osebnostne motnje

Pri obravnavi psihopatov zaostajamo za EU, korak bo lovil nov inštitut

24. 01. 2025 16.11

V Sloveniji približno 15.000 ljudi ustreza kliničnim kriterijem psihopatske osebnostne motnje, medtem ko ima vsaj desetkrat toliko posameznikov subklinično psihopatsko strukturo. Ti posamezniki s svojim vedenjem povzročajo znatne družbene in gospodarske posledice. Slovenija pri prepoznavanju in obravnavi teh motenj zaostaja za drugimi državami EU, zato je zdaj zaživel Inštitut za znanstveno proučevanje in raziskovanje psihopatije (IPSIH), katerega naloga je ozaveščanje o simptomih in vplivu psihopatije na posameznika in družbo.

Psihopatske poteze od malih nog: mali odstotek otrok, ki je izjemno nevaren

26. 12. 2024 15.25

V populaciji jih je od enega do treh odstotkov. Že od malih nog so lahko izjemno kruti, brezčutni, manipulativni, pogosto je eden izmed znakov mučenje živali. Otroci s psihopatskimi lastnostmi so že od nekdaj med nami, tudi če si pred tem zatiskamo oči. V kakšne osebe bodo odrasli, pa je odvisno od tega, ali jih pravočasno prepoznamo in jim pomagamo na prosocialno pot. Takšni otroci niso nepopravljivi, a brez pomoči je lahko ta mali odstotek izredno nevaren za celotno družbo, saj lahko en takšen otrok zruši celoten sistem, opozarja dr. Leonida Zalokar, ena izmed redkih, ki pri nas upa takšnim otrokom in mladostnikom zreti v oči.

Pri nas okoli 15.000 psihopatov: 'Upremo se jim lahko le po psihopatsko'

11. 12. 2024 06.00

V Sloveniji naj bi delovalo 15.000 psihopatov, a psihopatija ostaja tabu. Psihopati lahko povzročijo resno gospodarsko škodo in motnje v delovnih okoljih. Slovenci smo v prazničnem času tako dobili še kakšno koristno božično-novoletno darilo. Pod okriljem dr. Andreje Pšeničny in dr. Leonide Zalokar se je rodil Inštitut za znanstveno proučevanje in raziskovanje psihopatije. Ključno je namreč pravočasno prepoznavanje psihopatov in njihova ustavitev, kar pa zahteva pogum in odločnost, ki ju slovenskemu narodu pogosto primanjkuje, poudarja dr. Zalokarjeva.

Avstrijsko sodišče odobrilo premestitev Fritzla v običajen zapor

14. 05. 2024 11.40

Deželno sodišče v Kremsu je odločilo, da bodo Josefa Fritzla, ki je 24 let v kleti domače hiše zadrževal svojo hčer in jo zlorabljal, iz strogo varovanega zavoda za osebe z duševnimi motnjami lahko premestili v običajen zapor. Kot je utemeljilo sodišče, je odločitev sprejelo, ker dementni Fritzl pri 89 letih ni več nevaren.

Obtoženi za poskus umora v mariborskem parku nima psihične motnje

13. 03. 2024 15.04

V nadaljevanju sojenja Luki Gašpariču, obtoženemu poskusa umora dekleta septembra 2022 v mariborskem mestnem parku, je predstavil svoje mnenje izvedenec psihiatrije Peter Pregelj. Pri obtoženem ni zaznal kakšne psihične motnje, ki bi v času obravnavanega dogodka bistveno vplivala na njegovo sposobnost razumevanja in obvladovanja dejanj.

Emma Heming Willis: Ne vem, ali se Bruce zaveda svoje bolezni

26. 09. 2023 10.30

Družina Bruca Willisa je v začetku tega leta sporočila, da se igralec bori z demenco, ki vpliva na njegove jezikovne sposobnosti. Prvič po razkritju diagnoze je po pol leta spregovorila zvezdnikova žena Emma Heming Willis in priznala, da je bolezen težka za celotno družino. Obenem je še dodala, da ne ve, ali se 68-letnik svojih zdravstvenih težav sploh zaveda.

Madelyn Cline, novo dekle Peta Davidsona?

24. 09. 2023 15.47

Tuji mediji poročajo o novi ljubezni sveže samskega komika Peta Davidsona. Njegovo srce naj bi osvojila 25-letna zvezdnica serije Outer Banks Madelyn Cline.

Pete Davidson zopet samski

25. 08. 2023 07.54

Komik Pete Davidson je po slabem letu dni zopet samski. Vir blizu zvezdnika je za tuj medij potrdil, da se je Davidson razšel z dekletom Chase Sui Wonders ter da se počuti dobro. Da je komik samski, je postalo znano dva meseca po tem, ko je zaradi mejne osebnostne motnje in PTSD-ja odšel na zdravljenje.

