osebni podatki

Začela se je kampanja: Svoboda poziva k bojkotu, SDS k udeležbi
11. 04. 2025 14.38Pred zakonodajnim referendumom o dodatku k pokojninam za umetniške dosežke se začenja uradna enomesečna kampanja. Podporniki in nasprotniki zakona bodo imeli za prepričevanje volivcev čas do 9. maja do polnoči, ko bo nastopil volilni molk. Kdo vse bo uradno organizator kampanje, bo znano v začetku prihodnjega tedna.

Slovenija, periferija Hrvaške?
10. 04. 2025 06.00Poslovanje velikih korporacij prek družb s sedežem na Hrvaškem, zapiranje družb ter premiki managerjev iz Slovenije v Zagreb. Je razlog davčna optimizacija ali boljša reorganizacija v dobro strank, kupcev, kar poudarjajo v družbah, v katerih združujejo slovensko in hrvaško upravo? Vsekakor občutljiva tema, o kateri nekatera podjetja niso želela govoriti z nami.

Pacientov brez osebnega zdravnika vse več, najbolj kritično v ginekologiji
09. 04. 2025 17.50Ekipa projekta Zdravniki Sledilnik, ki je že v času covida-19 zbirala, analizirala in objavljala podatke o širjenju bolezni v Sloveniji, sedaj podrobno predstavlja še podatke o številu opredeljenih in neopredeljenih pacientov med letoma 2013 in 2023. Na voljo je primerjava po dejavnostih (družinski zdravniki, ginekologi, zobozdravniki), občinah, in starostnih skupinah. Občuten porast števila pacientov, ki so neopredeljeni, so zaznali v letih 2022 in 2023, najbolj pereče pa je področje ginekologije.

Ukrajinci zajeli dva kitajska prostovoljca v ruski vojski, Peking zadevo že preverja
09. 04. 2025 08.50Ukrajinska vojska je kitajska državljana, ki sta se borila v ruskih vrstah, zajela na vzhodu Ukrajine v regiji Doneck. Zelenski je dodal, da je število kitajskih državljanov, ki se borijo v ruskih vrstah, precej večje. Ukrajinski predsednik je posnetek zajetih vojakov objavil na omrežju Telegram, kjer je bil deležen kritik in dvomov zaradi imena datoteke, ki je bila naslovljena s "0804_Korean_soldier 2.mp4".

Javni promet, izziv za trajnostno mobilnost v Ljubljani
18. 03. 2025 15.11Hoja, kolesarjenje in javni promet v Ljubljani predstavljajo okoli 60 odstotkov dnevnih poti, potrjuje nova raziskava o prometnih navadah. To je blizu dvotretjinskega cilja iz prometne strategije, največji izziv pri napredku pa predstavlja javni promet.

Spletni goljufi mariborsko podjetje oškodovali za kar 21.000 evrov
13. 03. 2025 08.34Mariborski policisti obravnavajo primer spletne goljufije v podjetju na območju Maribora, pri čemer gre po prvih informacijah za poneverbo računa. S plačilom na drug transakcijski račun so bili v podjetju oškodovani za približno 21.000 evrov.

Zakaj država ne želi postati lastnica partizanske bolnišnice Franja?
02. 03. 2025 07.00Pogled na bolnico Franjo, ta pomemben kulturni spomenik, je po predlanski vodni ujmi, ki jo je pošteno uničila, naravnost žalosten. Kljub temu človek ob pogledu na uničene barake ne more mimo začudenja in občudovanja, kaj so nekoč znali in zmogli. Kako so v vojnih časih uspeli na tako zahtevnem terenu postaviti bolnišnico, v kateri so zdravili številne ranjence? Obnova bolnišnice je po besedah ministrice za kulturo Aste Vrečko moralna obveza države in ob načrtih za obnovo so se predstavniki kulturnega ministrstva in občine strinjali, da bi bil smiseln prenos lastništva spomenika na državo. Zakaj si je torej država premislila? Kdo bo lastnik Franje?

