ortopedska

Swiss+Bed vzmetnice – najboljše vzmetnice na slovenskem tržišču?
11. 12. 2024 00.15Ljudje v povprečju prespimo približno tretjino življenja. Kakovost našega spanca pa ima velik vpliv na naše zdravje, energijo, razpoloženje, imunski sistem in produktivnost, zato je zelo pomembno, na kakšni vzmetnici spimo.

Študij medicine na Primorskem: univerza bo sodelovala s 13 zavodi
01. 07. 2024 18.23Predstavniki Univerze na Primorskem in 13 zdravstvenih zavodov s celotne Primorske so v Kopru podpisali pismo o nameri o sodelovanju pri pripravi, razvoju in izvajanju študijskega programa medicine. Štiri bolnišnice ter zdravstveni domovi in zasebni zavodi so se predvsem zavezali, da bodo študentom omogočali praktično usposabljanje.

Zaradi stavke prestavili oziroma odpovedali več kot 6900 zdravstvenih storitev
09. 02. 2024 16.24V prvih treh tednih stavke Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides so v bolnišnicah skupaj odpovedali oziroma prestavili vsaj 6903 termine zdravstvenih storitev. Stanje je po ustanovah različno - v nekaterih bolnišnicah je na določenih področjih odpadlo tudi do 30 odstotkov storitev, v drugih pa storitev sploh niso odpovedoval.

Manj invazivna zatrditev ledvene hrbtenice: v pol ure operirali tri bolnike
02. 12. 2023 13.12Klasične operacije hrbtenice ob kronični mehanični bolečini v križu zahtevajo dolgotrajno okrevanje oziroma rehabilitacijo, zato so na Ortopedski kliniki v Ljubljani, ki ravno zdaj praznuje 100 let obstoja, novembra prvič izvedli manj invazivno zatrditev ledvene hrbtenice. V zgolj 30 minutah in skozi le nekaj centimetrski rez nad bokom so operirali tri bolnike. Izguba krvi in poškodba tkiv pa sta bili v primerjavi s klasično metodo neznatni.

Hudo ranjeni deček iz Srbije bije težko bitko: na zdravljenje odhaja v ZDA
25. 05. 2023 11.29Od strelske kalvarije na beograjski osnovni šoli in dan kasneje v vasi Mladenovac so minili trije tedni, a rane Srbije še zdaleč niso zaceljene. V krvavem masakru sedmošolca je umrlo 10 oseb, dan kasneje pa jih je le nekaj kilometrov stran pod streli padlo še osem oseb. Skupaj torej 18 smrtnih žrtev, številni ranjeni pa še danes ostajajo na zdravljenju. Bitka se nadaljuje tudi za dečka, ki je v strelskem napadu utrpel hude poškodbe hrbtenice. Njegovo zdravljenje se zdaj najverjetneje seli čez lužo, kjer naj bi ga v Chicagu čakala operacija.

Eva prestala zahteven poseg v ZDA: 'Operacija je odlično uspela!'
18. 04. 2023 08.32Potem ko je v začetku aprila štiriletna deklica Eva, za katero smo lani decembra Slovenci velikosrčno zbrali potrebna sredstva za posebno operacijo, odletela v ZDA, je njena mama Maja Lesjak sporočila, da je štiriletnica uspešno prestala to operacijo in se je med vikendom že zbudila.

Najstnik po operaciji ostal hrom, starši zdaj zahtevajo rekordno odškodnino
30. 11. 2022 18.19Bo Ortopedska bolnišnica Valdoltra plačala rekordno odškodnino v slovenskem zdravstvu? Družina 18-letnika, ki je po operaciji skolioze zaradi domnevne strokovne napake ostal hrom, zahteva milijon in dobrih 360 tisočakov z zamudnimi obrestmi. Zavarovalnica omenjene bolnišnice je zahtevek odklonila, češ da je šlo za redek, a možen operativni zaplet in ne strokovno napako, v odgovoru na zahtevek pa navedla, da znaša zavarovalna vsota bolnišnice v primeru poklicne odgovornosti samo 200 tisočakov.

Kdaj je pravi čas za nakup nove vzmetnice
10. 06. 2022 11.30Ljudje se dokaj pogosto v nov dan zbudimo nenaspani, razdražljivi in slabe volje – kot, da sploh nismo legli k nočnemu počitku. To nadvse neprijetno stanje pa najpogosteje pripisujemo prepoznemu odhodu v svet sanj, napornemu delavniku ali stresu.