Pete Davidson na zdravljenju zaradi mejne osebnostne motnje in PTSD-ja

29. 06. 2023 13.44

Komik Pete Davidson je po poročanju tujih medijev odšel na zdravljenje. Zvezdnik naj bi se soočal s težavami, povezanimi s posttravmatsko stresno motnjo in mejno osebnostno motnjo. Pomoč naj bi poiskal po turbulentnem obdobju tako na osebni kot pravni poti.

Rajeviću za poskus umora nekdanje partnerke 17 let zaporne kazni

19. 06. 2023 16.58

Predsednica sodnega senata celjskega sodišča Leonida Jager je 37-letnega Ivana Rajevića za poskus umora nekdanje partnerke januarja lani na zahrbten način in iz nizkotnih razlogov obsodila na 17 let zapora. Naložila mu je tudi poravnavo 42.100 evrov pravno-premoženjskega zahtevka, ki ga je podala nekdanja partnerka.

Mehmeti, ki je s kijem napadel bivšo partnerko, obtožen poskusa umora

12. 06. 2023 15.45

Šočri Mehmeti, ki je aprila lani v Mariboru napadel nekdanjo partnerico s kijem in jo hudo poškodoval, je obtožen poskusa umora. Tožilstvo je namreč po dodatnem izvedenskem mnenju pred nekaj dnevi nadomestilo predlog za izrek varnostnega ukrepa obveznega psihiatričnega zdravljenja s kazensko ovadbo.

Ljubiti narcisa: začetna popolnost, ki te 'zasvoji', in travma, ki ostane

03. 06. 2023 11.45

Je razmerje, ki očara, ki zasvoji, na koncu pa tudi izjemno močno boli. "To je eden najbolj nasilnih odnosov, okrevanje po njem pa traja zelo dolgo. Narcistična zloraba lahko tudi trajno spremeni delovanje osebe v odnosih," pove psihiatrinja Mojca Zvezdana Dernovšek. Osebe z narcistično motnjo so v sebi izjemno krhke in negotove, krivdo za svoje neuspehe pa prelagajo na druge. Zato sogovornica pove, da bomo tako sebi kot tudi narcisom najbolj pomagali predvsem, če jim bomo postavili jasne meje.

'Moja najljubša oseba se je naenkrat spremenila v pošast, ki me je izžela'

01. 06. 2023 14.02

"Lahko sem angel ali hudič, svet je zame črno-bel. Zbeži stran od mene, sicer te bom uničil." S temi besedami in dvoumnim nasmeškom jo je opozoril. A ob tem je zanjo naredil vse, bil je šarmanten, očarljiv, ljubeč, pozoren, uspešen in tudi na pogled simpatičen. Tako ga opisuje. Bil je njena najljubša oseba, ki ji je čarala pravljico. Vse dokler se ta ni spremenila v pravo nočno moro. Rdečih zastavic je bilo več, a ko je v njem ugledala pošast, ki jo je navdajala s strahom in tesnobo, je bila že popolnoma ujeta. Po dveh letih nasilja, ki se je samo stopnjevalo, je uspela zbežati. Ugotovila je, da je bila najverjetneje v odnosu z narcisom.

'Pogovarjamo se o otrocih, hkrati imamo pri odraslih še hujšo patologijo'

05. 05. 2023 06.00

Po strelskem napadu v Srbiji je 13-letni morilec v psihiatrični bolnišnici, preiskava pa je pokazala, da med napadom ni bil pod vplivom nobenih prepovedanih substanc. Najstnik je sicer premlad in po zakonu ne more biti kazensko odgovoren. Po mnenju ravnateljice Strokovnega centra Planina, kjer se že leta ukvarjajo z nasilnimi otroki, mladostniki in njihovimi starši, Leonide Zalokar, ukrep znižanja kazenske odgovornosti na 12 let ne bi bil učinkovit. Poleg tega opozarja tudi na težave šolskega sistema pri nas. "To, da se v šolah ne sme pregledati torb, je eden največjih pedagoških idiotizmov," meni in dodaja, da bi pri iskanju novih rešitev morale sodelovati vse pristojne službe od pravosodja, sociale, zdravstva, šolstva in Policije.

'Vsak dan, vsak mesec je preveč. Hude stiske povzročajo trajno škodo'

25. 03. 2023 07.00

"Najbolj škodljivo je, kadar eden od staršev v boj proti drugemu staršu potegne otroka. Otrok mora ostati v vlogi otroka. On ni tisti, ki se bo dogovarjal, to je odgovornost staršev. Otrok tudi ni prenašalec informacij," opozarja Tatjana Milavec, sekretarka Skupnosti centrov za socialno delo Slovenije.