Goljufija s kriptovalutami: nasedel na obljube, ostal brez 70.000 evrov
22. 02. 2025 12.54Mariborski policisti obravnavajo spletno goljufijo s kriptovalutami. Ptujčan je ostal brez 70.000 evrov. Ali veste, katerih je sedem najpogostejših vrst finančnih spletnih prevar 21. stoletja? Policija je pripravila seznam najpogostejših prevar in kako jih prepoznate. V vsakem primeru bodite previdni in nikoli ne izdajajte bančnih in drugih občutljivih podatkov.

Prihaja Veliki brat: prepoznavanje tablic po skrajšanem postopku v DZ
22. 02. 2025 07.00Se bodo sence Vučićevega Beograda s stotinami nadzornih kamer kmalu začele pojavljati v slovenskih mestih? V Državnem zboru je v začetku januarja stekla obravnava Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o celostnem prometnem načrtovanju po skrajšanem postopku. 25. člen omenja uporabo sistemov za avtomatsko prepoznavo registrskih tablic. Do vsebine tega člena je izjemno kritičen informacijski pooblaščenec.

Mladoletnemu dijaku povsod prodali prepovedane vejpe, nikotinske vrečke, cigarete
31. 01. 2025 06.00Danes je nacionalni dan brez cigarete. Podatki pa skrb vzbujajoči, opozarjajo na NIJZ in govorijo celo o epidemiji. Mladi vse pogosteje uporabljajo elektronske cigarete, rjave fuge in nikotinske vrečke. Celo več kot odrasli. Samo elektronske cigarete je v zadnjem mesecu uporabilo kar 30 odstotkov 16-letnikov. So torej (pre)lahko dostopne? Kako jih mladi sploh dobijo, če je prodaja mlajšim od 18 let prepovedana? Skrita kamera s 16-letnikom je zgovorna. V slabi uri so mu vse izdelke in to brez vprašanja prodali povsod.

Preboj na UKC: Skrivnosti našega genoma omogočajo personalizirano zdravljenje
29. 01. 2025 12.43500 Slovencev je pred tremi leti darovalo kri v projektu Slovenski referenčni genomski projekt. Kmalu si lahko obetajo izvid, ki jih bo opozoril na znana tveganja v njihovem genomu. Slovenski znanstveniki napovedujejo, da si bodo s temi izvidi v ne tako daljni prihodnosti lahko pomagali njihovi družinski zdravniki. Tako pri zdravljenju kot pri postavljanju diagnoz. Umetna inteligenca pa bo nenehno na preži za novo odkritimi geni, ki bi lahko predstavljali tveganje. To za vsakega posameznika pomeni konkretno varnost in zagotovilo, da zelo dobro organiziran sistem pazi nanj, so ponosni v UKC Ljubljana.

EU obsodila objavo osebnih dokumentov državljanov v srbskih medijih
23. 01. 2025 11.43Evropska komisija je v sredo obsodila objavljanje osebnih dokumentov državljanov v srbskih medijih. Odziv prihaja teden po tem, ko so srbski tabloidi v luči protivladnih protestov objavili osebne podatke več hrvaških študentov, aktivistov in novinarja, ki so ga označili tudi za vohuna.

Srbske oblasti z izraelsko vohunsko opremo nad aktiviste in novinarje
16. 12. 2024 08.26Amnesty International ugotavlja, da srbske oblasti uporabljajo "napredne izdelke mobilne forenzike" in prej neznano vohunsko opremo za nezakonito pridobivanje podatkov iz mobilnih naprav novinarjev in aktivistov. Gre za izdelke izraelskega podjetja Cellebrite, s katerimi lahko odklepajo in pridobivajo podatke iz mobilnih naprav posameznikov, ki so okužene z novim sistemom vohunske programske opreme NoviSpy.