Ankaranske ambulante zdravstvenega doma skoraj ostale brez prostorov
06. 05. 2022 19.40Nerešena prostorska vprašanja med Občino Ankaran in Ortopedsko bolnišnico Valdoltra bi kmalu pripeljala do tega, da bi na cesti ostali ambulanti splošnega zdravnika in zobozdravnika, ki oskrbujeta 3300 tamkajšnjih prebivalcev. Sedaj ambulanti delujeta v prostorih valdoltrske bolnišnice, kjer pa so jih pozvali, naj v 30 dneh izpraznijo prostore. Posredovati je moralo ministrstvo, za zdaj tako ambulanti ostajata v bolnišnici.

Lažno evidentiranje in izplačevanje covidnih dodatkov na ortopediji?
05. 11. 2021 08.26Policija je potrdila, da preiskujejo domnevno lažno evidentiranje delovnega časa na ortopedski kliniki UKC Ljubljana. S tem se ukvarja tudi inšpektorat za javni sektor, ki je ugotovil, da so zdravniki prejemali covidne dodatke, čeprav niso bili na delovnem mestu. V UKC bodo ukrepali, ko bodo prejeli končno poročilo inšpektorata.

Stekle priprave na gradnjo nove zdravstvene postaje v Mariboru
10. 10. 2021 12.12V Mariboru se pripravljajo na gradnjo nove zdravstvene postaje v Jezdarski ulici, ki se bo iz Zdravstvene postaje Tabor po izgradnji novega kompleksa preimenovala v Zdravstveno postajo Magdalena. Ambulante so že preselili v stavbo v Dvorakovi ulici, kjer bodo delovale med gradnjo, gradbena dela pa naj bi začeli spomladi.

Tretjina manj odkritega raka, naval na urgence, odpovedi pregledov in operacij, odhodi medicinskih sester
20. 09. 2021 06.00Odpoved operacije zaradi pomanjkanja anesteziologov, ker so morali h covidnim bolnikom, slabo leto čakanja in prestavljanje terminov za specialistični pregled in ultrazvok, 14-dnevno nenehno, a neuspešno klicanje družinskega zdravnika, uvedba uradnih ur za pošiljanje elektronske pošte, za več mesecev prestavljen termin operacije, brez kontrolnega pregleda po posegu ... To so zgodbe naših sogovornikov, ki jih je epidemija potisnila ob rob. So zgovorna, če ne simptomatska posledica epidemije, ki jo je izkusil prenekateri bolnik, ki je potreboval zdravnika. Epilog pa: ob prostorski stiski in kroničnem pomanjkanju medicinskih sester še daljše čakalne dobe in pritisk na urgence. V Brežicah in Trbovljah imajo v urgentnih centrih kar 50 odstotkov več bolnikov.

Celjski ortopedi zaradi omejevanja dejavnosti razmišljajo o odpovedi
08. 09. 2021 15.35Celjski ortopedi so opozorili, da celjska bolnišnica zaradi epidemije znova zmanjšuje ortopedsko dejavnost tako v operativnem kot tudi ambulantnem delu. Navedli so tudi, da je njihova dejavnost zavrta že od prvega vala epidemije. V bolnišnici pravijo, da ortopedije ne zapirajo, ampak bodo program omejili zaradi nujnih obravnav covidnih bolnikov.

UKC Ljubljana: 'Največja zdravstvena ustanova je pripravljena na ta četrti izziv'
18. 08. 2021 06.58Cilj posodobljenega pandemskega načrta je urediti oskrbo covidnih bolnikov tako, da bodo čim dlje lahko izvajali tudi druge storitve in čim bolj enakopravno obravnavali covidne in necovidne bolnike, je ključni poudarek poročila o pripravljenosti na nov, jesensko-zimski val epidemije covida-19, ki ga je obravnaval tudi svet ljubljanskega kliničnega centra. S tem tednom je sicer za obiskovalce v UKC-ju po novem zahtevano izpolnjevanje pogoja PCT.

Zdravniki na ortopediji beležili svoje prihode, a delali pri drugem delodajalcu
11. 08. 2021 15.12Med notranjim nadzorom na UKC Ljubljana so ugotovili, da je skupina zaposlenih na ortopedski kliniki večkrat evidentirala za delo, čeprav so delo opravljali pri drugem delodajalcu. Devetim zdravnikom, ki zanikajo zlorabe sistema, so izrekli opomine pred odpovedjo pogodbe.