Ločitve (po slovensko): 'Naj stane, kar hoče, samo da zmagam!'

17. 03. 2023 08.51

Te dni Slovenijo znova razburja primer mučnega odvzema treh otrok materi. Ker je pristojnim šele po več letih žalostni zgodbi uspelo dodati novo poglavje, še vedno pa ne tudi epiloga. Nobenega dvoma ni, da si zato ostro kritiko zaradi svojega (ne)dela zasluži vrsta vpletenih v primer. Toda: predvsem starši bi morali biti ob razhodu sposobni na prvo mesto postaviti dobrobit otrok. Kako pa je v resnici?

'V femicide jih vodita predhodno nasilje in posestniška drža nad partnerko'

26. 02. 2023 14.32

Policisti letno obravnavajo več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju, ki v najbolj skrajni obliki preraste v intimno-partnerski umor oziroma femicid. V Sloveniji v povprečju beležimo med pet in sedem takšnih umorov letno.

Psihiatrinja: Za anoreksijo zbolevajo že sedem- in osemletni otroci

22. 02. 2023 14.07

Ena od epizod druge sezone serije Gospod profesor, ki jo lahko pravkar spremljate na VOYO, se dotika tudi motenj hranjenja. Razrednik Samo ugotovi, da dijakinja Sofija bolestno hujša – med razlogi pa sta slaba samopodoba in zaljubljenost v Luko, za katerega Sofijine prijateljice menijo, da je izven njene lige.

Nasilje med mladimi narašča

12. 01. 2023 18.44

Kar preveč, bi lahko rekli, poročamo o nasilju med mladimi. Agresija, nestrpnost, žaljivke, mnogokrat to preraste tudi v tragične primere, kot je tudi ta, o katerem smo pred tem poročali. Velikokrat se otroci, kljub temu da kažejo jasne znake osebnostne motnje ali psihičnih težav, vrnejo nazaj v šolsko okolje, kjer dalje izvajajo nasilje nad vrstniki, pravi direktorica vzgojnega doma Planina, kjer se ukvarjajo prav s takimi, ki za seboj v družbi pustijo žrtve nasilja. Povedala je, da je čas za korenite spremembe, da se taka dejanja preprečijo.

Irena Svetek: V prvi vrsti so žrtve ženske

18. 09. 2022 08.00

Leto po kriminalki Rdeča kapica je izšlo še njeno nadaljevanje Beli volk. V njem ponovno spremljamo okrožnega državnega tožilca Mia Aurellija, ki raziskuje primer ženskega trupla, najdenega v Kočevskem Rogu. Med preiskavo se pojavijo ugibanja, ali je bila žrtev posiljena, kot pravi pisateljica, pa motiv posilstva, ki je bil prisoten tudi v prvem delu, ni naključje. Z njim je namreč želela opozoriti na zaskrbljujočo statistiko, ki kaže, koliko žensk je posiljenih in koliko umorov je povezanih s tem.

Mnenja izvedencev niso pritrdila izjavam obtoženega za trojni umor

15. 06. 2022 15.44

Izvedenska mnenja psihiatra, kliničnega psihologa in strokovnjakinje za sodno medicino na nadaljevanju ponovljenega sojenja Silvu Drevenšku za trojni umor na predlanski božič v Gerečji vasi niso pritrdila njegovim zagotovilom, da je bilo okrutno dejanje posledica psihičnih težav in alkoholizma, niti pretirane opitosti na dan dogodka. Psihiater je ocenil, da nekdo, ki je kaj takega že storil, enako dejanje lažje ponovi.

Narcistična zloraba običajno traja več let, saj je ljudje ne znajo prepoznati

01. 06. 2022 11.35

Raziskave kažejo, da je narcistična osebnostna motnja prisotna pri najmanj pol odstotka populacije, kar pomeni, da naj bi to motnjo imel vsak 200. človek. Po nekaterih ocenah pa naj bi bilo prikritega narcizma še več. Vsaka oseba z narcistično osebnostno motnjo pa zagreni življenje vsaj petih ljudem, ocenjujejo strokovnjaki. Narcistične zlorabe običajno trajajo več let, mnoge žrtve pa nikoli ne poiščejo pomoč. Prav zato od leta 2015 obeležujemo svetovni dan narcistične zlorabe in zavedanja njenih posledic.

Amber o prvem Johnnyjevem udarcu: To mi je spremenilo življenje

05. 05. 2022 09.24

Amber Heard je končno dobila priložnost, da pove svojo plat zgodbe, potem ko je njen nekdanji mož Johnny Depp končal več kot tritedensko pričanje, v katerem so na stolček za priče poleg njega sedle tudi številne njegove priče, od menedžerjev do varnostnikov. Igralka se je v sojenju spominjala trenutka, ko jo je igralec prvič udaril, kar jo je popolnoma presenetilo. Dejala je, da je bil igralec v času njunega razmerja nenehno pod vplivom substanc, ki so popolnoma spremenile njegovo sicer prijazno in ljubeče obnašanje.