30 let varuha človekovih pravic: obravnavali 88.000 primerov
07. 12. 2024 08.11Slovenija te dni obeležuje 30. obletnico delovanja varuha človekovih pravic, institucije, ki je zelo pomembna za to, kako dobro ljudje živijo v neki državi. Varuh je nekakšen posrednik med državo in državljani, ko gre kaj narobe, ko državne institucije ljudem kršijo pravice, ki bi jih morale po ustavi in zakonih zagotavljati. V 30 letih so tako varuhi človekovih pravic obravnavali skoraj 88.000 primerov ljudi, odgovorili na še enkrat toliko telefonskih klicev in pisem, opravili nešteto osebnih pogovorov. Državnim organom so dali več tisoč priporočil, kako kršitve odpraviti. Tu seveda ne gre za teoretične debate. Za temi podatki so resnične zgodbe resničnih ljudi, ki so se znašli v stiski, ko so se vrata nekje zaprla in je postal Varuh zadnja točka upanja za pomoč in nasvet.

MNZ pripravil predloge sprememb pri izdaji potnih listin in osebnih izkaznic
28. 11. 2024 19.26Vlada je določila besedilo predloga zakona o potnih listinah in predloga novele zakona o osebni izkaznici, ki prinašata več novosti pri izdaji osebnih dokumentov. Med drugim prinašata obvezno predložitev digitalne fotografije, možnost avtomatiziranega obveščanja državljanov o izdaji dokumenta in poenostavljeno sledenje vročitvam.

Vse o nujni medicinski pomoči 'po novem': rešilec v povprečno 15 minutah in boljša oskrba?
27. 11. 2024 08.38Organizacija nujne medicinske pomoči ostaja ena najbolj perečih tem v državi. Paciente skrbi, kdaj bo do njih prišlo reševalno vozilo, če dežurne službe ne bo v njihovem lokalnem zdravstvenem domu – se bo to zgodilo v eni uri namesto v nekaj minutah? Zaskrbljene so lokalne skupnosti. V uredništvo smo te dni med drugim prejeli pismo, da naj bi zaradi načrtov reorganizacije zdravniki zapuščali sistem zdravstvene oskrbe na Koroškem. Ob poplavi različnih informacij in pričakovanju dodatnega kaosa v sistemu pa osrednje vprašanje ostaja jasno – kdo in kako hitro bo zagotovil pomoč, ko jo potrebujemo?

Potrdili dva zdravstvena zakona: kaj pomenita za paciente?
22. 11. 2024 17.14Državni zbor je s 74 glasovi za in brez glasu proti sprejel zakon o pravici oseb po prebolelem raku in določenih drugih boleznih do enakega dostopa do zavarovalnih in kreditnih produktov. Pri sklepanju zavarovalnih pogodb, življenjskih ali kreditnih zavarovanj in kreditnih pogodb za nepremičnino imajo enako pravico kot drugi, določa zakon. Ob tem so poslanci s 50 glasovi za in nobenim proti sprejeli tudi zakon o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu, ki bo vzpostavil pogoje za zagotovitev sistema vodenja in upravljanja kakovosti v zdravstvu. Zakon, ki se bo uporabljal za vse izvajalce zdravstvene dejavnosti, določa tudi ustanovitev sveta za kakovost in vzpostavitev javne agencije za kakovost.

Golob: Napad na pravno državo je črta, ki je ne smemo nikoli prestopiti
13. 11. 2024 10.25Objava fotomontaž in domnevnih domačih naslovov več sodnikov in tožilke je pretresla Slovensko sodniško društvo in stranke opozicije. Grožnje naj bi bile usmerjene na delavce v pravosodju, ki so povezani s postopki proti Janezu Janši. Po mnenju društva je nadlegovanje sodnikov in tožilcev zaradi preteklih odločitev v sodnih postopkih nesprejemljivo, grožnje pa obsojanja vredne. Predsednik vrhovnega sodišča Miodrag Đorđević je dejal, da so šle stvari predaleč. Sodniki so sprožili postopke za odstranitev spornih zapisov na družbenih omrežjih.

