oskrba bolnih

Na ulicah slavili premirje, ko je Izrael 'udaril' znova: več kot 80 mrtvih
16. 01. 2025 07.19Izrael palestinskemu islamističnemu gibanju Hamas očita, da je odstopilo od nekaterih delov dogovora o prekinitvi ognja v Gazi. Izraelska vlada zato odlaša s sejo, na kateri bi morala dokončno potrditi sporazum. Kljub sklenitvi dogovora o prekinitvi ognja, pa napadi na Gazo ne pojenjajo. Tarča so postali tudi Palestinci, ki so v sredo zvečer na ulicah slavili premirje. Po zadnjih podatkih naj bi v Gazi v manj kot enem dnevu umrlo več kot 80 oseb - najmanj 21 palestinskih otrok in 25 žensk.

UKC Ljubljana ostaja brez reševalcev, ki se zaposlujejo bližje domu
29. 06. 2024 12.32Zaradi uvajanja satelitskih urgentnih centrov po državi na ljubljanski reševalni postaji zaznavajo odliv kadra. Od začetka leta je odšlo 17 reševalcev, kar predstavlja približno 10 odstotkov zaposlenih. Glavna razloga, ki ju reševalci navajajo ob odhodu, sta po besedah vodje postaje bližina stalnega prebivališča in manjše obremenitve.

'Oskrba otroku po postavitvi diagnoze omogoča čim bolj kakovostno življenje'
13. 06. 2024 15.14Pred evropskim dnevom paliativne oskrbe, ki ga obeležujemo v soboto, so članice paliativnega tima na pediatrični kliniki UKC Ljubljana poudarile pomen paliativne oskrbe za otroke. Poudarjajo, da ne gre le za oskrbo neposredno ob koncu življenja, ampak se začne čim prej po postavitvi diagnoze in otroku omogoča čim bolj kakovostno življenje.

Zmanjšanje strahu pred bolečim umiranjem: le redki deležni paliativne oskrbe
24. 05. 2024 18.24Referendumsko vprašanje o prostovoljnem končanju življenja daje parlamentu vnaprejšnje soglasje, da po politični presoji uredi zakon, javnosti pa odreka možnost, da bi odločala vsebinsko. Tako meni Komisija za medicinsko etiko, ki poudarja pomen dolgotrajne in paliativne oskrbe, ki bi zmanjšala strah bolnikov pred bolečim umiranjem in občutkom, da bodo v najtežjih trenutkih breme svojcem ali osamljeni. Gre namreč za celostno obravnavo neozdravljivo bolnih, ki poleg lajšanja bolečin skrbi še za njihovo socialno, psihološko in duhovno stisko, podporo nudi tudi najbližjim. A je zdravstveni kader o tem premalo izobražen, postelj za paliativno oskrbo je le za vzorec, specializirani paliativni timi so podhranjeni.

Humanitarna kriza v Gazi vse hujša, organizacije so blizu kolapsa
23. 05. 2024 08.42Dvotedenska izraelska kopenska ofenziva v južnem mestu Rafa je upočasnila dobavo pomoči in goriva, kar posledično pomeni, da se bo humanitarna kriza v Gazi še poslabšala. Zaradi pomanjkanja zalog so namreč Združeni narodi ustavili razdeljevanje hrane, ustavljena pa je tudi dostava z novega plavajočega pomola, ki so ga financirale ZDA.

'Ko bo marca umik soglasij stopil v veljavo, si ne znam predstavljati, kaj se bo zgodilo'
14. 02. 2024 16.41Praktično skoraj vsi javni zdravstveni zavodi neprekinjeno zdravstveno varstvo omogočajo s tem, da zdravniki delajo nadurno delo, torej prek 40 ur tedensko. Preverili smo, kako bodo delo organizirali ob napovedanem umiku soglasij zdravnikov za nadurno delo. V naši največji bolnišnici načrt dela ob spremenjenih razmerah še pripravljajo. V ZD Maribor pa bo največji izziv v ambulantah družinske medicine, saj je soglasje umaknilo kar 60 odstotkov družinskih zdravnikov.

V jeseniški bolnišnici odprli nove intenzivne enote
12. 02. 2024 17.51V Splošni bolnišnici Jesenice so slovesno odprli nove intenzivne enote. Kot so poudarili, gre za pomembno pridobitev za bolnike in za zdravstveno osebje, ki je dolga leta intenzivno dejavnost kirurške in internistične službe izvajalo v premajhnih in neustreznih prostorih.