Amber Heard odpustila ekipo za odnose z javnostjo

02. 05. 2022 17.24

Amber Heard je vse prej kot zadovoljna s svojo javno podobo, ki je bila v zadnjih treh tednih močno omadeževana zaradi pričanja njenega nekdanjega moža Johnnyja Deppa. Ta je namreč razkril številne umazane podrobnosti o njej in njunem razmerju. Posledično so bili časopisi in družbena omrežja polni zgodb, ki so kvarile njen ugled. Igralko je to tako razjezilo, da je odpustila svojo ekipo za odnose z javnostjo.

Psihologinja: Amber Heard trpi za mejno osebnostno motnjo

27. 04. 2022 16.01

Klinična in forenzična psihologinja, ki je na poziv odvetniške ekipe Johnnyja Deppa ocenila psihološko stanje njegove nekdanje žene Amber Heard, je na sodišču pričala, da igralka kaže znake mejne osebnostne motnje in histrionične osebnostne motnje. Zdravnica je zanikala, da 36-letna zvezdnica trpi za postravmatsko stresno motnjo.

Phuturoid: Patologija narcisoidnega psihopata

18. 03. 2022 17.07

Phuturoid je najnovejši projekt, za katerim stoji Giani Poposki, ki ga najbolj poznamo kot frontmana domače metal veselile Noctiferia. Pravi, da gre za trio, v katerem sta tudi njegova dva alter ega, s katerima se druži na dnevni bazi. Več o vsem, tudi prihajajočem albumu, nam je zaupal v pogovoru.

'Za vse so krivi drugi, jaz s tem nimam nič'

23. 01. 2022 08.00

Velik porast osebnostnih motenj pri nas skrbi strokovnjake, moral bi skrbeti družbo. Prisotnost odrasle osebe z osebnostno motnjo v družini namreč vpliva na vso družino, partnerski odnosi so slabi, trpijo tudi otroci. A težava je, da so nekatere lastnosti določenih osebnostnih motenj na marsikaterem poklicnem področju celo zaželene, čeprav se nato za vrati doma skriva pekel. Poleg tega osebe redko poiščejo pomoč, za slabe odnose in težave namreč krivijo izključno druge. O razvoju osebnostnih motenj smo se pogovarjali z izr. prof. dr. Hojko Gregorič Kumperščak, pedopsihiatrinjo in predstojnico Enote za otroško in mladostniško psihiatrijo v UKC Maribor ter Tino Ferlinc, specialistko otroške in mladostniške psihiatrije.

Kakšne so okoliščine vpoklica specialne enote v Sloveniji?

17. 01. 2022 19.27

Specialne policijske enote navadno gledamo zgolj v akcijskih filmih, a pri nas posredujejo večkrat, kot bi pričakovali. V kakšnih okoliščinah so vpoklicani specialci in pogajalci ter kaj osebo na drugi strani pripelje tako daleč, da se ne preda že ob prvih pozivih policije?

360 odstotkov več urgentnih napotitev, v bolnišnici pet namesto 22 dni. 'Stanje je kritično'

16. 01. 2022 07.47

Zakorakali smo v leto 2022. Še eno leto tako začenjamo v znamenju koronavirusa, ki ob zdravstvenih in gospodarskih za seboj pušča tudi družbene posledice, še posebej pa posledice na duševnem zdravju otrok in mladostnikov. Številke so skrb vzbujajoče. "Imamo od dvesto pa do tristo šestdeset odstotkov več urgentnih napotitev, kot smo jih imeli pred epidemijo," pravi naša sogovornica, izred. prof. dr. Hojka Gregorič Kumperščak, pedopsihiatrinja in predstojnica Enote za otroško in mladostniško psihiatrijo v UKC Maribor.

Christian Gostečnik: Nikoli ne obupam nad nikomer

27. 11. 2021 13.32

Postali smo socialno izbirčni, napredovali smo, dozoreli in odnosi so nam postali pomembni, Christian Gostečnik razloži, da nam je dovoljeno razkošje, ki ga generacije pred nami niso imele. Takrat je šlo za preživetje, pravi, danes tega pritiska ni več. Odnosi so v središču njegove relacijske družinske terapije, ki jo je Sloveniji predstavil pred okroglimi 20 leti. Obletnico so obeležili na dan boja proti nasilju nad ženskami, ki ga je še vedno preveč med nami. "Nasilje je vedno problem nasilnega," poudari. Kakšen pa je njegov recept za zdrav odnos? In zakaj smo Slovenci tako izjemni športniki?