Za ogled stanovanja je zahteval sliko dokumenta, nato se ni več oglasil
13. 10. 2024 14.59Na nepremičninskem trgu vlada divji zahod – cene neukrotljivo rastejo, iskalci stanovanj pa dobijo čedalje manj. In čeprav naj bi se stanje po nekaterih napovedih začelo počasi stabilizirati, pa je povpraševanje še vedno višje od ponudbe. Zato ni čudno, da ob ugodnem oglasu stanovanja, ki je za povrh še čisto ter urejeno, marsikdo nemudoma skoči in povpraševanje poda, še preden natančno preveri vse navedene informacije. S tem pa postanejo tudi lahka tarča za morebitne prevarante. Na oglas, ki je sicer že odstranjen, je med množico drugih nasedla tudi naša sogovornica Ana, ki mora zdaj iz varnostnih razlogov zamenjati osebni dokument.

'Če se obnašamo bistveno bolj radikalno kot konkurenca, je to strel v koleno'
06. 10. 2024 08.00"Mislim, da z ekipo vemo, katere ukrepe je treba sprejeti," je optimističen Robert Vuga, ki je pred nekaj meseci prevzel vodenje zreškega Uniorja. Čeprav je izkušen poslovnež, ki se je kalil predvsem v mednarodnem okolju, je hitro trčil ob realnost – poslovanje podjetja je veliko slabše, kot je pričakoval, namesto evolucije, ki si jo je želel, pa je moral poseči tudi po nekaj "revolucionarnih" ukrepih.

Cena globalnega kaosa: inflacija, pomanjkanje in paket v treh dneh
20. 09. 2024 05.36Svet je povezan kot še nikoli, to pa s seboj prinaša tudi izzive. V zadnjih letih so globalne dobavne verige doživele številne nepredvidljive motnje, ki so močno vplivale na gospodarstva po vsem svetu. Pandemija covida je povzročila velikanske zamude in pomanjkanje ključnih izdelkov, okrevanje po pandemiji pa je še naprej oteženo zaradi rusko-ukrajinskega konflikta in vojne v Gazi, ob tem pa so naravne nesreče in podnebne spremembe dodatno povečale nestanovitnost v logističnih sistemih – in zaenkrat nič ne kaže, da bi lahko njihov vpliv obvladali. Motnje pa ne vplivajo le na dostopnost proizvodov, temveč prinašajo tudi dvig cen, povečano inflacijo in težave pri ohranjanju poslovne kontinuitete.

'Na Poletni šoli: Pot do uspeha sem se naučil več kot v štirih letih srednje šole!'
05. 09. 2024 15.35Tradicionalni dobrodelni projekt, ki ga že od leta 2019 organizira skupina mladostnikov s cele Slovenije, srednješolcem omogoča, da pridobijo dragocena znanja in veščine, ki jih šolski sistem prepogosto ne zajema. V soboto se je na ZATO! Kamp Krka zaključila še zadnja, 10. izvedba v tem letu.

'Ljudem se predpisuje zdravila, v svojih stiskah pa ostajajo sami'
23. 08. 2024 14.42Slovenski psihiater je pojasnil nekatere anomalije našega zdravstvenega sistema. Pravi, da trenutni sistem ZZZS spodbuja hitro obravnavo pacientov – hitro diagnostiko in predpisovanje zdravil, kar onemogoča celostno in poglobljeno psihoterapevtsko obravnavo. Po njegovem mnenju tak pristop škoduje predvsem pacientom z duševnimi motnjami, ki potrebujejo dolgotrajno zdravljenje. ZZZS njegove navedbe zavrača kot neutemeljene in pavšalne ter izrečene v kontekstu polemičnih strokovnih razprav o zakonski ureditvi področja psihoterapije. Pozvali so ga, naj konkretne primere prijavi ZZZS.

Bruselj javnosti ni omogočil dovolj informacij o nabavi cepiv proti covidu
17. 07. 2024 11.10Sodišče Evropske unije je razsodilo, da Evropska komisija pod vodstvom Ursule von der Leyen javnosti ni zagotovila dovolj širokega dostopa do vsebin pogodb o nakupih cepiv proti covidu-19. V javnem interesu so med drugim informacije o odškodninski odgovornosti proizvajalcev cepiv, pa tudi določeni osebni podatki članov skupine, ki se je pogajala o nabavi.