V Nemčiji uslužbenka bolnišnice umorila štiri paciente
29. 04. 2021 09.13Tragedija se je zgodila na kliniki Oberlin v Potsdamu. Uslužbenka bolnišnice je osumljena, da je na krut način ubila štiri bolnike, še enega naj bi huje poškodovala. Motiv dejanja še ni znan, policija okoliščine še preiskuje.

V sredo potrdili 1385 okužb z novim koronavirusom
11. 02. 2021 09.44V Sloveniji so pristojni potrdili še 1385 novih okužb z novim koronavirusom, skupno so v sredo opravili 26.270 testiranj. Umrlo je deset bolnikov s covidom-19. Popušča pritisk na bolnišnice, včeraj so namreč na novo sprejeli le 20 covidnih pacientov.

Ljubljanski UKC odprl še preostale cone za covidne bolnike
18. 11. 2020 14.16V ljubljanskem univerzitetnem kliničnem centru so zdravljenju covidnih bolnikov namenili vse prostore diagnostično-terapevtskega servisa (DTS). Odpirajo tako coni C in D kot tudi E in F. Tukaj bodo lahko namestili dodatnih 100 bolnikov, v izrednih razmerah pa tudi do 200, je povedal generalni direktor UKC Janez Poklukar. "Vsi skupaj zmoremo samo toliko, kolikor imamo podpore med ljudmi, sami ne bomo mogli premagati epidemije," je pozval.

Bolnišnice se polnijo: število bolnikov se je v dobrem tednu podvojilo
27. 10. 2020 15.25V dobrem tednu se je število ljudi, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje zaradi covida-19, podvojilo. Ker pacienti takšno oskrbo potrebujejo več dni, v bolnišnicah že primanjkuje postelj. V šempetrski bolnišnici tako širijo oddelek, v Novem mestu v pomoč odpirajo staro interno kliniko. Polnjenje bolnišničnih kapacitet pa na drugi strani razkriva tudi pomanjkanje medicinskega osebja.

17 bolnišnic prejelo navodila za hitre antigenske teste, uporablja jih 10
20. 10. 2020 06.00Več testiranja, več odkritih okužb na novi koronavirus, hitrejša zajezitev epidemije covida-19. Kapacitete in število zaposlenih v petih laboratorijih, ki analizirajo vzorce, so omejeni. Analiza okoli šest tisoč PCR-testov dnevno, ki velja za zlati standard, je za zdaj zgornja meja zmogljivosti. So rešitev čedalje zanesljivejši hitri antigenski testi? Bolnišnice so že prejele navodila strokovne komisije ministrstva za zdravje za hitre teste, kdaj so primerni in za koga. 10 bolnišnic jih že uporablja oziroma preizkuša ali pa bodo začele v tem tednu, UKC Ljubljana jih na javnem razpisu kupuje za 2,34 milijona evrov in jih je pretekli konec tedna že uporabljal na urgenci.

Neurja povzročila veliko težav: v Laškem poškodovana hiša štiričlanske družine
06. 08. 2020 10.53Ponedeljkovo neurje je na Obali predvsem podiralo drevesa, odkrivalo strehe in zalivalo objekte, pri tem nastalo škodo pa je pristojnim večinoma uspelo odpraviti sproti. Nedavna neurja so prizadela tudi Občino Laško. Tako je bila tudi huje poškodovana stanovanjska hiša v Radobljah, kjer živi štiričlanska družina z dvema otrokoma.

Zaposlenim v UKC za delo v rizičnih razmerah skupno 4,3 milijona evrov dodatka
24. 04. 2020 13.39Univerzitetni klinični center Ljubljana je izplačal dodatek za delo v rizičnih razmerah za delo v marcu. Dodatek, ki ga predvideva kolektivna pogodba za javni sektor, je za vsaj del ur dobilo skupaj 7207 zaposlenih, kar je naneslo 4,3 milijona evrov. Do dodatka v celoti so upravičeni vsi zaposleni, ki delajo v temeljni dejavnosti, "v prvih bojnih vrstah". Pa tudi denimo kuharji ali čistilke, ki čistijo za obolelimi.

