da vlada s tem krši pravila sveta.

Vlada predlog zakona o dolgotrajni oskrbi pošilja na ESS
22. 06. 2023 15.11Vlada je začela obravnavo predloga zakona o dolgotrajni oskrbi in predloga novele zakona o socialnem varstvu. Pred potrjevanjem, predvidoma na dopisni seji, pa vlada oba zakonska predloga še pošilja v obravnavo Ekonomsko-socialnemu svetu (ESS), je po seji vlade pojasnila direktorica Ukoma Petra Bezjak Cirman.

Oblikovano končno besedilo Zakona o dolgotrajni oskrbi: 'V središču uporabnik'
09. 06. 2023 11.23Ministrstvo za solidarno prihodnost je pripravilo besedilo Zakona o dolgotrajni oskrbi. Tega zdaj čaka še končna uskladitev znotraj koalicije in z ministrstvom za finance. "Središče usklajenega besedila novega zakona ostaja posameznik, uporabnik storitev," ob tem zagotavljajo na ministrstvu. "Smo hitro starajoča družba, aktivno prebivalstvo bo imelo od plačevanja prispevka, navkljub temu, da storitev dolgotrajne oskrbe sami še ne bomo potrebovali, korist že takoj," so dodali.

Zakoni, potrjeni na novembrskih referendumih, stopili v veljavo
28. 12. 2022 07.24Zakoni o vladi, o dolgotrajni oskrbi in o RTVS, potrjeni na novembrskih referendumih, so začeli veljati. Tako je odprta pot do vlade z 20 ministri, uveljavitve zakona o dolgotrajni oskrbi z letom 2024 in novega načina upravljanja javnega zavoda RTVS. V veljavo stopita tudi odstopni izjavi ministrov Igorja Papiča in Bojana Kumra.

Stranke o problematiki starejših. Bodo njihove težave končno slišane?
22. 04. 2022 06.00Slovenija je ena najstarejših evropskih držav. Že več kot petina prebivalcev države je starejša od 65 let, več kot pet odstotkov pa jih presega starost 80 let. Smo tudi družba, ki se med evropskimi državami stara najhitreje. Kljub temu pa so starejši že dlje časa na stranskem tiru politike. Poleg novih domov za starejše potrebujemo tudi celostno dolgotrajno oskrbo. Lani smo le dočakali "zgodovinski trenutek", ko smo sprejeli dolgo načrtovani zakon o dolgotrajni oskrbi. A to ni dovolj. Kako bi stranke urejale problematiko starejših?

Zakon o dolgotrajni oskrbi sprejet, Poklukar: To je zgodovinski trenutek
09. 12. 2021 13.33DZ je s 44 glasovi za in 42 proti sprejel zakon o dolgotrajni oskrbi, s katerim se po približno 20 letih prizadevanj to področje sistemsko ureja. Določa niz ukrepov, namenjenih polnoletnim osebam, ki so trajno odvisne od pomoči drugega in potrebujejo pomoč pri osnovnih in podpornih vsakodnevnih opravilih. Sistem zajema institucionalno oskrbo, oskrbo na domu, oskrbovalca družinskega člana in denarni prejemek. V vse oblike oskrbe, razen institucionalne, je vključena pravica do storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti ter e-oskrba.

Levica: Novega prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje ne bo
09. 12. 2021 15.40Vse stranke državnega zbora so napovedale, da bodo podprle amandma Levice, s katerim se črta 142. člen predloga Zakona o dolgotrajni oskrbi. Kot so sporočili iz Levice, je vlada s členom namreč nameravala na skrivaj in pritlehno vnesti nov prispevek za obvezno zdravstveno zavarovanje.

ZZZS opozarja na prikrito uvajanje novega prispevka v zakonu o dolgotrajni oskrbi
08. 12. 2021 14.05Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je ministrstvu za zdravje poslal številne pripombe k predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi. Med drugim opozarjajo, da predlog zakona določa novo obveznost plačevanja obveznega zdravstvenega zavarovanja za določene skupine ljudi. V nekaterih primerih pa bi lahko posamezniki ostali brez pravic v sistemu dolgotrajne oskrbe, čeprav bi plačevali prispevek za dolgotrajno oskrbo.