Hekerske skupine: nekatere brišejo podatke, druge vohunijo za tuje vlade
13. 06. 2024 06.03Nedelujoče spletne strani, ukradena gesla in osebni podatki, so tudi pri nas rezultat vedno bolj premišljenih in sistematskih hekerskih napadov. Nekateri so namenjeni uničevanju podatkov in povzročanju kaosa, drugi kradejo državne, vojaške in poslovne skrivnosti, strokovnjaki pa opažajo tudi porast programov, ki kradejo osebne podatke, ki jih hekerji nato prodajajo na ilegalnih spletnih tržnicah. Posamezniki, podjetja in državni aparati tudi v Sloveniji pa se s številnimi hekerskimi napadi soočajo predvsem po začetku vojne v Ukrajini. Na konferenci Risk smo se pogovarjali z nekaterimi največjimi strokovnjaki na področju kibernetske varnosti, ki opozarjajo, da smo kljub zaščitni tehnologiji še vedno največja grožnja prav uporabniki sami.

Volivci podprli vse štiri posvetovalne referendume
09. 06. 2024 18.04Slovenci so odločali na posvetovalnih referendumih: o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, o preferenčnem glasu na državnozborskih volitvah, o rabi konoplje v medicinske namene in o osebni rabi konoplje. Po glavnini preštetih glasov kaže, da so se volivci pri vseh štirih referendumskih vprašanjih večinsko izrekli ZA. Najbolj prepričljivo so podprli uvedbo preferenčnega glasu na volitvah v DZ, najbolj tesen pa je bil izid pri vprašanju glede konoplje za omejeno osebno rabo, kažejo delni neuradni podatki DVK.

Na predčasnem glasovanju bistveno več volivcev kot leta 2019
06. 06. 2024 09.52Po podatkih okrajnih volilnih komisij se je drugi dan predčasnega glasovanja volitev poslancev iz Republike Slovenije v Evropski parlament udeležilo 20.686 volivk in volivcev oziroma 1,3 odstotka volilnih upravičencev. Glasovanja na posvetovalnih referendumih se je udeležilo 20.656 volivk in volivcev oz. 1,3 odstotka volilnih upravičencev. Prvi in drugi dan skupaj se je predčasnega glasovanja udeležilo 2,5 odstotka volilnih upravičencev.

Na predčasnih evropskih volitvah več volivcev kot leta 2019
05. 06. 2024 09.59Po podatkih okrajnih volilnih komisij se je prvi dan predčasnega glasovanja na evropskih volitvah udeležilo 18.810 volivcev oz. 1,2 odstotka vseh volilnih upravičencev. Na posvetovalnih referendumih pa je glasovalo 18.769 volivcev (1,2 odstotka vseh upravičencev), so sporočili z DVK.

Kadrovanje evroposlancev, s strankarsko izkaznico do službe v Bruslju?
28. 05. 2024 06.00Vsakemu evropskemu poslancu na mesec pripada 28.696 evrov za plače asistentov. Svoje ožje sodelavce poslanci izberejo sami, evropska pravila sicer prepovedujejo zaposlovanje bližnjih sorodnikov, prav tako se člani njihove ekipe ne smejo ukvarjati z dejavnostmi, ki bi lahko povzročile nasprotje interesov. Po pregledu imen sodelavcev, ki so tako ali drugače zaposleni v lokalni oziroma bruseljski pisarni osmih slovenskih evroposlancev, lahko sicer ugotovimo, da poslanci radi zaposlujejo člane ali vsaj simpatizerje svojih strank, pa tudi sorodnike vplivnih političnih veljakov. Kaj pa plača? Skrivnost za vse, številke razkriva le Joveva. Približno dvakrat več zaslužijo asistenti, ki živijo in delajo v Bruslju.

Britansko obrambno ministrstvo tarča kitajskih hekerjev
07. 05. 2024 10.50Britanski mediji poročajo, da naj bi Kitajska izvedla obsežen kibernetski napad na podatkovno bazo osebja britanskih oboroženih sil. Ocena obsega vdora je še v teku, kitajski hekerji pa naj bi pridobili vpogled v podatke o plačah. Po mnenju nekdanjega vojaka in aktualnega britanskega poslanca so najverjetneje iskali "finančno ranljive posameznike".