'Prehlad pri babici ali teti lahko za dojenčka pomeni nekaj dni v bolnišnici'
19. 01. 2024 14.28Strokovni direktor pediatrične klinike Marko Pokorn je podal izjavo za medije glede izrazitega porasta števila bolnih otrok zaradi okužb dihal. Opozoril je, da se v UKC Ljubljana v zadnjih tednih tako na pediatrični kot na infekcijski kliniki soočajo s povečanim navalom otrok – dojenčkov in predšolskih otrok – z okužbami dihal, ki so v veliki meri povzročene z respiratornim sincicijskim virusom (RSV) in gripo. Okužba, ki pri odraslem povzroči izcedek iz nosu ali zamašen nos, je za dojenčka ali novorojenčka lahko razlog, da pride v bolnišnico, je opozoril.

Policija iz krempljev hudodelske združbe rešila več kot 400 živali
19. 10. 2023 08.28Španska policija je iz krempljev kriminalne združbe rešila več kot 400 psov in mačk. Oblasti so zaradi mučenja živali, goljufije in pranja denarja aretirale 13 oseb, med drugim tudi veterinarko. Osumljeni so nezakonitega uvoza živali v Španijo iz vzhodne Evrope. Mačke in pse, ki so jih nato prodajali za visoke zneske, so zadrževali v slabih razmerah, večina jih je bila bolnih in brez ustreznih dokumentov.

Komisija Pravičnost in mir nasprotuje predlogu zakona o evtanaziji
10. 05. 2023 17.48Član komisije Pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci Roman Globokar je opozoril, da še tako izpopolnjen zakon ne more preprečiti zlorab. Zato predlogu zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja nasprotujejo. Bolni in trpeči pa potrebujejo priznanje, da je njihovo življenje dragoceno.

Kdo si sploh lahko privošči dom in kdo bo tam še delal?
17. 12. 2022 08.20Več kot petina prebivalcev Slovenije je starejših od 65 let, živimo vse dlje, v starosti pa vse bolj potrebujemo pomoč. In medtem ko so čakalne vrste za sprejem v domove za starejše vse daljše in oskrba vse dražja, ostajajo postelje celo prazne, ker institucionalno varstvo starejših pesti tako huda kadrovska kriza. Le redki še želijo za minimalno plačo opravljati tako naporno delo, ki zahteva veliko srčnosti, a ima tudi svoje prednosti. Stanovalci teh domov so namreč izjemno hvaležni za vso pomoč, so navdih, so iskrivi, modri in zelo iskreni.

'Prepričanje, da je paliativna oskrba namenjena samo umirajočim bolnikom, je zmotno'
08. 10. 2022 19.22Kot vsako leto drugo soboto v oktobru praznujemo svetovni dan hospica in paliativne oskrbe. Ta dan nas opominja, da paliativna oskrba pomembno izboljša kakovost življenja bolnikov z neozdravljivo boleznijo in da mora biti kot temeljna pravica dostopna vsem. Ob tej priložnosti smo opravili intervju z Majo Kolšek Šušteršič, družinsko zdravnico in članico Slovenskega združenja paliativne in hospic oskrbe, katerega predsednica je Maja Ebert Moltara, ki je tudi vodja oddelka za akutno paliativno oskrbo. V sredo se je na temo paliativne oskrbe odvila tudi novinarska konferenca, na kateri so predstavili izkušnje z mobilnimi paliativnimi timi ter vlogo družinskega zdravnika kot temelja paliativne oskrbe.

Stranke o problematiki starejših. Bodo njihove težave končno slišane?
22. 04. 2022 06.00Slovenija je ena najstarejših evropskih držav. Že več kot petina prebivalcev države je starejša od 65 let, več kot pet odstotkov pa jih presega starost 80 let. Smo tudi družba, ki se med evropskimi državami stara najhitreje. Kljub temu pa so starejši že dlje časa na stranskem tiru politike. Poleg novih domov za starejše potrebujemo tudi celostno dolgotrajno oskrbo. Lani smo le dočakali "zgodovinski trenutek", ko smo sprejeli dolgo načrtovani zakon o dolgotrajni oskrbi. A to ni dovolj. Kako bi stranke urejale problematiko starejših?

'Dvoživke', korupcija, toksični odnosi: Kako bi stranke izboljšale delovanje zdravstvenih ustanov?
08. 04. 2022 07.28Profesionalni nadzorniki, depolitizacija zdravstva, ciljno izobraževanje vodstvenih kadrov v zdravstvu, več kadrovskih štipendij, krepitev javnega zdravstva, več popoldanskega dela v zdravstvenih ustanovah, ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, digitalizacija zdravstva, telemedicina, piramida za zdravo življenje, krepitev primarne ravni, ustanovitev agencije za nabave v zdravstvu, interes pacienta v središču ter fiksni in variabilni del plače in individualne pogodbe za vrhunske strokovnjake. To je le nekaj idej političnih strank pred parlamentarnimi volitvami – odgovarjale pa so na vprašanje, kako nameravajo bolje organizirati delovanje zdravstvenih ustanov, ki jih pestijo toksični odnosi in nezadovoljni zaposleni – ceno pa plačujejo pacienti.