Seznam upravičencev do kriznega dodatka razburil zaposlene v UKC Ljubljana
01. 04. 2020 07.00Zaposleni na UKC Ljubljana so prejeli dokument, iz katerega je razvidno, kdo bo dobil dodatek za delo v izrednih razmerah. Vodstvo je s seznama izpustilo kar precej oddelkov, kar je med zaposlenimi dvignilo veliko prahu. Kot pravijo, se jim dogaja krivica, saj izredne razmere zadevajo prav vse, tudi medicinske sestre, strežno osebne, čistilke in kuharje. Zdravstvo pa je verjetno le začetek, podobne vrzeli med zaposlenimi je pričakovati še marsikje drugje.

V Mariboru in Ljubljani zagotavljajo zdravstveno in psihosocialno pomoč po telefonu in e-pošti
24. 03. 2020 15.48Zaradi epidemije koronavirusa je na udaru predvsem zdravstveni sistem in z njim zdravstveni delavci, odpovedani so vsi nenujni zdravniški pregledi - v Mariboru so tako na pomoč priskočili zdravniki specialisti vsem kroničnim bolnikom, ki imajo aktualne zdravstvene težave. V Ljubljani pa psihosocialno pomoč zagotavljajo strokovnjaki ZD Ljubljana. Pomoč poteka preko telefona in elektronske pošte.

Beovićeva: Način testiranja se je spremenil, a to ne pomeni manjšega števila testov
17. 03. 2020 17.30Način diagnostike bolezni covid-19 v Sloveniji se je spremenil, je pojasnila infektologinja Bojana Beović, ob tem pa zatrdila, da to ne pomeni manjšega števila testov, češ, da mikrobiologi v zadnjih dneh opravijo približno tisoč testiranj dnevno. Poudarila je, da je ključno, da blago bolni ljudje ostanejo doma v samoizolaciji in ne vstopajo v zdravstveni sistem.

'Vrhunec gripe pričakujemo v roku 14 dni'
29. 01. 2020 10.10V letošnji sezoni je zaradi gripe oziroma pridruženih bolezni umrlo šest oseb. Prenašalci virusa gripe so največkrat otroci, mlajši od treh let. Več bolnišnic po Sloveniji je zaradi povečanega števila primerov gripe in virusnih okužb že prepovedalo ali omejilo obiske. Ti so deloma omejeni tudi v naši največji bolnišnici.

Gripa na pohodu: v lekarnah pošle zaščitne maske, v šolah na pol prazni razredi
28. 01. 2020 15.55Medtem ko koronavirus iz Kitajske povzroča resne skrbi v Evropi, so v Sloveniji izbruhnila virusna obolenja, naraslo je število zbolelih z gripo in tudi drugimi okužbami dihal. To se pozna predvsem v osnovnih šolah, kjer manjka okrog 40 odstotkov otrok. V nekaterih lekarnah je celo zmanjkalo zaščitnih mask, čeprav jih strokovnjaki ne priporočajo.

Šabeder z novo rešitvijo: bolje plačani programi, več storitev
24. 10. 2019 13.53"Če bi v popoldanskem času izvajali tudi specialistične preglede, bi za okoli 13 odstotkov zmanjšali čakalno vrsto nedopustno čakajočih. Če bi izvajali ambulantne in operativne posege tudi ob sobotah, bi zmanjšali število čakajočih za dodatne tri odstotke," meni zdravstveni minister Šabeder.

Prva implantacija umetnega sklepa v nožnem palcu pri nas
08. 02. 2019 19.25Ortopedski kirurg Klemen Bedenčič iz novomeške bolnišnice je s svojo ekipo prvi v Sloveniji izvedel implantacijo umetnega sklepa v nožnem palcu. Rigidnost palca po navadi zdravijo z zatrditvijo osnovnega sklepa palca, implantat pa po drugi strani izboljša funkcionalnost, oseba se lahko ukvarja s katerimkoli športom in nima nobenih resnih zapletov.

Slovenska resničnost: Tako dolge so čakalne vrste v našem zdravstvu!
24. 05. 2018 15.14Skrb zbujajoč je podatek, da v Sloveniji vsakega sedmega pacienta, ki obišče osebnega zdravnika, ta napoti k specialistu. Ker je sistem javne zdravstvene mreže kljub večletnim nenehnim opozorilom še vedno preobremenjen, se bolnik v primeru zdravstvenih težav prej ali slej sreča z dolgimi čakalnimi dobami za specialistične preglede. Bodo lansko leto sprejeti ukrepi vlade odpravili dolgotrajno čakanje ali je vedarle bolje, da se znajdete sami in pravočasno poskrbite, da boste na vrsti med prvimi?