Bolnišnice povečujejo kapacitete za covidne bolnike in ukinjajo nenujne programe
02. 11. 2021 15.20Predstavniki ministrstva za zdravje in vodstev bolnišnic so se na današnjem sestanku dogovorili, da bo večina bolnišnic ukinila vse nenujne programe. Hkrati bodo bolnišnice povečale številno navadnih in intenzivnih postelj. Koordinator covidnih bolnišničnih postelj Robert Carotta svari pred zlomom zdravstva, zato je naklonjen zaprtju države.

Vstop na Kitajsko bo dovoljen le za tujce, ki so bili cepljeni s kitajskim cepivom
17. 03. 2021 16.44Kitajska bo nekoliko sprostila omejitve vstopa v državo za tuje državljane. Na seznamu je okoli 20 držav, med drugim tudi Hrvaška. Z ukrepom želijo kitajske oblasti tujcem, predvsem tistim, ki delajo na Kitajskem, olajšati postopke za pridobitev vize. A Kitajska ob tem zahteva, da so vsi potencialni obiskovalci cepljeni s kitajskim cepivom.

'Bistvo življenja ni delati in imeti, ampak ljubiti'
10. 01. 2021 07.00Minevanje, umiranje, žalovanje in žalost so del življenja vsakega od nas; o teh temah se premalo govori, pa čeprav se z njimi slej ko prej soočamo prav vsi. Zato sta delo in poslanstvo društva Hospic in zavoda Ljubhospic tako zelo pomembni. O minevanju, smrti, poslavljanju, potrebah na smrt bolnih ob iztekanju njihovega življenja in o njihovih svojcih.

Ne ponavljajmo napak. Kaj se lahko naučimo od Izraela?
08. 10. 2020 11.44Številne države se soočajo z drugim valom okužb novega koronavirusa, saj število okuženih dnevno dosega nove vrhove. Izrael je prvi, ki je že drugič zaprl državo, da bi preprečil širjenje okužb. Kaj so prvič naredili narobe, kaj je povzročilo drugi val in kaj se lahko iz tega naučimo?

Svet presegel grenak mejnik: resnica o ranljivih in kaj smo se do zdaj naučili
29. 09. 2020 09.55Covid-19 je po svetu zahteval že več kot milijon življenj. A strokovnjaki izpostavljajo, da dejanskega števila okuženih – veliko jih namreč sploh ne kaže nikakršnih znakov okužbe – najverjetneje sploh ne poznamo. Tudi demografija okuženih je danes drugačna, kot je bila pred meseci: okužba se širi predvsem med mladimi, stopnja smrtnosti pa (kot kaže) rahlo upada. A ne glede na to – vsaka smrtna žrtev je preveč. Stroka in znanost zato pospešeno iščeta rešitve v obliki zdravil in cepiv. Kaj se je torej človeštvo do zdaj od žrtev in obolelih sploh naučilo?

'Za starejše bolnike je bolje, če lahko ostanejo v domu'
29. 04. 2020 10.33V zadnjem dnevu je bilo vzetih 1317 brisov za novi koronavirus, pri desetih so potrdili okužbo. 73 oseb je hospitaliziranih, od tega jih je 25 na intenzivni negi. Sedem oseb so odpustili iz bolnišnice, kažejo vladni podatki. "Če ima starostnik v domu za starejše okužbo z novim koronavirusom in nima stanja, ki zahteva bolnišnično zdravljenje, je zanj veliko bolje, da ostane v domu, kjer mu lahko nudijo več udobja," je o oskrbi starejših dejal predstojnik Kliničnega oddelka za intenzivno interno medicino UKC Ljubljana Marko Noč.

Nove okužbe v Ljutomeru: še vedno brez dogovora, kam bodo preselili okužene oskrbovance
22. 04. 2020 15.54Po torkovi izjavi ministra za zdravje Tomaža Gantarja, da okuženih oskrbovancev doma starejših občanov Ljutomer ne bodo selili v ptujsko bolnišnico, ni jasno, kaj bo zdaj s selitvijo, a je minister povedal, da so pripravljenost za sprejem že izrazile nekatere zdravstvene ustanove. V domu so sicer v torek potrdili še tri okužbe z novim koronavirusom. V Koordinaciji zdravniških organizacij menijo, da bi selitev teh okuženih povečala tveganje za okužbo in razvoj bolezni pri tistih, ki v bolnišnici že ležijo hudo bolni z drugo boleznijo.

Mobilni paliativni tim deluje 24 ur na dan
12. 02. 2019 18.27Ob nedavnem predlogu, da bi tudi v Sloveniji uvedli pravico do evtanazije pri neozdravljivo bolnih ljudeh, so postala vse glasnejša opozorila, da bi prej kot za to morali poskrbeti prav za paliativno oskrbo, da je to pravi problem. Da vse možnosti na tem področju le niso izčrpane, dokazuje bolnišnica na Jesenicah, kjer deluje mobilni paliativni tim, ki na domu obiskuje neozdravljivo bolne.

Kaj na smrtni postelji od svojcev potrebuje umirajoči?
01. 11. 2018 07.00Smrt danes dojemamo kot poraz, kar pa umirajočim ni v pomoč. Svojci se nemalokrat soočajo z občutki krivde, da za umirajočega ne naredijo dovolj. Ti pa pogosto do zadnjega diha bijejo bitko in se zato, da bi ustregli bližnjim in čim dlje ostali aktivni, trudijo preko svojih zmožnosti, namesto da bi se v miru pripravili na trenutek slovesa.

Novih kirurgov ni, odhajajoči postavljajo 'nemogoče zahteve'
13. 06. 2018 14.40Trije otroški kardiologi, ki so v začetku maja podali odpoved, delo v ljubljanskem kliničnem centru zaključujejo v začetku julija. Vodstvu UKC do tega trenutka še ni uspelo najti vseh zamenjav za odhajajoče kirurge. Če do julija novih kardiologov ne bo, bodo otroške srčne bolnike napotili na zdravljenje v najbližje centre v tujino.

Kam se bodo pred nizkimi temperaturami zatekli brezdomci? Zavetišče Ljubljana zagotovilo dodatne postelje in oblačila
27. 02. 2018 10.40V ljubljanskem Zavetišču za brezdomce so ob prihodu polarne zime pripravili dodatna ležišča za tiste, ki bodo potrebovali streho nad glavo in varno posteljo. Zagotovili so cel kup šalov, rokavic, kap in dolgih spodnjic, ki pa jih počasi zmanjkuje, zato prosijo vse, naj prispevajo kos toplega oblačila za tiste, ki si ga sami ne morejo privoščiti.

Paliativna oskrba marsikomu še vedno nedostopna
14. 10. 2017 07.2140 milijonov ljudi po svetu na leto potrebuje paliativno oskrbo, 18 milijonov jih še vedno vsako leto umira z bolečinami in v stiski. Pri nas paliativna oskrba s storitvami in kadrovskimi normativi še ni umeščena v sistem financiranja v obsegu, kot bi si ga zaslužila. Ta oskrba je še marsikomu tako nedostopna.

Poljanska dolina prvič s samostojno pediatrično ambulanto
03. 10. 2016 17.35Po dolgotrajnem pridobivanju koncesije so v Žireh in Gorenji vasi odprli samostojno pediatrično ambulanto. V Poljanski dolini so po skoraj dveh letih prizadevanj tako znova dobili preventivno zdravstveno oskrbo otrok s posvetovalnico in cepljenjem. Hkrati se je zdravstvena oskrba razširila še na zdravljenje bolnih otrok.

Izvedenec Kröll ni mogel potrditi Radanove odgovornosti za smrti bolnikov
14. 04. 2016 14.00Avstrijski izvedenec je na sojenju zdravniku Ivanu Radanu opozoril, da je bila dokumentacija v zadnjih urah življenja bolnikov pomanjkljiva. To je bil tudi razlog, da v nobenem primeru ni mogel potrditi, ali je bil zanje usoden prevelik odmerek morfija ali drugega zdravila.

Ljubhospiceva hiša je tudi uradno odprta
14. 02. 2016 17.10V hiši v Ljubljani, ki zadnjih nekaj mesecev ni služila svojemu namenu, se bo v prihodnjih dneh znova začela izvajati hospic oskrba umirajočih. V hiši je 12 postelj, prve oskrbovance pa bodo sprejeli v roku desetih dni. Oskrba bo brezplačna.

VIDEO: Največ beguncev v Slovenijo še naprej prihaja na območju Rigonc
23. 10. 2015 06.06Begunski val skozi Slovenijo se ne umirja. Najbolj obremenjeno ostaja območje Brežic, v Dobovi so začeli postavljati nov sprejemni center. Premier Miro Cerar pa je znova opozoril na omejeno sodelovanje Hrvaške.